vgabka
19.01.06,11:50
Prosím o radu. Podnikateľka - živnostníčka v oblasti zdravotníctva stavia súkromný dom, ktorý okrem obytných priestorov na 1. poschodí bude mať aj ambulanciu na prízemí. Aké náklady spojené so zriaďovaním tejto ambulancie si môže dať do nákladov? Nábytok, sociálne zariadenie, špeciálne podlahy, žalúzie? Po zriadení tejto ambulancie bude platiť "sama sebe" nájomné. Je to tak možné. Ďakujem
vgabka
19.01.06,11:22
Prosím, poraďte.
Zita5
19.01.06,11:33
Prosím o radu. Podnikateľka - živnostníčka v oblasti zdravotníctva stavia súkromný dom, ktorý okrem obytných priestorov na 1. poschodí bude mať aj ambulanciu na prízemí. Aké náklady spojené so zriaďovaním tejto ambulancie si môže dať do nákladov? Nábytok, sociálne zariadenie, špeciálne podlahy, žalúzie? Po zriadení tejto ambulancie bude platiť "sama sebe" nájomné. Je to tak možné. Ďakujem

Môj názor je ten , že pokiaľ je SZČO , tak nájom nie . Ak by mala založenú s.r.o. tak áno . Netreba zabudnúť v neposlednom rade aj na Stavebný zákon , podľa ktorého musí mať priestory schválené a vyňaté na podnikateľskú činnosť . Tým bude platiť aj za príslušné metre , ktoré pre túto činnosť využíva daň z nehnutelnosti , ako za podnikateľské priestory čiže vyššie ako za bežný RD .

Čo sa týka nákladov , to čo menuješ hore v zadanej téme by mohla uplatniť do výdavkov , ale musia tomu predchádzať schválenia zo Stavebného úradu podľa postupu pri zriaďované prevádzky , aby to bolo všetko obhájiteľné pre DÚ .

Bolo by však vhodné napr. oddeliť el.energiu cez osobitný merač za tie priestory , ktoré užíva na tú svoju podn.činnosť . Tým pádom je to tiež preukázateľné , že poplatky za energiu sú oprávnené . Taktiež telefón , zriadiť na firmu do ambulancie . Tak isto treba doriešiť i poplatok za teplo , smetné, vodné atď .
vgabka
19.01.06,11:45
Ďakujem, pomohla si mi.
Zita5
20.01.06,07:11
Ešte by som chcela poopraviť " daň z nehnuteľnosti "za užívanie podnikateľských priestorov.

Čo sa týka zdravotníckych zariadení daň z nehn. môže byť oslobodená alebo znížená , za podmienok , ak sa to určilo vo všeobecne záväznom nariadení obce. Ak nie tak sa platí v plnej výške .


Treba to zistiť v mieste Vášho bydliska .:)