ruženka123
08.09.11,13:02
už mám v tom fakt važne hokej! chcem začať s predajom na trhovisku a vraj potrebujem aj ERP ale kamkolvek idem na trh, jarmok alebo akekolvek podujatie kde sa predáva tovar v stankoch , žiadne pokladne nikde nie sú! zodelije sa to na nejakých pravidelných predajcov a príležitostných či ako ?
tictac7
08.09.11,11:07
Neviem kam chodíš, ale ja čo chodím, tak tie pokladne majú. Aj keď niekde schované a keď chcem blok, tak sa tvária strašne. Je to ale ich problém - oni porušujú zákon. Predaj tovaru (je jedno kde) v hotovosti - ERP - základná vec :-)
marjankaj
08.09.11,11:17
Zákon o registračnej pokladnici.
§ 1
Základné ustanovenie
(1) Tento zákon upravuje
a) podmienky používania elektronickej registračnej
pokladnice na evidenciu tržieb na území Slovenskej
republiky,
b) postavenie a činnosť servisnej organizácie súvisiace
s používaním elektronickej registračnej pokladnice.
(2) Tento zákon sa vzťahuje na fyzickú osobu alebo
právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na
podnikanie1) predáva tovar alebo poskytuje službu (ďalej
len „podnikateľ“); tento zákon sa vzťahuje aj na podnikateľa
s trvalým pobytom alebo so sídlom mimo územia
Slovenskej republiky, ak predáva tovar alebo
poskytuje službu na území Slovenskej republiky prostredníctvom
stálej prevádzkarne.2)


Obchodný zákonník
§2
(2) Podnikateľom podľa tohto zákona je:

a) osoba zapísaná v obchodnom registri,
b) osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia,
c) osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov,
d) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu.

Ak nie si podnikateľ podľa obchodného zákonníka a predávaš svoje prebytky, tak nemusíš mať registračnú pokladňu.

Ale toto asi nebude tvoj prípad.
SalveQ
29.09.11,19:51
Každý, kto má stánok a predáva v ňom tovar niekde na nejakej "akcii" je povinný mať pokladnicu. Osobne nepochopím, ako môžu stánkari na akciách, alebo trhoviskách bez problémov predať tovar s tým, že nevydá blok. Za to je min. pokuta 330 €! Pri opakovaní dokonca hrozí pokuta od 660 do 6600 € + možné zrušenie živnostenského oprávnenia.

Určite ERP potrebujete. Ak ste začali podnikať pred 31.12.2010, môžete používať do konca tohto roka pokladnicu ešte podľa starého zákona (ak ste ju pred týmto termínom registrovali na DÚ). Pre ostatných už platí nový zákon o ERP!
Zewa
29.09.11,20:30
problem je aj v zakaznikoch ze si nepytaju doklady o zaplateni tovaru na takychto akciach...a tym podporuju nedodrziavanie zakona zo strany nezodpovednych predjacov bez RP..
marjankaj
29.09.11,20:55
problem je aj v zakaznikoch ze si nepytaju doklady o zaplateni tovaru na takychto akciach...a tym podporuju nedodrziavanie zakona zo strany nezodpovednych predjacov bez RP..

No raz ti príde zákazník a ak mu nedáš blok z ERP vykľuje sa zo zákazníka daňový kontrolór a čo myslíš ako to dopadne? Vyinkasuje 330 EURI. Na to asi budeš dlho zarábať.
Economic
02.10.11,08:39
No raz ti príde zákazník a ak mu nedáš blok z ERP vykľuje sa zo zákazníka daňový kontrolór a čo myslíš ako to dopadne? Vyinkasuje 330 EURI. Na to asi budeš dlho zarábať.

Presne tak. Je to o nás. My ako zákazníci si musíme pýtať bloky, ak chceme aby nežili na úkor nás. Tým, že si ich nepýtame ich vlastne podporujeme. Inak ja mám dobrú skúsenosť a pri nákupoch na trhu mi predávajúci doklad dávajú /a určite nevyzerám ako daňový kontrolór/. Je to o poctivosti predávajúcich a ich myslenie, čo sa týka event. výšky pokuty. Neriskovala by som byť predajcom. To že niekde kasu nevidím, ešte neznamená, že doklad mi nedajú. Niektoré kasičky sú malé.
mona091
02.10.11,09:25
tuto povinnost mat pokladne pokladam v prvom rade za vyborny biznis pre tvoritelov zakonov za vykonanu cinnost, pre vyrobcov a predajcov pokladnic, pre kontrolorov,

vlastne, podporuje sa tym rast ekonomiky, a to spotrebou povinnou, udrziavanim a vytvaranim novych miest vsetkych zangazovanych do tejto cinnosti,

no a mali zivnostnici, tak nech bojuju nadalej so svojou poctivostou, zarobkovou cinnostou, zadlzovanim sa, menenim pokladnic, alebo nech to proste "zabalia"

hm, existuje na svete krajina bez tienovej ekonomiky? lebo ztak mi pripada tento hon na pracujucich, a cierna ekonomika si kvitne dalej, a zaziva naozaj bohate obdobia
Zewa
26.10.11,22:38
No raz ti príde zákazník a ak mu nedáš blok z ERP vykľuje sa zo zákazníka daňový kontrolór a čo myslíš ako to dopadne? Vyinkasuje 330 EURI. Na to asi budeš dlho zarábať.

