patrik1990
10.09.11,09:48
Zdavím, pracujem v novej firme(na trvalý prac. pomer) 4 mesiace, chcel by som dať výpoved, otázka znie ako dlho trvá výpovedna lehota?? (dopočul som sa že 2 mesiace, ale niekde som čítal, že 1 mesiac)

dalšia otázka je, čo sa stane ak pošlem výpoved poštou a ono sa mi to vrati že zamestnávateľ si list neprevzal, co robiť potom? ako sa tomu branit?
(firma si odkedy pracujem už 2x menila adresu, tak preto taká otázka čo robiť ak by sa niečo také stalo)
dakujem
veronikasad
10.09.11,07:51
Pozri § 62 odst. 2 a odst.6 ZP
...
(2) Výpovedná doba je jeden mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.
...
(6) Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je dva mesiace.


Aktuálnu adresu zamestnávatela zistíš, ak ide o
- fyzickú osobu na www.zrsr.sk
- právnickú osobu na www.orsr.sk
patrik1990
29.09.11,14:53
Ok chápem, dakujem za odpoved.
Dalej by som rád vedel, kedže dostávam vyplatu v hotovosti ako dostanem poslednú výpatu?
Môžem do výpovede pripísať aj moje číslo účtu kam sa mi má posledná vyplata poslať?
(ak ano, kde to mám pripísať)
Tweety
29.09.11,14:57
Ok chápem, dakujem za odpoved.
Dalej by som rád vedel, kedže dostávam vyplatu v hotovosti ako dostanem poslednú výpatu?
Môžem do výpovede pripísať aj moje číslo účtu kam sa mi má posledná vyplata poslať?
(ak ano, kde to mám pripísať)
Ak sa zo zamestnáv. dohodnete, môžeš ju dostať v deň skončenia PP, alebo, ak dohoda nebude, tak až vo výplatnom termíne. Číslo účtu uveď priamo do výpovede... tým vás žiadam o o zaslanie mzdy na č. to a to....
patrik1990
29.09.11,16:27
A ak dám výpoved napr 30.9, výpovedná lehota mi trvá od 1.10, čize od 1.11 už niesom zamestnancom, je to tak???
(ak posielam výpoved poštou, je potrebné to poslať doporučene že alebo ako?)

Môže mi niekto uvieť vzor, príklad takejto výpovede?
(na nete je toho veľa a niektoré sú pár rokov staré)
dakujem
Tweety
29.09.11,16:43
A ak dám výpoved napr 30.9, výpovedná lehota mi trvá od 1.10, čize od 1.11 už niesom zamestnancom, je to tak??? VD začne plynúť prvým dňom v mesiaci, po dni doručenia, takže ak ju dostanú ešte 30.9.- začne 1.10,., ale ak až v októbri , VD začne od 1.11., ak ju zašleš poštou, tak doporučene.
(ak posielam výpoved poštou, je potrebné to poslať doporučene že alebo ako?)

