momikaa
09.09.11,10:24
Mame taku situaciu, mojho znameho prepustili ku 1.9.2011, ma zdravotne problemy, a tak od 5.9. je na PNke
- tak cil neviem, ze aka je ochranna doba?
- to vlastne znamena, ze este za neho odvody plati zamestnavatel? alebo co to presne?
- musi sa prihlasit na urade prace, aj ked je na PNke? pripadne kedy sa musi potom prihlasit?
- su tam nejake obmedzenia? neviem, ze moze byt len urcity cas na PNke ( teda musi ju prerusit)
Vopred vdaka za radu.
rodina1
09.09.11,08:32
Mame taku situaciu, mojho znameho prepustili ku 1.9.2011, ma zdravotne problemy, a tak od 5.9. je na PNke
- tak cil neviem, ze aka je ochranna doba? ochranná lehota je 7 dní
- to vlastne znamena, ze este za neho odvody plati zamestnavatel? alebo co to presne? pokiaľ je PN, odvody sa neplatia
- musi sa prihlasit na urade prace, aj ked je na PNke? pripadne kedy sa musi potom prihlasit? pokiaľ je na PN na úrade práce ho nezaevidujú, po skončení PN je potrebné ísť na úrad práce. Teraz je potrebné ísť na ZP a oznámiť, že je PN.
- su tam nejake obmedzenia? neviem, ze moze byt len urcity cas na PNke ( teda musi ju prerusit) koľko trvalo jeho nemocenské poistenie?
Vopred vdaka za radu.
...

len tak mimotemy výpoveď dohodou neexistuje ...
drobeceva
09.09.11,08:34
Mame taku situaciu, mojho znameho prepustili ku 1.9.2011, ma zdravotne problemy, a tak od 5.9. je na PNke
- tak cil neviem, ze aka je ochranna doba?
OL je 7 dní po ukončení PP
- to vlastne znamena, ze este za neho odvody plati zamestnavatel? alebo co to presne?
ak vystúpil, PN-je v OL-z-ľ s PN-kou už nič nemá
- musi sa prihlasit na urade prace, aj ked je na PNke? pripadne kedy sa musi potom prihlasit?
na ÚP sa môže prihlásiť po ukončení PN-ky

- su tam nejake obmedzenia? neviem, ze moze byt len urcity cas na PNke ( teda musi ju prerusit)
PN-ku platí od prvého dňa SP - len predch.zamestnávateľ musí zaslať Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi pre účely NP
Vopred vdaka za radu.

v texte
momikaa
09.09.11,08:38
dakujem za informaciu.... plati toto vsetko aj ked vypoved bola dohodou? ze neplynula vypovedna lehota?
A potom je to vlastne tak, ze pocas PN mu plati davky socialka, a potom ked bude mat ukoncenu PNku, tak bude dostavat 6 mesiacov davku od uradu prace ( myslim, co je 60% z povodneho platu)
momikaa
09.09.11,08:43
a co sa tyka tzch 4 dni ... bo 1.9 bo nezamestnany, a na PNke je od 5.9. Kedze tam boli sviatky, vikend, nestihol sa zaevidovat, z toho nebude mat problem? bude musiet si to doplatit?
rodina1
09.09.11,08:53
a co sa tyka tzch 4 dni ... bo 1.9 bo nezamestnany, a na PNke je od 5.9. Kedze tam boli sviatky, vikend, nestihol sa zaevidovat, z toho nebude mat problem? bude musiet si to doplatit?
Nakoľko mu budú chýbať nejaké dni, bude zrejme musieť doplatiť alikvotnu časť do ZP (teda 46,06/30*4), pretože toto obdobie je dobrovoľne nezamestnaný.
rodina1
09.09.11,08:55
dakujem za informaciu.... plati toto vsetko aj ked vypoved bola dohodou? ze neplynula vypovedna lehota?
A potom je to vlastne tak, ze pocas PN mu plati davky socialka, a potom ked bude mat ukoncenu PNku, tak bude dostavat 6 mesiacov davku od uradu prace ( myslim, co je 60% z povodneho platu)
Ak splnil podmienku na poberanie dávok v nezamestnanosti (teda, v posledných troch rokoch aspoň dva roky (730 dní) platil poistné na nezamestnanosť) potom mu vznikne nárok na dávky v nezamestnanosti.
momikaa
09.09.11,09:03
a teda, plati toto pre oba pripady, ked dostane sa vypoved a plynie vypovedna lehota, ale aj pre pripad ked dostane vypoved, ale dohodnu sa, ze to bude bez vypovednej lehoty
rodina1
09.09.11,09:19
a teda, plati toto pre oba pripady, ked dostane sa vypoved a plynie vypovedna lehota, ale aj pre pripad ked dostane vypoved, ale dohodnu sa, ze to bude bez vypovednej lehoty

