Sara Emília
19.01.06,09:50
Prosím o radu. Môže si konateľ s.r.o., nie je tam zamestnanec ani SZČO, uplatniť od 01.01.2006 v danej s.r.o. stravné lístky ? :confused:
vieroslava
22.01.06,06:27
Tak toto by zaujímalo aj mňa. Nájde sa dobrá duša, ktorá odpovie?
Sirka
22.01.06,17:00
Ahojte poradaci,na odpoved cakam aj ja. My sme dvaja konatelia v jednej s.r.o. a ani jeden nie je jej zamestnancom,takze tento problem mame 2x. Dakujem(e) za odpoved a pekny den prajem.
Tweety
22.01.06,17:24
Ahojte poradaci,na odpoved cakam aj ja. My sme dvaja konatelia v jednej s.r.o. a ani jeden nie je jej zamestnancom,takze tento problem mame 2x. Dakujem(e) za odpoved a pekny den prajem.
No myslím si, že nie je možnosť poskytnúť stravenku, pretože ZP uvádza povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť stravovanie len zamestnancom podľa pracovnej zmluvy.;)
Evanka
22.01.06,18:05
Konateľ má nárok na stravné iba pri pracovnej ceste a ak je zamestnancom a odpracuje viac ako 4 hodiny počas pracovnej zmeny.
Novelizovaný zákon zmenil možnosť uplatnenia výdavkov na stravovanie ako u zamestnancov iba u daňovníkov s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2
Sirka
22.01.06,18:15
Teda Evanka,ak tomu dobre rozumiem,v tuto vecernu hodinu, tak mi vznikne narok na nahradu stravneho az vtedy,ked sa u seba zamestnam a stanem sa tak "vlastnym zamestnancom":),alebo ak vyrazim niekam na pracovku?
Evanka
22.01.06,18:35
Teda Evanka,ak tomu dobre rozumiem,v tuto vecernu hodinu, tak mi vznikne narok na nahradu stravneho az vtedy,ked sa u seba zamestnam a stanem sa tak "vlastnym zamestnancom":),alebo ak vyrazim niekam na pracovku?
Ak si konateľ bez pracovno právneho vzťahu, máš nárok na stravné pri pracovných cestách inak nie. Ale ak chceš "stravné", založ si živnosť. :)
Tweety
22.01.06,18:49
Teda Evanka,ak tomu dobre rozumiem,v tuto vecernu hodinu, tak mi vznikne narok na nahradu stravneho az vtedy,ked sa u seba zamestnam a stanem sa tak "vlastnym zamestnancom":),alebo ak vyrazim niekam na pracovku?
Myslím si, že sa tú pletú dva pojmy. Náhrada stravného pri SC -viď Zákon o cestovných náhradách a poskytovanie stravy-ZP.:eek:
Sirka
22.01.06,18:56
Toto mi radil uz hocikto,zalozit si popri s.r.o. zivnost,ale akosi este nie som ostrielana v tychto veciach,ale co nie je, moze byt....:) Teraz ma vsak caka prve platenie dane a tak aspon zistim ako to funguje v praxi Dakujem za opdpoved.
alena
23.01.06,07:24
Nemôže konateľ, ktorý pracuje na základe zmluvy o výkone funkcie dostávať stravné lístky? Veď pracuje pre firmu a iné zamestnanie nemá. Ak v minulom roku dostávali na základe rozhodnutia VZ stravné lístky a firma im na ne aj prispievala, nie je to správne? Urobili tak len od septembra, odkedy konateľov kvôli zdravotnému poisteniu prehodnotili ako zamestnancov. Dá sa to nejako obhájiť, alebo čo s tým?
Peterka
23.01.06,07:33
Áno ,konateľ má nárok na stravné, lebo podľa §5,ods.2 Zákona 595/2003 Z.z. sa zamestnancom rozumie aj konateľ (nenešiel som v zákone uvedené že pre iné ustanovenia zákona konateľ nie je zmestnancom) , potom podľa §19, ods.2,písm.c,bod.3 hovorí o zamestnancoch a odvoláva sa len na podmienky ustanovené osobitným predpisom.
Evanka
23.01.06,09:13
Áno ,konateľ má nárok na stravné, lebo podľa §5,ods.2 Zákona 595/2003 Z.z. sa zamestnancom rozumie aj konateľ (nenešiel som v zákone uvedené že pre iné ustanovenia zákona konateľ nie je zmestnancom) , potom podľa §19, ods.2,písm.c,bod.3 hovorí o zamestnancoch a odvoláva sa len na podmienky ustanovené osobitným predpisom.
Ja stále zastávam názor vyjadrený v príspevku 5.
Poďme to trocha rozobrať: Z pohľadu zákona o CN je konateľ zamestnancom. Pri pracovnej ceste má nárok na všetky výdavky spojené s PC, teda aj na stravné, a to podľa času, ktorý strávil na PC.
Podľa novelizovaného zákona o DZP daňovým výdavkom u daňovníka –fyzickej osoby dosahujúcej príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona je aj stravné ako u zamestnancov. Konateľove príjmy sú zdaňované podľa §5, teda novelizácia sa ho nedotýka.
Z toho vyplýva, že ak konateľ bez príjmu si nemohol uplatňovať stravné ako zamestnanec pred novelizáciou zákona o DZP, tak ani novelizovaný zákon to neumožňuje.

