mohawk
10.09.11,13:14
Chcel by som ťa niekoho opýtať. Je to ozdobná alebo jedla tekvica?. Toto nepoznám tekvicu. Ani neviem ako sa to volá?. ĎAKUJEM ZA RADU.
arizona
10.09.11,11:52
Mne to vypada ako cuketa.Ta je jedla .-)

http://www.klivia.com/zahradkarske-potreby/novinky-semo-2010
rudopp
10.09.11,11:55
Mne to vypada ako cuketa.Ta je jedla .-)

http://www.klivia.com/zahradkarske-potreby/novinky-semo-2010

Mne to podľa farby pripadá ako klasická kŕmna tekvica : jedlá, ale kto vie či aj chutná.:)
verkaz
10.09.11,12:23
Aká je veľká ? Podľa mňa je to normálna tekvica a je veľmi dobrá. Ale ak je malá, tak je ozdobná
pavol54
10.09.11,12:38
Každá tekvica je jedlá, ale záleží na receptúre. starú tekvicu do ktorej nerýpnem nechtom nebudem ani vyprážať ani zavárať, ani inak konzumovať, nechám dozrieť vyberiem semiačka, umyjem nechám uschnúť a sú výborný zdroj stopových prvkov (údajne) barbari si ich pečú. Semiačka (pečené) sú výborný urýchlovač k zubárovi
mohawk
10.09.11,12:58
Ďakujeme za odpovede, ale Cuketa to určite nie je. Ked sme to otvorili, voňali ako melón!!. No lenže to bolo velmi horke a nedalo sa jesť. Teda neviem čo to zač. Myslím že to bude skôr ako ozdobna tekvica?? Nie tak?:D
mohawk
10.09.11,13:01
Tekvica je veľká ako moja ruka, a je dosť ťažkí!!!. Je to tvrde.
verkaz
10.09.11,14:30
Tak to je ten ozdobný druh
rudopp
10.09.11,16:43
Tak to je ten ozdobný druh

Ale tie bývajú tvarovo a farebne zaujímavé.
mohawk
10.09.11,16:47
Ked je aj ozdobny, ale je jedla tekvica??. Ked je aj horke .
zuzusa
10.09.11,18:24
Cuketa je podlhovastá a tmavo zelená,baklažán fialový,klasická tekvica je od prvotného rastu bledo až tmavo oranžová,patizon smotanovo biely až zelenkavý(podľa druhu).Tie na obrázku vyzerajú byť okrasné tekvičky.Môže sa stať aj to,že včielky rastlinu preopelia a vzíde z dvoch rôzných rastlín niečo podivné.Napríklad nám sa stalo,že z okrasných tekvičiek nám včielky preopelili cuketu a nebola zelená,ale žltá.Tak sme ju už pre istotu nejedli.
rudopp
10.09.11,18:34
Ked je aj ozdobny, ale je jedla tekvica??. Ked je aj horke .
Ozdobné sú na ozdobu :D:D:D.
lujza.j
10.09.11,18:38
Ďakujeme za odpovede, ale Cuketa to určite nie je. Ked sme to otvorili, voňali ako melón!!. No lenže to bolo velmi horke a nedalo sa jesť. Teda neviem čo to zač. Myslím že to bude skôr ako ozdobna tekvica?? Nie tak?:D

http://www.dennikrelax.sk/Zivotny-styl/Zdrava-vyziva-Zdravie/Melon-brat-uhorky-a-tekvice/
mohawk
10.09.11,18:44
zaujimavé čitanie. Myslím že to bude nejaky hybrid. Asi.
arizona
10.09.11,18:53
http://osiva-semena.cz/540-671-large/tykev-cuketa-tondo-di-piacenza-cucurbita-pepo-osivo-tykve-10-ks.jpg

Tondo di Piacenza Poloraná odrůda kulaté cukety určené pro kuchyňskou úpravou. Plody jsou kulaté o průměru 5 - 8 cm tmavé zelené barvy. Plody sklízíme postupně, aby bylo dosaženo co největší sklizně.
mohawk
10.09.11,18:57
A mimo tému, toto sú moje oblubene ozdobne tekvičky.
Milas265
10.09.11,18:58
Semená si mal odkiaľ? Raz som zasadil svoje dopestované semienka ,samozrejme "krížené"/originál bol F1 hybrid/ a všetky tekvice z toho koreňa boli horké :mad:
mohawk
10.09.11,18:59
Arizona - Ako vonia ??. Má horká chuť??.
mohawk
10.09.11,19:01
Milas265- semená som kúpil v Lidl.
lujza.j
10.09.11,19:04
tekvičky na obrázku majú tenké stopky, cuketa od Arizony má hrubú stopku, neviem či aj podľa toho sa dá identifikovať, že či je to cuketa alebo tekvica?
arizona
10.09.11,19:09
Tekvica je veľká ako moja ruka, a je dosť ťažkí!!!. Je to tvrde.
Pravdepodobne je uz prezreta,preto je horkasta, alebo boli nejake "zbastardcene" semiacka...To, ze je tvrda znamena, ze je uz prezreta.