Evidencia na úrade nie je podmienená tým, ako bol skončený PP (ak si myslela toto)
avalik
09.09.11,09:23
dostane vypoved a plynie vypovedna lehota - pocas tejto lehoty je este zamestnanec (je jedno ci pracuje, je na dovolenke alebo na PN)

ak sa dohodnu na skonceni pracovneho pomeru (nespravne to nazyvas vypoved dohodou) pracovny pomer skonci dohodnutym dnom

ak clovek po skonceni pracovneho pomeru (a je jedno ci vypovedou alebo dohodou) v lehote do 7 dni omaroduje vztahuje sa nanho ochranna lehota 7 dni
pandorasbox
09.09.11,10:18
Mame taku situaciu, mojho znameho prepustili ku 1.9.2011, ma zdravotne problemy, a tak od 5.9. je na PNke

- tak cil neviem, ze aka je ochranna doba?

- to vlastne znamena, ze este za neho odvody plati zamestnavatel? alebo co to presne?

- musi sa prihlasit na urade prace, aj ked je na PNke? pripadne kedy sa musi potom prihlasit?

- su tam nejake obmedzenia? neviem, ze moze byt len urcity cas na PNke na platenej PN ke môže byť 52 týždňov, bez ohľadu na to, či je ešte zamestnaný, alebo na PNku nastúpil počas ochrannej lehoty. Pnka sa neprerušuje, bud je na PNke, lebo je naozaj chorá, a to znamená, že je oprávnene vypísaná ako PRÁCENESCHOPNÁ, alebo je potom PN (niektorí chytráci -exzamestnanci nastupujú po ukončení prac. pomeru na PN aby si "predĺžili" dobu bezpráce, lebo UP platí iba 6 mesiacov), lebo má známeho doktora. samozrejme to nie je Tvoj prípad, iba ilustračne tu uvádzam prax. ( teda musi ju prerusit)

Vopred vdaka za radu.

pekný deň
ilona
24.09.11,15:05
Nechcem otvárať novú tému, možno mi aj tu niekto poradí. Mojá známa je na dlhodobej PN od januára tohoto roku. Ešte ju čaká jedna operácia,takže určite bude na PN asi tak do 11/2011. Teraz sa dozvedela, že firma v ktorej pracovala asi pôjde do likvidácii,takže asi bude musieť ísť po ukončení PN na úrad práce. Vie mi niekto poradiť z ktorých príjmov sa jej bude rátať podpora v nezamestnanosti? Povedali jej, že sa ráta aj z toho roku, v ktorom bola na PN, takže o to sa jej podpora zníži, je to naozaj pravda?
rodina1
24.09.11,15:15
Nechcem otvárať novú tému, možno mi aj tu niekto poradí. Mojá známa je na dlhodobej PN od januára tohoto roku. Ešte ju čaká jedna operácia,takže určite bude na PN asi tak do 11/2011. Teraz sa dozvedela, že firma v ktorej pracovala asi pôjde do likvidácii,takže asi bude musieť ísť po ukončení PN na úrad práce. Vie mi niekto poradiť z ktorých príjmov sa jej bude rátať podpora v nezamestnanosti? Povedali jej, že sa ráta aj z toho roku, v ktorom bola na PN, takže o to sa jej podpora zníži, je to naozaj pravda?

