mirka17
19.01.06,10:52
Ccela by som Vas poprosit o radu. Mam fakturu za sluzbu...firma este vtedy nebola platcom DPH. Zaplatila ju vsak az ked bola platcom DPH. Moze si tu DPH-cku uplatnit, alebo nie..

Dakujem za radu
ormika
19.01.06,10:09
Nie, nemôže si uplatniť DPH.
karpis
19.01.06,10:49
Rozhodne nemôžete uplatniť dph
apsgroup
21.01.06,14:25
V JU nahravam čiastočné úhrady faktur. Program mi automaticky zaplatí celú DPH a zvyšok platby hodí do príjmu a to isté aj v opačnom prípade,keď nahrávam čiastočné úhrady závazkov, najpr.zaplatí DPH a potom náklad.
Je to v poriadku!!! V denníku mám potom pri doplatku faktúry napr.len tržbu a v riadku DPH nič, lebo tá bola celá pri prvej platbe.
abel
21.01.06,15:52
V JU nahravam čiastočné úhrady faktur. Program mi automaticky zaplatí celú DPH a zvyšok platby hodí do príjmu a to isté aj v opačnom prípade,keď nahrávam čiastočné úhrady závazkov, najpr.zaplatí DPH a potom náklad.
Je to v poriadku!!! V denníku mám potom pri doplatku faktúry napr.len tržbu a v riadku DPH nič, lebo tá bola celá pri prvej platbe.
Neviem, či je to otázka alebo konštatovanie, ale program ti to robí dobre - v prvom rade sa predpokladá, že je platená DPH a až potom záväzok či pohľadávka.
apsgroup
21.01.06,16:58
Dakujem,ja robím DPH v podvojnom účtovnictve, teraz prvýkrát v JU a som z toho nejaká pomýlená. Nedá da to v tom denníku odkontrolovat, tak som sa zháčila, že ked budem mat na konci roka ciastočne zaplatenú fakturu t.j.celú DPH a len čiAstočne pohladávku či to bude dobre.Mala som dojem, že keď zoberiem v denníku zdanitelne príjmy tak by mi k tomu mala sediet DPH.
Je to niekde v postupoch učtovania,že to treba tak robit?
evina
22.01.06,08:41
Dakujem,ja robím DPH v podvojnom účtovnictve, teraz prvýkrát v JU a som z toho nejaká pomýlená. Nedá da to v tom denníku odkontrolovat, tak som sa zháčila, že ked budem mat na konci roka ciastočne zaplatenú fakturu t.j.celú DPH a len čiAstočne pohladávku či to bude dobre.Mala som dojem, že keď zoberiem v denníku zdanitelne príjmy tak by mi k tomu mala sediet DPH.
Je to niekde v postupoch učtovania,že to treba tak robit?

Nie je to tak v postupoch účtovania. DPH si musíš odkontrolovať podľa evidencie DPH. Mne to tak soft síce nerobí ako Tebe, ale ja predpokladám, že je to ešte pozostatok časov, kedy podmienkou pre odpočítanie DPH bolo jej zaplatenie.
DPH V JÚ nemôžeš odkontrolovávať podľa peňažného denníka , ale s evidenciou DPH. Na výstupe odvádzaš DPH zo všetkých faktúr bez ohľadu na to, či sú uhradené alebo nie a na vstupe ak sú splnené podmienky pre odpočet DPH Dtto. To znamená, napr, že nielen čiastočne uhradené faktúry, ale napr. tieto neuhradené faktúry v denníku vôbec nemáš a v DPH áno.
apsgroup
26.01.06,17:01
Toto mi je jasne ako funguje DPH. Mne nie je jasné, ked platím fakturu napr. 100000,-SK + DPH 19000,-Sk. Zaplatím 20000,-Sk čiastočná úhrada. Do denníka mi to soft naučtuje ako 1000,-SK výdavok a DPH 19000,- /To isté aj na strane prijmu ked niekto mne zaplati čiastočne faktúru./ Má to byt tak, alebo sa ja rozhodnem a dám celú sumu 19000,-Sk ako výdavok a dPH nebude zaplatené??? Nejedná sa mi o evidenciu DPH ale o správne účtovanie. Hlavne na konci roka, aby mi to nevyhodili z nákladov, s tým, že to mala byt zaplatená DPH.
Muška
26.01.06,17:06
SW Ti to robí dobre, najskôr sa pri čiastočne uhradených výdavkoch a príjmoch - zaúčtuje DPH
apsgroup
26.01.06,17:11
A musí to tak byt vždy? Nemôžem sa rozhodnúť, že bude zaplatený náklad?
Teraz by mi to tak vyhovovalo na konci roka. Ale ak nie,riskovat nebudem.
Muška
26.01.06,17:15
prednosť má DPH :(
evina
26.01.06,18:43
Poprosím Vás /keďže to tvrdíte viacerí a ja neviem čo mi ušlo/ z čoho vyplýva, že pri čiastočnej úhrade má prednosť zaúčtovanie DPH. Takto sme účtovali, keď jednou z podmienok pre uplatnenie nároku na odpočet DPH bolo, že faktúra musí byť uhradená a jeden čas sa to v JÚ týkalo i odberateľských faktúr.
T.č. podmienka úhrady faktúr pre uplatnenie alebo odvedenie DPH nie je- u odberateľských faktúr odvediem vždy /t.j. ŠR DPH dostane/ a ak splním podmienky pre odpočet /DP musí vzniknúť, musí byť uplatnená a mám doklad.../, teda jedným slovom DPH voči ŠR je vyrovnaná- neviem prečo by mala mať teda prednosť pri zaúčtovaní. Skôr by som sa bála, že pri čiastočnej úhrade VF ma budú popoťahovať, že som výšku príjmu neúčtovala vo výške úhrady /teda nižší príjem/, keď DPH musím odviesť tak, či tak ??
Hľadám hľadám a neviem čo mi ušlo, pomôžte...
Paula
26.01.06,18:51
. Skôr by som sa bála, že pri čiastočnej úhrade VF ma budú popoťahovať, že som výšku príjmu neúčtovala vo výške úhrady /teda nižší príjem/

Toto i mne "vŕta v hlave".
apsgroup
27.01.06,07:15
Ja som sa zlakla,že to je len moj problem. Ale vidím,že ho máte viacerí. Na jednej strane nižši príjem, na druhej strane danový výdavok. Ako to teda robíte? Ako Vám to vyhovuje v konkretnom prípade, alebo musia byt presné pravidlá,teda najprv DPH.
renča1
27.01.06,07:26
Toto mi je jasne ako funguje DPH. Mne nie je jasné, ked platím fakturu napr. 100000,-SK + DPH 19000,-Sk. Zaplatím 20000,-Sk čiastočná úhrada. Do denníka mi to soft naučtuje ako 1000,-SK výdavok a DPH 19000,- /To isté aj na strane prijmu ked niekto mne zaplati čiastočne faktúru./ Má to byt tak, alebo sa ja rozhodnem a dám celú sumu 19000,-Sk ako výdavok a dPH nebude zaplatené??? Nejedná sa mi o evidenciu DPH ale o správne účtovanie. Hlavne na konci roka, aby mi to nevyhodili z nákladov, s tým, že to mala byt zaplatená DPH.

Neviem v akom softe robíš no ja robím v ALFE. Prvý krát idem za r.2005 robiť daňové z tohto programu. Ked som si kontrolovala úhrady dodáv. a odberat.faktúr som si všimla , že program pri úhrade mi niekedy hlavne pri čiastoč.úhradach zadával sumu úhrady, ale nerozpisoval mi základ dane a dph. Toto som musela opraviť pretože ked si platca dph do príjmu ti v skutočnosti vstupujú zdanit.príjmu a zdanit.výdavky bez dph a nie s dph. DPH bola nárokovaná a zároveň odvedená už z daňových dokladov. Treba dať na to pozor, hlavne ak robíš vo viacerých programov a raz si v PÚ a potom skočíš do JÚ. Toto robilo mne problém, nevedela som sa zorientovať.
evina
27.01.06,07:28
Ja som sa zlakla,že to je len moj problem. Ale vidím,že ho máte viacerí. Na jednej strane nižši príjem, na druhej strane danový výdavok. Ako to teda robíte? Ako Vám to vyhovuje v konkretnom prípade, alebo musia byt presné pravidlá,teda najprv DPH.
Apsgroup, ja som doteraz tento problém nemala :), preto som Ti v príspevku 7 odpovedala ako som odpovedala. Mne sa totiž podmienka zaúčtovania najprv DPH /keď pre DPH nie je rozhodujúce, či je faktúra uhradená/ nezdá správna. Nakoľko viacerí tvrdia, že sa má zaúčtovať DPH rozmýšľam, z čoho to vyplýva. Mne môj soft umožní zaúčtovať čiastočnú úhradu len do výdajov alebo príijmov, a to sa mi zdá správne. Uvediem príklad.

