WAPGATE
08.09.11,17:42
Ahojte, potrebujem radu. Pracoval som v jednej slovenskej firme, nastupil som k 27.6.2011. Bol som v skusobnej dobe ked bola v o firme celozavodna dovolenka od 15.8. do 28.8.2011. V noci z pondelka na utorok 30.8 po dovolenke (29.8. bol sviatok) som dostal hnacky, nebol som ani schopny ist k lekarovi, kedze som bol na WC kazdych 20 minut, mal zimnicu a teploty, isiel som k lekarovi az v stredu 31.8.2011, ten moj bol na dovolenke, zastupovala ho ina lekarka a ta povedala, ze mi nemoze dat PN od 30.8 ale iba od 31.8.2011. Uz v utorok som ale cez sms oznamil kolegyni, ze nepridem do prace, ze som chory, ta to samozrejme oznamila dalej v praci aj majitelovi.
A tu zacina moj problem. V piatok 2.9. po dalsom sviatku mi oznamil clovek z prace, ze ide na postu moja vypoved na adresu do BB kde mam trvale bydlisko(praca je v Senci). O co vacsie bolo moje prekvapenie, ked som dnes prisiel do prace a nechceli odo mna prevziat ukoncenie PN, s tym, ze mi dal vraj vypoved k 31.8.2011. Kedze som este nebol v BB, neviem co tam uviedol, ale co som si tu uz nastudoval, ze vypoved so spatnym datumom je neplatna. Poradte mi ako mam dalej postupovat, co s tym ukoncenim PN, co s tym, ze napisal vypoved a odoslal 2.9. a dal mi ju k 31.8.2001????
Mam mu poslat ukoncenie PN postou a zaroven aj list, ze trvam na tom, ze je vypoved neplatna a ze trvam na dalsom zamestnani? Mate niekto vzor? Alebo ake mam moznosti?

PS: len dodam pikosku asi z pred mesiaca ked bol skladnik na paragaf u lekara, majitelovi firmy, sa vyhrazal po vsetkych oddeleniach, ze akonahle pojde niekto napr k lekarovi na paragraf, ma okamzitu vypoved.
PS2: predchadzajuci zamestnanci sa tiez sudia s touto firmou a nahlasili ho na inspektorat prace pre porusovanie zakonov
Tweety
08.09.11,15:46
Ahojte, potrebujem radu. Pracoval som v jednej slovenskej firme, nastupil som k 25.7.2011. Bol som v skusobnej dobe ked bola v o firme celozavodna dovolenka od 15.8. do 28.8.2011. V noci z pondelka na utorok 30.8 po dovolenke (29.8. bol sviatok) som dostal hnacky, nebol som ani schopny ist k lekarovi, kedze som bol na WC kazdych 20 minut, mal zimnicu a teploty, isiel som k lekarovi az v stredu 31.8.2011, ten moj bol na dovolenke, zastupovala ho ina lekarka a ta povedala, ze mi nemoze dat PN od 30.8 ale iba od 31.8.2011. Uz v utorok som ale cez sms oznamil kolegyni, ze nepridem do prace, ze som chory, ta to samozrejme oznamila dalej v praci aj majitelovi.
A tu zacina moj problem. V piatok 2.9. po dalsom sviatku mi oznamil clovek z prace, ze ide na postu moja vypoved na adresu do BB kde mam trvale bydlisko(praca je v Senci). O co vacsie bolo moje prekvapenie, ked som dnes prisiel do prace a nechceli odo mna prevziat ukoncenie PN, s tym, ze mi dal vraj vypoved k 31.8.2011. Kedze som este nebol v BB, neviem co tam uviedol, ale co som si tu uz nastudoval, ze vypoved so spatnym datumom je neplatna. Poradte mi ako mam dalej postupovat, co s tym ukoncenim PN, co s tym, ze napisal vypoved a odoslal 2.9. a dal mi ju k 31.8.2001????
Mam mu poslat ukoncenie PN postou a zaroven aj list, ze trvam na tom, ze je vypoved neplatna a ze trvam na dalsom zamestnani? Mate niekto vzor? Alebo ake mam moznosti?

PS: len dodam pikosku asi z pred mesiaca ked bol skladnik na paragaf u lekara, majitelovi firmy, sa vyhrazal po vsetkych oddeleniach, ze akonahle pojde niekto napr k lekarovi na paragraf, ma okamzitu vypoved.
PS2: predchadzajuci zamestnanci sa tiez sudia s touto firmou a nahlasili ho na inspektorat prace pre porusovanie zakonov
PN , ak ju máš, daj zamestnáv., on Ti za dobu zamestnania vyplatí náhradu príjmu. A k tej výpovedi: počas skúšobnej doby je možné PP skončiť kedykoľvek, teda aj počas PN, neide totiž o výpoveď, ale o skončenie PP v SD.
§ 72
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe
(1) V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.
WAPGATE
08.09.11,15:49
tak on to spravil uplne opacne, dal mi vypoved par dni dozadu... Napisal a poslal 2.9. a vypoved mi dal k 31.8.