Ak uchádzač o zamestnanie (evidencia na úrade práce) v posledných troch rokov odvádzal odvody na poistné v nezamestnanosti, vznikne mu nárok na dávku v nezamestnanosti.
Ak tvoja známa túto podmienku spľňa, vznikne jej nárok na dávky v nezamestnanosti. Ak je nepretržite zamestnaná (teda aspoň dva roky), dávka sa jej vypočíta z tohto obdobia. Ak počas tohto obdobia bola PN, dni PN sú vylúčiteľné obdobie, ktoré sa však počítajú do podmienky 730 dní. Dávka jej bude vypočítaná z VZ, z ktorého odvádzala odvody na poistné v nezamestnanosti (laicky povedané, bude jej spočítaná hrubá mzda z jednotlivých mesiacov posledných 2 rokov, a táto suma bude vydelená počtom dní, v jej prípade nie 730, ale dňami, ktoré tvoria rozdiel medzi 730 a počtom dní PN za rozhodujúce obdobie). Výsledkom bude denný VZ a z tohto bude dostávať 50% za každý kalendárny deň, kedy bude spĺňať podmienku poberania dávok v nezamestnanosti.
veronikasad
24.09.11,16:33
Nechcem otvárať novú tému, možno mi aj tu niekto poradí. Mojá známa je na dlhodobej PN od januára tohoto roku. Ešte ju čaká jedna operácia,takže určite bude na PN asi tak do 11/2011. Teraz sa dozvedela, že firma v ktorej pracovala asi pôjde do likvidácii,takže asi bude musieť ísť po ukončení PN na úrad práce. Vie mi niekto poradiť z ktorých príjmov sa jej bude rátať podpora v nezamestnanosti? Povedali jej, že sa ráta aj z toho roku, v ktorom bola na PN, takže o to sa jej podpora zníži, je to naozaj pravda?
Obdobie PN nemá vplyv na výšku vymer.základu - je to vylučitelná doba.
eva3107
09.04.13,17:34
Ahojte, prosim o radu.. stala sa mi taka vec ,ze zamestnavatel somnou ukoncil PP dohodou ku dnu 30.04.2013 .. mam problemy s krcnou chrbticou uvazovala som o tom ci sa mozem dat na PN alebo nie ci by to malo nejaky vyznam. Zamestnavatel ma upozornil ze ked sa dam na PN da mi vypovednu dobu 2 mesiace moze to urobit?
Chcela by som vediet co je pre mna najlepsie urobit... ci ist na PN toho 30.04.13 alebo az 01.05.13? Alebo ist na PN az ak sa nahladim na UP?
​Dakujem za pomoc
Mila123
09.04.13,17:36
Ahojte, prosim o radu.. stala sa mi taka vec ,ze zamestnavatel somnou ukoncil PP dohodou ku dnu 30.04.2013 .. mam problemy s krcnou chrbticou uvazovala som o tom ci sa mozem dat na PN alebo nie ci by to malo nejaky vyznam. Zamestnavatel ma upozornil ze ked sa dam na PN da mi vypovednu dobu 2 mesiace moze to urobit?
Chcela by som vediet co je pre mna najlepsie urobit... ci ist na PN toho 30.04.13 alebo az 01.05.13? Alebo ist na PN az ak sa nahladim na UP?
​Dakujem za pomoc
máš dohodu o ukončení PPV písomne uzavretú?
eva3107
09.04.13,18:05
mam podpisanu dohodu o ukonceni PP dohodou k 30.04.13
eva3107
09.04.13,18:58
Ano mam podpisanu dohodu o ukonceni PP dohodou ku 30.04.2013
veronikasad
09.04.13,19:01
Ano mam podpisanu dohodu o ukonceni PP dohodou ku 30.04.2013