Vystavím faktúru 840 337 ntto
159 663 DPH

spolu 1 000 000,-

DPH v hodnote 159 663 uvediem na svojom výstupe, t.j. odvediem do ŠR bez ohľadu na úhradu faktúry.

Dostanem úhradu 400 000,-
Podľa tvrdení o prednostom zaúčtovaní DPH /stále si neviem vysvetliť prečo/ zaúčtujem 159 663 do DPH a 240 337 do príjmov.
Kto mi vysvetlí ako zdôvodním, že predmetných 159 663 neuznám do príjmov, keď priamo už zo zákona o DPH vyplýva, že pre odvod DPH do ŠR štát nezaujíma, či ja DPH mám uhradenú alebo nie?.
apsgroup
27.01.06,07:55
A ty celú uhradu 400000,-sk nauctujes do prijmov, alebo rozdelis 400000,-sk
na 336134,5 prijem a 63865,5 DPH.
Manual
27.01.06,07:55
Evina, myslím, že s tou DPH je to programoch nastavené výrobcom. Napr. Alfa JU to má tak, že ak je hodnota pohľadávky 100000+19000=119000 a keď mi túto pohľadávku čiastočne uhradili napr. 50000 a idem to zaúčtovať, program automaticky dá ako zápis do PD DZ=31000 a DPH=19000, tiež nejak uprednostňuje úhradu DPH. A pri zaúčtovávaní ďalšej úhrady vo výške 69000 program automaticky túto sumu zapisuje ako DZ. Ale zasa je možnosť výberu, že pri účtovaní si môžem tieto údaje prepísať = nie sú tam napevno.
evina
27.01.06,08:02
Evina, myslím, že s tou DPH je to programoch nastavené výrobcom. Napr. Alfa JU to má tak, že ak je hodnota pohľadávky 100000+19000=119000 a keď mi túto pohľadávku čiastočne uhradili napr. 50000 a idem to zaúčtovať, program automaticky dá ako zápis do PD DZ=31000 a DPH=19000, tiež nejak uprednostňuje úhradu DPH. A pri zaúčtovávaní ďalšej úhrady vo výške 69000 program automaticky túto sumu zapisuje ako DZ. Ale zasa je možnosť výberu, že pri účtovaní si môžem tieto údaje prepísať = nie sú tam napevno.

Manual o to práve ide. Tie softy tak boli nastavené všetky v čase, keď podmienkou napr. pre uznanie práva odpočtu DPH bolo uhradenie DPH, tak vtedy veľa ľudí napr. len uhradilo hodnotu DPH, aby si ju mohli odpočítať. Povedala by som, že principiálne sú tak softy nastavené, lebo väčšinou sa uhrádza faktúra celá, a tam je rozpis nutný. Sám píšeš však, že Ti dáva vybrať, t.j. podľa mňa počíta aj s takouto alternatívou čiastočnej úhrady....Mne soft tiež dáva možnosť vybrať...
evina
27.01.06,08:08
A ty celú uhradu 400000,-sk nauctujes do prijmov, alebo rozdelis 400000,-sk
na 336134,5 prijem a 63865,5 DPH.

Priznám sa, že som dlhšie neúčtovala takýto prípad. Zamýšľala som sa nad tým pri Tvojej otázke. Myslím si, že keďže celá faktúra je rozdelená na ntto a DPH, tak by sa mala aj čiastočná úhrada takto rozdeliť, t.j. 336 134,50 a DPH 63 865,50 a nemalo by to byť spochybniteľné. Takýto postup sa mi zdá správnejší.
P.S. Pamätám si, že v časoch, keď pre uplatnenie DPH na vstupe musela byť DPH uhradená a odberateľ uhradil práve len tú čiastku DPH, DÚ nechceli uznávať takúto úhradu, že ako oni vedia, že je z tej faktúry uhradená práve DPH. Potom však takéto úhrady /zrejme po nejakom usmenení/ akceptovali.
Manual
27.01.06,08:09
Manual o to práve ide. Tie softy tak boli nastavené všetky v čase, keď podmienkou napr. pre uznanie práva odpočtu DPH bolo uhradenie DPH, tak vtedy veľa ľudí napr. len uhradilo hodnotu DPH, aby si ju mohli odpočítať. Povedala by som, že principiálne sú tak softy nastavené, lebo väčšinou sa uhrádza faktúra celá, a tam je rozpis nutný. Sám píšeš však, že Ti dáva vybrať, t.j. podľa mňa počíta aj s takouto alternatívou čiastočnej úhrady....Mne soft tiež dáva možnosť vybrať...
Evka ale nevyberám si, zaúčujem podľa rozpisu... Veď v podstate je to jedno:)
renča1
27.01.06,08:10
A ty celú uhradu 400000,-sk nauctujes do prijmov, alebo rozdelis 400000,-sk
na 336134,5 prijem a 63865,5 DPH.

V každom prípade treba úhradu rozpísať na základ dane a dph. Pretože zdaňuješ iba základ dane. Nemôžeš 400 tis. dať do príjmov navýšila by si si základ dane o dph, ktorú si už odviedla pri vystavení daňového dokladu.
evina
27.01.06,08:12
Evka ale nevyberám si, zaúčujem podľa rozpisu... Veď v podstate je to jedno:)
Neviem, či sa rozumieme, podľa mňa to nie je jedno. Mne na tom prekáža to, že ak prednostne zúčtuješ celú DPH /hoci bola čiastočná úhrada/ ukrátiš výdaje alebo príjmy. Podľa rozpisu účtujem faktúry uhradené v plnej výške, tam nie je o čom. Ale u čiastočných úhrad máš aký rozpis??-DPH celé a ntto nie celé ??...
ucetni_fantozzi
27.01.06,08:13
no ludia, neviem ci mam plakat, alebo sa smiat... tento problem (t.j. co uprednostit pri zauctovani uhrady - ZD alebo DPH) som tu nadcrtol asi pred rokom a zostal absolutne nepovsimnuty.....
renča1
27.01.06,08:14
Evina, myslím, že s tou DPH je to programoch nastavené výrobcom. Napr. Alfa JU to má tak, že ak je hodnota pohľadávky 100000+19000=119000 a keď mi túto pohľadávku čiastočne uhradili napr. 50000 a idem to zaúčtovať, program automaticky dá ako zápis do PD DZ=31000 a DPH=19000, tiež nejak uprednostňuje úhradu DPH. A pri zaúčtovávaní ďalšej úhrady vo výške 69000 program automaticky túto sumu zapisuje ako DZ. Ale zasa je možnosť výberu, že pri účtovaní si môžem tieto údaje prepísať = nie sú tam napevno.

No mne sa pri niektorých úhradach stalo, že mi to automaticky nerozpísalo, musela som sa k danej úhrade vrátiť a rozpísať.:confused: Neviem čo robím zle, ale asi si to budem každú úhradu hned kontrolovať, lebo potom je toho strašne veľa.
evina
27.01.06,08:15
no ludia, neviem ci mam plakat, alebo sa smiat... tento problem (t.j. co uprednostit pri zauctovani uhrady - ZD alebo DPH) som tu nadcrtol asi pred rokom a zostal absolutne nepovsimnuty.....
No vidíš, škoda, že som to nevidela, ja totiž som sa nikdy nad tým nezamýšľala , že mám prednostne účtovať DPH /ak nemám podmienku jej zaplatenia/. Považujem to jednoducho za nesprávne v zmysle predpisov. A Ty aký názor zastávaš?

