kimimi
08.09.11,19:29
Chceme sa informovať ako je to s preplácaním cestovného žiakom ZŠ, ktorí bývajú v obci, v ktorej nie je zriadená ZŠ. Naša obec má podpísaný spoločný školský obvod s X.ZŠ v ..... Naše deti však navštevujú Y.ZŠ v tomto meste, s ktorou obec nemá podpísaný spoločný školský obvod, resp. nespadá do obvodu. Obec nám preto odmieta preplácať cestovné pre naše deti. Je možnosť, aby obec mala obvod podpísaný s 2 školami v tomto meste? Obidve školky navštevuje približne rovnaký počet žiakov.
zdenka131
08.09.11,17:51
kimimi
08.09.11,18:09
ďakujem zdenka131,toto sme si naštudovali,len nám nieje jasné či to može byt len jedna škola alebo viac škol.
GabiZ
09.09.11,07:46
Ak obec nemá uzatvorený školský obvod s obcou, do ktorej dochádza žiak do ZŠ,nemá takýto žiak nárok na výplatu dopravného.
Upresním. Mesto má vo svojej pôsobnosti 3 školy. Mesto má vydané VZN, podľa ktorého
- do prvej školy má uzatvorený školský obvod s obcami A,B,
- do druhej školy má uzatvorený obvod s obcami C,D
- a do tretej školy má uzatvorený obvod s obcami E,F.

Tvoje dieťa dochádza z obce C do prvej školy, v tomto prípade nemá nárok na výplatu dopravného. Ak by mesto malo vydané VZN, podľa ktorého majú školy uzatvorené školské obvody so všetkými spomenutými obcami, bolo by jedno, do ktorej žiak chodí, vtedy by nárok na výplatu dopravného mal.
GabiZ
09.09.11,08:04
Chceme sa informovať ako je to s preplácaním cestovného žiakom ZŠ, ktorí bývajú v obci, v ktorej nie je zriadená ZŠ. Naša obec má podpísaný spoločný školský obvod s X.ZŠ v ..... Naše deti však navštevujú Y.ZŠ v tomto meste, s ktorou obec nemá podpísaný spoločný školský obvod, resp. nespadá do obvodu. Obec nám preto odmieta preplácať cestovné pre naše deti. Je možnosť, aby obec mala obvod podpísaný s 2 školami v tomto meste? Obidve školky navštevuje približne rovnaký počet žiakov.


Tu len podotknem, že dopravné žiakom je vyplácané školou, do ktorej žiak chodí, nie obcou, kde má žiak trvalé bydlisko. Nárok na uplatnenie dopravného si treba robiť na škole. Ale závisí od VZN, ako ju má predmetné mesto vypracované.
kimimi
09.09.11,09:00
Gabika, dakujem za odpoved...problém je v tom,že starostka obce tvrdí,že nemůže zmenit všeobecno závazné nariadenie v ktorom by boli teda aj ostatné školy...striktne tvrdí,že je to možné len s tou konkrétnou školou a nedá sa to zmenit.
GabiZ
09.09.11,09:05
Gabika, dakujem za odpoved...problém je v tom,že starostka obce tvrdí,že nemůže zmenit všeobecno závazné nariadenie v ktorom by boli teda aj ostatné školy...striktne tvrdí,že je to možné len s tou konkrétnou školou a nedá sa to zmenit.


