moninask
09.09.11,15:52
Dobry den,
nevyznam sa v uctovnictve, len by ma nieco zaujimalo co sa tyka JU pre zivnostnika, kt.podnika v remeselnej cinnosti - stavebne prace.

Ak zivnostnik nakupuje material hlavne cez bloky z ERP z roznych predajni, kde je aj material na stavbu vo vacsej hodnote ako napriklad stresna krytina, ale na druhej strane nakupuje aj mensie polozky ako su sroby, klince, brusne kotuce, a pod. Ako je to ak vystavuje Fa pre odberatela? Vsetky tieto polozky tam musia byt zobrazene? Alebo zivnostnik si uda pevnu sumu na zaciatku projektu, ktoru rovno bez vypoctov da do FA a vsetci su spokojni?
Co potom s tym nakupenym materialom? Nikde v uctovnictve nie je nejaka prepojitost? Ako mu kto dokaze ze ten a ten blok je k tomu a tomu projektu??

Mozno chaos otazka, ale budem rada ak sa niekto chyti a poradi :-)

Velka vdaka
Alena Šimová
13.09.11,05:08
ak živnostník robí na nejakej stavbe, podľa mňa na začiatku si dohodne cenu, za akú práce vykoná. Ja ako odberateľ by som však trvala na tom, aby urobil aj súpis vykonaných prác so súpisom použitého materiálu, ktorý by bol buď súčasťou faktúry alebo jej prílohou. Je to dôležité hlavne vtedy, ak sa práce vykonávajú dlhšiu dobu a fakturácia je dohodnutá po jednotlivých etapách alebo po kratších obdobiach. A nerozumiem, čo znamená otázka, čo s materiálom? Ten je zabudovaný a je v JU výdavkom pri zaplatení. V tomto prípade sa tiež musí viesť sklad a ako sa dokáže, že bločky patria k tomu projektu? Predsa odberateľ odsúhlasí súpis vykonaných prác s použitým materiálom.
moninask
14.09.11,06:16
ďakujem za odpoveď, zaujímalo ma to aj hlavne kvôli tomu, že niekedy sa nakupuje viac krát malé množstvo klincov, čiže je hrozne veľa malých bločkov a tak....

Pekný deň ;-)