ALBO
19.01.06,10:30
Poradíte mi, kto ste sa stretli s nasledovným problémom:

V januári nám došla FA z anglicka za predplatné časopisu na rok 2006. Fa je bez DPH a je už konečná, vyúčtovacia už nebude.
Dátum vystavenia Fa je 22.dec.
ešte nedošlo žiadne číslo toho časopisu , prídu 4 časopisy (kvartálny).
Ešte sme nezaplatili.
Dik
Tweety
19.01.06,10:59
Poradíte mi, kto ste sa stretli s nasledovným problémom:

V januári nám došla FA z anglicka za predplatné časopisu na rok 2006. Fa je bez DPH a je už konečná, vyúčtovacia už nebude.
Dátum vystavenia Fa je 22.dec.
ešte nedošlo žiadne číslo toho časopisu , prídu 4 časopisy (kvartálny).
Ešte sme nezaplatili.
Dik
A otázka je aká ?
ALBO
19.01.06,12:10
No kedy mám odviesť daň
Tweety
20.01.06,06:41
Poradíte mi, kto ste sa stretli s nasledovným problémom:

V januári nám došla FA z anglicka za predplatné časopisu na rok 2006. Fa je bez DPH a je už konečná, vyúčtovacia už nebude.
Dátum vystavenia Fa je 22.dec.
ešte nedošlo žiadne číslo toho časopisu , prídu 4 časopisy (kvartálny).
Ešte sme nezaplatili.
Dik Musíš ju samozdaniť v decembri, pretože dátum vystavenia je december a do dátumu podania dph ju máš..§20 zákon o dph.:eek:
ALBO
20.01.06,08:34
Musíš ju samozdaniť v decembri, pretože dátum vystavenia je december a do dátumu podania dph ju máš..§20 zákon o dph.:eek:

Dik, ale práve tu ja vidím problém. Časopis ešte žiaden nedošiel a keď začnú chodiť v januári, tak budú chodiť po jednom.Fa bude zaplatená celá v januári .Ale pri tovare sa na platbu vopred neprihliada.
§ 20 hovorí, kedy mám odviesť daň, keď už tovar mám ale ja ho nemám.
Skús na niečo prísť , dik.
Tweety
20.01.06,08:48
Dik, ale práve tu ja vidím problém. Časopis ešte žiaden nedošiel a keď začnú chodiť v januári, tak budú chodiť po jednom.Fa bude zaplatená celá v januári .Ale pri tovare sa na platbu vopred neprihliada.
§ 20 hovorí, kedy mám odviesť daň, keď už tovar mám ale ja ho nemám.
Skús na niečo prísť , dik.
Ale Ty si dostala fa skôr ako 15. kal. deň nasled.mesiaca po kalend. mes. keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru. Pozri §20 odst.1,písm, a, b;).
evina
20.01.06,09:30
Pozri: http://www.porada.sk/t10133-nadobudnutie-tovaru-z-eu.htmlr
P.S. Ja to tiež nevidím tak jednoznačne s tým decembrom
ALBO
20.01.06,13:52
V § 20 a) ja vidím napísané: 15 deň , kedy da uskutočnilo nadobudnutie -a to sa neuskutočnilo-zatiaľ
v 20b) vidím , že ak bola Fa medzi dňom nadobudnutia a medzi 15.dňom tak vtedy mám použiť deň vystavenia.
Ešte aj ods.2 hovorí, že o nadobudnutí môžem hovoriť, len keď je tovar dodaný.
Mne to pripadá ako neriešiteľné.
Tweety
20.01.06,13:56
V § 20 a) ja vidím napísané: 15 deň , kedy da uskutočnilo nadobudnutie -a to sa neuskutočnilo-zatiaľ
v 20b) vidím , že ak bola Fa medzi dňom nadobudnutia a medzi 15.dňom tak vtedy mám použiť deň vystavenia.
Ešte aj ods.2 hovorí, že o nadobudnutí môžem hovoriť, len keď je tovar dodaný.
Mne to pripadá ako neriešiteľné.
Ak si platcom dane a máš nárok na odpočet, tak to samozdaň, výsledný efekt z tejto operácie bude aj tak nula.;)
Tweety
20.01.06,13:56
V § 20 a) ja vidím napísané: 15 deň , kedy da uskutočnilo nadobudnutie -a to sa neuskutočnilo-zatiaľ
v 20b) vidím , že ak bola Fa medzi dňom nadobudnutia a medzi 15.dňom tak vtedy mám použiť deň vystavenia.
Ešte aj ods.2 hovorí, že o nadobudnutí môžem hovoriť, len keď je tovar dodaný.
Mne to pripadá ako neriešiteľné.
Ak si platcom dane a máš nárok na odpočet, tak to samozdaň, výsledný efekt z tejto operácie bude aj tak nula.;)
Tweety
20.01.06,13:56
V § 20 a) ja vidím napísané: 15 deň , kedy da uskutočnilo nadobudnutie -a to sa neuskutočnilo-zatiaľ
v 20b) vidím , že ak bola Fa medzi dňom nadobudnutia a medzi 15.dňom tak vtedy mám použiť deň vystavenia.
Ešte aj ods.2 hovorí, že o nadobudnutí môžem hovoriť, len keď je tovar dodaný.
Mne to pripadá ako neriešiteľné.
Ak si platcom dane a máš nárok na odpočet, tak to samozdaň, výsledný efekt z tejto operácie bude aj tak nula.;)
Jana Acsová
20.01.06,15:11
Poradíte mi, kto ste sa stretli s nasledovným problémom:
V januári nám došla FA z anglicka za predplatné časopisu na rok 2006. Fa je bez DPH a je už konečná, vyúčtovacia už nebude.
Dátum vystavenia Fa je 22.dec.
ešte nedošlo žiadne číslo toho časopisu , prídu 4 časopisy (kvartálny).
Ešte sme nezaplatili.
DikSkúsime? Aby aj vlk ostal sýty aj ovca celá .-)