vsak ja pisem vpodstate to iste, ze tie doklady z pokladne maju predavajuci zakaznikom davat...a ked by to aj bol kontrolor, tak je predajca v ''pohode'' lebo blocek zakaznikom dal...toto si musia ludia uvedomovat a tym sa vytvori spolocenska klima na to ze bude viac cenena poctivost ako janosikovske zbijanie....chvilu to potrva v krajine kde narodny hrdina je zbojnik :)
jaja37
02.11.11,05:47
Z tohto mi vyplýva, že registračné pokladne musia mať aj lekári v ambulanciach? (keďže poskytujú podľa zákona "službu").......
tictac7
02.11.11,05:52
Z tohto mi vyplýva, že registračné pokladne musia mať aj lekári v ambulanciach? (keďže poskytujú podľa zákona "službu").......

nie, služby, ktorých sa to týka sú v zákone presne vymedzené a ambulantná starostlivosť tam nepatrí (teda pokiaľ aj lekár priamo nepredáva nejaký tovar). Je tu tých tém x, kde sú aj služby vymenované, tak sa pozri. Dokonca aj na drsr sú už k tejto problematike otázky a odpovede, tak sa pozri aj tam, keď Ti to nie je celkom jasné
Economic
02.11.11,05:56
Tu sú nejaké otázky a odpovede....

Možno nájdete tu všetci to čo sa pýtate a máte to z prvej ruky.....

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/a_data/erp_2012_otazky.pdf


(http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/a_data/erp_2012_otazky.pdf)
Mila123
02.11.11,06:13
Z tohto mi vyplýva, že registračné pokladne musia mať aj lekári v ambulanciach? (keďže poskytujú podľa zákona "službu").......
nemusia, pretože nie sú v zozname služieb.....
SalveQ
04.11.11,14:07
Lenže čo v prípade, že si lekár vypýta napr. 10 € za to, že bol pacient objednaný na konkrétnu hodinu? To predsa nemá nič spoločné s lekárskou starostlivosťou. Myslím si, že na tento konkrétny účel by mal mať pokladnicu. A uvediem ďalší príklad - zubári. Napr. na prečistenie zubného kameňa by podla zákona nemusel vydať doklad, ale čo ak si vyúčtuje napr. použitie bielej plomby a pod.. Veď tu si už účtuje materiál (samotná plomba). Nie je pravdou, že v takomto prípade by už mal použiť pokladnicu? Zákon síce dovoluje nepoužiť pokladnicu za niektoré služby, ak je ale pri tejto službe použitý nejaký materiál a tento si lekár vyúčtuje, tak asi by mal použiť pokladnicu. Medzi nami, by som rád vedel, kolko prijatých peňazí lekári skutočne priznajú do daní.... A obyčajný masér, alebo kaderníčka musí používať pokladnicu..... To len tak na všeobecné zamyslenie sa....
KEJKA
04.11.11,14:30
služba je služba včítane použitého materiálu.
lepší príklad je, že zubár mi predá aj zubné alebo medzizubné kefky, a to už je predaj tovaru.
srska
04.11.11,14:39
SLUŽBY, NA KTORÉ SA VZŤAHUJE POVINNOSŤ EVIDENCIE TRŽIEB V ELEKTRONICKEJ REGISTRAČNEJ POKLADNICI (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/a_data/priloha_erp.pdf)
SalveQ
04.11.11,15:02
služba je služba včítane použitého materiálu.
lepší príklad je, že zubár mi predá aj zubné alebo medzizubné kefky, a to už je predaj tovaru.


No tak to by už bez ERP nemala robiť. Ale aj tak mi pripadá zoznam služieb uvedený v zákone trochu "chorý". Taký zubár má väčšinou vyšší príjem, než napr. podomový masér a ten masér už musí použiť ERP. Ja ako predajca ERP mám z toho síce momentálne osoh, ale priznám sa byť tým masérom, nebolo by mi všetko jedno.
marjankaj
04.11.11,15:29
No tak to by už bez ERP nemala robiť. Ale aj tak mi pripadá zoznam služieb uvedený v zákone trochu "chorý". Taký zubár má väčšinou vyšší príjem, než napr. podomový masér a ten masér už musí použiť ERP. Ja ako predajca ERP mám z toho síce momentálne osoh, ale priznám sa byť tým masérom, nebolo by mi všetko jedno.

No možno to choré je. Ale pozri sa na tú zostavu 150 poslancov. Myslíš, že sú úplne v poriadku? Svoje platy si vedia ustrážiť. Ale ostatné im je jedno.
Economic
04.11.11,21:12
Opäť dám do pozornosti Zoznam služieb, u ktorých je nevyhnutná ERP. Tento zoznam je smerodajný !