hannahRybicka
09.09.11,20:13
Presťahovali sme sa z paneláku do domu a máme malý problém z hlodavcami. Nerobím z toho tragédiu. Nemám rada kadejaké otravy a pasce, rada by som to riešila po starom - chcela by som pri dome mačku, ktorá by populáciu myší držala pod kontrolou.
Chcela by som ju chovať polovoľne, mala by voľný prístup von a prístup do časti domu - hlavne do dielní. Prosím poraďte mi, akú starú mačku mám priniesť domov?
Podľa toho čo som zatiaľ našla na nete sa mi javí optimálny vek 5-6 mesiacov, už by mala byť dosť samostatná a aj vedieť chytať myši.
Ako ju mám udržať v novom domove? Chcem aby mala hneď od začiatku prístup von, ale nechcem aby ušla.

Má niekto s týmto skúsenosti?

Ďakujem.
220870
09.09.11,18:25
Mačky chováme odvtedy čo mi pamäť siaha.Súhlasím s tým že 5-6 mesačná mačka si vie nájsť svoje teritórium nájsť miesta kde sa nachádza jej korisť a uloviť ju.Ideálny lovec je mačka ktorá má malé mačence.Tá naša urobila možno rekord. Ráno som narátal po dvore 48 zabitých myší.A to neviem koľko skonzumoval pes a tý dvaja lenivý kocúri.Novú mačku keď donesiete domov najlepšie cca 2 mesačnú je dobré na dva tri dni zavrieť do miestnosti ,aby si trochu zvykla a neušla.Treba jej dávať žrať , aby si zvykla na vás ,ako jej novú matku.Mača vtedy pochopí ,že tu je jej domov a vždy tu nájde žrádlo a už neodíde.Mačky ak sa budete o ne pravidelne starať sem tam im dáte nejakú dobrotu vám zostanú verné po celý svoj mačací život.Nie kocúri to sú bludári a myši chytajú len prvý rok potom len sporadicky ,alebo len na jeseň.Zato sú to nádherné tvory a svojou nezávislosťou a hrdosťou predčia aj psích konkurentov.
day
09.09.11,18:42
suhlasim s Antonom, aj ked mam radsej psov,
ked chcete macky a ste z NR, napiste - dodam :)
hannahRybicka
09.09.11,19:26
Novú mačku keď donesiete domov najlepšie cca 2 mesačnú
2 mesiace sú vraj príliž málo aj pre bytové mačky, všade doporučujú priniesť domov aspoň 12-týždňové mača. A to sú "vankúšové" mačky, nieto ešte samostatné tvory. 2 mesiace mi prídu príliš málo.
hannahRybicka
09.09.11,19:37
@ day: Náhodou som od Nitry ;D aké ponúkate mačky? Máme niečo dohodnuté v našej či susednej dedine, ale ešte sme sa na ne neboli pozrieť. Nič viac o tých mačencoch neviem, len že sú asi 4 a sú tohoročné.

Je pravda že sterilizovaná mačka alebo kastrovaný kocúr prestanú chytať myši? Verím 220870, že najviac toho pochytá mačka-mama, ale zase nechcem zamoriť okolie mačencami. Keď má byť na voľno, tak zrejme pôjde na sterlizáciu/kaster. Inak by sme mali vrh 2x do roka, a čo potom s mladými... Preto sme uvažovali o kocúrovi.
220870
09.09.11,19:48
Naša mačka má každý rok pravidelne dva vrhy po 5 ks mačeniec.Vždy po 6-7 týždňoch ,(to je čas kedy stará mačka začne odháňať mladé) dám inzerát do Topolčianska (je to zadara).že podarujem malé mačiatka.Zatiaľ som mal po takomto inzeráte vždy taký dopyt ,že by som podaroval niekoľkonásobok mačiatok ktoré som mal k dipozícii.
day
09.09.11,19:57
@ day: Náhodou som od Nitry ;D aké ponúkate mačky? Máme niečo dohodnuté v našej či susednej dedine, ale ešte sme sa na ne neboli pozrieť. Nič viac o tých mačencoch neviem, len že sú asi 4 a sú tohoročné.