Moze sa to povazovat za neplatny ukon?
veronikasad
08.09.11,15:54
Už si prevzal písomné skončenie prac.pomeru v skúšobnej dobe ? Aký dátum poštovej pečiatky je na liste ?

Neide o výpoveď ...
WAPGATE
08.09.11,15:57
este som to neprevzal, poslal mi to na adresu trvaleho bydliska do BB a kedze praca je v Senci, byvam v BA(tu som bol aj na PN)

nevidel som tu obalku este, ale podla cloveka z firmy, to bolo podane 2.9., vtedy to totiz skladnik niesol na postu
veronikasad
08.09.11,15:58
este som to neprevzal, poslal mi to na adresu trvaleho bydliska do BB a kedze praca je v Senci, byvam v BA(tu som bol aj na PN)

nevidel som tu obalku este, ale podla cloveka z firmy, to bolo podane 2.9., vtedy to totiz skladnik niesol na postu
Kedy vzznikol pracovný pomer, resp. ti končí skúšobná doba ?
WAPGATE
08.09.11,16:02
pracovny pomer vznikol 27.6.2011 v zmluve je uvedena skusobna doba 3 mesiace...
veronikasad
08.09.11,16:05
pracovny pomer vznikol 27.6.2011 v zmluve je uvedena skusobna doba 3 mesiace...
V tom prípade s tým nič neurobíš. Zamestavatel môže skončiť pracovný pomer (bez uvedenia dôvodu) aj počas PN. Ak je správny dátum 31.8., za tento deň by ti mal vyplatiť náhradu príjmu a od 1.9. spolu s potvrdením o príjme odstúpiť tvoju PN-ku do sociálnej poisťovne, ktorá ti vyplatí nemocenské.
WAPGATE
08.09.11,16:18
ale oni uplne odmietli prevziat moju PN :( Bol som ju zaniest do prace, napisal som si pre istotu aj preberaci protokol, aby sa nestalo, ze povedia, ze som nic nedoniesol, ale neprevzali mi ju... Mam ju poslat doporucene postou? Ma nejaky vplyv na vypoved to, ze som bol 31.8.2011 na PN? Neposuva sa vypoved na posledny den PN?

este som list nevidel, ale asi nie je tak blby, ze by dal 2.9 kedy to pisal a poslal a uvedie datum 31.8, ved to je bordel :( Nie aj to porusovanie zakona? Napadnut prave toto ako neplatnost vypovede?
veronikasad
08.09.11,16:20
ale oni uplne odmietli prevziat moju PN :( Bol som ju zaniest do prace, napisal som si pre istotu aj preberaci protokol, aby sa nestalo, ze povedia, ze som nic nedoniesol, ale neprevzali mi ju... Mam ju poslat doporucene postou? Ma nejaky vplyv na vypoved to, ze som bol 31.8.2011 na PN? Neposuva sa vypoved na posledny den PN?

este som list nevidel, ale asi nie je tak blby, ze by dal 2.9 kedy to pisal a poslal a uvedie datum 31.8, ved to je bordel :( Nie aj to porusovanie zakona? Napadnut prave toto ako neplatnost vypovede?
Nemá žiadny, možno teda pracovný pomer ukončili skôr ako si začal PN-ku. Vtedy si ju musíš sám odniesť alebo poslať do SP, Zamestnávatel ti vystaví len potvdenie o príjme.

V skúšobnej dobe je možné ukončiť prac.pomer aj počas PN. (ale zároveň je možné predlžiť skúšobnú dobu o čas PN-ky, čo tvoj zamestnávatel nevyužil).
Tweety
08.09.11,16:22
ale oni uplne odmietli prevziat moju PN :( Bol som ju zaniest do prace, napisal som si pre istotu aj preberaci protokol, aby sa nestalo, ze povedia, ze som nic nedoniesol, ale neprevzali mi ju... Mam ju poslat doporucene postou? Ma nejaky vplyv na vypoved to, ze som bol 31.8.2011 na PN? Neposuva sa vypoved na posledny den PN?

este som list nevidel, ale asi nie je tak blby, ze by dal 2.9 kedy to pisal a poslal a uvedie datum 31.8, ved to je bordel :( Nie aj to porusovanie zakona? Napadnut prave toto ako neplatnost vypovede?
Veď čítaj pozorne, už v mojom prvom príspevku som písala, že neide o výpoveď, ale o skončenie PP v skúšobnej dobe, a to je možné aj počas PN, takže zamestnáv. nekonal protiprávne.:)
WAPGATE
08.09.11,16:33
ospravedlnujem sa, mas pravdu, myslim to iste, ale pisem to inak...
Moze skoncit kedy chce, to je pravda, je to podla zakona OK, len sa mi jedna a ten sposob, ktorym to urobil...

