elese
10.09.11,08:48
Dobry den,
nastupila som na ZUS,prax mam dvojrocnu,ale to som robila len popri skole na dohodu,cize sa mi ratat asi nebude.T.zn.ze musim absolvovat adaptacne vzdelavanie a daju mi uvadzajuceho ucitela,ak tomu spravne rozumiem...
Lenze:ja som tam jedina vytvarnicka-resp.nastupila som namiesto ucitelky,ktora sla na matersku.Ona mala len strednu skolu,pedagogicke minimum si robila popri praci v piatky.Koho mi teda daju ako uvadzajuceho ucitela?Je ta len jedna p.ucitelka,co ma na to vzdelanie a vsetko,ale ta je hudobnicka-to nevadi?
Obecny urad je zriadovatelom ZUS a tam mi nevedeli nic povedat,dokonca mi vraveli,ze mi tu dohodarsku prax uznaju.Riaditelka mi zatial vobec nic nevedela povedat...
Zatial mam len zmluvu od 5.9. bez platoveho dekretu...Mam plny uvazok 23 hodin.Som uz z toho zufala,mam v tom chaos a nikto mi nic nevie povedat.Navyse:mam zmluvu do konca PN a riadnej materskej dovolenky tej ucitelky-termin ma v novembri a riadna materska je 6 mesiacov,nie?T.zn. ze v maji mi konci prac.pomer a nastupuje ona?Asi to tak urobi,aby mala aj prazdniny zaplatene,no je mi z toho do placu,ze kvalifikovana s vysokou skolou musi ustupit nekvalifikovanej,kt.nikdy ani ZUS nenavstevovala...
Aky mate na to nazor?Napiste prosim,budem velmi vdacna...Dakujem...:)
elese
10.09.11,06:52
Aha,este som chcela,ze ona mala nejaku ucnovku zlatnicku,nie pedagogickua,ani umelecku skolu.Zda sa Vam to vobec normalne,ze ju zamestnali na takuto poziciu,ako jedinu ucitelku,co vedie cely VO?A ani neviem,ci ona absolvovala nejake adaptacne vzdelavanie a ci vobec bolo v poriadku,ze mala piatky volne.Nechcem do toho sturat,ja som sa zmierila s tym,ze som len na zastup,ale chcem aspon vediet na com som, a ci tam nebolo nieco porusene a co bude s tym mojim uvadzajucim ucitelom...na to sa musim este popytat tej riaditelky...Som sklamana,lebo som dufala,ze si aspon koniec sk.roka ukoncim.Takto ja odrobim vsetku pracu,ona pride v maji a zlizne smotanu...Ale co uz,zivot nie je fer...:(
brontosaurus
10.09.11,20:02
Ak pracujete len na dohodu, tak túto prax Vám vraj vôbec nemusia uznať. Ale niekde som sa dočítal, že vraj je možnosť uznať aj takúto prax, ale len 2/3 z nej, ale nemám to overené.
Ak nemáte žiadnu pedagogickú prax, doteraz ste v školstve nepracovali a tak podobne, musíte absolvovať spomínané adaptačné vzdelávanie. Ako Vám ho zabezpečia nie je Váš problém, ale problém vášho zamestnávateľa, o to sa starať nemusíte. Pokiaľ ale viem, je možné aby vašim uvádzajúcim učiteľom bol aj niekto z inej ZUŠ-ky.
Adaptačné vzdelávanie je viac menej novinka, to sa zaviedlo až v roku 2008, keď bol prijatý nový školský zákon. Čiže tá vaša predchodkyňa ktorú zastupujete, ho nemusela absolvovať ak nastúpila pred rokom 2008, alebo mala už predtým uznanú pedagogickú prax.
To, že nechodila v piatok do práce, lebo študovala je tiež viac menej v poriadku. Ak zamestnávateľ potrebuje, aby si zamestnanec doplnil vzdelanie, má právo mu dať na tento čas študijné voľno a tento čas sa mu ráta ako keby bol v práci, čiže tieto dni keď sa vzdeláva má platené.
Musíte sa zmieriť s tým, že ste prijatá len na obdobie počas trvania rodičovskej dovolenky vašej predchodkyne. Ale nikde nie je povedané, že neostane na nej aj 2-3 roky a vám tú zmluvu predĺžia.
A ešte, zmierte sa s tým, že ste nastúpili do školstva. Už som sa stretol aj s tým, že prečo by mal riaditeľ prijať niekoho kvalifikovanejšieho, ak nemusí. Veď pre neho sú to zvýšené náklady na mzdy. Stredoškoláka dá do PT 8 či 9. Vás, ako vysokoškoláka, nedajbože aj aktívneho a ďalej sa vzdelávajúceho by musel dať postupne až do PT 12, čiže ročne by ste ho stáli viac oproti vašej kolegyni aj o 2500 EUR. A to len vy sama.
elese
11.09.11,08:37
Velmi pekne dakujem za odpoved...:)
K mojej predchodkyni len tolko-ma SOU s maturitou,pedagogicke minimum si doraba az teraz,takze podla mna nema ani VOV,ktore by malo by najnizsie na vyucbu na ZUS.Nastupila v r.2010,neviem,ci absolvovala adaptacne vzdelavanie,ale podla mna nie,lebo potom by ta riaditelka asi nehaluzila,ako to bude so mnou a vedela by.Podla mojho nazoru,plus s takymi vysledkami,ake mala,nema taky clovek co na ZUSke robit...
Ale ano,mate pravdu,musim sa zmierit s tym,ze vsade,a najma v statnej sfere funguje rodinkarstvo a znamosti.Ze som bez toho bola 8 mesiacov bez prace a skoly su plne nekvalifikovanych ucitelov.A ano,zmierim sa aj s tym,ze zamestnavatel takymto sposobom setri,ale to potom rovno zavrime vsetky pedagogicke vysoke skoly a zamestnajme len nekvalifikovanych.Ved ucit moze hocikto a hlavne take nepotrebne predmety.Potom sa nedivme,ze dieta ide do skoly a nevie drzat noznice alebo ceruzu,lebo sa mu doma nikto nevenoval...Ano,treba sa s tym zmierit.Ale zasa je pravdou,ze VS nie je zarukou,ze budete dobrym ucitelom,ale aspon sa tam robia vsetky techniky,ktore sa molokto v domacich podmienkach nauci.Ale uz sa tu rozpisujem,citim sa trochu ukrivdena,ale to je prejde...:D
Este raz dakujem a aha,tiez mi ta pani na obecnom urade hovorila nieco o 2/3 ze by sa dalo uznat,ved uvidime,ako sa to vyvrbi...:)
brontosaurus
11.09.11,12:18
Velmi pekne dakujem za odpoved...:)
K mojej predchodkyni len tolko-ma SOU s maturitou,pedagogicke minimum si doraba az teraz,takze podla mna nema ani VOV,ktore by malo by najnizsie na vyucbu na ZUS.Nastupila v r.2010,neviem,ci absolvovala adaptacne vzdelavanie,ale podla mna nie,lebo potom by ta riaditelka asi nehaluzila,ako to bude so mnou a vedela by.Podla mojho nazoru,plus s takymi vysledkami,ake mala,nema taky clovek co na ZUSke robit...
Ale ano,mate pravdu,musim sa zmierit s tym,ze vsade,a najma v statnej sfere funguje rodinkarstvo a znamosti.Ze som bez toho bola 8 mesiacov bez prace a skoly su plne nekvalifikovanych ucitelov.A ano,zmierim sa aj s tym,ze zamestnavatel takymto sposobom setri,ale to potom rovno zavrime vsetky pedagogicke vysoke skoly a zamestnajme len nekvalifikovanych.Ved ucit moze hocikto a hlavne take nepotrebne predmety.Potom sa nedivme,ze dieta ide do skoly a nevie drzat noznice alebo ceruzu,lebo sa mu doma nikto nevenoval...Ano,treba sa s tym zmierit.Ale zasa je pravdou,ze VS nie je zarukou,ze budete dobrym ucitelom,ale aspon sa tam robia vsetky techniky,ktore sa molokto v domacich podmienkach nauci.Ale uz sa tu rozpisujem,citim sa trochu ukrivdena,ale to je prejde...:D
Este raz dakujem a aha,tiez mi ta pani na obecnom urade hovorila nieco o 2/3 ze by sa dalo uznat,ved uvidime,ako sa to vyvrbi...:)

Súhlasím, riaditeľ zariadenia by sa mal snažiť mať tam dostatočne kvalifikovaných zamestnancov. Ak má problém obsadiť miesto kvalifikovaným človekom, môže zobrať dočasne aj nekvalifikovaného, ktorý má aspoň základné predpoklady na výkon takejto činnosti, ale nemal by sa s tým uspokojiť a snažiť sa ho obsadiť niekým kvalifikovaným.
Ak mala na starosti výtvarný odbor, tak by mala mať aspoň úplné stredoškolské vzdelanie s maturitou, zo strednej výtvarnej školy, alebo z úžitkového výtvarníctva.
S tým, že je na školách plno nekvalifikovaných ľudí, až tak nesúhlasím. Samozrejme, nájdu sa aj takí, ale je ich minimum. Je viac menej povinné obsadzovať miesta kvalifikovaným zamestnancom a aký môže byť presne definuje zákon.
Ale verím že sa Vám podarí počas toho roka nájsť trvalé zamestnanie.