janamorhacova
08.09.11,17:52
Chcem sa opýtať ako je to s platbou dôchodkového poistenia v prípade, keď RD mi končí 21.11.2011. Do zamestnania mám nastúpiť 16.9.2011 a syn nastúpil do MŠ 2.9.2011. Nie som si istá ako to je s platením môjho dôchodkového poistenia od 2.9.-15.9 2011, kedže v tomto období ešte nie som zamestnaná, ale synček už navštevuje škôlku. Mám sa nahlásiť na sociálnej poisťovni, keďže som stále poberateľkou RP z ÚPSVaR? Vďaka.:)
veronikasad
08.09.11,15:56
Chcem sa opýtať ako je to s platbou dôchodkového poistenia v prípade, keď RD mi končí 21.11.2011. Do zamestnania mám nastúpiť 16.9.2011 a syn nastúpil do MŠ 2.9.2011. Nie som si istá ako to je s platením môjho dôchodkového poistenia od 2.9.-15.9 2011, kedže v tomto období ešte nie som zamestnaná, ale synček už navštevuje škôlku. Mám sa nahlásiť na sociálnej poisťovni, keďže som stále poberateľkou RP z ÚPSVaR? Vďaka.:)
Budeš pracovať na dohodu alebo pracovnú zmluvu ?
Od 2.9.-15.9.2011 je platitelom dôch.poistenia štát. (bez ohladu na to, že dieťa navštevuje škôlku).
janamorhacova
08.09.11,16:00
Vraciam sa do pôvodného zamestnania, kde som v podstate nastúpila v roku 2005, takže na zmluvu.
Inak veľmi pekne ďakujem za takú urgentnú odpoveď.
veronikasad
08.09.11,16:03
Vraciam sa do pôvodného zamestnania, kde som v podstate nastúpila v roku 2005, takže na zmluvu.
Takže tak, ako som napísala v predch.príspevku. Od 16.9. prestaneš byť poistencom štátu, aj keď budeš naďalej poberať RP. Vymeriavacím základom na dôch.poistenie bude tvoj príjem zo zamestnania.

Ak by si pracovala na dohodu, do skončenia poberania rod.príspevku si poistencom štátu, bez ohladu na to že dieťa je v škôlke a výšku tvojho príjmu z dohody.
janamorhacova
08.09.11,16:06
Veronikasad, nevieš mi tiež poradiť, na akú mzdu mám nárok? Bola som so zamestnávateľom ústne dohodnutá na konkrétnej sume, ktorá sa za tých 6 rokov čo som na RD upravila smerom hore, ale keď som mu oznámila, že by bolo pre ňa vyhovujúce nastúpiť aspoň o pár dní neskôr, ako k 2.9.2011 (vtedy nastúpil malý do škôlky) z dôvodu adaptácie synčeka v škôlke, reagoval na to automatickým znížením platu a to na môj pôvodný plat, ktorý som dostávala pred 6-timi rokmi. Bola som pekne zaskočená.
veronikasad
08.09.11,16:08
Veronikasad, nevieš mi tiež poradiť, na akú mzdu mám nárok? Bola som so zamestnávateľom ústne dohodnutá na konkrétnej sume, ktorá sa za tých 6 rokov čo som na RD upravila smerom hore, ale ke
Na mzdu uvedenú v pracovnej zmluve, ktorá však nesmie byť nižšia ako minimálna. Ak máš v zmluve uvedený tarifný stupeň, tak máš nárok na aktuálnu min.mzdu v danom tarifnom stupni.
janamorhacova
11.09.11,19:55
Tarifny stupen v zmluve (myslim) uvedeny nemam, ale este to pre istotu okuknem. Nasla som mzdovy dekret z 2005t roku, kde som podpisovala tiez vyhliadky na mzdu k roku 2006. V 2006 roku som uz bola na MD s 1. dietatom. V 2008 sa mi narodilo 2.dieta a vtedy som presla na retazou MD. V praci som samozrejme vyziadala podklady pre soc. poistovnu a zistila som, ze vymeriavaci zaklad, zodpovedal vyske, ktoru som podpisovala v spominanom mzdovom dekrete. Z toho vypliva, ze mi bola mzda automaticky zvysena. Preto nerozumiem, preco mi teraz ponukaju taku sialene nizku mzdu. Dokonca neobsahuje ani vtedy garantovanu stvrtrocnu premiu. Stale nemam pravo na vyssiu mzdu? Aj napriek tomu, ze v 2008 som mala mzdu vyssiu ako pri nastupe?