Napise list 2.9. kedy ho aj posle a na skonceni PP bude datum 31.8.2011 mozem sa dozadovat podla §79 neplatnosti skoncenia PP?
veronikasad
08.09.11,16:41
ospravedlnujem sa, mas pravdu, myslim to iste, ale pisem to inak...
Moze skoncit kedy chce, to je pravda, je to podla zakona OK, len sa mi jedna a ten sposob, ktorym to urobil...

Napise list 2.9. kedy ho aj posle a na skonceni PP bude datum 31.8.2011 mozem sa dozadovat podla §79 neplatnosti skoncenia PP?
Môžeš napadnúť neplatné skončenie prac.pomeru v skúšobnej dobe na súde, ale myslím, že neuspeješ. Skúšobná doba ešte stále trvá. Aj keď nebola dodržená oznamovacia povinnosť o skončení prac.pomeru (spravidla 3 dni vopred), máš malú šancu na úspech. Veď ešte vlastne ani nevieš, ktorým dňom bol pracovný pomer ukončený. Máš v ruke zápočtový list ?

PN-ka ešte trvá ?
WAPGATE
08.09.11,16:59
PN sa mi vcera skoncila, zapoctovy list nemam lebo ku koncu minuleho mesiaca dal vypoved uctovnicke a najal od 1.9. nejaku uctvovnu firmu... Musim pozriet ten list.
Co sa tyka sudu, praveze si podla tohoto myslim, ze mam velku sancu na uspech:


Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe
Podľa ustanovenia § 72 Zákonníka práce je možné, že v platne dohodnutej skúšobnej dobe pracovný pomer skončiť zo strany zamestnávateľa aj zamestnanca písomne, a to z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Nedodržanie písomnej formy Zákonník práce nespája so sankciou neplatnosti tohto právneho úkonu.
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe môže nastať napríklad aj v čase pracovnej neschopnosti zamestnanca, v čase, keď je zamestnankyňa tehotná alebo sa stará o maloleté dieťa a pod.
Neplatí tu ani ochranná doba, ako je tomu pri zákaze výpovede z pracovného pomeru podľa § 64 ZP, nevyžaduje sa ani účasť zástupcov zamestnancov podľa § 74 ZP a tiež sa nevyžaduje ani účasť príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v prípade, že zamestnanec má zdravotné postihnutie (§ 66 ZP).
Kto je zamestnanec so zdravotným postihnutím na účely Zákonníka práce určuje výklad v ustanovení § 40 ods. 8 ZP.
Inak povedané v rámci platne dohodnutej skúšobnej doby môže zamestnávateľ skončiť zamestnancovi pracovný pomer kedykoľvek a z akéhokoľvek dôvodu, respektívne bez uvedenia dôvodu.
Avšak ku skončeniu pracovného pomeru v skúšobnej dobe v žiadnom prípade nemôže dôjsť so spätnou platnosťou (účinnosťou).
V takom prípade by sa pracovný pomer neskončil, ale pokračoval ďalej a mohol by sa skončiť iným spôsobom uvedeným v ustanovení § 59 Zákonníka práce.
Nemôže nastať ani taká situácia, že by účastník počas plynutia skúšobnej doby vo svojom právnom úkone uviedol deň, ktorý nasleduje až po skončení skúšobnej doby. V tom prípade by sa pracovný pomer skončil posledným dňom skúšobnej doby.
Písomné „oznámenie“ o skončení pracovného pomeru v skúšobnej dobe by malo byť doručené druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť. Táto lehota troch dní je poriadkovou lehotou, ktorej nedodržanie nemá vplyv na platnosť skončenia pracovného pomeru v skúšobnej dobe.
V praxi nie je možné vylúčiť ani ústnu formu tohto oznámenia, avšak pri súdnom spore o neplatnosť skončenia pracovného pomeru (§ 77 ZP) by sa takýto účastník, úplne zbytočne mohol dostať do dôkaznej núdze a právnej neistoty.
Preto autor článku odporúča v každom prípade dodržať „oznámenie“ o skončení pracovného pomeru v skúšobnej dobe v písomnej forme a podľa možností dodržať aj trojdňovú poriadkovú lehotu.Cize ak bude na skoceni PP datum 31.8. je to so spatnou platnostou ak 2.9.2011 tak nemam sancu a vsetko je v poriadku... Ibaze mi nechceli prevziat tu PN, to ale vyriesim tak, ze ju zajtra posielam prioritne postou...