Stano76
08.09.11,14:36
Dobrý deň, som tu nový a potreboval by som poradiť.
Som zamestnancom a zamestnávateľ tvrdí, že stravné lístky nie sú povinnosťou že on nám za ne nestŕha peniaze z výplaty. Pracujem v 12 hodinovej smene (11,15 lebo prestávku na obed odráta). Zamestnaný som na TPP už 5 rokov v tejto firme a zo stravnými lístkami problém nebol až doposiaľ.
Stravu nám nezabezpečuje a na Stravné lístky vraj nemáme nárok keď nič nestŕha. Nemenil som ani pracovnú zmluvu ani zamestnávateľa.
Existuje nejaký § ktorý mu prikazuje prispievať na stravu alebo na stravné lístky.

Vopred Ďakujeme za odpoveď.
avalik
08.09.11,12:39
zakonnik prace

§ 152
Stravovanie zamestnancov

(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny. Povinnosť zamestnávateľa ustanovená v prvej vete sa nevzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v zahraničí.

(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.

(4) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.

(5) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby prostredníctvom stravovacích poukážok, je výška poplatku za sprostredkované stravovacie služby maximálne 3 % z hodnoty sumy uvedenej na stravovacej poukážke.

(6) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2, alebo ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.

(7) Zamestnávateľ poskytne finančný príspevok na stravovanie podľa odseku 6 aj zamestnancovi pri výkone domáckej práce alebo telepráce, ak mu nezabezpečí stravovanie podľa odseku 2 alebo ak by stravovanie podľa odseku 2 bolo v rozpore s povahou vykonávanej domáckej práce alebo telepráce.

(8) Zamestnávateľ môže po prerokovaní so zástupcami zamestnancov

a) upraviť podmienky, za ktorých bude zamestnancom poskytovať stravovanie počas dovolenky, prekážok v práci, alebo inej ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca v práci,
b) umožniť stravovať sa zamestnancom, ktorí pracujú mimo rámca rozvrhu pracovných zmien za rovnakých podmienok ako ostatným zamestnancom,
c) rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie, a ktorým bude prispievať na stravovanie podľa odseku 3.
Indeed
08.09.11,13:06
Prišiel jeden pán k holičovi a chcel sa ostrihať,

holič súhlasil avšak nepáčilo sa mu,že onen pán mal na ušiach slúchadlá,

holič trval na tom,že dotyčný si musi dať dole slúchadlá, inak ho neostrihá,

ten sa však svojich slúchadiel nechcel vzdať,

po dlhom prehováraní, si dal sluchadlá dole,

náhle však ODPADOL a zomrel,

holič zdvihol zo zeme sluchadlá, a priložil si ich k uchu,

zo slúchadiel sa monotónnym hlasom ozývalo . NÁDYCH,VÝDYCH...

NÁDYCH, VÝDYCH....

Toĺko vtip.

ÁNO , stravovať sa je povinnosť, inak ZOMRIEŠ !

JA som však pracoval v Nemecku , a pozoroval som, že v areali podniku NEBOLA jedáleň, a ani zamestnávateľ žiadnému zamestnancovi nepreplácal stravné a ani iné lístky.

Skrátka, ROH tam nikdy nefungovalo,

Zamestnávateľ tam DÁVA zamestnancovi za prácu PLAT.
Chobot
08.09.11,13:37
Prišiel jeden pán k holičovi a chcel sa ostrihať,

holič súhlasil avšak nepáčilo sa mu,že onen pán mal na ušiach slúchadlá,

holič trval na tom,že dotyčný si musi dať dole slúchadlá, inak ho neostrihá,

ten sa však svojich slúchadiel nechcel vzdať,

po dlhom prehováraní, si dal sluchadlá dole,

náhle však ODPADOL a zomrel,

holič zdvihol zo zeme sluchadlá, a priložil si ich k uchu,

zo slúchadiel sa monotónnym hlasom ozývalo . NÁDYCH,VÝDYCH...

NÁDYCH, VÝDYCH....

Toĺko vtip.

ÁNO , stravovať sa je povinnosť, inak ZOMRIEŠ !

JA som však pracoval v Nemecku , a pozoroval som, že v areali podniku NEBOLA jedáleň, a ani zamestnávateľ žiadnému zamestnancovi nepreplácal stravné a ani iné lístky.

Skrátka, ROH tam nikdy nefungovalo,

Zamestnávateľ tam DÁVA zamestnancovi za prácu PLAT.