klasicke dedinske tigrice, ked ich stara mama nerozdala zajtra napisem :)
Erzebeth
09.09.11,21:06
Mačiatko je najlepšie dvojmesačné. Chováme mačky a mali sme aj k nám domov donesené aj my sme mali a dali sme ich preč. Dvojmesačné mačiatko je natoľko samostatné, že vie samo jesť, nie je odkázané na matku. Zvykne si veľmi rýchlo.
My máme mačku a kocúra. Kocúr má tri roky a je iba na okrasu a na to, aby všetko zjedol mačke.
Mačka je teraz už sterilizovaná, ale nie vykastrovaná. Má prerušené vajcovody. Takže sa normálne hára. Myši chytá, s tým rozhodne nie je problém.
hannahRybicka
10.09.11,06:32
Myši chytá, s tým rozhodne nie je problém.
Takže ste ju priniesli domov ako 2-mesačnú, a ona sa naučila myši chytať sama? Nemali ste už doma staršiu mačku od ktorej sa to mohla naučiť? Alebo susedia?
Čítala som, že sa začínajú učiť až v dvoch, niekedy až v 4 mesiacoch.
Zatiaľ som len chovateľ-teoretik, preto sa pýtam...
deli.
10.09.11,09:03
Aj my budeme mať za týždeň malé mačiatko. Môj otec mi vravel, že ak chceme, aby chytala myši, treba jej začať od začiatku dávať trocha menej žrať. Ona vraj si potom hľadá inú potravu=myši. Tohto roku je tých myší neúrekom. Každý rok ich máme veľmi veľa, keďže bývame vedľa poľa.
Chcem sa spýtať, kedy sa dávajú sterilizovať?
hannahRybicka
10.09.11,09:55
Chcem sa spýtať, kedy sa dávajú sterilizovať?
Všade píšu že okolo roka. Ak je mačka iba vo vnútri, tak sa môže počkať po prvú ruju. Ak sa voľne pohybuje po vonku, tak doporučujú okolo 7-8 mesiacov.
U kocúrikov sa môže počkať, kým nezačne značkovať. Vraj je to taký smrad, že to spozná každý :D
tetrisss
10.09.11,09:56
Macka, taka normalna dedinska zmes, je podla mna lovec od prirody a mysi nechyta preto, ze je hladna, ale preto, ze ju to bavi. To by ste cudovali, co taka mudra dedinska macka postvara. Len tak na odlahcenie, mam taku normalnu ciernu jezibabsku macku, ked chyti mys, pride sa mi si zivou, na to si da pozor, pochvalit a tak uplne inak mnauci, ked vyjdem von, tak ju par krat este pusti a chyti, asi sa dobre zabava na mojom strachu, ja ju za to pochvalim a ona ju potom zozerie, U nas ma pristup k potrave staly, takze ked si niekto mysli, ze macku nuti chytat mysi hlad, tak myslim, ze sa myli. Raz som bola dolu v pivnici a pocula som ten cudny mnaukot, tak volam na muza, chval macku, chytila mysku, on si urcite poklopal na celo a kaslal na to a viete, co ona urobila? Hodila mu zdochnutu mys do papuce:D. Takze, macku netreba nechat hladovat, ani ucit chytat mysi, ale treba ju nechat zit ako skauta, vonku, nemaznat sa s nou nasilu, ona presne vie, kedy vas raci obdarit svojou priaznou, a treba ju fakt pochvalit za ulovok.
Gabhus
10.09.11,10:58
Z mojich skúseností: K nám sa vždy nejaké mača "pritúlalo", takže neviem, aké staré. Ak prišlo samo, O.K., ak prišli dve, dve aj ostali. Vždy to boli kocúri - neviem prečo. Stravu dostávali ráno a večer, keď boli starší, tak len ráno - ale mlieko vždy. Myši sa naučili chytať akosi len tak ako hru, lebo mamu nemali a ja myšky nechytám:D Ono už malé mača, ktoré sa vie samo najesť, je samostatné a vystačí si. Pozorovala som malé mačiatko, ako sa vie samo zahrať - chytá všetko, čo sa hýbe - trávu, listy, hocičo a potom začne aj myši. Súhlasím s tetriss, že myši chytá ako hračky, nie ako potravu. Presne to čo popisuje ona som videla viackrát - myš chytí, potom pustí, nechá odbehnúť, sleduje, chytí a tak niekoľkokrát. je to celkom milé - pre myš asi nie. Inak súhlasím, že k rodinnému domu mačka patrí a problém s myšami vyrieši (niektorá aj s potkanmi).Okrem toho je aj milá a prítulná:):):)
Chokma
10.09.11,11:43
My mame teraz tiez prirastok, dvoch rysavych tigrikov mam volnych, ak ma niekto zaujem, nech sa ozve. S tym krmenim som to tiez pocula az v takej vyhrotenej forme, ze macke netreba dat zrat a potom bude chytat mysi, co je uplna hlupost. Vychudnuta macka sa totiz na nic nezmoze. Macke ako takej je vrodeny lovecky pud, ci uz mys potom spapa, to nie je dolezite, ale chytat by kazda mala vediet. ;) Ta nasa, co ma tych tigrikov, sa opovazila aj na potkana, priniesla ho pod strom mojmu ujovi a ukazovala mu ho, aby ju pochvalil. :) Len pri takomto krmeni mysami a potkanmi, netreba zabudat na nebezpecenstvo takej toxoplazmozy. ;)

