martuľa
08.09.11,09:27
čo platí pre zamestnávanie dôchodcu na DVP? Do akej sumy môžu pracovať, alebo na čo si dať pozor a neprešvihnúť? Čo je pre nich limitované?ňďakujem
katka50
08.09.11,07:44
čo platí pre zamestnávanie dôchodcu na DVP? Do akej sumy môžu pracovať, alebo na čo si dať pozor a neprešvihnúť? Čo je pre nich limitované?ňďakujem
Dôchodca je ako každý iný zamestnanec na dohodu. Za rok nesmie presiahnuť 350 hodín u jedného zamestnávateľa. Výška odmeny nie je limitovaná.

ZP §226
§*226
Dohoda o*vykonaní práce
(1)Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak predpokladaný rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 350 hodín v*kalendárnom roku. Do predpokladaného rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce.
(2)Dohoda o*vykonaní práce sa uzatvára písomne, inak je neplatná. V dohode o*vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie, doba, v*ktorej sa má pracovná úloha vykonať, a*predpokladaný rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z*vymedzenia pracovnej úlohy. Písomná dohoda o*vykonaní práce sa uzatvára najneskôr deň pred dňom začatia výkonu práce.
(3)Pracovná úloha sa musí vykonať v dohodnutej dobe, inak môže zamestnávateľ od dohody odstúpiť. Zamestnanec môže od dohody odstúpiť, ak nemôže pracovnú úlohu vykonať preto, že mu zamestnávateľ neutvoril dohodnuté pracovné podmienky. Zamestnávateľ je povinný nahradiť škodu, ktorá mu tým vznikla.
(4)Odmena za vykonanie pracovnej úlohy je splatná po dokončení a odovzdaní práce. Medzi účastníkmi možno dohodnúť, že časť odmeny bude splatná už po vykonaní určitej časti pracovnej úlohy. Zamestnávateľ môže odmenu po prerokovaní so zamestnancom primerane znížiť, ak vykonaná práca nezodpovedá dohodnutým podmienkam.
(5)Ak zamestnanec zomrie pred splnením pracovnej úlohy a zamestnávateľ môže jej výsledky použiť, právo na odmenu primeranú vykonanej práci a*právo na náhradu účelne vynaložených nákladov nezaniká a*stáva sa súčasťou dedičstva.
martuľa
08.09.11,08:04
ďakujem,
v prípade teda že dôchodca, alebo poberateľ predčasného dôchodku pracuje na DVP, príjem z DVP sa mu neposudzuje, neprehodnocuje k dôchodku? Mám na mysli, či nejakým spôsobom sa mu potom nemôže krátiť, alebo nebodaj aby neprišiel o dôchodok. Viem, že iba tých 350 hod., ale pre istotu si to overujem ......
rodina1
08.09.11,08:07
ďakujem,
v prípade teda že dôchodca, alebo poberateľ predčasného dôchodku pracuje na DVP, príjem z DVP sa mu neposudzuje, neprehodnocuje k dôchodku? Mám na mysli, či nejakým spôsobom sa mu potom nemôže krátiť, alebo nebodaj aby neprišiel o dôchodok. Viem, že iba tých 350 hod., ale pre istotu si to overujem ......
Nie, určite sa mu to žiadným spôsobom neprehodnocuje ..
Iné by bolo, keby starobný dôchodca pracoval na PZ, potom by po skončení PP mohol požiadať SP o prepočítanie dôchodku, ale pri dohodách sa to nedeje ...
kn-alka
08.09.11,08:18
len chcem pripomenúť, že starobný dôchodca si nemôže odpočítať nezdaniteľnú časť, takže príjmy z dohôd musí zamestnávateľ zdaňovať.
veronikasad
08.09.11,10:04
čo platí pre zamestnávanie dôchodcu na DVP? Do akej sumy môžu pracovať, alebo na čo si dať pozor a neprešvihnúť? Čo je pre nich limitované?ňďakujem
Ak chce v daňovom priznaní požiadať o vrátenie dane, jeho ročný príjem nesmie presiahnuť 1/2 ročnej NČZD.
Kolenčík
16.02.12,06:32
Nikdy som nikoho nezamestnával a preto prosím o radu. Ako živnostníkovi mi pomáha manželka, ktorá je na dôchodku. V tomto roku od 01. 03. 2012 by som chcel s ňou ako dôchodkyňou uzatvoriť dohodu na práce v administratíve, vedenie dokladov, administratívne práce, vyhodnotenia a pod. Poraďte akú dohodu mám s ňou uzatvoriť DoPČ či DoVP. Ako a kde mám evidovať odpracované hodiny /350, alebo 10 hod. týždenne/, komu to mám hlásiť predkladať. Prihlásim ju do SP, ako budem odvádzať odvody - mesačne, Q, Musím ju prihlásiť na DÚ a odvádzať aj DÚ i keď zarobí menej ako 1/2 NČZD. Ďakujem za každú radu
Mila123
16.02.12,06:35
áno, myslím si, že DoPČ by bola vhodnejšia, a tú zrazenú daň jej DU po podaní jej DP FO typ A vráti (ty predsa na začiatku zdaň. obdobia nemôžeš s určitosťou povedať, že zarobí do 1/2 NČZD)....
to Q je k čomu?
Kolenčík
16.02.12,06:42
Myslel som odvody do SP či DÚ mesačne, alebo stačí štvrťročne /Q - kvartál/
Mila123
16.02.12,06:48
normálne mesačne, stále boli , sú i budú....
Anik
16.02.12,07:31
na daňovom boli doteraz len Q až teraz sú mesačne asi na toto sa pýtal Kolenčík
Kolenčík
16.02.12,07:37
Teda musím ju prihlásiť na DÚ a odvádzať daň a čo ak v tom mesiaci nebude mať žiaden prijem? Odvediem daň a ak bude mať príjem za rok nižší DÚ ju vráti?
Tweety
16.02.12,07:42
Teda musím ju prihlásiť na DÚ a odvádzať daň a čo ak v tom mesiaci nebude mať žiaden prijem? Odvediem daň a ak bude mať príjem za rok nižší DÚ ju vráti?

Manželku prihlásiš pred začiatkom prác ako dohodárku jedine na SP- cez RLFO, Ty, ak nie si prihlásený na DÚ ako platiteľ dane zo ZČ sa musíš zaregistrovať na túto daň. Potom budeš mesačne posielať prehľad.
Kolenčík
16.02.12,07:48
Ja som živnostník daň platím po podaní DP a za ňu budem odvádzať mesačne na svoj účet? Na konci roka bude aj ona robiť DP, či nie?
Tweety
16.02.12,07:51
Ja som živnostník daň platím po podaní DP a za ňu budem odvádzať mesačne na svoj účet? Na konci roka bude aj ona robiť DP, či nie?
To áno, ale to je daň z príjmu, ja som písala o dani zo závislej činnosti, ktorú budeš odvádzať z odmeny, ktorú budeš vyplácať na dohodu, takže sú to dve rozdielne dane. Vidím, že máš v tom riadny chaos, odporúčam študovať príslušné zákony, alebo si obstarať účtovníčku.