Predplatné možno považovať za čiastkové (bolo to označované aj za opakované plnenie, mne sa viac pozdáva čiastkové). A teda aplikáciou § 19 ods. 3 ak sa dodanie tovaru uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje. Ak teda hovoríme, kedy najneskôr môže byť tovar dodaný, mám za to, že dodanie môže byť deklarované kedykoľvek počas trvania zmluvy až do konca obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje.

A teraz čo s tým? .-)
Kedy môžeme hovoriť o zmluvnom vzťahu medzi dodávateľom a odberateľom? Došlo k záväznej objednávke a na základe tejto objednávky sa fakturuje? Môžeme hovoriť, že zmluvný vzťah už vznikol? Ak áno, mám za to, že následne môžeme aplikovať § 20. Čiže ak došlo k záväznej objednávke a následne bola vystavená faktúra, daňová povinnosť by vznikla podľa § 20 ods. 1 písm. b)

Ak by situácia nebola takáto, ale môžeme uvažovať, že vznik zmluvného vzťahu vzniká napríklad prijatím faktúry, ktorú odberateľ akceptuje a následne uhradí. (Ak nemožno inak preukázať vznik zmluvného vzťahu.) Vtedy by som odvíjala postup od tejto skutočnosti.

Vyberieme si niečo?
Upozorňujem, že sa jedná "len" o môj výklad na obhájenie zvoleného postupu, nakoľko sa mi javí nezmyselné zdaňovať opakovane dodávku každej jednotlivej publikácie, ktorej cena okrem iného nemusí byť u každého výtlačku rovnaká. Samozrejme podmieňujem takéto zdaňovanie tým, že sa jedná o riadne predplatné a nie zálohovú platbu a teda dodávku podliehajúcu vyúčtovaniu.
ALBO
20.01.06,16:27
Dik všetkým za názor, ja so tú tému sem dala, pretože sa mi zdá neriešiteľná a pretože sa môže bežne stať hocikomu.
Bola tam objednávka a keď ide o časopisy na rok 2006, berem že v obhodný vzťah sa týka roku 2006
Sme platiteľ,ktorý dane len odvádza, takže reverse charge nenulujeme. Ja už som to musela vyriešiť. Zdalo sa mi nespravodlivé ísť do dodatočného do decembra (lebo u nás už je dávno po závierke decembra), tak som to zobrala ako čiastkové dodanie na slovensku,kde daňová povinnosť vzniká od 1.1. do 31.12 a dala som tam 1,1.2006.Domnievam sa, že daňová kontrola nič lepšie nevymyslí a do decembra nemá dôvod to tlačiť.
Jana Acsová
20.01.06,16:41
...tak som to zobrala ako čiastkové dodanie na slovensku,kde daňová povinnosť vzniká od 1.1. do 31.12 a dala som tam 1,1.2006.Domnievam sa, že daňová kontrola nič lepšie nevymyslí a do decembra nemá dôvod to tlačiť.Ak ste to zdanili celé mám za to, že je to jeden zo spôsobov, ktorý je možné obhájiť ako uvádzam ... mám za to, že za akcept faktúry možno považovať jej úhradu a tak sa hájiť vznikom zmluvného vzťahu, rovnako to podporiť obdobím, na ktoré sa platba vzťahuje. Jedná sa však o dodávku tovaru ... vy ste neuplatnili § 20 ods. 1 písm. b)? Ak deklarujete skoršie vystavenie faktúry, tak potom by daňová povinnosť mala vzniknúť 15-teho nasledujúceho mesiaca. Čím sa chcete hájiť pri kurze z 1.1.2006?