P.s. Zasmej sa :):)
Johanka
27.01.06,08:24
Aj ja to účtujem tak, že pri čiastočnej úhrade alebo inkase má prednosť DPH. Ale nikdy som sa nezamýšľala nad tým, že prečo. Kedysi dávno som si to tak naštudovala a žijem v tom naďalej. Ale na základe skúsenosti z daňovej kontroly u klienta, ktorého hobby je uhrádzať faktúry na viac krát v tom budem aj pokračovať, lebo kontrolóri nemali výhrady. Na druhej strane by ma tiež zaujímalo, či na to je nejaký predpis.
evina
27.01.06,08:29
Aj ja to účtujem tak, že pri čiastočnej úhrade alebo inkase má prednosť DPH. Ale nikdy som sa nezamýšľala nad tým, že prečo. Kedysi dávno som si to tak naštudovala a žijem v tom naďalej. Ale na základe skúsenosti z daňovej kontroly u klienta, ktorého hobby je uhrádzať faktúry na viac krát v tom budem aj pokračovať, lebo kontrolóri nemali výhrady. Na druhej strane by ma tiež zaujímalo, či na to je nejaký predpis.
Otázka stojí tak: Ak príde kontrolór, ktorý sa nad tým zamyslí? Ja si stále myslím, že toto uprednosťňovanie DPH trvá nostalgicky z čias, kedy DPH musela byť uhradená, aby sa mohla odpočítať....ale nemá to podľa mojej mienky opodstatnenie v predpisoch a nepovažujem to za správne t.č., kedy úhrada DPH z hľadiska zákona o DPH nie je podstatná... pokiaľ niekto neuvedie predpis, že to tak má byť ...
Manual
27.01.06,08:36
Neviem, či sa rozumieme, podľa mňa to nie je jedno. Mne na tom prekáža to, že ak prednostne zúčtuješ celú DPH /hoci bola čiastočná úhrada/ ukrátiš výdaje alebo príjmy. Podľa rozpisu účtujem faktúry uhradené v plnej výške, tam nie je o čom. Ale u čiastočných úhrad máš aký rozpis??-DPH celé a ntto nie celé ??...
Ano súhlasím, ale ak je to v rámci roka uhradené je to OK. Ale na prelome rokov s tým treba uvažovať ak ide o podstatné sumy.
slnko
27.01.06,09:17
Ja si myslím, že pokiaľ to nie je nikde uzákonené, ako účtovať čiastočnú úhradu, tak ja sa môžem sama rozhodnúť, či som čiastočnou úhradou uhradila celú DPH alebo len úmerne k základu. Aj ja to účtujem tak, že má prednosť DPH. SW zostali tiež takto nastavené, pretože v tomto smere nenastala žiadna zmena v zákone.
Benka2
27.01.06,09:24
Aj ja to účtujem tak, že pri čiastočnej úhrade alebo inkase má prednosť DPH. Ale nikdy som sa nezamýšľala nad tým, že prečo. Kedysi dávno som si to tak naštudovala a žijem v tom naďalej. Ale na základe skúsenosti z daňovej kontroly u klienta, ktorého hobby je uhrádzať faktúry na viac krát v tom budem aj pokračovať, lebo kontrolóri nemali výhrady. Na druhej strane by ma tiež zaujímalo, či na to je nejaký predpis.

Ja by som to schvalovala, pretože ked vystavíš faktúru musíš z nej odviesť aj DPH ale keď nemáš úhrady tak z čoho ju zaplatíš ale ked aspon ciastočné tak nech ti ju potom aspoň skompenzuje.Myslím si že je to jedno kedy sa ti započíta.Ale ak mne niekto neplatí alebo iba časť tak sa asi najskôr zbavím dane na výstupe.Ak nechceš mať penále za neuhadenú DPH.Ja len toľko ja učtujem v Mon S3 a som spokojná.
ZuzanaA
27.01.06,09:27
Súhlasím so Slnkom, tiež uvažujem asi takto:
FO vystaví v 12/05 odb. fakturu na 5 950 000, uhradený jej bude napr. len 1 000 000. Z vystavenej faktúru ale DPH musi odviesť v plnej výške, takže by bolo nelogické keby túto úhradu v denníku účtovala napr. ako daňový príjem. Teda si dá tých 950 tis. ako DPH a zvyšok 50 tis. ako príjem.
Ale v zásade ak by z nejakého dôvodu potrebovala navýšiť daňový základ, myslím si, že sa môže rozhodnúť napr. celý milión dať do príjmov.
To isté platí aj u dod. faktúr, teda v zásade si myslím, že v týchto prípadoch ide o nazvime to legálne zvyšovanie/znižovanie daňového základu.
evina
27.01.06,09:33
Súhlasím so Slnkom, tiež uvažujem asi takto:
FO vystaví v 12/05 odb. fakturu na 5 950 000, uhradený jej bude napr. len 1 000 000. Z vystavenej faktúru ale DPH musi odviesť v plnej výške, takže by bolo nelogické keby túto úhradu v denníku účtovala napr. ako daňový príjem. Teda si dá tých 950 tis. ako DPH a zvyšok 50 tis. ako príjem.
Ale v zásade ak by z nejakého dôvodu potrebovala navýšiť daňový základ, myslím si, že sa môže rozhodnúť napr. celý milión dať do príjmov.
To isté platí aj u dod. faktúr, teda v zásade si myslím, že v týchto prípadoch ide o nazvime to legálne zvyšovanie/znižovanie daňového základu.

A práve možnosť takejto špekuôácie sa mi nepozdáva. Ak čiastočná úhrada, tak čiastočná úhrada ntto aj DPH :)
renča1
27.01.06,09:39
Súhlasím s evinou , ved predsa si ja pri úhrade nebudem navyšovať zdaniteľný príjem, zdaniteľ. výdaj o dph. Takto by som ovplyvňovala svoj výsledok, k čomu by potom bol zákon o dani z príjmov a zákon o dph?
ucetni_fantozzi
27.01.06,09:40
No vidíš, škoda, že som to nevidela, ja totiž som sa nikdy nad tým nezamýšľala , že mám prednostne účtovať DPH /ak nemám podmienku jej zaplatenia/. Považujem to jednoducho za nesprávne v zmysle predpisov. A Ty aký názor zastávaš?

P.s. Zasmej sa :):)

no ved v pohode, ale popravde, ked viacero mojich otazok a prosieb o radu (mozno boli moc tazke...) zostalo bez povsimnutia, prestal som sa na poradu spoliehat...

moj nazor je taky, ze pri ciastkovej uhrade najskor vysporiadavam dph a to aj momentalne, ked uz odpocet nie je podmieneny uhradou. a to preto, ako tu uz niekto pisal, ze dph sa predsa v ramci danoveho priznania vysporiadava, preto aj pri ciastkovej uhrade ma prednost. zial oporu v predpisoch som ani za ten rok nenasiel... (popravde som uz ani nehladal, lebo nastastie neboli ciastkove uhrady na prelome rokov)
ucetni_fantozzi
27.01.06,09:45
viete co? ja to naformulujem ako dotaz na DRSR, ok?
evina
27.01.06,09:46
no ved v pohode, ale popravde, ked viacero mojich otazok a prosieb o radu (mozno boli moc tazke...) zostalo bez povsimnutia, prestal som sa na poradu spoliehat...

