guru21
09.09.11,12:05
Ahojte...
žijem na dedine v rodinnom dome s velkou, dlhou zahradou. Sused, ktorý býva nad nami si na zahrade pred 2 tyzdnami vykopal velky rybník, ktorý preteka na nas pozemok. Chcela by som vediet, ci voda, ktorá je u nás (asi tak po clenky, neda sa tam chodit bez gumenych ciziem) tam bude stale, alebo si najde nejaku cestu. Neviem ako sa takato velka jama bude chovat v buducnosti. Nechcem zatial susedovi nic hovorit, najskôr si musim preverit, ako rybnik bude fungovat. So susedmi nemame dobre vztahy, vobec nie su ustretoví, skôr konfliktní.
sisima
09.09.11,10:54
tak to ti držím palce...
nechápem, prečo máš vodu na pozemku ty... ???
buchač
09.09.11,11:04
Ahojte...
žijem na dedine v rodinnom dome s velkou, dlhou zahradou. Sused, ktorý býva nad nami si na zahrade pred 2 tyzdnami vykopal velky rybník, ktorý preteka na nas pozemok. Chcela by som vediet, ci voda, ktorá je u nás (asi tak po clenky, neda sa tam chodit bez gumenych ciziem) tam bude stale, alebo si najde nejaku cestu. Neviem ako sa takato velka jama bude chovat v buducnosti. Nechcem zatial susedovi nic hovorit, najskôr si musim preverit, ako rybnik bude fungovat. So susedmi nemame dobre vztahy, vobec nie su ustretoví, skôr konfliktní.
Ďalší konflikt na obzore ??? :confused:

Pokiaľ si preveríš ako funguje , možno už aj neskoro môže byť ...teraz len preteká , potom môže zaliať ...

Vode by som z vlastného pozemku určite pomohol ... čím skôr , tým lepšie ...

Dobrý sused ....ach jo , pánboh zaplať za toho môjho ...:rolleyes:
evuš
09.09.11,11:11
Ďalší konflikt na obzore ??? :confused:

Pokiaľ si preveríš ako funguje , možno už aj neskoro môže byť ...teraz len preteká , potom môže zaliať ...

Vode by som z vlastného pozemku určite pomohol ... čím skôr , tým lepšie ...

Dobrý sused ....ach jo , pánboh zaplať za toho môjho ...:rolleyes:

... o švekre ani nehovoriac, však Juraj ? ;)
buchač
09.09.11,11:17
... o švekre ani nehovoriac, však Juraj ? ;)

mimotemy
...kto je to švekra , alebo čo je to švekra ???

Ak sa mám k tej mojej vyjadrovať , tak v tomto spojení henten výraz nepoznám ...
...a radšej pomlčím ...nemá zmysel o tom debatu viesť ...
GabiZ
09.09.11,11:23
Pri stavbe rybníka je potrebné postupovať v súlade s platným stavebným zákonom. Tento zákon definuje pojem drobná stavba, ktorá spravidla vystihuje aj rybník. Drobná stavba je doplnková stavba k vlastnej stavbe, ktorá neohrozuje životné prostredie. Na príslušnom stavebnom úrade je potrebné vyplniť žiadosť o povolenie drobnej práce. K tejto žiadosti sa prikladá list vlastníctva a náčrtok pripravovanej stavy.
Na základe uvedeného a v prípade problémov je potrebné sa obrátiť na príslušný stavebný úrad a požiadať o štátny stavebný dohľad, ktorým sa zistí, či stavebník splnil všetky požadované podmienky a tým zamedzil ohrozeniu účastníkov konania, ktorými sú aj susedia.
sisima
09.09.11,11:35
hmm si si istá?
GabiZ
09.09.11,11:57
hmm si si istá?

...asi by som to nepísala. V zmysle stavebného zákona § 43a Členenie stavieb podľa ods. 3) Inžinierske stavby sú podľa ods. e) prístavy, plavebné kanály a komory, úpravy tokov, priehrady a ochranné hrádze, závlahové a melioračné sústavy, rybníky.....

No a čo sa týka povoľovania stavieb, to už je v predmetnom zákone.
sisima
09.09.11,12:18
to je síce v poriadku len tu nikto nedefinoval veľkosť toho rybníka či veľkej jamy...
GabiZ
09.09.11,12:58
Áno, v tomto prípade je potrebné definovať čo je drobná stavba je to doplnková stavba k vlastnej stavbe, ktorá neohrozuje životné prostredie. Jej rozloha musí byť menšia ako 25 m². Pri podzemných konštrukciách, akými sú aj stavby rybníkov, je obmedzená aj hĺbka (maximálne 3 m). Ak by to nebola drobná stavba, vyžadovalo by sa stavebné povolenie. Každopádne či už ohlásenie stavby alebo stavebné povolenie, je možné sa informovať na stavebnom úrade a tam zadavateľ zistí viac a môže riešiť prípadný problém.
rudopp
10.09.11,06:47
...asi by som to nepísala. V zmysle stavebného zákona § 43a Členenie stavieb podľa ods. 3) Inžinierske stavby sú podľa ods. e) prístavy, plavebné kanály a komory, úpravy tokov, priehrady a ochranné hrádze, závlahové a melioračné sústavy, rybníky.....

