jano_o
08.09.11,09:26
Máme takyto problém:
Predseda sa písomne vzdal funkcie. Bol zvolený nový predseda. Aby sa stihla zákonna lehota na podanie, bolo podanie na register dané členom rady. Register nasledne vyzval starého predsedu na doplnenie podania v súlade s predpismi. Starému predsedovi bola doručená aj písomna výzva rady na splnenie si svojej povinnosti. Nereaguje ale na nič.

Ako môžeme ďalej postupovať,aby sme dosiahli zmenu zápisu v registri ?

Kto v tejto situácii môže zastupovať SVB pri jednaní s tretími stranami?

Vopred ďakujem za radu
Jozef I
08.09.11,19:43
Do registra zapisuje nový predseda, ktorý bol právoplatne zvolený na schôdzi. Dokladá sa kolok, návrh na zápis zmeny podpísaný novým predsedom s overeným podpisom, zápisnica s uznesením a prezenčnou listinou so schôdze na ktorej bol zvolený. Neviem prečo bol vyzvaný starý predseda? Asi preto že návrh podal člen rady.
jano_o
09.09.11,08:57
Mne na registri tvrdili, ze podanie dava odstupujuci predseda. To, ze to podava novy predseda mate aj realne overene na niektorom registri?

Dakujem
GabiZ
09.09.11,09:11
Návrh na vykonanie zmien v registri SVBaNP - návrh podáva štatutárny orgán (predseda zapísaný v registri) spoločenstva do 15 dní odo dňa kedy zmeny nastali. Pravosť podpisu predsedu na návrhu musí byť úradne osvedčená. Návrh nemôže podať novozvolený predseda, lebo ten sa stáva predsedom až dňom zápisu do registra, nie dňom voľby (§ 7 ods. 8). Starý predseda je predsedom do vykonania zápisu do registra so všetkými povinnosťami. Náležitosti zapísané v registri sú účinné voči každému odo dňa vykonania zápisu do registra. Preto aj nový štatutár je kompetentný konať v mene spoločenstva najskôr po tom, čo je zapísaný do registra.
jano_o
09.09.11,11:36
§ 7 ods. 8 hovori, ze navrh podava statutarny organ a § 7c ods. 2, ze predseda je statutarny organ . Nikde som ale v zakone nenasiel, ze predseda je ten , co je zapisany v registri. Je to tam niekde?
Jozef I
11.09.11,18:26
Mne na registri tvrdili, ze podanie dava odstupujuci predseda. To, ze to podava novy predseda mate aj realne overene na niektorom registri?

Dakujem
áno mám to overené a sám som tak zapísaný bol.


§ 7 ods. 8 hovori, ze navrh podava statutarny organ a § 7c ods. 2, ze predseda je statutarny organ . Nikde som ale v zakone nenasiel, ze predseda je ten , co je zapisany v registri. Je to tam niekde?
Nie je to tam a preto štatutárom sa predseda stáva dňom zvolenia na schôdzi vlastníkov a nie zápisom do registra.
GabiZ
12.09.11,04:36
áno mám to overené a sám som tak zapísaný bol.


Nie je to tam a preto štatutárom sa predseda stáva dňom zvolenia na schôdzi vlastníkov a nie zápisom do registra.