Ja jedno v akej krajine, v každej sa nájdu aj seriózni zamestnávatelia aj špekulanti, ktorí sa povinnostiam vyhýbajú.

V zmysle slovenskej legislatívy je povinnosť zabezpečovať stravovanie zamestnancov - možné sú rôzne formy, od závodnej jedálne, cez stravovanie v inom zariadení až po stravné lístky či výplatu príspevku na stravu.
mzdarka renca
08.09.11,13:38
Dobrý deň, som tu nový a potreboval by som poradiť.
Som zamestnancom a zamestnávateľ tvrdí, že stravné lístky nie sú povinnosťou že on nám za ne nestŕha peniaze z výplaty. Pracujem v 12 hodinovej smene (11,15 lebo prestávku na obed odráta). Zamestnaný som na TPP už 5 rokov v tejto firme a zo stravnými lístkami problém nebol až doposiaľ.
Stravu nám nezabezpečuje a na Stravné lístky vraj nemáme nárok keď nič nestŕha. "zaujímavý"postoj Nemenil som ani pracovnú zmluvu ani zamestnávateľa.
Existuje nejaký § ktorý mu prikazuje prispievať na stravu alebo na stravné lístky.

Vopred Ďakujeme za odpoveď.
pri tomto druhu zamestnávateľov sa mi vždy naježia chĺpky na rukách....

a ešte k veci, dara1 ti už odpovedala ako to je, ale upozorňujem ťa, že spätný nárok na stravné ZP nerieši a tým pádom sa stravné za tých 5 rokov, čo pracuješ u tohoto zamestnávateľa nemáš právny nárok, nedá sa doplatiť spätne, nakoľko napr. pred týždňom sa už nestihneš najesť.

ale trvaj na tom do budúcna, ak s tým zamestnávateľ nebude súhlasiť a nebude vám chcieť dať SL, môžeš dať podnet na Inšpektorát práce a oni si už s ním poradia.
veronikasad
08.09.11,13:41
Reni, odst.2 tvojho príspevku v plnom rozsahu platí len pre SZČO.
mzdarka renca
08.09.11,13:44
Veronika, aj pre zamestnancov, môj názor :)
veronikasad
08.09.11,13:46
Zamestnanec si môže uplatniť svoj nárok na príspevok na stravovanie v zmysle § 152 aj spätne (neviem koľko rokov spätne)
mzdarka renca
08.09.11,13:52
Nemyslím si to;), kuk § 152 odst. 2

Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny

t.z., že v ten deň, keď má zamestnanec odpracovaných viac ako 4 hod. musí mať zabezpečenú stravu.
avalik
08.09.11,13:58
zakon je pekna vec ... z mojich skusenosti ... az po skonceni mesiaca zamestnavatel vyda SL podla skutocne odpracovanych dni

maloktory zamestnavatel ti po nastupe do zamestnania vyda listky hned na cely mesiac vopred
mzdarka renca
08.09.11,14:00
zakon je pekna vec ... z mojich skusenosti ... az po skonceni mesiaca zamestnavatel vyda SL podla skutocne odpracovanych dni

maloktory zamestnavatel ti po nastupe do zamestnania vyda listky hned na cely mesiac vopred

ja mám zase také skúsenosti, že zamestnávateľ vydá SL dopredu a neprítomnosti v práci odráta v nasledujúci mesiac.
Tweety
08.09.11,14:02
ja mám zase také skúsenosti, že zamestnávateľ vydá SL dopredu a neprítomnosti v práci odráta v nasledujúci mesiac.
Áno, takto som postupovala aj ja v práci, na začiatku roka, alebo pri nástupe plný počet, potom podľa tabuľky nárok-(koľko PC, PN,D...) nový nárok na nasledujúci mesiac, a takto už išlo každý mesiac.
avalik
08.09.11,14:02
ja mám zase také skúsenosti, že zamestnávateľ vydá SL dopredu a neprítomnosti v práci odráta v nasledujúci mesiac.

jaaj keby takych zamestnavatelov bolo viac! ;)
Chobot
08.09.11,14:07
zakon je pekna vec ... z mojich skusenosti ... az po skonceni mesiaca zamestnavatel vyda SL podla skutocne odpracovanych dni

maloktory zamestnavatel ti po nastupe do zamestnania vyda listky hned na cely mesiac vopred


ja mám zase také skúsenosti, že zamestnávateľ vydá SL dopredu a neprítomnosti v práci odráta v nasledujúci mesiac.