Môže mi niekto uvieť vzor, príklad takejto výpovede?
(na nete je toho veľa a niektoré sú pár rokov staré) Jednoducho, Meno, adresa...týmto dávam výpoveď podľa §67ZP z PP uzatvoreného PZ z dňa toho a toho. Meno a podpis.
dakujem
V texte
patrik1990
29.09.11,18:40
takže ako píšeš ,,takže ak ju dostanú ešte 30.9.- začne 1.10,., ale ak až v októbri , VD začne od 1.11., ak ju zašleš poštou, tak doporučene,, ale oni si to nemusia hned prevziat, ak by som to poslal 20.9 a oni si to nemusia hned nasledujuci den vyzdvihnut (ak by som to poslal 1 triedou) a može sa stať že si to vyzdvihnu až 1.10 prípadne aj neskôr a automaticky sa mi začne vypovedna lehota nasledujuci mesiac ako píšeš....((
aj ked je to malo pravdepodobné, može sa to stať
kopretinka
29.09.11,18:54
a nie je možnosť doniesť výpoveď priamo do firmy na personálne a dať si podpísať jej prevzatie?
veronikasad
29.09.11,19:01
takže ako píšeš ,,takže ak ju dostanú ešte 30.9.- začne 1.10,., ale ak až v októbri , VD začne od 1.11., ak ju zašleš poštou, tak doporučene,, ale oni si to nemusia hned prevziat, ak by som to poslal 20.9 a oni si to nemusia hned nasledujuci den vyzdvihnut (ak by som to poslal 1 triedou) a može sa stať že si to vyzdvihnu až 1.10 prípadne aj neskôr a automaticky sa mi začne vypovedna lehota nasledujuci mesiac ako píšeš....((
aj ked je to malo pravdepodobné, može sa to stať
Ak zásielku pošleš zajtra, určite si ju na pošte nevyzdvihnú do konca septembra.Výpovedná doba začne plynúť od 1.11.2011.
pepsikova
29.09.11,19:03
...mimotémy:veronika, máš zatvorený profil, kam ti mám napísať?..
pepsikova
29.09.11,19:06
Nerozumiem - nemôžu doň pozerať neprihlásení ......som prihlásená...ale tebe sa nedá vpísať...
patrik1990
29.09.11,20:37
a nie je možnosť doniesť výpoveď priamo do firmy na personálne a dať si podpísať jej prevzatie?osobne by som tam nešiel, preto to chcem poštou.
patrik1990
29.09.11,20:38
Ak zásielku pošleš zajtra, určite si ju na pošte nevyzdvihnú do konca septembra.Výpovedná doba začne plynúť od 1.11.2011.
si si to zle prečítala, to som uviedol ako príklad.
lenka.ban
26.10.11,05:08
Ahojte.
Poslala som výpoveď 12.10 poštou (doporučene aj s návratkou) a ešte mi neprišla správa o doručení
Môže sa stať že sa mi pošta vráti naspäť a ja tak prešvihnem termín, keďže koniec mesiaca sa blíži.
Čo robiť?
drobeceva
26.10.11,05:38
Ahojte.
Poslala som výpoveď 12.10 poštou (doporučene aj s návratkou) a ešte mi neprišla správa o doručení
Môže sa stať že sa mi pošta vráti naspäť a ja tak prešvihnem termín, keďže koniec mesiaca sa blíži.
Čo robiť?

Je možné, že zamestnávateľ nepreberá poštu?:rolleyes:
Poistila by som sa a ak je to možné, osobne by som zaniesla na sekretariát firmy a dala si potvrdiť prevzatie.
vieraaaa
26.10.11,05:38
Ahojte.
Poslala som výpoveď 12.10 poštou (doporučene aj s návratkou) a ešte mi neprišla správa o doručení
Môže sa stať že sa mi pošta vráti naspäť a ja tak prešvihnem termín, keďže koniec mesiaca sa blíži.
Čo robiť?
§ 38 ZP Doručovanie
((3) Písomnosti zamestnanca týkajúce sa vzniku zmeny a zániku pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy alebo z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru doručuje zamestnanec na pracovisku alebo ako doporučenú zásielku.
(4) Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju poštový podnik vrátil zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne.
(5) Pri doručovaní písomností poštovým podnikom musia byť splnené podmienky podľa osobitného predpisu.

Úschovná doba na pošte je myslím 18 dní, tj. keď zamestnávateľ poštu neprevezme, vráti sa Ti späť a bude sa pokladať za doručenú.
lenka.ban
26.10.11,13:25
Úschovná doba na pošte je myslím 18 dní, tj. keď zamestnávateľ poštu neprevezme, vráti sa Ti späť a bude sa pokladať za doručenú.
Pár krát som bola na personálnom a nikto tam nebol a ja mám aj iné starosti ako čakať na účtovníčku ktorá by mi potvrdila výpoveď.:(

Ale ako píšeš že ak sa m i vráti nedoručený list a môžem ho pokladať ako za doručený, ako mám postupovať ďalej?
(zavolať šéfovi že si neprevzal výpoveĎ ale podľa zákona sa mi to uznáva??)
vieraaaa
26.10.11,14:20
Pár krát som bola na personálnom a nikto tam nebol a ja mám aj iné starosti ako čakať na účtovníčku ktorá by mi potvrdila výpoveď.:(

