armi24
09.09.11,17:41
Dobrý deň.

Dostal som sa do situácie, že mi hrozí exekúcia (ešte nezačala).

Mám na svojom mene auto a bývam v nájomnom byte ktorý mi pridelila obec (nemám ale v tomto byte trvalý pobyt - trvalý pobyt mám u rodičov). Byt je prenajímaný na moje meno a zariadenie v ňom taktiež nieje moje.

Pokiaľ prepíšem auto na mamu ešte pred začatím exekúcie, vyhnem sa tomu že mi ho nezoberú ?

Môže exekútor prísť do nájomného bytu a vziať veci ktoré nie sú moje?
Ako to dokážem exekútorovi že zariadenie nieje moje?

Môže prísť exekútor vziať veci k mojim rodičom pokiaľ tam tak isto žiadny majetok nemám ?

ĎAKUJEM za odpovede. Píšte hlavne tí, ktorí ste sa s týmto stretli prípadne poznáte aktuálne právo. Hľadal som to už na internete ale názory sú všade rôzne.
danushka
09.09.11,16:11
Je tu isté riziko, že v prípade exekúcie predajom hnuteľných vecí, ktorej predchádza spísanie týchto vecí exekútorom, dôjde k spísaniu vecí, ktoré nepatria povinnému, ale napr. rodičom , resp. iným tretím osobám V takom prípade bude potrebné na súde podať návrh na vylúčnenie vecí z exekúcie (tzv. excindančná žaloba), aby takto spísanými vecami neboli postihované tretie osoby. Jednou zo základných zásad exekučného konania totiž je, že exekúcia smeruje proti povinnému a nie proti tretím osobám, preto ak by v rámci exekučného konania došlo (čo sa môže stať) omylom k spísaniu vecí nepatriacich povinnému, jediným právnym prostriedkom na ochranu týchto tretích osôb je práve spomenutá žaloba na vylúčenie vecí z exekúcie. V takom prípade je vhodné navštíviť najbližšiu advokátsku kanceláriu, pretože jej správna formulácia má isté špecifiká a častokrát od nej závisí úspech v takomto konaní.
iriska
10.09.11,09:42
splácaním exekúcie sa vyhneš problémom s takýmito špekuláciami.
Mária27
13.09.11,13:34
Pokiaľ prepíšeš auto na mamu ešte pred začatím exekúcie, môže sa odporovať tento právny úkon v zmysle § 42a občianskeho zákonníka do troch rokov, čo znamená, že vezmú auto mame äakoby sa právny úkon nestal).