Súhlasím s obomi - sú aj takí, aj takí. Ale aspoň ten lístok dajú...:rolleyes:
Stano76
08.09.11,15:51
Ja jedno v akej krajine, v každej sa nájdu aj seriózni zamestnávatelia aj špekulanti, ktorí sa povinnostiam vyhýbajú.

V zmysle slovenskej legislatívy je povinnosť zabezpečovať stravovanie zamestnancov - možné sú rôzne formy, od závodnej jedálne, cez stravovanie v inom zariadení až po stravné lístky či výplatu príspevku na stravu.

Výplata príspevku na stravu?
to ako môže poskytnúť peniaze a zahrnúť to výplaty ?
avalik
08.09.11,15:55
Výplata príspevku na stravu?
to ako môže poskytnúť peniaze a zahrnúť to výplaty ?

prirata ti k vyplate - ale aj zdani, takze stravne listky su pre zamestnanca vyhodnejsie ako preplatenie stravovania
Tweety
08.09.11,15:55
Výplata príspevku na stravu?
to ako môže poskytnúť peniaze a zahrnúť to výplaty ?
ÁNo, Chobot mal na mysli finančný príspevok, ktorý sa zahrňa do mzdy.
Stano76
08.09.11,16:10
Keď to nemám ani na výplatnej páske treba kontaktovať Inšpektoriát ?
Indeed
08.09.11,16:12
Možeš kontaktovať aj Inšpektoriat,

a hned si začať hĺadať aj iné pracovné miesto.
veronikasad
08.09.11,16:15
Keď to nemám ani na výplatnej páske treba kontaktovať Inšpektoriát ?
Oznám zamestnávatelovi, že ak ti nedá stravné lístky alebo finančný príspevok na stravovanie, nahlásiš to na Inšpekciu práce (niekedy to na zamestnávatela zaberie).

Ak podnet dá, zamestnávatel musí dokázať, že si SL skutočne prebral.
Stano76
08.09.11,16:16
Možeš kontaktovať aj Inšpektoriat,

a hned si začať hĺadať aj iné pracovné miesto.

To mi je jasné že tam nebudem dlho po podaní podnetu na prešetrenie
mzdarka renca
08.09.11,16:17
Možeš kontaktovať aj Inšpektoriat,

a hned si začať hĺadať aj iné pracovné miesto.

môže podať podnet na Inšektorát práce anonymne;)
Stano76
08.09.11,16:17
Ďakujem za RADY od PORADY.
Stano76
08.09.11,16:19
môže podať podnet na Inšektorát práce anonymne;)

Aj to sa dá ? ako fyzická osoba alebo právnická.?
veronikasad
08.09.11,16:22
Aj to sa dá ? ako fyzická osoba alebo právnická.?
ako zamestnanec
day
08.09.11,16:48
JA som však pracoval v Nemecku , a pozoroval som, že v areali podniku NEBOLA jedáleň, a ani zamestnávateľ žiadnému zamestnancovi nepreplácal stravné a ani iné lístky.

Skrátka, ROH tam nikdy nefungovalo,

Zamestnávateľ tam DÁVA zamestnancovi za prácu PLAT.

myslim, ze viem co chcel indeed, v zahranici zarabaju ludia tak, aby nemuseli riesit ci dostanu 60€ na stravu alebo nie, ale u nas ..... no musime verit
Chobot
09.09.11,06:45
myslim, ze viem co chcel indeed, v zahranici zarabaju ludia tak, aby nemuseli riesit ci dostanu 60€ na stravu alebo nie, ale u nas ..... no musime verit

Zase je naivné si myslieť, že nemecku zarábajú všetci majland a sú milionári. Tiež sú tam ľudia s minimálnymi príjmami, ktorým aj ten príspevok na obed padne vhod.
buchač
09.09.11,07:15
myslim, ze viem co chcel indeed, v zahranici zarabaju ludia tak, aby nemuseli riesit ci dostanu 60€ na stravu alebo nie, ale u nas ..... no musime verit


Zase je naivné si myslieť, že nemecku zarábajú všetci majland a sú milionári. Tiež sú tam ľudia s minimálnymi príjmami, ktorým aj ten príspevok na obed padne vhod.
Minimálna mzda na Slovensku je 317 € ........na mesiac :confused:

Napríklad Írsko - minimálna mzda je 8,65 € ..................za hodinu :rolleyes:

...atď ...

Veľký to rozdiel ....veľkýýýý ...

Na porovnanie ...

http://i.sme.sk/cdata/3/57/5766003/medium.jpg