moj nazor je taky, ze pri ciastkovej uhrade najskor vysporiadavam dph a to aj momentalne, ked uz odpocet nie je podmieneny uhradou. a to preto, ako tu uz niekto pisal, ze dph sa predsa v ramci danoveho priznania vysporiadava, preto aj pri ciastkovej uhrade ma prednost. zial oporu v predpisoch som ani za ten rok nenasiel... (popravde som uz ani nehladal, lebo nastastie neboli ciastkove uhrady na prelome rokov)
Podľa mňa to práve nemá oporu v zákonoch. Ako aj písala vyššie Renča1 jedno je zákon o DPH , a teda jej vysporiadanie a druhé je zákon o dani z príjmov a jej vyspporiadanie. Tú prednosť by sme si podľa mojej mienky len želali, keďže tú DPH musíme odviesť tak či tak...ale to nás neoprávňuje zvyšovať, či znižovať DZ pre daň z príjmu:)
Manual
27.01.06,09:47
Súhlasím s evinou , ved predsa si ja pri úhrade nebudem navyšovať zdaniteľný príjem, zdaniteľ. výdaj o dph. Takto by som ovplyvňovala svoj výsledok, k čomu by potom bol zákon o dani z príjmov a zákon o dph?
Aspoň tu to máme možnosť legálne ovplyvniť:D
ucetni_fantozzi
27.01.06,09:54
Podľa mňa to práve nemá oporu v zákonoch. Ako aj písala vyššie renča jedno je zákon o DPH , a teda jej vysporiadanie a druhé je zákon o dani z príjmov a jej vyspporiadanie. Tú prednosť by sme si podľa mojej mienky len želali, keďže tú DPH musíme odviesť tak či tak...ale to nás neoprávňuje zvyšovať, či znižovať DZ pre daň z príjmu:)

neviem, ale vidim aj logiku v tom druhom postupe:
1/ DPH na vystupe som odviedol
2/ pri ciastocnej uhrade si pokryjem najprv nezdanitelny prijem - DPH
3/ DPH na vstupe som si uplatnil
4/ pri ciastocnej uhrade si najprv dam vydavok neovplyvnujuci zaklad dane - DPH

a kedze to nie je nikde strikne uvedene/podchytene, ked si tento postup podchytim v internej smernici, podla mna ho mozem vo vsetkej legalite pouzivat - samozrejme na strane prijmov ako aj na strane vydavkov.
evina
27.01.06,09:59
neviem, ale vidim aj logiku v tom druhom postupe:
1/ DPH na vystupe som odviedol
2/ pri ciastocnej uhrade si pokryjem najprv nezdanitelny prijem - DPH
3/ DPH na vstupe som si uplatnil
4/ pri ciastocnej uhrade si najprv dam vydavok neovplyvnujuci zaklad dane - DPH

a kedze to nie je nikde strikne uvedene/podchytene, ked si tento postup podchytim v internej smernici, podla mna ho mozem vo vsetkej legalite pouzivat - samozrejme na strane prijmov ako aj na strane vydavkov.
Podľa mňa nie, podľa mňa to vyplýva z jednotlivých zákonov.
DPH je predmetom zákona o DPH a nemá nič spoločné okrem výnimiek uvedených v zákone o dani z príjmu
o zahrňovaní neuplatnenej DPH do nákladov s výpočtom dani z prijmu.
Teda ešte raz zhrniem, mne rozpísanie čiastočnej úhrady na ntto a DPH vyplýva z týchto zákonov-. Daň z príjmu, teda zahrňovanie výdajov a príjmov do ZD nesúvisí s uplatňovaním a neuplatňovaním DPH podľa zákona o DPH /okrem horeuvedených výnimiek/.
ZuzanaA
27.01.06,10:07
Súhlasím s evinou , ved predsa si ja pri úhrade nebudem navyšovať zdaniteľný príjem, zdaniteľ. výdaj o dph. Takto by som ovplyvňovala svoj výsledok, k čomu by potom bol zákon o dani z príjmov a zákon o dph?

Áno, ovplyvňovala by som ho, ale nakoniec prečo nie?? Ak to potrebujem... Si myslím, že práve tu platí, čo nie je zakázané je dovolené. No, ale to je môj názor.
renča1
27.01.06,10:11
Áno, ovplyvňovala by som ho, ale nakoniec prečo nie?? Ak to potrebujem... Si myslím, že práve tu platí, čo nie je zakázané je dovolené. No, ale to je môj názor.

nuž nemám k tomu naozaj čo už dodať:eek:
Benka2
27.01.06,10:17
Poprosím Vás /keďže to tvrdíte viacerí a ja neviem čo mi ušlo/ z čoho vyplýva, že pri čiastočnej úhrade má prednosť zaúčtovanie DPH. Takto sme účtovali, keď jednou z podmienok pre uplatnenie nároku na odpočet DPH bolo, že faktúra musí byť uhradená a jeden čas sa to v JÚ týkalo i odberateľských faktúr.
T.č. podmienka úhrady faktúr pre uplatnenie alebo odvedenie DPH nie je- u odberateľských faktúr odvediem vždy /t.j. ŠR DPH dostane/ a ak splním podmienky pre odpočet /DP musí vzniknúť, musí byť uplatnená a mám doklad.../, teda jedným slovom DPH voči ŠR je vyrovnaná- neviem prečo by mala mať teda prednosť pri zaúčtovaní. Skôr by som sa bála, že pri čiastočnej úhrade VF ma budú popoťahovať, že som výšku príjmu neúčtovala vo výške úhrady /teda nižší príjem/, keď DPH musím odviesť tak, či tak ??
Hľadám hľadám a neviem čo mi ušlo, pomôžte...

Ja sa nad tým netrápim úhrady robím cez var. symbol a nech si to SW urobí ako chce.Tlačivo DPH si to tiež robí samo.daňový zákl.si môžeš ovplvniť, veď je to JÚ či nie.Ak je veľký tak si niečo kúpim.
evina
27.01.06,10:21
Ja sa nad tým netrápim úhrady robím cez var. symbol a nech si to SW urobí ako chce.Tlačivo DPH si to tiež robí samo.daňový zákl.si môžeš ovplvniť, veď je to JÚ či nie.Ak je veľký tak si niečo kúpim.

:eek: ?
Manual
27.01.06,10:30
:eek: ?
pekne sa to diskutuje, 100 ľudí 100 chutí ...:D
Benka2
27.01.06,10:36
:eek: ?

Spolieham na programátorov a aktualizácie. Môžno že sa mýlim.
renča1
27.01.06,10:37
aj by som k tomu niečo dodala , ale naozaj nenachádzam slová.
evina
27.01.06,10:41
Spolieham na programátorov a aktualizácie. Môžno že sa mýlim.
No asi áno. Niektoré veci si musí človek aj prispôsobiť a vedieť ako do PC nahodiť. Takto to potom vyzerá, ako si myslí veľa podnikateľov, že účtovníctvo ľavou zadnou za nás zvláda soft a gombík na PC a môže ho robiť každý...
renča1
27.01.06,10:44
Spolieham na programátorov a aktualizácie. Môžno že sa mýlim.

Benka ty si nekontroluješ ku koncu roka príjmy a výdavky? Nikdy by som sa nespoliehala na soft., z mojich skúsenosti určite nie. Skús si prekontrolovať úhrady ako to tebe robí a možno prídeš na to , že si zaplatila vačšiu daňovú povinnosť, ako si mala alebo ešte možno prídeš na to, že si nemala mať daň.povinnosť, ale mali ti nakoniec z DÚ vrátiť.
Benka2
27.01.06,10:46
pekne sa to diskutuje, 100 ľudí 100 chutí ...:D
Ak máš 100 chutí poradiť tak poraď. Mám problém ako zaučtovať nadspotrebu PHM na nákl.auto.Spotrebu podľa TP si robím v Exceli a nákup PHM učtujem v pokl. výdaj -prev, rež. -DPH. Ale čo nadsp. keď ma km nepustia.Čo myslíš v uzavierkových operáciách ako?
evina
27.01.06,10:52
Ak máš 100 chutí poradiť tak poraď. Mám problém ako zaučtovať nadspotrebu PHM na nákl.auto.Spotrebu podľa TP si robím v Exceli a nákup PHM učtujem v pokl. výdaj -prev, rež. -DPH. Ale čo nadsp. keď ma km nepustia.Čo myslíš v uzavierkových operáciách ako?
uzávierkové operácie- suma nadspotreby mínus prevádzková réžia mínus DPH Opravujem v zmysle príspevku 65 DPH ostáva v DPH aj z nadspotreby, teda v uzávierkových operáciách suma nadspotreby mínus prevádzoková réžia.
sway
27.01.06,10:53
neviem, ale vidim aj logiku v tom druhom postupe:
1/ DPH na vystupe som odviedol
2/ pri ciastocnej uhrade si pokryjem najprv nezdanitelny prijem - DPH
3/ DPH na vstupe som si uplatnil
4/ pri ciastocnej uhrade si najprv dam vydavok neovplyvnujuci zaklad dane - DPH

a kedze to nie je nikde strikne uvedene/podchytene, ked si tento postup podchytim v internej smernici, podla mna ho mozem vo vsetkej legalite pouzivat - samozrejme na strane prijmov ako aj na strane vydavkov.