Čiže mám za to, že je potrebné stanoviť dátum dodania (nadobudnutia) a z toho odvinúť kurz pre účely nadobudnutia tovaru. Je to veru dosť diskutabilné ...
ALBO
20.01.06,18:55
Ak ste to zdanili celé mám za to, že je to jeden zo spôsobov, ktorý je možné obhájiť ako uvádzam ... mám za to, že za akcept faktúry možno považovať jej úhradu a tak sa hájiť vznikom zmluvného vzťahu, rovnako to podporiť obdobím, na ktoré sa platba vzťahuje. Jedná sa však o dodávku tovaru ... vy ste neuplatnili § 20 ods. 1 písm. b)? Ak deklarujete skoršie vystavenie faktúry, tak potom by daňová povinnosť mala vzniknúť 15-teho nasledujúceho mesiaca. Čím sa chcete hájiť pri kurze z 1.1.2006?

Čiže mám za to, že je potrebné stanoviť dátum dodania (nadobudnutia) a z toho odvinúť kurz pre účely nadobudnutia tovaru. Je to veru dosť diskutabilné ...

Nech na to pozerám akokoľvek neviem stanoviť deň dodania ani podľa § 20. Viem ,že dátum 1.1 . nie je dobrý ale kto vie ktorý je dobrý.
Ak zoberiem § 19 ods. 3 a najskorší deň dodania pri čiastkovom 1.1. a idem na § 20, t.j. z toho mi víde 15. febr.2006. To by možno bolo dobré riešenie? aj takúto alternatívu som zvažovala ale aj tak to neni podľa § 20, lebo mne ešte časopis neprišiel. §20 podľa mňa hovorí o faktúre a k nej o celej dodávke a nie o časti. Alebo môžem považovať tovar za dodaný, keˇˇd z 12 kusov dostanem len jeden a viem, že druhý dostanem až o mesiac?
Keď sa budem takto zamotávať tak mi z toho víjde 15.2.2007.
Skúsim to predhodiť na nejakom školení tvorcom,ako si s tým poradia.
Jana Acsová
13.02.06,13:18
A ešte k tomuto.
Intrakomunitárne nadobudnutie tovaru musíme riešiť iba .-( podľa § 20. T.j. vychádzajúc z jeho ustanovení nám vznikne daňová povinnosť pri každom dodaní tovaru .-( Takže je potrebné poznať cenu jednotlivých výtlačkov. Vraj .-(

Čiže všetky úvahy, ktoré boli pred týmto príspevkom naaplikované nie sú správne.
ALBO
13.02.06,19:23
A ešte k tomuto.
Intrakomunitárne nadobudnutie tovaru musíme riešiť iba .-( podľa § 20. T.j. vychádzajúc z jeho ustanovení nám vznikne daňová povinnosť pri každom dodaní tovaru .-( Takže je potrebné poznať cenu jednotlivých výtlačkov. Vraj .-(

Čiže všetky úvahy, ktoré boli pred týmto príspevkom naaplikované nie sú správne.
Je to možné riešenie a keďže už nebude iná Fa ako tá zálohová tak vždy vystriehnuť kedy časopis príde a nasledujúci mesiac dodaniť v 15. deň.
Opýtam sa na školení vo štvrtok, ak dostanem poriadnu odpoveď napíšem riešnie.
Problém je v tom, že u nás sa to začína kopiť z celej EU a to by zamestnanci z celého slovenska museli dávať avíza, že prišiel časopis.Nehovoriac o tom, že tá zálohová je už v nákladoch, keďže vyúčtovacia už nepríde.
Jana Acsová
14.02.06,16:46
Takto to vysvetľovala lektorka z DRSR.
liba2
16.01.07,05:56
Prosím múdre hlavičky , ako by ste riešili toto:
Slovenská sro, platiteľ dph, vydavateľ časopisu, dodáva časopis do ČR dvoma spôsobmi:
1. distribútorovi v ČR (predpokladám že platiteľovi dph); považujem to za dodanie tovaru; fakturácia bez dph
2. priamo predplatiteľom – občanom ČR... a tu ako ? s dph alebo bez ?
ALBO
16.01.07,06:02
Prosím múdre hlavičky , ako by ste riešili toto:
Slovenská sro, platiteľ dph, vydavateľ časopisu, dodáva časopis do ČR dvoma spôsobmi:
1. distribútorovi v ČR (predpokladám že platiteľovi dph); považujem to za dodanie tovaru; fakturácia bez dph
2. priamo predplatiteľom – občanom ČR... a tu ako ? s dph alebo bez ?

