Skeleton31
09.09.11,06:01
Dobry den,
prosim ak viete niekto poradit. V jednej firme potrebuju prepustit 15 zamestnankyn. 5 uz bolo oboznamenych, ze musi skoncit. Majitel firmy im dal takuto neuveritelnu moznost. Bud im da smiesnych 100,-Eur a podaju vypoved same, alebo sa im vyhraza, ze ich prepusti na zaklade porusenia pracovnej discipliny. Su z toho zufale a chcel by som im v tom rychlo pomoct. Musia sa urychlene rozhodnut. Viete mi niekto poradit co mozu robit a ako maju konat. Ide o to aby dostali to, co si za odpracovane roky zasluzia. teda odstupne, na ktore maju zakonne pravo. PRosim ak mate nejaku realnu radu ako sa da toto riesit.
Dakujem
drobeceva
09.09.11,04:42
Dobry den,
prosim ak viete niekto poradit. V jednej firme potrebuju prepustit 15 zamestnankyn. 5 uz bolo oboznamenych, ze musi skoncit. Majitel firmy im dal takuto neuveritelnu moznost. Bud im da smiesnych 100,-Eur a podaju vypoved same, alebo sa im vyhraza, ze ich prepusti na zaklade porusenia pracovnej discipliny. Su z toho zufale a chcel by som im v tom rychlo pomoct. Musia sa urychlene rozhodnut. Viete mi niekto poradit co mozu robit a ako maju konat. Ide o to aby dostali to, co si za odpracovane roky zasluzia. teda odstupne, na ktore maju zakonne pravo. PRosim ak mate nejaku realnu radu ako sa da toto riesit.
Dakujem
Je to samozrejme špekulatívny postoj z-ľa. Chce sa vyhnúť vyplateniu odstupného.
Ak si podajú samé dohody - nárok im nevzniká.
Zastrašuje, že im dá porušenie PD. Nech robia tak, aby mu nedávali dôvod k tomu.
Ak by im dal výpoveď, pred plynutím VD by požiadali dohodou - musel by im vyhovieť a vyplatiť odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom priemerného mesač.zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala VD podľa par. 62
KEJKA
09.09.11,04:55
obyčajné zastrašovanie. Sú kolektív, ak by im dal porušenie PD, tak nech to kolektívne dajú na súd resp. na IP.
Musia jednoducho vydržať nátlak, právo je na ich strane.
ivustek
09.09.11,05:01
Ja by som si jeho ponuku nahrala aj napr. na mobil - nech mám dôkazy.
danushka
09.09.11,05:07
Zamestnanci môžu spísať a podpísať vyhlásenie, že nátlaky zamestnávateľa sú v rozpore so zákonomm a že podajú sťažnosť na inšpektorát práce. Nech mu to zašlú doporučenou poštou.
Keď sa pod takéto vyhlásenie podpíše 15 žien, pochybujem, že sa zamestnávateľ nezháči a nezamyslí, že takéto jednanie môže skončiť pred súdom.
VieraPopluharova
09.09.11,05:12
Spýtam sa, koľko Vás je zamestnancov a koľko bude naraz prepustených? Máte kolektívnu zmluvu - odbory?Prípadne zástupcu zamestnancov?
Skeleton31
09.09.11,07:42
Podla mojich informacii je dokopy cca 40 zamestnankyn, z ktorych ma byt prepustenych 15. Nemaju kolektivnu zmluvu ani odbory. Jedine spojitko medzi zamestnankynami a majitelom je majsterka, ktrora sa radsej prikloni na jeho stranu. Tieto podmienky nechcu prijat, ale maju obavy, ze majitel za kazdu cenu najde, alebo si vymysli dovod na porusenie pracovnej discipliny. Na sud s tym nechcu ist, kedze poznaju slovenske sudnictvo, ale radsej by chceli ukazat, ze maju informacie a vedia sa branit(ukazat majitelovi, ze to nebude take jednoduche a zastrasit ho). Preto sa snazim ziskat co najviac informacii, aby sa vedeli branit ci uz ako jednotlivci, alebo cely kolektiv.
KEJKA
09.09.11,07:47
ako kolektív majú šancu. Ak je majsterka na strane majiteľa, môže byť dôležitý svedok v prípade "porušenia pracovnej disciplíny" treba si na to dať pozor.
rudopp
09.09.11,09:19
Zamestnanci môžu spísať a podpísať vyhlásenie, že nátlaky zamestnávateľa sú v rozpore so zákonomm a že podajú sťažnosť na inšpektorát práce. Nech mu to zašlú doporučenou poštou.
Keď sa pod takéto vyhlásenie podpíše 15 žien, pochybujem, že sa zamestnávateľ nezháči a nezamyslí, že takéto jednanie môže skončiť pred súdom.

IP chce dôkazy - - bol som u nich pred pár rokmi sa porozprávať.
VieraPopluharova
09.09.11,09:45
§73 ods.1 písm. b) ak zamestnávateľ prepustí najmenej 10 zamestnancov a zamestnáva viac ako 20 a menej ako 100 a nejde o rozviazanie pracovného pomeru, ktorý nespočíva v osobe zamestnanca počas 30 dni ,jednoznačne ide o prepušťanie podľa §63 ods. 1 písm. a ) a b)

Samozrejme zamestnávateľ musí dokázať ak by chcel použiť § , že ide o porušenie pracovnej disciplíny dôvod porušenie a k tomu prisluchajuce úkony, ako ústne upozornenie, následne písomné upozornenie daných v zakonníku práce.
Zamestnávateľ nemôže z ničoho nič prepustiť naraz 15 pracovníkov z dôvodu porušenia disciplíny.
pandorasbox
09.09.11,09:54
rudopp, IP nepotrebuje dôkazy, podanie prešetrí a vydá rozhodnutie na podanie po vlastnom prešetrení. žiaden dôkaz pochopiteľnej nemôžu dodať, pokiaľ ho nenahrali, ale to neznamená, že ťahajú za kratší koniec. jednoznačne radím tiež podanie na IP, inak si nepomôžu s takým arogantným zamestnávateľom. jedine že by dali na súd, čo je zdĺhavé riešenie síce, ale výsledok v podobe anulovania výpovede a vyplatenia mzdy za celé obdobie plus nároku na psych. ujmu môže byť celkom zaujímavá suma (v tisícoch eur)
MagdalénaP
09.09.11,09:54
Ak je zamestnávateľ bezcharakterný, kľudne im môže dať výpovede za porušenie pracovnej disciplíny a bude rátať s tým, že ony sa na súd neobrátia. Je však isté, že dokázať na súde porušenie pracovnej disciplíny pätnástim ženám naraz, je nemožné. Čo nafinguje, že boli všetky opité??? Musí mať dôkaz. Kradli??? Takisto. Na drobné porušenia disciplíny musia byť najskôr písomne upozornené.
pandorasbox
09.09.11,09:56
Vierka, predpokladám, že ani nebude naraz prepúšťať, aby to nebolo hromadné prepúšťanie, ale bude postupne s terorom na pracovisku, aby to vzdali radšej zamestnanci.