Ak som to dobre pochopila, tak súhlasím s týmto príspevkom.:)
Neviem v akom SW robí dotyčný, ale napríklad Alfa - pri čiastkovej úhrade došlej faktúry automaticky najskôr odúčtuje DPH (teda platbu rozdelí v PD tak, že DPH =NDD a zvyšok ODZ). takže som presvedčená že je to takto OK.
evina
27.01.06,10:59
Ak som to dobre pochopila, tak súhlasím s týmto príspevkom.:)
Neviem v akom SW robí dotyčný, ale napríklad Alfa - pri čiastkovej úhrade došlej faktúry automaticky najskôr odúčtuje DPH (teda platbu rozdelí v PD tak, že DPH =NDD a zvyšok ODZ). takže som presvedčená že je to takto OK.
Manual písal, že v Alfe Ti dá aj možnosť to nerozpísať takto a dá Ti možnosť pri účtovaní údaje prepísať. A ja sa pýtam prečo tam takáto možnosť je? Aby sme mohli operatívne reagovať na špecifické problémy, v tomto prípade napr., že nie všetky faktúry sú uhradené naraz celé, teda ich nemôžeme rozpísať presne podľa celkovej hodnoty faktúry. Myslím, že za nás nemôže rozhodovať soft a programátori vedia, kde to urobiť tak, aby sa nemohlo prepísať nič, alebo kde môžeme a musíme prispôsobovať údaje.
Manual
27.01.06,11:02
Ak máš 100 chutí poradiť tak poraď. Mám problém ako zaučtovať nadspotrebu PHM na nákl.auto.Spotrebu podľa TP si robím v Exceli a nákup PHM učtujem v pokl. výdaj -prev, rež. -DPH. Ale čo nadsp. keď ma km nepustia.Čo myslíš v uzavierkových operáciách ako?
Ako píše evina je jedna možnosť a druhá je tá, že jednoducho všetky bločky nezaúčuješ a dáš toľko koľko potrebuješ. Ale ja som sa ťa mojim príspevkom nechcel dotknúť, len z diskusie to vyplynulo a ty ži si vo všetkom spolahnutá na program je trošku odvážne. A čo ak tam máš niečo špatne nastavené a nevieš o tom ? Za rok bude neskoro.
apsgroup
27.01.06,11:05
Ja robim V MRP a tam to robi rovnako ako pisete v Alfe. Ale tiez to mozem zmenit. Problem mi nastal na konci roka, ked som cez pokladnu zaplatila faktury s cielom znižit danový základ. Bola tam čiastočne zaplatená faktura na vysokú sumu a soft mi to priradil na DPH a náklad skoro žiadny!!! Preto som sa nad tým zamyslela,či to možem zmenit. Ale ako sledujem diskusiu,asi vačšina platí najprv DPH.
Benka2
27.01.06,11:09
Benka ty si nekontroluješ ku koncu roka príjmy a výdavky? Nikdy by som sa nespoliehala na soft., z mojich skúsenosti určite nie. Skús si prekontrolovať úhrady ako to tebe robí a možno prídeš na to , že si zaplatila vačšiu daňovú povinnosť, ako si mala alebo ešte možno prídeš na to, že si nemala mať daň.povinnosť, ale mali ti nakoniec z DÚ vrátiť.
Kontrolujem. Aj faktúry sledujem ku koncu roka,hlavne daňovú povinnosť DPH. Aj teraz som mala taký prípad zálohová uhradená 30,12,2005 a na odpočet DPH bola vystavená v r. 2006.Keď som si to skontrolovala tak do DPH sa mi premietla r.2006 a do peň. denníka v r.2005.
evina
27.01.06,11:11
Ja robim V MRP a tam to robi rovnako ako pisete v Alfe. Ale tiez to mozem zmenit. Problem mi nastal na konci roka, ked som cez pokladnu zaplatila faktury s cielom znižit danový základ. Bola tam čiastočne zaplatená faktura na vysokú sumu a soft mi to priradil na DPH a náklad skoro žiadny!!! Preto som sa nad tým zamyslela,či to možem zmenit. Ale ako sledujem diskusiu,asi vačšina platí najprv DPH.

No ale teraz otázka, či je to tak správne? Z môjho pohľadu zatiaľ nepadol argument, že áno. Jediné argumenty vzťahujúce sa skôr k zákonu ako k úvaham /čo sa mňa týka/ vyjadrila Renča 1 a Manual u faktúr nezúčtovaných v jednom roku. ???
Benka2
27.01.06,11:15
Ako píše evina je jedna možnosť a druhá je tá, že jednoducho všetky bločky nezaúčuješ a dáš toľko koľko potrebuješ. Ale ja som sa ťa mojim príspevkom nechcel dotknúť, len z diskusie to vyplynulo a ty ži si vo všetkom spolahnutá na program je trošku odvážne. A čo ak tam máš niečo špatne nastavené a nevieš o tom ? Za rok bude neskoro.
Dala som si uzavierku skontrolovať auditorovi.A na leasing sa radšej chodím pýtať na daňové,keď som si nie moc istá. Stretla som sa vždy s ochotou - zatiaľ. V mi predsa záleží na tom aby som mala dane v poriadku.Ale za neskoré platby podnikateľa sa už platila aj tá penalizácia nie je to však moja vina.
sway
27.01.06,11:25
Kontrolujem. Aj faktúry sledujem ku koncu roka,hlavne daňovú povinnosť DPH. Aj teraz som mala taký prípad zálohová uhradená 30,12,2005 a na odpočet DPH bola vystavená v r. 2006.Keď som si to skontrolovala tak do DPH sa mi premietla r.2006 a do peň. denníka v r.2005.

veď takto je to správne...

A na záver SW - akýkoľvek je - ak Ti dovolí na konci roka je na tebe ako si rozhodíš DPH a náklad - ak chceš mať v prvom rade náklad, DPH môžeš odúčtovať až pri ďalšej čiastkovej platbe. (v ďalšom roku)
Len je pravda, že princíp odúčtovania najskôr DPH pri čiastkovej úhrade robia v SW takto kôli tomu, že je to prehľadnejšie a jasnejšie.
Napríklad ak vezmeš ako ekonóm klienta zv roku 2006 ( a ideš ho robiť v inom SW) a dá Ti súpis záväzkov z predošlého roku, ktoré sú čiastkovo uhradené, MUSÍ Ti tým pádom dávať aj popis ako BOLI ÚČTOVANÉ úhrady, nakoľko nebudeš vedieť ako ďalšie úhrady zaúčtovať - či bola z čiastkovej platbyuž DPH účtovaná ako NDZ, alebo nie. Hovorím z vlastnej skúsenosti - mám klienta, ktorý má v tom riadny guláš !!!
Teda odporúčam ak takéto úhrady sú koncom roku viesť si presnú evidenciu a tú si dať do starého i do nového roku. Ak tak nespravíš je hrozba pokuty za vedenie NEPREHĽADNÉHO účtovníctva.(moja skúsenosť so spomenutým klientom);)
ucetni_fantozzi
27.01.06,12:04
Manual písal, že v Alfe Ti dá aj možnosť to nerozpísať takto a dá Ti možnosť pri účtovaní údaje prepísať. A ja sa pýtam prečo tam takáto možnosť je? Aby sme mohli operatívne reagovať na špecifické problémy, v tomto prípade napr., že nie všetky faktúry sú uhradené naraz celé, teda ich nemôžeme rozpísať presne podľa celkovej hodnoty faktúry. Myslím, že za nás nemôže rozhodovať soft a programátori vedia, kde to urobiť tak, aby sa nemohlo prepísať nič, alebo kde môžeme a musíme prispôsobovať údaje.

no neviem, asi mame kazdy iny nazor a tazko povedat, kto ma ten spravny... a mozno obaja - mozno je to ozaj vecou definovanych internych postupov.

ale preco potom kazdy soft robi ciastkove uhrady takto? programatorske firmy si zvyknu svoj postup overit na prislusnych organoch, minimalne tie solidnejsie... a kedze trosku programovat viem, viem ze nie je problem definovat funkciu tak, aby sumu ciastkovej uhrady rozlozila tak, aby sla najprv na zaplnenie DPH a potom zakladu dane, ale ani naopak... nuz?

a preco sa tam da vstupovat? no aj tu mi napada dovod. vlastne dva:
1/ lebo interny postup firmy urci osobitny sposob uctovania tohto pripadu
2/ toto by mohlo byt z minulosti - ked podmienkou odpoctu bola uhrada, tak odpocet sa nemohol uplatnit zapoctom pohladavka/zavazok; teda ked sa uctovala takato operacia (zapocet), muselo ist len o pohyby na urovni zakladu DPH...
Benka2
27.01.06,14:16
uzávierkové operácie- suma nadspotreby mínus prevádzková réžia mínus DPH

