unidat
09.09.11,09:44
Zdravím Vás, ako v podstate začiatočník mám pár otázok, kde máme
rôzne názory so skúsenejšími susedmi.
1) chcem presadiť čierne ríbezle zasadené vlani na iné miesto. Titania,
kríčky cca 50 cm vysoké. Sused tvrdí, že bez problémov, ale v akom termíne? Teraz, október, alebo je to jedno?
2) Mám tam kríčkovú aj tyčovú fazuľu, niekto tvrdí ( aj časopisy) že to treba komplet aj s koreňmi dať po zbere do kompostu, niekto že treba nechať iba korene a zvyšok do kompostu a ďaľší že korene nechať a zeleň
(zaschutú) posekať a zarýľovať. Ale chcem tam dať aj trochu kompostu.
Nepreženiem to s dusíkom?
3) Aký má vlastne mať tvar jama pre ovocné stromčeky? Všade čítam, že napr. 80x80cm, t.j.štvorec. Ale minule v TV nejaký expert z VŠ tvrdil aj ukazoval kruh. Čo je pravda?

Ďakujem
sisima
09.09.11,11:15
3. do štvorca som nerobila jamu nikdy, vždy je to kruh... a prežilo všetko :)
1. ja som č. ríbezľu presádzala asi pred 2 týždňami...
rudopp
09.09.11,11:26
3. do štvorca som nerobila jamu nikdy, vždy je to kruh... a prežilo všetko :)
1. ja som č. ríbezľu presádzala asi pred 2 týždňami...

Jama stačí o cca 10 cm väčšia ako povystierané / zastrhnuté korene.
Treba však 2 dôležité veci :
1, zasadený stromček výdatne zatopiť vodou, aby cez prvú zimu nevyschol
2, po zahrabaní mu povedať : Keď chceš, budeš rásť. :)
unidat
11.09.11,09:27
K tej jame:
ad 1)
Expert - záhradkár - tvrdí, že okrúhla jama je nie vhodná, pretože korene rastú napr. rovnomerne a rast sa zastaví naraz. Pri štvorcovej jame rast pokračuje "po uhlopriečkach", takže je to o dosť lepšie.
ad 2)
Ríbezle - zrejme začiatok októbra, presídzanie aj sadenie nových. Je to OK?
legolas
12.09.11,05:51
..vieš pravda je obojstranná, aj tá jama kruhová plní také isté požiadavky pre zasadenie ako jama štvorcová... tu je potrebné dodať, že ak tomu stromčeku dáš dostatočný priestor na jeho ďalší vývin, tak sa ti odvďačí v ďalších rokoch svojho života peknou korunou, krásnou úrodou a budeš pyšný na to, že si urobil kus dobrej práce:)