Hned v druhom prispevku som pridala link,stacilo nan klikknut...tam sa pise, ze plody sa konzumuju vo velkosti cca 5 cm,vtedy su lahodne ;).


http://www.google.com/search?q=CUKETA,kulata&oe=utf-8&client=firefox-a&rlz=1R1GGHP_sk___SK432&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&hl=sk&tab=wi&biw=1366&bih=517
Katarina
10.09.11,19:14
Je to jedlá tekvica, ktorá dozrieva neskôr. Mali ju jeden rok moji rodičia v záhrade. Je plazivá a má veľmi veľa plodov. Mala by ešte dorásť na väčšiu, ťažko sa dá rozrezať, má veľmi tvrdú kôru a keď dozreje má veľké čierne semená. Kúpila som takúto tekvicu pred pár rokmi v obchode , viem že už bola zima oktober-november. Jadierka som očistila a tie potom rodičia zasadili.
pavol54
11.09.11,04:45
Milas265- semená som kúpil v Lidl.
čo bolo napísané na balíčku? Prečítam názov z balíčka, vygúglim charakteristiku, neskúšam ako nepozorných žiakov. Vieš koľko existuje uznaných odrôd tekvicovitých raslín? Veľmi sa neseknem keď sa to bude blížiť k stovke, a koľko ich ešte neuznaných vyrobia včely za jednu sezónu?
mohawk
11.09.11,04:58
Kúpil som ako zmiešane v baleni. Išlo o OKRASNE TEKVICE, ale toto sa mi NEPOZDÁVA ako okrasná tekvica. Skôr úžitková tekvica alebo cuketa. Vedla rastie cuketa ale Podlhovasté. Tieto som spolu pestoval s okrasnou, zmiešané. V baliku na fotke som reagoval že je tam obrázok toho spominaneho. Niektorá tekvica alebo cuketa už žltne. Stráca tmavozelená farba.
rudopp
11.09.11,05:18
Kúpil som ako zmiešane v baleni. Išlo o OKRASNE TEKVICE, ale toto sa mi NEPOZDÁVA ako okrasná tekvica. Skôr úžitková tekvica alebo cuketa. Vedla rastie cuketa ale Podlhovasté. Tieto som spolu pestoval s okrasnou, zmiešané. V baliku na fotke som reagoval že je tam obrázok toho spominaneho. Niektorá tekvica alebo cuketa už žltne. Stráca tmavozelená farba.