Liba, to nie je ako zásielkový predaj tým občanom?

doplnené:
do limitu 35000 eur z ceny bez DPH predáva neplatičom a občanom so slov. DPH. Ked dosiahne limit musí sa zaregistrovať na DU Praha 1 a potom s českou DPH.
Platiteľovi oslobodené §43
Milan Benka
16.01.07,06:29
Je to možné riešenie a keďže už nebude iná Fa ako tá zálohová tak vždy vystriehnuť kedy časopis príde a nasledujúci mesiac dodaniť v 15. deň.
Opýtam sa na školení vo štvrtok, ak dostanem poriadnu odpoveď napíšem riešnie.
Problém je v tom, že u nás sa to začína kopiť z celej EU a to by zamestnanci z celého slovenska museli dávať avíza, že prišiel časopis.Nehovoriac o tom, že tá zálohová je už v nákladoch, keďže vyúčtovacia už nepríde.

Zaujímavá téma, ako to dopadlo vo štvrtok?
ALBO
16.01.07,07:22
Zaujímavá téma, ako to dopadlo vo štvrtok?
ako inak, vraj sledovať kedy príde. Lahko sa to povie niekomu, keď v praxi nikdy nebol.
apo
11.11.08,19:49
Je október 2008 a riešim zhodný problém s predplatným časopisu. Na rozdiel od Benky my máme nárok aj na odpočet dane.

Problém je pekne rozdiskutovaný. Ak som dobre porozumel poslednému príspevku tak daň zo samozdanenia odvedieme 15. deň nasledujúceho mesiaca po dodaní tovaru, ale my máme nárok aj na odpočet dane a keďže ďalšia faktúra aj s výtlačkom zrejme už nebude tak mi to vychádza tak, že sa samozdaním a aj odvediem daň v októbri 2008 a :cool:k evidencii dokladov k daňovému priznaniu priložím vytlačenú túto celú diskusiu.

Pozdravujem.

apo
ELAST
25.10.12,07:30
Skúsime? Aby aj vlk ostal sýty aj ovca celá .-)

Predplatné možno považovať za čiastkové (bolo to označované aj za opakované plnenie, mne sa viac pozdáva čiastkové). A teda aplikáciou § 19 ods. 3 ak sa dodanie tovaru uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje. Ak teda hovoríme, kedy najneskôr môže byť tovar dodaný, mám za to, že dodanie môže byť deklarované kedykoľvek počas trvania zmluvy až do konca obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje.

A teraz čo s tým? .-)
Kedy môžeme hovoriť o zmluvnom vzťahu medzi dodávateľom a odberateľom? Došlo k záväznej objednávke a na základe tejto objednávky sa fakturuje? Môžeme hovoriť, že zmluvný vzťah už vznikol? Ak áno, mám za to, že následne môžeme aplikovať § 20. Čiže ak došlo k záväznej objednávke a následne bola vystavená faktúra, daňová povinnosť by vznikla podľa § 20 ods. 1 písm. b)

Ak by situácia nebola takáto, ale môžeme uvažovať, že vznik zmluvného vzťahu vzniká napríklad prijatím faktúry, ktorú odberateľ akceptuje a následne uhradí. (Ak nemožno inak preukázať vznik zmluvného vzťahu.) Vtedy by som odvíjala postup od tejto skutočnosti.

Vyberieme si niečo?
Upozorňujem, že sa jedná "len" o môj výklad na obhájenie zvoleného postupu, nakoľko sa mi javí nezmyselné zdaňovať opakovane dodávku každej jednotlivej publikácie, ktorej cena okrem iného nemusí byť u každého výtlačku rovnaká. Samozrejme podmieňujem takéto zdaňovanie tým, že sa jedná o riadne predplatné a nie zálohovú platbu a teda dodávku podliehajúcu vyúčtovaniu.

Dobrý deň prajem. My tiež platíme teraz predplatné - časopisy na rok 2013 (platíme to českému dodávateľovi). Prosím, ako je to so samozdanením?
Sú stále aktuálne rady uvedené v tejto téme?

My nemáme nárok na odpočet DPH, tak je pre mňa dôležité to zahrnúť do správneho zdaňovacieho obdobia.

Ďakujem pekne.