To Peterka-alebo mohol podľa teba uplatňovať výdavok na stravné už pred novelizáciou zákona o DZP?
Peterka
23.01.06,12:16
Stále neviem dôvod prečo nemôže a nemohol.Novoelizácia nerieši stravné zamestnancov.:cool:
Denda
23.01.06,12:22
Stále neviem dôvod prečo nemôže a nemohol.Novoelizácia nerieši stravné zamestnancov.:cool:

Podľa, ktorého zákona mu chcete poskytovať stravné alebo stravovanie?
Zákon o cestovných náhradách alebo zákonník práce?:cool:
Denda
23.01.06,12:52
Stále neviem dôvod prečo nemôže a nemohol.Novoelizácia nerieši stravné zamestnancov.:cool:

Nemôže, pretože nie je daňovníkom dosahujúci príjmy podľa §6 zákona o dani z príjmu.
Nemohol, pretože konateľ bez pracovnej zmluvy sa nepovažuje za zamestnanca v zmysle Zákonníka práce.
Môže len podľa zákona o cestovných náhradách:)
Denda
23.01.06,12:57
Nemôže konateľ, ktorý pracuje na základe zmluvy o výkone funkcie dostávať stravné lístky? Veď pracuje pre firmu a iné zamestnanie nemá.
Výkon funkcie konateľa sa nepovažuje za výkon práce v zmysle Zákonníka práce a v zmysle tohto zákona si nemôže aplikovať prislúchajúce nároky.
Denda
23.01.06,13:05
Urobili tak len od septembra, odkedy konateľov kvôli zdravotnému poisteniu prehodnotili ako zamestnancov. Dá sa to nejako obhájiť, alebo čo s tým?
To isté nám urobili od 1.1.2005 do 31.8.2005, kde ich preklasifikovali na SZCO:cool:
Denda
23.01.06,13:13
Záverom:
Pre konateľa vykonávajúceho funkciu na základe mandátnej zmluvy, je poskytovanie stravovania podľa Zákonníka práce zdaniteľným príjmom a pre spoločnosť nedaňovým výdavkom.
alena
24.01.06,09:05
V zákonníku práce sa píše, že zamestnávateľ môže so súhlasom príslušného odborového orgánu - zástupcom zamestnancov rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie. Malé s.r.o.-čky však zástupcu zamestnancov ani odbory nemajú, aj keď nejakého zamestnanca majú aspoň na čiastočný pracovný úväzkok. S kým sa má potom zamestnávateľ dohodnúť, ak chce zabezpečiť stravovanie aj konateľom, teda sebe samému alebo aj zamestnancovi na skrátený prac. úväzok ak pracuje aj menej ako 4 hodiny denne?
Denda
24.01.06,10:12
V zákonníku práce sa píše, že zamestnávateľ môže so súhlasom príslušného odborového orgánu - zástupcom zamestnancov rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie. Malé s.r.o.-čky však zástupcu zamestnancov ani odbory nemajú, aj keď nejakého zamestnanca majú aspoň na čiastočný pracovný úväzkok. S kým sa má potom zamestnávateľ dohodnúť, ak chce zabezpečiť stravovanie aj konateľom, teda sebe samému alebo aj zamestnancovi na skrátený prac. úväzok ak pracuje aj menej ako 4 hodiny denne?
Čo sa týka stravovania pozrite link:http://www.porada.sk/t14900-stravne-listky.html
V prípade, že nemáte s konateľom uzatvorený pracovnoprávny vzťah podľa Zákonníka práce, stále platí môj príspevok č.16,18.
Peterka
24.01.06,10:29
Zabudnite na zákonník práce, pozrite §5, ods.2 Zákon č.595/203 konateľ pre účely zákona o dani z príjmov považovaný ako zamestnanec -t.z.legislatívna skratka, lebo jeho príjem je uvedený v ods.1,písm b uvedeného §.To sa nedá spochybniť.
§19,ods.2,písm.c uvedeného zákona hovorí:
výdavky sú aj....."príspevky na stravovanie zamestnancov poskytované za podmienok ustanovených osobitnými predpismi" dovoľujem si zdôrazniť poskytované za podmienok a nie podľa osobitného prepisu.