Dozrieva = nevariť
(jedine turecká sa nechá dozrieť na pečenie / obyčajná na jadierka)
pavol54
11.09.11,06:01
Kúpil som ako zmiešane v baleni. Išlo o OKRASNE TEKVICE, ale toto sa mi NEPOZDÁVA ako okrasná tekvica. Skôr úžitková tekvica alebo cuketa. Vedla rastie cuketa ale Podlhovasté. Tieto som spolu pestoval s okrasnou, zmiešané. V baliku na fotke som reagoval že je tam obrázok toho spominaneho. Niektorá tekvica alebo cuketa už žltne. Stráca tmavozelená farba.
Zrejme išlo o zmes okrasných tekvíc, takže každá by sa mala v stave zrelosti inak chovať. U týchto sa nepredpokladá iné využitie ako na ozdobu. V dobrých osivárskych firmách by nemalo dochádzať ani k náhodnému k primiešaniu nežiadúcich osív. Ale aj lietadlá by padať nemali.
platro
11.09.11,06:18
Prosím Vás dajú sa pestovaň rôzne odrody tekvíc bez toho, aby sa prekrížili?
Lebo mne sa kazdý rok prekrízia a ked ich zasadím, tak mam vsetky rovnaka, také zelené tvrdé gule.
mohawk
11.09.11,07:16
Jednoducho iba jeden druh pestovať!!. To sa ľahko povie však??
pavol54
11.09.11,07:46
Prosím Vás dajú sa pestovaň rôzne odrody tekvíc bez toho, aby sa prekrížili?
Lebo mne sa kazdý rok prekrízia a ked ich zasadím, tak mam vsetky rovnaka, také zelené tvrdé gule.
tekvicové alebo cukinové osivo je pomerne lacné. Izolačná vzdialenosť medzi jednotlivými odrodami je 800 - 1000 m. táto vzdialenosť musí byť dodržaná pri výrobe osia. Neboj sa dyňa červená a tekvica sa navzájom nekrížia. Tá ktorá je geneticky dominantná sa ti prenesie na ostatné tekvice.
Silvernola
11.09.11,08:01
Osobne milujem tekvice, ale nemám chuť kvôli jednému jedlu načínať niekoľkokilovú ozrutu. Preto už pár rokov pestujem okrasné tekvičky. Nie to náhodne prekrížené krpaté všeličo, ale kupujem čisté odrody. Môžem ubezpečiť, že všetky sú jedlé (a to nie len raz:D) rovnako ako veľkoplodé. A mladé sú jedlé aj tie krížence.
mohawk
11.09.11,08:04
Ale je to veľmi horké. No neviem ak bude staršie (mam na mysli kým nedozreje plod), možno im prejde chuť??.
Silvernola
11.09.11,08:14
Je to síce trochu mimotemy , ale nechcem zakladať novú.
Sú názvy tekvica a dyňa synonymá? V angličtine aj češtine tiež existujú dva výrazy a aj u týchto rastlín rozlišujem 2 typy: letné s bielou dužinou (cukety, špargľová tekvica, „Kveta“, ...) a zimné s oranžovou dužinou a tvrdou kôrou, ktoré možno skladovať aj takmer rok. Ktoré sú ktoré?
veronikasad
11.09.11,08:15
Pre mňa "dyňa" je červený melon.
Silvernola
11.09.11,08:17
Pre mňa "dyňa" je červený melon.
A pre niekoho zas žltý. Práve tá nejednoznačnosť ma irituje:)
pavol54
11.09.11,10:56
A pre niekoho zas žltý. Práve tá nejednoznačnosť ma irituje:)
Aj mňa, ale nepomôžeme si niekedy to bol melón vodový dnes je to dyňa červená (vždy to bude u mňa melón), čo bola dyňa cukrová je dnes melón cukrový(a toto vždy bude u mňa dynka) len sa snažíme odborne vyjadrovať aby sme vedeli že hovoríme o tom istom.
rudopp
11.09.11,11:09
Pre mňa
Patizón
Cuketa
Tekvica
Melón (vodový / červený ( v Taliansku sú aj žlté) / grécky )
Dyňa (cukrová / voňavá )

Nech jazykovci mudrujú ako chcú.
Milas265
11.09.11,14:46
Kúpil som ako zmiešane v baleni. Išlo o OKRASNE TEKVICE, ale toto sa mi NEPOZDÁVA ako okrasná tekvica. Skôr úžitková tekvica alebo cuketa. Vedla rastie cuketa ale Podlhovasté. Tieto som spolu pestoval s okrasnou, zmiešané. V baliku na fotke som reagoval že je tam obrázok toho spominaneho. Niektorá tekvica alebo cuketa už žltne. Stráca tmavozelená farba.

Veď je to jasné :D do balíčka "natasali" "nepredajné" semienka "pozametané"
čo porozsýpali na baliacej linke...:D:D:D a dali tomu pekný obal...
Treba si kúpiť overené odrody na "papanie"....a keď chceme semienka,tak
niekde na nete je návod ako to opeliť a následne zamedziť "cudziemu"
peľu....atď....ja som lenivý a kupujem overené "značky"...
pavol54
11.09.11,15:08
Veď je to jasné :D do balíčka "natasali" "nepredajné" semienka "pozametané"
čo porozsýpali na baliacej linke...:D:D:D a dali tomu pekný obal...
Treba si kúpiť overené odrody na "papanie"....a keď chceme semienka,tak
niekde na nete je návod ako to opeliť a následne zamedziť "cudziemu"
peľu....atď....ja som lenivý a kupujem overené "značky"...
Nemáš šancu si to opeliť sám prv ako včela. Len ak by si bol odborník
rudopp
11.09.11,15:13
Nemáš šancu si to opeliť sám prv ako včela. Len ak by si bol odborník

Zakryješ neotvorený kvet sieťkou :D a nemá šancu fčelička .
ela77
11.09.11,16:27
Je to síce trochu mimotemy , ale nechcem zakladať novú.
Sú názvy tekvica a dyňa synonymá? V angličtine aj češtine tiež existujú dva výrazy a aj u týchto rastlín rozlišujem 2 typy: letné s bielou dužinou (cukety, špargľová tekvica, „Kveta“, ...) a zimné s oranžovou dužinou a tvrdou kôrou, ktoré možno skladovať aj takmer rok. Ktoré sú ktoré?