Pracovný pomer k tomuto dňu končí bez ohladu na to, že budeš v tomto čase PN.
eva3107
10.04.13,11:13
Pracovný pomer k tomuto dňu končí bez ohladu na to, že budeš v tomto čase PN.
ano toto viem ze konci tak ci tak ,ale ako sa pytam uz vyssie co je pre mna vyhodnejsie ist na PN toho 30.4.13 alebo az 1.5.13?dakujem
veronikasad
10.04.13,11:17
ano toto viem ze konci tak ci tak ,ale ako sa pytam uz vyssie co je pre mna vyhodnejsie ist na PN toho 30.4.13 alebo az 1.5.13?dakujem
Ak chceš mať začiatok PN po skončení prac.pomeru, doporučujem najskôr sa zaevidovať na UP a potom v ochrannej dobe (7 kal.dní) začiatok PN. Ušetríš si vybavovačky v zdr.poisťovni ako poistenec štátu z titulu poberania nem.dávok, lebo počas PN-ky ťa na UP nezaevidujú.
Tweety
10.04.13,11:17
ano toto viem ze konci tak ci tak ,ale ako sa pytam uz vyssie co je pre mna vyhodnejsie ist na PN toho 30.4.13 alebo az 1.5.13?dakujem
Keďže máš podpísanú dohodu o skončení PP k 30.4.,,nemôžeš už dostať výpoveď tak, ako zamýšľa zamestnávateľ, PP končí týmto dátumom. Ty môžeš byť na PN aj teraz, zamestnáv. do skončenia PP zaplatí náhradu príjmu počas PN, najdlhšie 10KD, potom už bude preplácať SP nemocenské. ALebo na PN môžeš ísť aj po skončení PP, OD je 7 dní.
eva3107
11.04.13,11:35
Keďže máš podpísanú dohodu o skončení PP k 30.4.,,nemôžeš už dostať výpoveď tak, ako zamýšľa zamestnávateľ, PP končí týmto dátumom. Ty môžeš byť na PN aj teraz, zamestnáv. do skončenia PP zaplatí náhradu príjmu počas PN, najdlhšie 10KD, potom už bude preplácať SP nemocenské. ALe na PN môžeš ísť aj po skončení PP, OD je 7 dní.
A ak pojdem na PN viac ako mesiac potom papier od lekara nesiem do SP tam kam patrim? Myslim z mesiaca na mesiac.. dakujem
Tweety
11.04.13,13:17
A ak pojdem na PN viac ako mesiac potom papier od lekara nesiem do SP tam kam patrim? Myslim z mesiaca na mesiac.. dakujem
Ak už nebudeš zamestnaná a PN bude stále trvať, tak áno, doklad zanesieš priamo SP.
eva3107
11.04.13,15:30
Ak už nebudeš zamestnaná a PN bude stále trvať, tak áno, doklad zanesieš priamo SP.
A z coho sa mi bude potom vypocitavat PN u toho zamestnavatela som odrobila 4,5 roka..takze by ste mi odporucali ist sa 1.5.13 nahlasit a od toho dna ist aj na
PN?
​dakujem
stefulko
23.04.13,19:01
Dobrý večer,
tiež nechcem otvárať novú tému, domnievam sa, že moja otázka súvisí resp. nadväzuje na položenú otázku: Po ukončení PP som v ochrannej lehote nastúpila na PN na odporúčanie odborného lekára. Teraz som však absolvovala vyšetrenie u iného odborníka a ten doporučil PN. Moja otázka teda je: Mám sa po ukončení jednej pn zaregistrovať na úrade práce alebo môžem pokračovať v PN so zmenou lekára (pokiaľ PN budú nasledovať za sebou) ? A samozrejme otázka priamo súvisiaca: Bude sa výška náhrady mzdy druhej PN vypočítavať z rovnakého základu ako sa vypočítavala prvá - teda zo mzdy?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď