martuľa
08.09.11,06:35
zdravím,
mám pred sebou zmluvu medzi školou a firmou o zabezpečovaní praktického vyučovania, kde sa okrem iného píše, že za produktívnu prácu v zmysle § 12.z.č.184/2009 Z.z. o odbornom vzdelávaní a príprave vyplatí zamestnávateľ odmenu žiakovi vo výške minimálnej mzdy. Mám to chápať, že 317,00 Eur/ mesačne? Doteraz sme dávali odmenu 1,50 / hod. ( DBŠP )
Škola vyúčtuje zamestnávateľovi za každú vykázanú a odsúhlasenú hodinu finančnú úhradu 0,33 Eur
vďaka http://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif
Xanti
08.09.11,04:43
Fúha tak toto je sila,
škola bude diktovať koľko im dáte.
A minimálna hodinovka je 1,822 €. Lebo pracujú na hodiny nie na úväzok.
Takže žiak školy, ktorý v podstate svoje remeslo ešte neovláda len sa ho učí tak firmu bude stáť 1,822 + 0,33 = 2,152 €.

Pekne,
asi by som za takých podmienok so školou nepodpísala dohodu, ale vybrala si z ponuky úradu práce absolventov, vyšli by ma lacnejšie.
drobeceva
08.09.11,05:01
...len tak nahlas uvažujem, že pri dohodách predsa je odmeňovanie na základe dohody, nie je povinnosť dodržiavať minimálnu mzdu/hod. sadzbu...
Mila123
08.09.11,05:14
zdravím,
mám pred sebou zmluvu medzi školou a firmou o zabezpečovaní praktického vyučovania, kde sa okrem iného píše, že za produktívnu prácu v zmysle § 12.z.č.184/2009 Z.z. o odbornom vzdelávaní a príprave vyplatí zamestnávateľ odmenu žiakovi vo výške minimálnej mzdy. Mám to chápať, že 317,00 Eur/ mesačne? Doteraz sme dávali odmenu 1,50 / hod. ( DBŠP )
Škola vyúčtuje zamestnávateľovi za každú vykázanú a odsúhlasenú hodinu finančnú úhradu 0,33 Eur
vďaka http://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif
pozrela som si Tebou daný Zákon, ak nebol nevelizovaný tak platí....
Finančné zabezpečenie a hmotné zabezpečenie
§ 12
Finančné zabezpečenie
(1) Žiakovi strednej odbornej školy sa môže poskytnúť finančné zabezpečenie, ktorým sa
sledujú výchovno-vzdelávacie ciele, za podmienok uvedených v odsekoch 2 až 6. Finančným zabezpečením je motivačné štipendium a odmena za produktívnu prácu.
(2) Motivačné štipendium sa môže poskytovať mesačne v období školského vyučovania najviac do výšky 65% sumy životného minima určeného osobitným predpisom. 18) Pri určovaní jeho výšky sa prihliada najmä na dosiahnutý prospech a pravidelnú účasť na výchove a vzdelávaní.
(3) Motivačné štipendium sa žiakovi uhrádza z prostriedkov fyzickej osoby alebo právnickej osoby, pre ktorú sa žiak pripravuje na povolanie, 19) v prípade prípravy na výkon povolania a odborných činností, ktoré sú výkonom práce vo verejnom záujme, 20) aj z prostriedkov iných fyzických osôb alebo právnických osôb.
(4) Odmena za produktívnu prácu patrí žiakovi, ktorý v rámci praktického vyučovania v súlade so školským vzdelávacím programom 21) vykonáva produktívnu prácu. Táto odmena sa uhrádza z prostriedkov fyzickej osoby alebo právnickej osoby, pre ktorú žiak túto prácu vykonáva.
(5) Produktívnou prácou na účely tohto zákona je zhotovovanie výrobkov alebo poskytovanie služieb, ktoré sú v súlade s predmetom činnosti fyzickej osoby alebo právnickej osoby, pre ktorú žiak túto prácu vykonáva. Za produktívnu prácu sa nepovažujú cvičné práce 22) vykonávané žiakom počas praktického vyučovania.
(6) Odmena za produktívnu prácu sa poskytuje za každú hodinu vykonanej produktívnej práce vo výške 50% až 100% zo sumy určenej podľa osobitného predpisu. 23) Pri určovaní jej výšky sa zohľadňuje aj kvalita práce a správanie žiaka.

bol novelizovaný?????
martuľa
08.09.11,07:17
(6) Odmena za produktívnu prácu sa poskytuje za každú hodinu vykonanej produktívnej práce vo výške 50% až 100% zo sumy určenej podľa osobitného predpisu. 23) Pri určovaní jej výšky sa zohľadňuje aj kvalita práce a správanie žiaka.

vie toto niekto konkrétne vysvetliť?, lebo ja tomu akosi nerozumiem. Čo si mám vysvetliť pod osobitným predpisom?
Xanti
08.09.11,08:26
(6) Odmena za produktívnu prácu sa poskytuje za každú hodinu vykonanej produktívnej práce vo výške 50% až 100% zo sumy určenej podľa osobitného predpisu. 23) Pri určovaní jej výšky sa zohľadňuje aj kvalita práce a správanie žiaka.

vie toto niekto konkrétne vysvetliť?, lebo ja tomu akosi nerozumiem. Čo si mám vysvetliť pod osobitným predpisom?
No ja tomu rozumiem tak,
že podla osobitného predpisu 23) je hodinová odmena 1,822 eur. Takže odmena by mala byť v rozpätí 0,911 - 1,822 €/h .
avalik
08.09.11,08:46
(6) Odmena za produktívnu prácu sa poskytuje za každú hodinu vykonanej produktívnej práce vo výške 50% až 100% zo sumy určenej podľa osobitného predpisu. 23) Pri určovaní jej výšky sa zohľadňuje aj kvalita práce a správanie žiaka.

vie toto niekto konkrétne vysvetliť?, lebo ja tomu akosi nerozumiem. Čo si mám vysvetliť pod osobitným predpisom?


no predsa odkaz 23)


23) § 2 ods. 2 zákon č. 663/2007 Z.z. o minimálnej mzde.

(2) Suma minimálnej mzdy za každú hodinu odpracovanú zamestnancom predstavuje 1/174 zo sumy mesačnej minimálnej mzdy.
tanca
08.09.11,09:26
Tiez mam zopar otazok k tejto teme:

1. Moze byt zmluva o absolvovani odbornej praxe podpisana medzi studentom a firmou, alebo musi byt uzatvorena medzi skolou a firmou?
2. Mozu byt praktikanti zamestnani aj bez odmeny za pracu?
3. Ake povinnosti vyplyvaju pre zamestnavatela, ktory zamestna praktikanta voci socialnej a zdravotnej poistovni ? ...prip. dalsie povinnosti...
4. Je dlzka praxe obmedzena?

Este sme taku situaciu nemali, tak preto ta hrba otazok. :confused:
Vie mi niekto poradit? Dakujem :)