VieraPopluharova
08.09.11,20:34
Prajem pekny večer,

neviem či sa už niekto stretol s kontrolou z ObU - živn.register pri sro-čke, jeden môj klient obdržal predvolanie na predloženie dokladov : príjmy účt.pokladne, faktury za roky 2009,20010,2011, pravdepodobne peňažný denník, reklamačnú a poriadkovú knihu, knihu evidencie .... ( nie je možne špecifikovať) Predvolanie písané ručne.
Je mi jasné, že ObU - odd. živnostenského registra má právo na kontrolu, ale zaujimalo by ma koľko je oznamovacia povinnosť v prípade takto doručeného predvolania? či nemusí ísť o doporučene podané predvolanie, nakoľko toto bolo hodené len v schránke bez poštovej pečiatky s datumom vystavenia 8.9.2011, skrátka či sa už niekto s týmto stretol?

Ďakujem
tictac7
08.09.11,18:37
veľmi divne ohlásená kontrola - ručne, bez pošty..... To som ešte nepočula.... Hádam sa niekto ozve, to by aj mňa zaujímalo...
Kazu
08.09.11,18:51
Dnes takúto výzvu dostal môj manžel, ale prišlo to doporučene. Odoslané 8.9. s predvolaním na 20.9 s uvedením kto to vybavuje, kontaktný telefón, list má pridelené číslo. Ak to vaše predvolanie má všetky náležitosti možno len majú pokazený počítač, alebo si vás tak ctia, že pozvánku vám napísali vlastnoručne:)
VieraPopluharova
08.09.11,19:09
Naš list je obyčajny korešpondenčný lístok s nazvom PREDVOLANIE aby sa klient dostavil za učelom živnostenskej kontroly, priniesol si so sebou OP, doklady, ktore som citovala vyššie, nema priradené žiadne čislo konania ani nič iné, len je tam pečiatka ObU-odbor. živnostenskeho podnikania bez čitatelného podpisu, alebo mena.
Uprimne poviem stretla som sa u nás so všeličím, ale s takto doručeným predvolaním, ešte nie. Ako dokáže ŽU ObU, že doručilo toto predvolanie a ešte sa vyhražaju na zaver pokutou, 331,-€ v pripade nedostavenia sa. Dnes je štvrtok večer, čiže 8.9.2011, predvolanie bolo vystavene 8.9.2011 a predvolanie je na 13.9.2011. Trošku viac ako pritiahnute za vlasy.

Podarilo sa mi naštudovať časť správneho poriadku, ktorý okrem iného hovorí cit.:

Dôležité písomnosti účastníkom konania alebo iným osobám, oznamuje správny orgán písomne. Za najdokonalejšiu formu doručenia možno považovať doručenie do vlastných rúk. V takom prípade je vylúčené doručiť zásielku náhradnému prijímateľovi.
Do vlastných rúk sa doručujú dôležité písomnosti adresátovi alebo osobe, ktorá sa preukáže splnomocnením na preberanie zásielok (plnomocenstvo musí byť osvedčené notárom alebo matrikou alebo poštou).

Za dôležité písomnosti považuje správny poriadok okrem rozhodnutí najmä predvolanie, upovedomenie o začatí konania, upovedomenie ostatných účastníkov konania o obsahu podaného odvolania a výzva, aby sa k nemu vyjadrili a pod. Aby mal správny orgán doručenie preukázané, písomnosť doručuje s doručenkou. Ak nebol adresát písomnosti doručovanej do vlastných rúk zastihnutý, hoci sa v mieste doručenia zdržiava, správny poriadok pripúšťa náhradné doručenie. Po bezvýslednom doručení pri novom pokuse doručenia, uloží doručovateľ písomnosť na pošte.
Kazu
08.09.11,19:18
Ti puky, nám toho popísali celú A4 a u vás sa im to zmestilo na jeden korešpondenčný lístok?:D
Ale teraz si matne spomínam, že raz dávnejšie sme čosi tiež dostali na korešponďáku a bolo to platné, čakali nás. Neviem či som to predvolanie vtedy nedostala ja, lebo ja som už takúto kontrolu na ŽÚ absolvovala.
VieraPopluharova
08.09.11,19:57
Ti puky, nám toho popísali celú A4 a u vás sa im to zmestilo na jeden korešpondenčný lístok?:D
Ale teraz si matne spomínam, že raz dávnejšie sme čosi tiež dostali na korešponďáku a bolo to platné, čakali nás. Neviem či som to predvolanie vtedy nedostala ja, lebo ja som už takúto kontrolu na ŽÚ absolvovala.