Niektoré obvodné úrady s tým problém nerobia, aj u nás to urobil nový predseda a nebol problém. Ale pani,ktorá im to na obvodnom úrade nechce zapísať a trvá na tom, aby doplnil podanie starý predseda, sa zrejme drží výkladu k zákonu, ktorý som napísala. Tento dostali odbory vnútornej správy, ktoré vykonávajú agendu zápisu do registra spoločenstiev, ktorý vypracovalo ministerstvo vnútra. Záleží od referenta na príslušnom obvodnom úrade, pretože zákon o vlastníctve bytov toto presne nešpecifikuje.
Jozef I
12.09.11,11:31
Niektoré obvodné úrady s tým problém nerobia, aj u nás to urobil nový predseda a nebol problém. Ale pani,ktorá im to na obvodnom úrade nechce zapísať a trvá na tom, aby doplnil podanie starý predseda, sa zrejme drží výkladu k zákonu, ktorý som napísala. Tento dostali odbory vnútornej správy, ktoré vykonávajú agendu zápisu do registra spoločenstiev, ktorý vypracovalo ministerstvo vnútra. Záleží od referenta na príslušnom obvodnom úrade, pretože zákon o vlastníctve bytov toto presne nešpecifikuje.
Ja by som na príslušného referenta mal iba jednu otázku: Kto podáva zápis pri vzniku spoločenstva ak pred tým žiadny predseda ešte nebol? Asi ten ktorý bol zrovna zvolený, tak prečo pri druhom zápise by to malo byť inak ?
GabiZ
12.09.11,11:43
Jozef, súhlasím s tebou, ja som len písala prečo takto referentka argumentuje. Mal by to byť splnomocnený zástupca vlastníkov. Ale tu je priložené jedno usmernenie obvodného úradu, ktorého sa zrejme držia a je to vypracované na základe metodiky ministerstva vnútra.
Mária27
13.09.11,08:12
Podľa § 7 ods. 2 pri zmene správy (nemusí ísť o zmenu formy správy) podáva návrh do registra splnomocnený zástupca vlastníkov bytov, pravosť podpisu musí byť úradne osvedčená. Teda môže to byť ktokoľvek, koho vlastníci poveria. Ak nepoverili nikoho, podľa správneho konania musia zvolať schôdzu znovu a niekoho splnomocniť.
Jozef Štora
14.09.11,11:53
a navyse co sa tyka zvolenia azapisu organov do registra, funkcia vznika zvolenim a nie zapisom, zapis ma len deklaratorny charakter, konstitucia je zavrsena pravoplatnou volbou na zhromazdeni vlastnikov....
jurcakova
25.09.11,06:01
Správnu odpoveď napísala Mária 27.
Zápis nového predsedu do registra spoločenstiev podáva starý predseda, ale život ukázal, že v rámci "truc politiky" to nechce starý predseda vykonať.
Zhromaždenie vlastníkov, ak pozná situáciu v dome musí teda prijať uznesenie, že zápis zabezpečí a poveruje jeho vykonaním novo zvoleného predsedu,takéto uznesenie potom rešpektuje každý Obvodný úrad.
Všetky náležitosti potrebné k registrácii je pochopiteľne treba k žiadosti doložiť.
marjankaj
25.09.11,07:42
Správnu odpoveď napísala Mária 27.
Zápis nového predsedu do registra spoločenstiev podáva starý predseda, ale život ukázal, že v rámci "truc politiky" to nechce starý predseda vykonať.
Zhromaždenie vlastníkov, ak pozná situáciu v dome musí teda prijať uznesenie, že zápis zabezpečí a poveruje jeho vykonaním novo zvoleného predsedu,takéto uznesenie potom rešpektuje každý Obvodný úrad.
Všetky náležitosti potrebné k registrácii je pochopiteľne treba k žiadosti doložiť.

A čo tak §7c?


13. V § 7c sa za odsek 2 vkladá nový odsek 3, ktorý znie:
„(3) Predsedu odvoláva zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ak je predseda odvolaný a nie je súčasne zvolený nový predseda, ak sa predseda vzdá funkcie alebo ju nie je schopný vykonávať z iných dôvodov najmenej po dobu troch po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, do zvolenia nového predsedu vykonáva funkciu predsedu člen rady určený radou.“.

Doterajšie odseky 3 až 8 sa označujú ako odseky 4 až 9

To si tam čítajú iba to čo im vyhovuje?

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=207500&FileName=zz07-00268-0207500&Rocnik=2007
martin33AA
27.09.11,15:59
Treba sa aj zamyslieť že ak pedseda sa vzdal funkcie podľa zákona vykonáva funkciu predsedu člen rady určený radou a ten aj podáva návrh na zmeny