Tak som to aj ja urobila. Dík dúfam že je to dobre.Ešte raz dík.
ekopo
27.01.06,18:04
Nikde v postupoch nie je uvedené, že pri čiastočnej úhrade FA je potrebné najskôr zaúčtovať DPH a potom náklad resp. výnos. Doporučujem ale postupovať po celý rok rovnakým spôsobom. Na konci roka by som aj tak uvažoval tak, čo sa mi hodí do nákladov , resp. výnosov. Zo strany DU to nie je napadnutelné.
apsgroup
29.01.06,07:48
Nikde v postupoch nie je uvedené, že pri čiastočnej úhrade FA je potrebné najskôr zaúčtovať DPH a potom náklad resp. výnos. Doporučujem ale postupovať po celý rok rovnakým spôsobom. Na konci roka by som aj tak uvažoval tak, čo sa mi hodí do nákladov , resp. výnosov. Zo strany DU to nie je napadnutelné.Ja som práve celý rok najprv učtovala DPH, ale teraz na konci roka by mi lepšie vyhovovalo dat najprv náklady, ale moc sa mi to nezdá. Preto táto rozsiahla debata.
domacnost
13.02.06,08:02
uzávierkové operácie- suma nadspotreby mínus prevádzková réžia mínus DPH

Evina prosím vás k účtovaniu odmínusovanej dph môžete mi povedať aký paragraf sa k takémuto postupu vzťahuje? V zákone o dph to nie je. :mee:
evina
13.02.06,08:25
Evina prosím vás k účtovaniu odmínusovanej dph môžete mi povedať aký paragraf sa k takémuto postupu vzťahuje? V zákone o dph to nie je. :mee:
Domacnost správna pripomienka ďakujem. Pomiešala som nechtiac dva pojmy /čo mimochodom som tu už niekoľkokrát vysvetľovala, že ide o dva druhy daní, a teda sa majú aj tak posudzovať:)-daň z príjmu a daň z pridanej hodnoty.
Nadspotrebu odpočítaš z prevádzkovej réžie a Dph si normálne nárokuješ aj z nákupov neuznaných do DZ dane z príjmu. Vyplýva to priamo z §. 49 zákona o DPH :

Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ ...

Takže DPH neznížiš, lebo ako správne uvádzaš zo zákona o DPH to nevyplýva :)), ale znížiš prevádzkovú réžiu o nadspotrebu, ako to vyplýva zo zákona o dani z príjmov :)
domacnost
13.02.06,08:32
Domacnost správna pripomienka ďakujem. Pomiešala som nechtiac dva pojmy /čo mimochodom som tu už niekoľkokrát vysvetľovala, že ide o dva druhy daní, a teda sa majú aj tak posudzovať:)-daň z príjmu a daň z pridanej hodnoty.
Nadspotrebu odpočítaš z prevádzkovej réžie a Dph si normálne nárokuješ aj z nákupov neuznaných do DZ dane z príjmu. Vyplýva to priamo z §. 49 zákona o DPH :

Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ ...

Takže DPH neznížiš, lebo ako správne uvádzaš zo zákona o DPH to nevyplýva :)), ale znížiš prevádzkovú réžiu o nadspotrebu, ako to vyplýva zo zákona o dani z príjmov :)


Ďakujem za konečnú ,správnu odpoveď.
evina
13.02.06,08:32
Ďakujem za konečnú ,správnu odpoveď.

Aj ja ďakujem za upozornenie, niekedy človek rýchlejšie koná ako myslí :):)
Jana Acsová
11.08.06,13:15
Nevšimla som si túto tému v čase keď bola horúca, ale čo už, však oživená bola tiež po nejakom čase, takže sa prípadne môžeme k tomu vrátiť.

Každý platiteľ dane má zdaňovacie obdobie a to mesačné alebo štvrťročné. Z uvedeného vyplýva, že najneskôr do 25-teho dňa nasledujúceho mesiaca po skončení kalendárneho štvrťroka má povinnosť odviesť daň z pridanej hodnoty, pričom vlastná dańová povinnosť je rozdiel medzi daňovou povinnosťou a daňou, u ktorej vzniká právo na odpočítanie. To znamená, že vlastne rozdiel medzi daňou na výstupe a vstupe finančne daňovník vysporiada bez ohľadu na to, či faktúru zaplatil, alebo má zaplatenú. Saldo výstupnej a vstupnej dane vysporiada prípadne aj skôr, ako dôjde k úhradám, resp. poukazujem na to, že je to nezávislé vysporiadanie dane od úhrady.

Čo sa týka nastavenia softov, či je to prežitok minulého obdobia, že najskôr započítavajú daň? Nemyslím si, lebo tak spravidla robia nielen v prípade výdaja v JÚ, ale aj v prípade príjmov. A v prípade príjmov sa nikdy neodvádzala DPH pri zaplatení, ale pri vzniku daňovej povinnosti nezávisle od úhrady dane.

Takže čo si myslím o účtovaní? Že platiteľ dane by mal prednostne vysporiadať daň z pridanej hodnoty, nakoľko jeho zdaňovacie obdobie je kratšie ako účtovné obdobie (abstrahujem od osobitných prípadov, kedy dôjde k ukončeniu činnosti a pod.) a vzťah k štátnemu rozpočtu sa prejavuje v účtovníctve cez úhrady dane z pridanej hodnoty nepriamo a nezávisle od vzniku daňovej povinnosti.
Nie je to síce napísané v postupoch, ale DPH sa prejavuje saldom vstupov a výstupov, ktoré sa premietnu do daňového priznania a teda uplatnia sa voči ŠR bez závislosti od úhrady. Toto je argument, ktorý ma vedie k individuálnemu posúdeniu účtovania dane z pridanej hodnoty v jednoduchom účtovníctve.
evina
11.08.06,13:31
Nevšimla som si túto tému v čase keď bola horúca, ale čo už, však oživená bola tiež po nejakom čase, takže sa prípadne môžeme k tomu vrátiť.


Čo sa týka nastavenia softov, či je to prežitok minulého obdobia, že najskôr započítavajú daň? Nemyslím si, lebo tak spravidla robia nielen v prípade výdaja v JÚ, ale aj v prípade príjmov. A v prípade príjmov sa nikdy neodvádzala DPH pri zaplatení, ale pri vzniku daňovej povinnosti nezávisle od úhrady dane.

Jani nemám teraz čas hľadať /nájdem/ ale kedysi pradávno v začiatkoch sa v JÚ odvádzala DPH v prípade až keď bola uhradená.

