vilob
10.09.11,15:23
Ahojte. Zamýšľame sa nad založením sro - predmet podnikania - vedenie účtovníctva. Máme ako FO podnikateľ účtovný software.
1. Je možné, aby FO podnikateľ, predal sro účtovný program (FO nieje autorom tohto programu, má len zakúpenú licenciu od nemenovanej spoločnosti) a sro by v tomto programe vykonávala svoju činnosť?
2. Je možné, aby FO podnikateľ vykonávala pre sro účtovné práce na svojom programe a sro by nevlastnila žiaden účtovný program?

Jedná sa mi o to, že mám ako FO podnikateľ zakúpený účtovný program, tak hľadám cestu ako ho využívať aj v podnikaní v sro. Ako SZČO mienim fungovať súbežne aj ako spoločník v sro.
KEJKA
10.09.11,14:03
isto ty nemôžeš predať licenciu, ale skús osloviť nemenovanú firmu, aby ti prepísala práva na sro - možno to bude niečo stáť, možno to nepôjde, neviem. Niečo také som pred rokmi riešila,mám pocit, že sme sa dohodli, už si ani nepamätám.
Zmluvne SZČO a sro by sa asi mohli dohodnúť na subdodávkach, ale obávam sa tohto
a) ty SZČO si konateľ a potom vo vzťahu k sro si vlastne konkurencia, jetam predsa zákaz apod. - pozri si témy k tejto problematike.
b) sro bude dodávateľom služieb, ale výstupy dostane klient s hlavičkou inej firmy - SZČO. Bude to vyzerať divne a nedôveryhodne aj z hľadiska zodpovednosti za účtovníctvo.
==============
Len si pekne vybav licenciu na sro - podľa mňa najčistejšie riešenie.
Lubo44
10.09.11,14:13
Riešim presne tú istú situáciu. Ako FO mám zakúpenú licenciu na program. Chystám sa založiť sro a preniesť si licenciu tam. Uvažoval som aj nad novou licenciou pre sro, ale keďže som už do toho programu dosť vrazil - rozširovanie licencie, upgrade a pod. tak som hľadal možnosť ako tú licenciu preniesť z FO na PO. Spoločnosť od ktorej mám softvér ja to umožňuje za určitých podmienok. Jedna z podmienok je napr. taká, že FO majiteľ licencie musí byť v danej sro spoločníkom a sro môže mať max. dvoch spoločníkov. Sú tam aj ďalšie podmienky ale to teraz nie podstatné.

Tak ako odporúča KEJKA, treba sa obrátiť na softvérovú firmu, či je prevod licencie možný a za akých podmienok. Ako vravím, mne sa to dalo bez problémov poriešiť k spokojnosti.
svetlik
10.09.11,14:52
1. treba si pozriet licencnu zmluvu, niekedy poskytovatelia licencie davaju suhlas vopred za urcitych podmienok

2. kedze ty mas licenciu ako FO podnikatel, je na zvazeni aj postup kedy zalozis s.r.o., nasledne medzi FO podnikatelom a sro uzavries zmluvu o predaji podniku (pozn. podnikom rozumie jeho definiciu podla Obchodneho zakonnika). Tam sa - pokial nie je v licencnej zmluve dohodnute nieco ine - nevyzaduje ani suhlas poskytovatela licencie - § 45 ods. 2 Autorskeho zakona; toto ustanovenie rieši aj postupenie licencie v ostatnych pripadoch.

Dalsie otazky len cez suk. spravu.
vilob
10.09.11,18:06
ďakujem za rady.
Economic
11.09.11,12:41
Sro založená za účelom vedenia účtovníctva by podľa mňa mala mať na poriadny kvalitný softvér /alebo zakúpenie licencie/ Ak nie čo tak potom dá okrem telefónu, papieru a toneru do nákladov ?