zaneta123
19.01.06,10:20
Prajem všetkým poraďákom pekný deň. Potrebujem poradiť.
Mám klienta, ktorý má živnostenský list a rozhodol sa založiť sám s.r.o. Ale che si rozšíriť živnosť o niektoré profesie, ktoré by sa týkali s.r.o.
Na živnostenskom nám bolo povedané,že to nemôže a že ak chce zakladať s.r.o, musí vyplniť nové tlačivo na PO a dostane nové IČO aj živnosť.
Čo potom s tou živnosťou ktorú má teraz? To buje disponovať s dvoma IČO?
Ako to bude s odvodmi? Bude platiť za obe živnosti?
Julča
19.01.06,09:59
Celkom som nerozumela tvojej otázke. Ak chce založiť s.r.o., tak to samozrejme môže a potom bude podnikať ako právnická osoba s novým IČO. Ak si chce rozšíriť živnosť aj to môže na súčasný živnostensý list požiada o doplnenie činností ktoré chce robiť a za to musí zaplatiť. IČO zo živnosti mu ostane pôvodné a bude podnikať ako fyzická osoba.
Simonab
19.01.06,10:36
Na ŽU mu povedali správne. Tú živnosť, ktorú má ako fyzická osoba si môže ponechať, alebo aj zrušiť ( čo si myslím, že by bola škoda ). Ako konateľ a zároveň jediný spoločník nemusí platiť odvody, iba ak by dostával odmenu ako konateľ. V tom prípade sa musí prihlásiť do svojej ZP odvádzal by odvody do ZP za seba ako zamestnanca a za s.r.o. ako zamestnávateľa. Alebo by bol zároveň aj zamestnancom vo svojej s.r.o. Tu sa platia odvody ako za bežného zamestnanca ( príjem môže byť minimálny, prípadne aj kratší pracovný čas ).
Ďalšia možnosť je, že by ako fyzická osoba podnikateľ fakturoval s.r.o. svoje služby. Je toho viac, len treba porozmýšľať. A aj tu na porade sa dá všeličo na túto tému nájsť. Skús pohľadať, mala som podobný príblém a veľmi mi pomohli niektoré témy.
zaneta123
19.01.06,11:39
To znamená, že si bude on ako FO vystavovať faktúry na sprostredkovanie obchodu do s.r.o-čky? A z s.r.o mu neplynie žiadna odvodová povinnosť čo sa týka do poisťovní, ak si bude platiť ako FO?