mmia
08.09.11,13:30
Ahojte, chcela by som vas poprosit o radu.
hladala som info ci moze byt konatel a zaroven spolocnik sro nahlaseny na urad prace.
nasla som:
ako spolocnik, nie nakolko sa povazuje za SZCO podla zakona o sluzbe zamestnanosti.
ak by bol iba konatel, tak som nasla info ze by sa mohol nahlasit a dokladovat prijem..
len ma zaskocilo ked som nasla tento clanok teda odpoved p. Mihala.
co je teda pravda? dakujem

Dobrý den. Je mozné, aby konatel firmy bol súcasne prihlasený na urade prace a urad práce za neho platil zdravotné poistenie??? Ak je to tak, nie je v tomto zmysle diera v zákone a konatelia to takto možu zneužívat? (peter)
odpoved p. Mihala:
Konatel nemoze byt prihlaseny na urade prace, ak je to tak, potom na urade prace zamlcal tuto skutocnost - je to podvod z jeho strany. ( z 12/2010 )
Tweety
08.09.11,11:39
Dobrý den. Je mozné, aby konatel firmy bol súcasne prihlasený na urade prace a urad práce za neho platil zdravotné poistenie??? Ak je to tak, nie je v tomto zmysle diera v zákone a konatelia to takto možu zneužívat? (peter)
odpoved p. Mihala:
Konatel nemoze byt prihlaseny na urade prace, ak je to tak, potom na urade prace zamlcal tuto skutocnost - je to podvod z jeho strany. ( z 12/2010 )[/QUOTE]
Je mozné, aby konatel firmy bol súcasne prihlasený na urade prace a urad práce za neho platil zdravotné poistenie???

Táto veta je asi vytrhnutá z kontextu, pretože je tam, konateľ firmy bol súčasne, takže tam chýba niečo:confused:
ALe odpoveď je jednoduchá, konateľa na ÚP zaevidujú, spoločníka nie, konateľa a súčasne spoločníka rovnako nie.:)
veronikasad
08.09.11,11:41
mmia, daj odkaz priamo na ten príspevok od p. Mihála, ktorý si citovala ...
Timka1
08.09.11,11:45
a ja doplním:
konateľ ak nie je zároveň spoločník a bez nároku na odmenu alebo s odmenou do výšky 139,91 € mesačne, môže byť evidovaný na Úrade práce, ak jeho odmena je mesačne vyššia podľa Zmluvy o konateľstve, nemôže byť evidovaný ako uchádzač o zamestanie

ak je konateľ aj spoločník v spoločnosti - považuje sa za SZČO podľa § 5 Zákona o službách zamestnanosti a nemôže byť vôbec evidovaný

§ 5
Samostatne zárobkovo činná osoba


Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je

a) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách9) a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu, 10)
b) fyzická osoba, ktorá prevádzkuje alebo vykonáva živnosť podľa osobitného predpisu, 11)
c) fyzická osoba, ktorá vykonáva činnosť podľa osobitných predpisov, 12)
d) fyzická osoba, ktorá je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti, komanditnej spoločnosti alebo spoločnosti s ručením obmedzeným podľa osobitného predpisu, 13)
e) fyzická osoba, ktorá vykonáva sprostredkovanie zamestnania za úhradu podľa § 25,
f) fyzická osoba, ktorá vykonáva dočasné zamestnávanie podľa § 29,
g) fyzická osoba, ktorá vykonáva podporované zamestnávanie podľa § 58.
mmia
08.09.11,11:46
veronikasad
08.09.11,12:30
http://www.cas.sk/clanok/187335/zmeny-v-materskej-dochodkoch-a-podpore-odpovede-od-ministra.html

je to cca dvadsiaty siedmy prispevok
Myslela som, že cituješ nejakú odpoveď z Porady. V tých online diskusiach bolo takýchto "blbostí" viac ...
mmia
08.09.11,12:46
.. takze sa drzat zakona ?
Tweety
08.09.11,12:49
.. takze sa drzat zakona ?
DIskusie, alebo články v novinách nie sú zákon, takže stále platí to, čo je v zákonoch.:)