Dabodado
08.09.11,09:38
Ahojte,

viete mi niekto poradiť, či má banka právo zadržať kompletne celú výplatu v prípade, že v stanovenom čase neuhradím prečerpanie na osobnom účte?
Konkrétny prípad:
Mám v nemenovanej banke povolené prečerpanie a aj keď mi na účet pravidelne chodí výplata každý mesiac, nie je taká vysoká, aby zakaždým vyrovnala toto povolené prečerpanie. Preto mi poslali výzvu na uhradenie. Výzvu mi poslali na starú nefunkčnú mailovú adresu (beriem, moja chyba, že som neudal novú), takže informácia sa ku mne nedostala. Tak mi znížili povolené prečerpanie a keď mi opäť "nabehla" výplata, celú mi ju banka zadržala, pričom ešte stále som v nepovolenom prečerpaní a požadujú vyrovnanie. Chápem, do určitej miery mám na tom svoj podiel viny, ale v dnešnej ťažkej dobe nie všetko závisí len odo mňa. Je však legálne, aby banka zadržala celú výplatu ak je to môj jediný príjem, mám 3 malé deti a manželka je bez práce?
Ďakujem.
Flinstone
08.09.11,07:59
nemyslím si, že sa dá obviňovať banka zo zadržania príjmu... Oni predsa nič nezadržali. Prišli peniaze na účet a riadne ich zúčtovali. To že je to pod hranicou povoleného prečerpania, za to nemôžu. Už dávno si mal navštíviť banku a komunikovať. Napr. požiadať o pôžičku na splatenie povoleného prečerpania a súčasne zrušiť povolené prečerpanie. Ušetríš na úrokoch. Pôžičku by si dostal na splatnosť 10 rokov, čo by zrejme už nebol taký problém.
Chobot
08.09.11,09:07
Ahojte,

viete mi niekto poradiť, či má banka právo zadržať kompletne celú výplatu v prípade, že v stanovenom čase neuhradím prečerpanie na osobnom účte?
Konkrétny prípad:
Mám v nemenovanej banke povolené prečerpanie a aj keď mi na účet pravidelne chodí výplata každý mesiac, nie je taká vysoká, aby zakaždým vyrovnala toto povolené prečerpanie. Preto mi poslali výzvu na uhradenie. Výzvu mi poslali na starú nefunkčnú mailovú adresu (beriem, moja chyba, že som neudal novú), takže informácia sa ku mne nedostala. Tak mi znížili povolené prečerpanie a keď mi opäť "nabehla" výplata, celú mi ju banka zadržala, pričom ešte stále som v nepovolenom prečerpaní a požadujú vyrovnanie. Chápem, do určitej miery mám na tom svoj podiel viny, ale v dnešnej ťažkej dobe nie všetko závisí len odo mňa. Je však legálne, aby banka zadržala celú výplatu ak je to môj jediný príjem, mám 3 malé deti a manželka je bez práce?
Ďakujem.

Banka je v plnom práve. Banka môže bez predchádzajúceho súhlasu majiteľa účtu upraviť výšku povoleného prečerpania. Oni to aj oznámili, že sa mení výška limitu, len tvojou chybou si to tom nevedela. Ale to ťa stále neospravedlňuje a nezbavuje povinnosti prečerpanie vyrovnať.

Banke je jedno, odkiaľ príde kreditná operácia na účet - či je to vklad v hotovosti, prevod z nej banky, výplata - je to stále vklad na účet a banka to považuje za vyrovnanie debetu.

Takže bohužiaľ, mala si si ten debet ustriehnuť... nič s tým nenarobíš.
Dabodado
08.09.11,10:02
Vďaka.