Maciatko by malo mat stale papat, potom neodide a samozrejme nemalo by byt plasene a magane detmi.
rudopp
10.09.11,11:58
My mame teraz tiez prirastok, dvoch rysavych tigrikov mam volnych, ak ma niekto zaujem, nech sa ozve. S tym krmenim som to tiez pocula az v takej vyhrotenej forme, ze macke netreba dat zrat a potom bude chytat mysi, co je uplna hlupost. Vychudnuta macka sa totiz na nic nezmoze. Macke ako takej je vrodeny lovecky pud, ci uz mys potom spapa, to nie je dolezite, ale chytat by kazda mala vediet. ;) Ta nasa, co ma tych tigrikov, sa opovazila aj na potkana, priniesla ho pod strom mojmu ujovi a ukazovala mu ho, aby ju pochvalil. :) Len pri takomto krmeni mysami a potkanmi, netreba zabudat na nebezpecenstvo takej toxoplazmozy. ;)

Maciatko by malo mat stale papat, potom neodide a samozrejme nemalo by byt plasene a magane detmi.

Predsa sa volá mačkátko:D
Erzebeth
10.09.11,17:24
Takže ste ju priniesli domov ako 2-mesačnú, a ona sa naučila myši chytať sama? Nemali ste už doma staršiu mačku od ktorej sa to mohla naučiť? Alebo susedia?
Čítala som, že sa začínajú učiť až v dvoch, niekedy až v 4 mesiacoch.
Zatiaľ som len chovateľ-teoretik, preto sa pýtam...

Tak, ako bolo už vyššie písané, mačička má chytanie myší vrodené. Malé mačiatko chytá všetko čo sa hýbe, prednou labkou vie veci posunovať aby sa pohli. Presne to robí neskoršie s myškou, keď tá už sa hýbať nechce. Keď sa mačka hrá s chytenou myšou, tak ten pohľad je len pre silné povahy. Ale mačka je dobrý pomocník.
My dávame mačky očkovať každý rok tak isto ako psov.
Mila123
10.09.11,17:43
Tak, ako bolo už vyššie písané, mačička má chytanie myší vrodené. Malé mačiatko chytá všetko čo sa hýbe, prednou labkou vie veci posunovať aby sa pohli. Presne to robí neskoršie s myškou, keď tá už sa hýbať nechce. Keď sa mačka hrá s chytenou myšou, tak ten pohľad je len pre silné povahy. Ale mačka je dobrý pomocník.
My dávame mačky očkovať každý rok tak isto ako psov.

pozerala som jeden príspevok v TV a bolo tam vyhodnotenie mačkovitých šeliem- zabijákov.......a kto vyhral? mačka domáca, pretože ona zabíja nie z potreby (ako ktorá) ale aj zo zábavy......
DanielaSL
10.09.11,17:48
Náš kocúrik sa to naučil sám, doniesli sme ho domov cca 8 týždňového.... akurát sa nám po zime stratil. Ale teraz máme dvoch malých, tiež sme ich priniesli asi 2 mesačných a už teraz vidieť ako všetko šušťavé naháňajú a minule sa väčší aj kŕmil svrčkom...s ktorým sa najskôr pohral. Tiež majú naše mačky prístup dnu aj von..najmä v zime im dovolíme aj dlhšie sa vyhriať vnútri a stravované sú kvalitne.... granule , kapsičky a sem tam aj nejaký zbytok z našej stravy.
zuzusa
10.09.11,18:17
Hlavne nechci mačičku,ale kocúra....potom máš pokoj s mladými : o)
Chokma
10.09.11,18:43
Predsa sa volá mačkátko:D

mimotemy

A aby sme to troska poslovakizovali, tak mackadlo :D ja hovorim mraucadlo :---
hannahRybicka
10.09.11,19:25
mimotemy

A aby sme to troska poslovakizovali, tak mackadlo :D ja hovorim mraucadlo :---

ROFL
mne sa viac pacilo Mackatko.
hannahRybicka
10.09.11,19:26
Dakujem za vsetky rady, celkom ste ma potesili. Nebudem teda taka prisna na to, co uz maca musi zvladat, ani ake ma byt stare.

Akurat miesto kocurika radsej vezmeme macicku. A zvysok nechame na prirodu ;)