Ako som písala, starostka vašej obce len pristúpila k uzatvoreniu školského obvodu s mestom, do ktorého chodí tvoje dieťa. Ak som správne pochopila, tak bývate v obci a dieťa chodí do mesta do jednej z viacerých škôl. Záleží od mesta, ako si stanoví podmienky vo VZN. Je to na jednaní starostov medzi sebou (v prípade mesta s primátorom). Ale zmeniť VZN môže len mesto, kam ti dieťa chodí do školy. Vaša starostka len pristúpila k dohode, nemôže ju zmeniť, ak s tým mesto nebude súhlasiť a ono to VZN nezmení.
kimimi
09.09.11,09:16
Tak teraz mi je to jasné!vdaka za vyčerpávajúce odpovede!
Janík K
18.04.12,07:55
Vie niekto, či má zákonný nárok na preplatenie dopravného aj žiak, umiestnený v štátnom detskom domove? Ďakujem.
GabiZ
18.04.12,13:03
Ak je žiak ubytovaný v internáte, má nárok na preplatenie dopravného maximálne dvakrát mesačne do miesta trvalého bydliska a späť. Čo sa týka detských domovov, tak na úpravu a zachovanie vzťahov medzi dieťaťom a rodičom alebo osobou, ktorá sa osobne stará o dieťa, ktorým bolo dieťa odňaté zo starostlivosti rozhodnutím súdu a umiestnené do detského domova môže obec poskytnúť príspevok na dopravu do detského domova, v ktorom je dieťa umiestnené v súlade s § 64 ods. 1, písm. a) Zákona č. 305/2005 o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele. Na toto dopravné však nie je právny nárok, posudzuje sa na základe žiadosti.
GabiZ
19.04.12,05:44
Inak ak si chcete nárokovať na predmetný príspevok, odporúčam si predmetný zákon prečítať, je tam uvedené aj čo má obsahovať žiadosť,kto môže požiadať a pod. Potom sa informovať v príslušnej obci,nakoľko tieto príspevky mávajú ošetrené priamo vo svojich VZN.
Janík K
19.04.12,19:02
Ďakujem za odpoveď na moju otázku o vyplácaní dopravného pre žiakov - deti zo štátneho detského domova. Ešte si dovolím podotázku: deti zo štátneho detského domova navštevujú ŠZŠ, ktorej zriaďovateľom je Krajský školský úrad. Zo strany zákonného zástupcu žiadosť o dopravné nikomu podaná nebola. Má im škola dopravné vyplácať? Ďakujem.
nestlusik
17.09.12,07:26
dobrý,mohli by ste mi prosím poradiť ohľadom dopravného? Naša dcéra dochádza do školy autobusom,patrime do obce Kláštor pod Znievom delí nás však 6km od obce.Mame na rok na preplatenie cestovného pretože minulý brok sme dostali príspevok vo výške 60€ a tento rok nič. vopred ďakujeme za odpoveď :)
Sabadka
17.09.12,10:02
dobrý,mohli by ste mi prosím poradiť ohľadom dopravného? Naša dcéra dochádza do školy autobusom,patrime do obce Kláštor pod Znievom delí nás však 6km od obce.Mame na rok na preplatenie cestovného pretože minulý brok sme dostali príspevok vo výške 60€ a tento rok nič. vopred ďakujeme za odpoveď :)


Z Vášho zadania nie je celkom jasné či obec Kláštor pod Znievom je Váš školský obvod a vy bývate v inej samostatnej obci, alebo Vaše trvalé miesto bydliska patrí pod samosprávu obce Kláštor pod Znievom. Pretože v prvom prípade máte nárok na dopravné ale v druhom už nie aj keď dieťa do školy dochádza autobusom.
nestlusik
17.09.12,15:51
bývame v Kláštore,teda nemáme nárok.Len sa mi zdalo,že som niekedy zachytil v mediach vyjadrenie Bugára o tom ,že je to nespravodlivé(na dolniakoch majú dlhé dediny) a chcel dat pozmeňujúci návrh.Ale asi to nestihol spraviť.Takže ďakujem za odpoveď
Sabadka
24.09.12,08:37
bývame v Kláštore,teda nemáme nárok.Len sa mi zdalo,že som niekedy zachytil v mediach vyjadrenie Bugára o tom ,že je to nespravodlivé(na dolniakoch majú dlhé dediny) a chcel dat pozmeňujúci návrh.Ale asi to nestihol spraviť.Takže ďakujem za odpoveď

Ano bola o tom polemika, ale nik s tým nič nerobí a je to nie len na dolniakoch, ale najviac rezonovali v diskusiách Vysoké Tatry, , pretože sú tam prípade, že dieťa dochádza niekde aj 22 km a nárok na cestovné nemá. Ale žiaľ k novelizácii nikdy nedošlo.
nestlusik
25.09.12,18:53
ďakujem za upresnenie