Ak nie, tak potom práve prečo sa v tejto časti sa konateľ nepovažuje za zamestnanca ?
Zákonník práce síce hovorí o povinnosti prispievať zametnancovi na stravu
vo výške 55 % ceny jedla ale v Zákone o dani z príjmu sa považuje za zamestnanca aj konateľ viď začiatok môjho prípevku a uvádza sa že príspevky na stravovanie zamestnancov z a p o d m i e n o k uastanovených Zákonníkom práce a nie podľa Zákonníka práce.
Jana Acsová
24.01.06,11:17
Áno ,konateľ má nárok na stravné, lebo podľa §5,ods.2 Zákona 595/2003 Z.z. sa zamestnancom rozumie aj konateľ ...
Mám za to, že nárok na stravné nevyplýva zo Zákona o dani z príjmu. Nárok na stravovanie vyplýva zo Zákonníka práce.
Zákon o dani z príjmov nerieši nároky, ale podmienky zdaňovania príjmov.
Vladimír Ozimý
24.01.06,11:23
no moj osobny nazor je ze Zakonnik upravuje stravne voci zamestnancom, zakon o cestovnych nahradach upravuje stravne pocas pracovnej cesty(konatel ma narok je to riesene na zaciatku zakona), dan z prijmov podla mna takisto neriesi narokovatelnost stravneho
Peterka
24.01.06,11:37
Súhlasím ale tiež SZČO nemá nárok na príspevok na stravovanie a zákon a dani z príjmov mu dovoľuje znížiť základ dane o výdavky(náklady) na stravovanie a to isté riešime u konateľa.
Myslím, že táto diskusia nerieši hlaný problém a to:
Keď zákon uvádza že daňové výdvaky (náklady)-nie nárok ale príspevky na stravovanie zamestnancov poskytované za podmienok ustanovených osobitným predpisov, pod pojmom zamestnancov sú zahrnutí aj konatelia alebo nie.
Hela1
25.01.06,17:52
Konatel aj ked nie je zamestnancom vlastnej s.r.o. ma narok na stravne listky na zaklade mandatnej zmluvy
mika1
02.02.06,14:50
Prosím o radu. Môže si konateľ s.r.o., nie je tam zamestnanec ani SZČO, uplatniť od 01.01.2006 v danej s.r.o. stravné lístky ? :confused:

Moja odpoveď je: jednoznačne áno. Rovnakú odpoveď totiž nájdete aj na stránkach Daňového riaditeľstva:

http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4h3CgTJgFiO-pGoAk7-cBFfj_zcVKB4pDmQ7-mpH5WTmp6YXKkfrO-tH6BfkBsaUZ7vqAgAmrxNMA!!/delta/base64xml/L0lJSk03dWlDU1lKSi9vQXd3QUFFWWdBQ0VJUWhDRUVJaEZLQS EvNEZHZ2RZbktKMEZSb1hmckNIZGgvN18wX0lJLzc2NjIyNi9z YS5UcmVl?message=VIEW_DOCUMENT&id=244&idparent=null&query=&criteria=1
:)
Evanka
02.02.06,18:51
Moja odpoveď je: jednoznačne áno. Rovnakú odpoveď totiž nájdete aj na stránkach Daňového riaditeľstva:

http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4h3CgTJgFiO-pGoAk7-cBFfj_zcVKB4pDmQ7-mpH5WTmp6YXKkfrO-tH6BfkBsaUZ7vqAgAmrxNMA!!/delta/base64xml/L0lJSk03dWlDU1lKSi9vQXd3QUFFWWdBQ0VJUWhDRUVJaEZLQS EvNEZHZ2RZbktKMEZSb1hmckNIZGgvN18wX0lJLzc2NjIyNi9z YS5UcmVl?message=VIEW_DOCUMENT&id=244&idparent=null&query=&criteria=1
:)
Táto odpoveď z DRSR sa mi síce veľmi hodí, ale žiaľ nemá žiadnu oporu v zákone. Konateľ je síce zamestnanec podľa zákona o dani z príjmu, aj podľa zákona o cestovných náhradách, ale ak nie je v pracovno-právnom vzťahu, nespĺňa žiaľ statút zamestnanca podľa Zákonníka práce. Ale nebudeme im to vyvracať. Rada by som si však dala takúto odpoveď potvrdiť priamo pracovníkom DR. Obávam sa, či to DK uzná.