Snezienka123
09.09.11,11:24
Pekný deň prajem, ako začínajúci podnikateľ sa chcem opýtať ako je po právnej stránke keď by som odoberala tovar , tzv. "bez dokladu" a tento následne predávala oficiálne už, cez kasu. Ponúkajú sa mi totiž viacerí "dodávatelia", že mi zabezpečia "tovar bez akéhokoľvek dokladu", ktorý následne by som riadne prijala a nahodila do skladového programu,urobila skladové karty a predávala riadne. Čoho by som sa dopúšťala a čoho sa dopúšťajú takýto dodávatelia? Mám vedomoť, že dosť obchodníkov, ktorých aj poznám osobne takto bezdokladovo berú tovar, a náledne,ako poisujem predávajú.A obia to pravidelne a bežne.Je to skrátenie dane,ak to je opakovanea dlhodobo,alebo o čo by išlo? Opakujem doposiaľ som nič takto neurobila a nie som platcom DPH- ak to má pre zodpovedanie otázky nejaký význam. Ďakujem.
mattto
09.09.11,09:36
pre kontrolné orgány (daňové úrady, colné úrady, SOI, RÚVZ...) musíš vždy dokladovať pôvod tovaru, každému kvôli niečomu inému. Daňové/colné úrady kvôli daniam..., SOI/RÚVZ kvôli bezpečnosti a nezávadnosti tovarov atď.

Každý kontrolný úrad sa riadi inými právnymi predpismi, ale v jednoduchosti od každého môžeš dostať pokutu za uvádzanie tovarov bez dokladov na trh...

Že to robia tvoji kolegovia je ich trúfalosť a spoliehajú sa na prax, že vedia ako v tom chodiť... Aj Vareha vedel, ako v tom chodiť :)
Snezienka123
09.09.11,09:41
toto mi je jasne, ale aj tak vdaka za reakciu,skor som myslela to, ze ak by som to robila, brala bez dokladov, a teda bez dph, a aj ten dodavatel by mi to takto daval, ci sa nedopustame trestnej cinnosti, keby mna aj jeho pristihli policajti, skor my islo o tu trestnopravnu rovinu, lebo z tychco to takto robia, mi hovoria,ze ked pride kontrolq povedia,ze tovar bol dodany, maju dodaci list /vlastne zdrap paqpiera/ a faktura im pride neskor aq tu uhradia, plus ze v predajni nemusia mat doklady k tovaru, ak by prisla kontrola a ziadala, povedia, ze ich ma uctvonicka, a ze ich donesu, ap otom si dodatocne vybavia doklad k tomu, co sa komu nevidelo. O to mi islo.Pravdu povediac, ja beriem tovar zo slovenska, vsetko na doklad,ale zaujimalo ma to, preto tato otázka do fóra.
Zita5
09.09.11,09:44
toto mi je jasne, ale aj tak vdaka za reakciu,skor som myslela to, ze ak by som to robila, brala bez dokladov, a teda bez dph, a aj ten dodavatel by mi to takto daval, ci sa nedopustame trestnej cinnosti, keby mna aj jeho pristihli policajti, skor my islo o tu trestnopravnu rovinu, lebo z tychco to takto robia, mi hovoria,ze ked pride kontrolq povedia,ze tovar bol dodany, maju dodaci list /vlastne zdrap paqpiera/ a faktura im pride neskor aq tu uhradia, plus ze v predajni nemusia mat doklady k tovaru, ak by prisla kontrola a ziadala, povedia, ze ich ma uctvonicka, a ze ich donesu, ap otom si dodatocne vybavia doklad k tomu, co sa komu nevidelo. O to mi islo.Pravdu povediac, ja beriem tovar zo slovenska, vsetko na doklad,ale zaujimalo ma to, preto tato otázka do fóra.

Je to všetko černota zo strany dodávateľa a Vy tým, že nechcete doklad a teda im zaplatíte len tak na drevo , im k tej černote napomáhate .
Snezienka123
09.09.11,09:47
Je to všetko černota zo strany dodávateľa a Vy tým, že nechcete doklad a teda im zaplatíte len tak na drevo , im k tej černote napomáhate .

viem, to mi je jasné, ale dopúšťam sa tým čoho,keby som to robila a čoho sa dopúšťa ten čo mi to ponúka,alebo predá? ..... ps: doteraz som to osobne neurobila,ani nemienim,ale viem,že okolo mňa sa to robí, plus poviem na rovinu znevýhodňuje ma to,lebo ak ja nakupujem tovar oficiálne s dph i keď nie som platca dph , musim mať nízke rabaty, aby som bolaq cenovo rovnako ako tí čo to kupuju "na drevo" - " bez".
mattto
09.09.11,09:53
toto mi je jasne, ale aj tak vdaka za reakciu,skor som myslela to, ze ak by som to robila, brala bez dokladov, a teda bez dph, a aj ten dodavatel by mi to takto daval, ci sa nedopustame trestnej cinnosti, keby mna aj jeho pristihli policajti, skor my islo o tu trestnopravnu rovinu, lebo z tychco to takto robia, mi hovoria,ze ked pride kontrolq povedia,ze tovar bol dodany, maju dodaci list /vlastne zdrap paqpiera/ a faktura im pride neskor aq tu uhradia, plus ze v predajni nemusia mat doklady k tovaru, ak by prisla kontrola a ziadala, povedia, ze ich ma uctvonicka, a ze ich donesu, ap otom si dodatocne vybavia doklad k tomu, co sa komu nevidelo. O to mi islo.Pravdu povediac, ja beriem tovar zo slovenska, vsetko na doklad,ale zaujimalo ma to, preto tato otázka do fóra.


si začínajúca podnikateľka, ako píšeš, nešpekuluj :D

stále pôjde o daňové úniky, kupovať niečo od dodávateľa (bez dokladov nemáš náklad a nemáš si čo dať do účtovníctva) a predávať to oficiálne je nezmysel, keďže platíš dane z celej predajnej ceny. Kolegovia takto získaný tovar predávajú ďalej bez dokladov a teda nezdaňujú svoj príjem, keďže v podstate žiaden nemali.

Píšeš vo všeobecnosti, o TČ krátenie dane a poistného §276 TZ ide určite, o TČ ohrozovanie zdravia závažnými potravinami a inými predmetmi §168 resp. 169 TZ možno pôjde
Snezienka123
09.09.11,09:58
si začínajúca podnikateľka, ako píšeš, nešpekuluj :D

stále pôjde o daňové úniky, kupovať niečo od dodávateľa (bez dokladov nemáš náklad a nemáš si čo dať do účtovníctva) a predávať to oficiálne je nezmysel, keďže platíš dane z celej predajnej ceny. Kolegovia takto získaný tovar predávajú ďalej bez dokladov a teda nezdaňujú svoj príjem, keďže v podstate žiaden nemali.

Píšeš vo všeobecnosti, o TČ krátenie dane a poistného §276 TZ ide určite, o TČ ohrozovanie zdravia závažnými potravinami a inými predmetmi §168 resp. 169 TZ možno pôjde

mattto dakujem za odpovede, utvrdilo ma to v tom,ze ziadne spekulovanie netreba :) pekný week