Hej, už som to upravila vyššie, ale predvolanie je dôležitý dokument a vzťahuje sa na neho správny zákon : viď vyššie.
Takže asi tam nabehnem , dokonca som našla vzor predpísanej formy predvolania, je to ako spomínaš A4 a tam je všetko rozpísané, neštvalo by ma to, ale vôbec sa nedá prečítať aké doklady chcú, to len tipujem z toho čo je rukou písané a písaným písmom nie tlačeným.Takže....
VieraPopluharova
09.09.11,03:48
Posúvam : dôvod zaujímalo by ma či sa ešte niekto stretol s takýmto doručením predvolania živnostenskej kontroly.

Ďakujem.
Zita5
09.09.11,04:00
Ja som sa priamo nestretla s takým doručením, ale prišli mi do firmy bez ohlásenia a robili kontrolu , zároveň si vypýtali aj FA za niektoré minulé obdobia .Z FA kontrolujú, či sa niečo nefakturuje , na čo kontrolovaná osoba nemá živnostenské oprávnenie .
VieraPopluharova
09.09.11,05:06
Ja som sa priamo nestretla s takým doručením, ale prišli mi do firmy bez ohlásenia a robili kontrolu , zároveň si vypýtali aj FA za niektoré minulé obdobia .Z FA kontrolujú, či sa niečo nefakturuje , na čo kontrolovaná osoba nemá živnostenské oprávnenie .

Zitka,

s tým všetkým súhlasím, aj s kontrolou bez ohlásenia, len mi ide o princíp správneho poriadku, že ak sa už ObU - živnostensky register rozhodnete zaslať predvolanie, malo by to byť v jeho zmysle, veď na korešpondečnom lístku si desiatky ľudí môže prečítať, že tá a tá firma bude mať kontrolu a má predložiť doklady z rokov xy, čo by malo byť podľa mňa zrejmé len účastníkom konania a nie celej obci, veď to potom kľudne môžu vyhlasovať cez mestský rozhlas, či sa mýlim?????
lejka
27.05.12,13:05
AJ my máme sro v dedine od roku 2007/zamestnanci a aj konatelia sro sme len my-dvaja manželia/ a dostali sme v piatok 25.5.2012 taký istý korešpodenčný lístok od OBU Žilina, na ňom načarbané perom /čítala to celá obec/, že máme do 12.6.2012 predložiť:

občiansky preukaz
účtovné doklady - ? neviem aké - všetky? za 3 roky?
DP za rok 2009, 2010, 2011
pracovné zmluvy, prihlášky a odvody za 2 mesiace do SP a ZP
náš živnostenský list

a pod tým meno a telefón a poučenie o pokute 331eur.
Obaja poskytujeme služby podľa živnostenského listu a výpisu z orsr /pracujeme pre 2 firmy, kde nás nechceli prijať za zamestnancov, aby nemuseli za nás platiť odvody, stravné lístky, dovolenky-však to poznáte. Každý mesiac vystavuje naša sro faktúry týmto firmám, s ktorými máme zmluvy. Aj 2 mesiace máme nehradené faktúry, ale odvody platíme načas.
Neviem, na čo sa máme pripraviť, či treba reklamačný poriadok, alebo dačo iné?
KEJKA
27.05.12,16:47
pripravte body 1-5, však je toho dosť. účtovné doklady rozumiem za všetky 3 roky, kedže pýtajú DPPO-bod 3.
a viac nechystaj, však sa dozvieš, ked budú ešte niečo chcieť, musia ti dať lehotu.
Už sa mi viackrát stalo, síce bol to DU, ohlásili kontrolu, žiadali doklady a napokon sa z toho vykľulo "len" miestne zisťovanie.