Ale ako píšeš že ak sa m i vráti nedoručený list a môžem ho pokladať ako za doručený, ako mám postupovať ďalej?
(zavolať šéfovi že si neprevzal výpoveĎ ale podľa zákona sa mi to uznáva??)
Podľa znenia citovaného § Zákonníka práce áno. Ešte som nemala taký prípad, ale zákon je zákon a ten platí.
lenka.ban
26.10.11,14:25
Podľa znenia citovaného § Zákonníka práce áno. Ešte som nemala taký prípad, ale zákon je zákon a ten platí.
A nemôže sa zamestnávateľ vyhovoriť že nevedel že v liste ktorý som posielala je výpoveď?
JankaO
26.10.11,14:26
Od 1.11.2011 Ti začne plynúť výpovedná lehota, počas ktorej normálne pracuješ a po skončení výpovednej, končí prac.pomer
Vyhováranie mu nepomôže, jeho problém, že neprevzal doporučenú zásielku.
vieraaaa
26.10.11,14:29
Ale to už je jeho problém, ak nepreberie poštu, veď keby ju prebral, tak by videl, čo je v nej. To že on nevie, čo je v neprebratej obálke, nie je argument.
lenka.ban
26.10.11,14:31
Od 1.11.2011 Ti začne plynúť výpovedná lehota, počas ktorej normálne pracuješ a po skončení výpovednej, končí prac.pomer
Som zvedavá ako to celé dopadne, mám2 mesačnú výp.lehotu tak snáď od nového roka v tejto firme pracovať nebudem :(
lenka.ban
26.10.11,15:18
Ďakujem vám za pomoc vierkaaaa, janka0
vieraaaa
26.10.11,15:22
Som zvedavá ako to celé dopadne, mám2 mesačnú výp.lehotu tak snáď od nového roka v tejto firme pracovať nebudem :(
Držím palce, aby Ti to vyšlo tak, ako si želáš a daj vedieť, ako si dopadla.
lenka.ban
27.10.11,06:42
Ďakujem, určite sa ozvem.
Ešte by som sa chcela spýtať ako to bude aj s mojou kolegyňou, práve sme sa rozprávali a aj ona dala výpoveď (17alebo 18 oktobra) a ako si písala tak doručený list sa vráti po 18 dňoch, čiže to bude okolo 4.nov, výpoved jej potom začne v novembri alebo decembri?
vieraaaa
27.10.11,06:45
Ďakujem, určite sa ozvem.
Ešte by som sa chcela spýtať ako to bude aj s mojou kolegyňou, práve sme sa rozprávali a aj ona dala výpoveď (17alebo 18 oktobra) a ako si písala tak doručený list sa vráti po 18 dňoch, čiže to bude okolo 4.nov, výpoved jej potom začne v novembri alebo decembri?
Ak by ju zamestnávateľ neprervzal a vrátila by sa kolegynke až v novembri, alebo ak by ju zamestnávateľ prevzal až v novembri, tak výpovedná doba začne plynúť až od decembra.
vieraaaa
27.10.11,06:50
Takže teraz som to overovala na pošte, tá úschovná doba je normálne 18 dní, ale vraj môže byť na základe požiadavky odosielateľa aj iná. Ak list nikto neprevezme, na 19-ty deň zásielku vracajú odosielateľovi.
lenka.ban
27.10.11,07:01
Ja som poslala výpoveď 12eho takže nemám isotu že mi to do konca októbra príde.
Asi budem musieť vyriešiť osobne :(
vieraaaa
27.10.11,07:11
Ja som poslala výpoveď 12eho takže nemám isotu že mi to do konca októbra príde.
Asi budem musieť vyriešiť osobne :(
Tebe by to malo vyjsť presne, ak máš razítko pošty odoslania 12-teho + 18 dní je 30.10. a 31. 10. Ti už v prípade neprervzatia obálku dajú naspäť do Tvojej pošty. Aj keď sa Ti obálka fyzicky vráti až v novembri, dátum je stále októbrový, a tak by Ti mala výpovedná doba začať plynúť od 1.11.
Katy a R
27.10.11,09:03
pre Lenka .. ešte by si si mohla zistiť na pošte, či už adresát list prebral (možno aj áno?) .. aby si už aj skôr vedela ... Ale ako aj píše vierka - stíhaš:);)