Takže čo si myslím o účtovaní? Že platiteľ dane by mal prednostne vysporiadať daň z pridanej hodnoty, nakoľko jeho zdaňovacie obdobie je kratšie ako účtovné obdobie (abstrahujem od osobitných prípadov, kedy dôjde k ukončeniu činnosti a pod.) a vzťah k štátnemu rozpočtu sa prejavuje v účtovníctve cez úhrady dane z pridanej hodnoty nepriamo a nezávisle od vzniku daňovej povinnosti.
Nie je to síce napísané v postupoch, ale DPH sa prejavuje saldom vstupov a výstupov, ktoré sa premietnu do daňového priznania a teda uplatnia sa voči ŠR bez závislosti od úhrady. Toto je argument, ktorý ma vedie k individuálnemu posúdeniu účtovania dane z pridanej hodnoty v jednoduchom účtovníctve.
Neviem, či som dobre porozumela, lebo v prvej časti si myslím, že so mnou nesúhlasíš a v druhej už áno:)
Sú prípady ak je DPH odvedená a napr. uhradená až v budúcom roku, teda ju v JÚ zaúčtujeme až v ďalšom roku. Ja stále preto nevidím dôvod prečo pri čiastkovej úhrade by mala byť zúčtovaná DPH prednostne a nie napr. výnosy /veď to je tiež prednostný vzťah k ŠR/...
Jana Acsová
11.08.06,13:37
Pozerám sa na to tak, že DPH premietam do daňového priznania saldom vstupov a výstupov a ak mi vznikne daňová povinnosť, tak ju musím uhradiť bez ohľadu na stav úhrad došlých a vyšlých faktúr a ostatných dokladov týkajúcich sa DPH. Čiže DPH - hradím klientovi, čo sa prejaví v PD ale nezávisle od toho premietam do daňového priznania k DPH. T.j. aj keby som uhradila zo všetkých faktúr len DPH a mne uhradili len DPH, stále sa dostanem len na úroveň daňovej povinnosti, ktorú som už v daňovom priznaní uplatnila - priznala. Preto účtujem prednostne o DPH. Kým tá nie je uhradená, tak vlastne stále sa dostávam iba na saldo DPH uplatnené v daňovom priznaní a vysporiadavam si svoj vzťah z titulu vstupov a výstupov dane za svoje zdaňovacie obdobie.
evina
11.08.06,13:43
Pozerám sa na to tak, že DPH premietam do daňového priznania saldom vstupov a výstupov a ak mi vznikne daňová povinnosť, tak ju musím uhradiť bez ohľadu na stav úhrad došlých a vyšlých faktúr a ostatných dokladov týkajúcich sa DPH. Čiže DPH - hradím klientovi, čo sa prejaví v PD ale nezávisle od toho premietam do daňového priznania k DPH. T.j. aj keby som uhradila zo všetkých faktúr len DPH a mne uhradili len DPH, stále sa dostanem len na úroveň daňovej povinnosti, ktorú som už v daňovom priznaní uplatnila - priznala. Preto účtujem prednostne o DPH. Kým tá nie je uhradená, tak vlastne stále sa dostávam iba na saldo DPH uplatnené v daňovom priznaní a vysporiadavam si svoj vzťah z titulu vstupov a výstupov dane za svoje zdaňovacie obdobie.
OK, ale prečo uprednosťnujeme DPH pre daňou z príjmu?. DPH musíme odviesť aj keď ju nikdy neuhradíme, čiže nám niikdy ani nemusí vstúpiť do peňažného denníka. Príklad mám faktúru ntto 10 000 000 DPH 1 900 000. Úhrada 1 900 000. Ako sa obhájim/viem, že zákon to presne nerozpisuje, že tých 1 900 000 malo ísť v účovníctve len do kolonky DPH a žiadna časť do výnosov? To by mi predsa mohli povedať, že oni považujú celú úhradu vo vzťahu k výnosom , lebo úhrada DPH z hľadiska jej povinnosti odvodu ich nezaujíma...
Jana Acsová
11.08.06,13:49
Ja sa na to pozerám tak, že DPH má prednosť, lebo daňové priznanie podávam bez ohľadu na úhradu dane a aj saldo vzniknutej vlastnej daňovej povinnosti podaním daňového priznania je splatné a teda pod sankciami v prípade nezaplatenia. Preto vzťah k DPH posudzujem individuálne a prednostne.

Daň z príjmu nastúpi, ale potom. Lebo už som dávno z titulu DPH pod hrozbou sankcií, nakoľko mám stanovené zdaňovacie obdobie, preto do účtovníctva premietam najskôr úhradu dane.
evina
11.08.06,13:54
Ja sa na to pozerám tak, že DPH má prednosť, lebo daňové priznanie podávam bez ohľadu na úhradu dane a aj saldo vzniknutej vlastnej daňovej povinnosti podaním daňového priznania je splatné a teda pod sankciami v prípade nezaplatenia. Preto vzťah k DPH posudzujem individuálne a prednostne.

Daň z príjmu nastúpi, ale potom. Lebo už som dávno z titulu DPH pod hrozbou sankcií, nakoľko mám stanovené zdaňovacie obdobie, preto do účtovníctva premietam najskôr úhradu dane.
Toto sa mi nijako nedarí brať:) Ak sa na to pozerám z hľadiaska môjho áno, ak sa na to pozerám z hľadiska ŠR nevidím dôvod uprednosťňovať DPH pred daňou z príjmu. Obe som povinná priznať a uhradiť štátu v stanovených termínoch a správnej výške /štát vôbec nezaujíma, či som ja tu DPH dostala uhradenú alebo nie/ a napr. v prípade tej faktúry, ktorú som uviedla vyššie nie som presvedčená o správnosti určenia daňového základu z hľadiska dane z príjmu v prípade uprednistenia úhrady len DPH..
Jana Acsová
11.08.06,13:58
Toto sa mi nijako nedarí brať:) Ak sa na to pozerám z hľadiaska môjho áno, ak sa na to pozerám z hľadiska ŠR nevidím dôvod uprednosťňovať DPH pred daňou z príjmu.Neuprednostňujem. DPH som povinná hradiť skôr (predpokladám ideálne uplatňovanie systému pridanej hodnoty), prečo ju neúčtovať so zreteľom na túto skutočnosť?
Jana Acsová
11.08.06,14:03
Neuprednostňujem. DPH som povinná hradiť skôr (predpokladám ideálne uplatňovanie systému pridanej hodnoty), prečo ju neúčtovať so zreteľom na túto skutočnosť?A ešte doplním: aj hradiť aj uplatniť odpočítanie dane môžem skôr. Všetko premietam do daňových priznaní a v účtovníctve "kopírujem" stav podaných daňových priznaní, vzniknutej daňovej povinnosti a odpočítania dane. Je to od účtovníctva nezávislá povinnosť a právo.
evina
11.08.06,14:08
Neuprednostňujem. DPH som povinná hradiť skôr (predpokladám ideálne uplatňovanie systému pridanej hodnoty), prečo ju neúčtovať so zreteľom na túto skutočnosť?
Ja som od počiatku automaticky účtovala čiastkové platby s rozpisom na DPH aj základ./teda v čase ke´d bola zrušená podmienka úhrady/
To čo píšeš áno, ale protiargument môže byť aj ten, veď DPH, ktorú uhradíš štátu zaúčtuješ a v prípade ideálneho uplatňovania ju v priebehu roka uhradíš celú aj s výdavkom/výnosom do konca roka a nekoliduje nič s daňou z príjmu a úhrada DPH odberateľom, resp. dodávateľom štát nezaujíma... . V prípade , že faktúra nebude uhradená do konca zdaňovacieho obdobia už vidím problém. Budem rozmýšlať...ale v tomto prípade závisí zas napr. od dotyčného , ktorý príde na kontrolu, nakoľko argument - povinnej úhrady DPH skôr, resp. argument zvyšovania alebo znižovania DZ /ktorý ja uvádzam/ sú založené vlastne na výklade jednotlivcov a môžu byť brané aj tak aj tak...v tom je celý problém.
Jana Acsová
11.08.06,14:21
Ja sa na tento problém pozerám tak, že DPH je samostatnou problematikou a evidenciu o nej vediem, lebo mi to vyplýva z osobitného predpisu a na to nadväzuje účtovníctvo, nakoľko sa jedná o pohyb finančných prostriedkov.

Keď sa hovorilo o úhradách dane, tiež sa nehovorilo o tom, že má byť úhrada rozdelená čiastkovo na základ dane a daň. Tým sa samozrejme nechcem opierať iba o tento fakt. Princíp však bol v tom, že úhradou dane sa rozumela časť faktúry vo výške DPH bez ohľadu na úhradu základu. Nie je to však východisko pre tento problém.

Na ten sa pozerám aj tak, že DPH je daň nezávislá od dane z príjmu.
Jana Acsová
11.08.06,14:25
V prípade , že faktúra nebude uhradená do konca zdaňovacieho obdobia už vidím problém. Ak rovnako postupujem celé účtovné obdobie (obdobia), tak problém v tom nevidím. Nevidím rozdiel v zaúčtovaní dane z pridanej hodnoty v januári, alebo v decembri. Na DPH sa pozerám stále ako na daň nezávislú od dane z príjmu a aj povinnosti vyplývajúce zo zákona od DPH chápem oddelene od dane z príjmu a to aj so zreteľom na to, že DPH má stanovené zdaňovacie obdobia, za ktoré sa vysporiadava.