zimné s oranžovou dužinou a tvrdou kôrou, je Tekvica hokaido, ale nevedela som, že ju možno skladovať tak dlho. To som rada, hodí sa mi to, lebo ona napriek tej tvrdej kôre sa veľmi rýchlo urobí, či už upečie , alebo podusí. Doporučujem ju pripravovať mladým mamičkám pre kojencov, keď prechádzajú na pevnú stravu, použiť ju namiesto zemiakov. Je chutná a ľahšie straviteľná.
odskúšané...
Chokma
22.09.11,17:13
Tiez sa mi nechce zakladat novu temu. Takze, prosim vas, co je na obrazku? :) A hlavne na co to pouzit. Napriek tomu, ze to vypada ako uhorka, od uhorky to ma daleko. Jeden koren sa tahal pomaly cez pol sklenika, nerodil cele leto, az teraz, ked sa poroztahoval. Je to nieco vychodoazijske. Semiacka sme dostali v obale so znakovym pismom. (To mate ako pomocku :D)

102256
Silvernola
22.09.11,18:22
mohawk
22.09.11,18:23
toto ja prvý krát v živote vidím!!. Odkiaľ máte semeno ta "uhorka"??
Chokma
22.09.11,18:38
Cina, Korea alebo podobna Tramtaria. Pribuzny jednej nasej rodinnej znamej tam bol a priniesol nejake taketo zaujimavosti. Co bolo na sacku napisane, sme identifikovat samozrejme nevedeli. Uz ho ani nemam, takze ziadne lustenie nebude. Mysleli sme si, ze to bude chutit ako uhorka, ale ono to vobec tak nevonia, skor to smrdi jak zelina a vnutro je pomerne makke, vobec netusime, na co to tam pouzivaju, ale tak tam zjedia asi vsetko, co nezje ich...
lujza.j
22.09.11,18:50
Cina, Korea alebo podobna Tramtaria. Pribuzny jednej nasej rodinnej znamej tam bol a priniesol nejake taketo zaujimavosti. Co bolo na sacku napisane, sme identifikovat samozrejme nevedeli. Uz ho ani nemam, takze ziadne lustenie nebude. Mysleli sme si, ze to bude chutit ako uhorka, ale ono to vobec tak nevonia, skor to smrdi jak zelina a vnutro je pomerne makke, vobec netusime, na co to tam pouzivaju, ale tak tam zjedia asi vsetko, co nezje ich...
http://wanda.atlas.sk/viete-ako-pomoze-lufa-vasmu-telu/moda-a-krasa/telo/723267.html
Chokma
22.09.11,19:14
http://wanda.atlas.sk/viete-ako-pomoze-lufa-vasmu-telu/moda-a-krasa/telo/723267.html

Lujzaaaaa, sikulkaaa, dakujeeeem, konecne si tu plazivu vec mozem zacat vazit, kedze uz viem, na co vlastne je... :)
Chokma
22.09.11,19:29
Silvernola, aj tebe dakujem. :)
DanielaSL
05.05.12,11:51
Neodolala som minule a kúpila som si semiačka špagetovej tekvice. Máte s ňou niekto skúsenosti? Hlavne čo s ňou potom ako dorastie?
wagner
05.05.12,19:26
Neodolala som minule a kúpila som si semiačka špagetovej tekvice. Máte s ňou niekto skúsenosti? Hlavne čo s ňou potom ako dorastie?

Tiež som ju vlani mala, len som ju asi zavčasu odtrhla, tak špagety neboli.Asi ju musíš nechať úplne zožltnúť. Potom sa tie špagety asi budú dať ťahať.Ja som ju odtrhla keď bola biela, tak som ju použila ako normálnu tekvicu.
vema
06.08.12,19:05
Ja som tento rok zasadila z kúpenej tekvice - Maslová Česká- je podobná ako hokaido, už má aj plody len sú stále zmavozelené a nie oranžové . Máte niekto skúsenosť z touto tekvicou. Jednu som otrhla, ale ani vo vnútri nie je oranžová. Asi musím počkať do jesene a potom sa vyfarbí.
wagner
06.08.12,19:12
Ja som tento rok zasadila z kúpenej tekvice - Maslová Česká- je podobná ako hokaido, už má aj plody len sú stále zmavozelené a nie oranžové . Máte niekto skúsenosť z touto tekvicou. Jednu som otrhla, ale ani vo vnútri nie je oranžová. Asi musím počkať do jesene a potom sa vyfarbí.

Takú tekvicu som ešte nesadila. ALe raz som mala hokaido, ktoré bolo najprv tmavo zelené a len veľmi pomaly sa jeho farba menila na oranžovú. Musíš určite počkať pokiaľ bude mať oranžovú farbu. Ona musí dozrieť na koreni, lebo keby si ju odtrhla, tak nedozrie.
vema
06.08.12,19:28
Bude to asi tak, lebo je skoro identická s hokaido, kupovala som ju celú zimu v Tesku, šupu mala tvrdú až voskovú, piekli sme si ju aj so šupou, je výborná. Ďakujem.
wagner
06.08.12,19:31
Hokaido sa spotrebuváva so šupou. Tam sú tie hlavné vitamíny a klasická farba tekvice.
kukučka
07.08.12,07:23