No a čo sa týka povoľovania stavieb, to už je v predmetnom zákone.


Áno, v tomto prípade je potrebné definovať čo je drobná stavba je to doplnková stavba k vlastnej stavbe, ktorá neohrozuje životné prostredie. Jej rozloha musí byť menšia ako 25 m². Pri podzemných konštrukciách, akými sú aj stavby rybníkov, je obmedzená aj hĺbka (maximálne 3 m). Ak by to nebola drobná stavba, vyžadovalo by sa stavebné povolenie. Každopádne či už ohlásenie stavby alebo stavebné povolenie, je možné sa informovať na stavebnom úrade a tam zadavateľ zistí viac a môže riešiť prípadný problém.

Kto už by staval 25 m2 rybník.

Obyčyjné jazierko je to
guru21
12.09.11,06:46
m2 pojdem rychlo zistit, ale hlbuku zrejme nezistim...
rudopp
12.09.11,13:07
m2 pojdem rychlo zistit, ale hlbuku zrejme nezistim...

Ak nevieš plávať - úplne ľahko
viktorviktor
12.09.11,13:39
Podľa zákona o rybárstve , sa zákon nevzťahuje na ochranu, chov a lov rýb vo vodných plochách s výmerou do 25 m2

Rybník je ovládateľná vodná nádrž vybudovaná na
chov rýb s možnosťou vykonávania pravidelných
intenzifikačných a melioračných opatrení,

U tvojho suseda pôjde o
ostatné vodné plochy sú štrkoviská, prepadliny,
pieskovne, hliniská, rašeliniská, vodné nádrže lokálneho
významu v parkoch, sadoch, viniciach,
chmeľniciach, záhradách a vo zverniciach, požiarne
a priemyselné nádrže s možnosťou rybárskeho využitia.

Rybárske právo patrí štátu. O chov rýb musí občan žiadať.
guru21
14.09.11,08:11
Vykopana jama, jazierko u susedov ma nad 25 m2, (priblizne 9 x 3 alebo 4 m). Neda sa to presne odhadnut.
Takze mi radíte obratit sa na stavebny úrad?
viktorviktor
14.09.11,13:49
Ak to vykopal za účelom odvodnenia svojho pozemku, tak si veľmi vypisovaním nepomôžeš, iba sa budete mať ešte "radšej", to musí byť ale riadny prítok že máš v záhrade toľko vody ako píšeš, nenatrhol vodovod?. Bude treba preukázať, že všetka voda vyteká z jeho nádrže.
Podľa mňa sa na jar stoky môžu zaniesť jarnou vodou, máme v záhrade miesto, kde v niektorom roku býva vlhko a ďalšie je sucho suchúce,
GabiZ
14.09.11,13:54
Kto už by staval 25 m2 rybník.

Obyčyjné jazierko je to

....tak na jazierko to nevyzerá:D


Vykopana jama, jazierko u susedov ma nad 25 m2, (priblizne 9 x 3 alebo 4 m). Neda sa to presne odhadnut.
Takze mi radíte obratit sa na stavebny úrad?

...myslím, že najistejšie je informovať sa tam ak .......Podľa mňa sa na jar stoky môžu zaniesť jarnou vodou, máme v záhrade miesto, kde v niektorom roku býva vlhko a ďalšie je sucho suchúce,......ako píše Viktor. Ale v tomto prípade ide o také množstvo vody, že problém bude asi inde. Susedské vzťahy ak sú narušené, nerobí to dobrotu....nezávidenia hodná situácia.
guru21
14.09.11,17:51
preukazat, ze voda ide z jeho jazera? Je to jednoduche, kedze všade naokolo je sucho a aj bolo sucho kym nevykopal jamu a nenapustil vodu. Presne celu dlzku rybníka cca 10 m máme mokro a voda tam stoji. Nikdy predtým to tam nebolo a to tu zijeme v susedskych vztahoch uz 50 rokov.
Vodovod nenatrhol, pretoze tam ziadny nie je. Vodu cerpa z maleho potoka, ktorý tecie za nasimi pozemkami.