Doplnenie:
Daňová povinnosť na DPH mi vzniká dňom dodania tovaru alebo služby. Čiže v PD odrážam iba to, čo mi už reálne vzniklo. Až následne od toho odvíjam vznik daňovej povinnosti pre účely dane z príjmu. Najskôr zohľadním to, čo v reále je už mojou dańovou povinnosťou z titulu iného druhu dane. Tam o vzniku daňovej povinnosti niet pochýb, len to následne premietnem do peňažného denníka pri úhrade, nakoľko sa jedná aj o pohyb finančný.
evina
11.08.06,14:28
Ak rovnako postupujem celé účtovné obdobie (obdobia), tak problém v tom nevidím. Nevidím rozdiel v zaúčtovaní dane z pridanej hodnoty v januári, alebo v decembri. Na DPH sa pozerám stále ako na daň nezávislú od dane z príjmu a aj povinnosti vyplývajúce zo zákona od DPH chápem oddelene od dane z príjmu a to aj so zreteľom na to, že DPH má stanovené zdaňovacie obdobia, za ktoré sa vysporiadava.

Vidíš a teraz sme ako keď sa hovorí, že dvaja právnici, tri názory:D. Tieto argumenty práve mňa presviedčajú o tom čo hovorím ja :D - takže si to na čas odložiím a nechám rozležať v hlave:)
Jajina
09.10.07,05:13
Po 1 roku - dostatočnom čase "odloženia a rozležania" by som Vás evina aj ostatných rada poprosila o vrátenie sa k tejto téme.

Má niekto odskúšané a overené skúsenosti s rozúčtovaním čiastočnej úhrady faktúry v JÚ na základ a DPH.

Prijali sme síce došlú faktúru a nárok na odpočet DPH som ulatnila ale majiteľ sa s dodavatelom (právne služby) dohodol, že zatial im zalpatíme len sumu vo výške DPH a zvyšok faktúry až po splnení podmienok (vymáhanie pohľadávky). Lenže je viac pravdepodobné, že tú našu pohľadávku právnik asi nevymôže a hlavne tento rok vôbec nie.

Pri ostatných čiastočných úhradách faktúr používam stále rovnaký systém alikvotného delenia uhradenej sumy na základ a DPH.
ekopo
09.10.07,12:27
Po 1 roku - dostatočnom čase "odloženia a rozležania" by som Vás evina aj ostatných rada poprosila o vrátenie sa k tejto téme.

Má niekto odskúšané a overené skúsenosti s rozúčtovaním čiastočnej úhrady faktúry v JÚ na základ a DPH.

Prijali sme síce došlú faktúru a nárok na odpočet DPH som ulatnila ale majiteľ sa s dodavatelom (právne služby) dohodol, že zatial im zalpatíme len sumu vo výške DPH a zvyšok faktúry až po splnení podmienok (vymáhanie pohľadávky). Lenže je viac pravdepodobné, že tú našu pohľadávku právnik asi nevymôže a hlavne tento rok vôbec nie.

Pri ostatných čiastočných úhradách faktúr používam stále rovnaký systém alikvotného delenia uhradenej sumy na základ a DPH.
Naozaj tu prebehla zaújmavá debata. Bez ohľadu na ňu uvádzam nasledovné:
Účtovanie sumy do PD - základ dane a DPH pri čiastočných úhradách
Prvý postup: prednostné zaúčtovanie DPH a potom základu dane
Druhý postup: prednostné zaúčtovanie základu dane a potom DPH
Tretí postup: pomerové účtovanie DPH a základu dane (ako je uvedené v poslednom príspevku)
Ani jeden z uvedených "postupov" nie je v rozpore so žiadnym záväzným predpisom, vyhláškou, ak sa takto postupuje celé účtovné obdobie. Je plne na účtovnej jednotke, ktorý spôsob si zvolí. A na druhej strane žiadny predpis ani vyhláška nestanovuje, ako by mala účtovná jednotka v tomto prípade postupovať, či vysporiadať najskôr DPH alebo nie.
Rozalka
05.01.08,19:39
Naozaj tu prebehla zaújmavá debata. Bez ohľadu na ňu uvádzam nasledovné:
Účtovanie sumy do PD - základ dane a DPH pri čiastočných úhradách
Prvý postup: prednostné zaúčtovanie DPH a potom základu dane
Druhý postup: prednostné zaúčtovanie základu dane a potom DPH
Tretí postup: pomerové účtovanie DPH a základu dane (ako je uvedené v poslednom príspevku)
Ani jeden z uvedených "postupov" nie je v rozpore so žiadnym záväzným predpisom, vyhláškou, ak sa takto postupuje celé účtovné obdobie. Je plne na účtovnej jednotke, ktorý spôsob si zvolí. A na druhej strane žiadny predpis ani vyhláška nestanovuje, ako by mala účtovná jednotka v tomto prípade postupovať, či vysporiadať najskôr DPH alebo nie.

Opakujem prvú vetu: Naozaj tu prebehla zaujímavá debata.


Opatrenie MF SR, ktorým sa ..... pre účtovné jednotky účtujúce v sústave JU ... č. 27076/2007-74, platné od 1.1.2008 v § 19 ods. 5 hovorí:
(5) Pri účtovaní dane z pridanej hodnoty v peňažnom denníku pri čiastočnej úhrade záväzku alebo čiastočnom inkase pohľadávky sa postupuje podľa vnútorného predpisu účtovnej jednotky.
mimotemy
Mám pocit, že "našu" poradu čítajú aj zákonodarcovia a tvorcovia Opatrení.
8alle
06.01.08,19:36
Opatrenie MF SR, ktorým sa ..... pre účtovné jednotky účtujúce v sústave JU ... č. 27076/2007-74, platné od 1.1.2008 v § 19 ods. 5 hovorí:
(5) Pri účtovaní dane z pridanej hodnoty v peňažnom denníku pri čiastočnej úhrade záväzku alebo čiastočnom inkase pohľadávky sa postupuje podľa vnútorného predpisu účtovnej jednotky.

Mozem to aplikovat uz za rok 2007?
sway
06.01.08,19:41
Mozem to aplikovat uz za rok 2007?

Určite áno, ako si ty stanovíš tak budeš účtovať DPH pri čiastkových úhradách - rovnakým kľúčom pre všetky účtovné prípady.;)
balci
07.01.08,17:31
Konečne je na papieri, to čo nebolo doteraz jednoznačné.
mimotemy
Ešte keby bolo "rozseknuté" aj, či platba stravovacou poukážkou je príjem, alebo až vtedy, keď mi príde na účet. Niekedy je to aj 6 týždňov.
ekopo
07.01.08,17:48
Konečne je na papieri, to čo nebolo doteraz jednoznačné.
mimotemy
Ešte keby bolo "rozseknuté" aj, či platba stravovacou poukážkou je príjem, alebo až vtedy, keď mi príde na účet. Niekedy je to aj 6 týždňov.
Ja myslím, že to jednoznačné bolo. Boli vlastne tri možné postupy a tak to aj zostalo.
remenova
04.03.08,12:50
Opakujem prvú vetu: Naozaj tu prebehla zaujímavá debata.


Opatrenie MF SR, ktorým sa ..... pre účtovné jednotky účtujúce v sústave JU ... č. 27076/2007-74, platné od 1.1.2008 v § 19 ods. 5 hovorí:
(5) Pri účtovaní dane z pridanej hodnoty v peňažnom denníku pri čiastočnej úhrade záväzku alebo čiastočnom inkase pohľadávky sa postupuje podľa vnútorného predpisu účtovnej jednotky.
mimotemy
Mám pocit, že "našu" poradu čítajú aj zákonodarcovia a tvorcovia Opatrení.
To by mi celkom vyhovovalo, lebo do teraz som účtovala, ža najskôr suma DPH a potom príjem/výdaj, ale od nového roka mám nový program, kde mi automaticky vypočítava pomerom rozdelenie na DPH a príjem/výdaj pri čiastočnej úhrade. Preto, by to bolo pre mňa jednoduchšie, keby som to od tohto roka zmenila. Lenže čo s tými, čo mi ostali z predchádzajúcich rokov, teda zostali mi tam už len sumy čo idú do príjmu/výdaja. Myslím, že tie by som mala pokračovať po starom, pretože by to nesedelo, ale aj to by malo byť zakotvené v tom vnútornom predpise ÚJ. Rozmýšľam správne? :-)
dipe
25.04.08,05:59
Ahojte, ako je to s DPH? Registráciu mám od 17.03.2008 no doklady už od skôr. Pán na DU mi podal informáciu,že môžem si uplatniť DPH aj ked som ešte nemal registráciu.
Ďakujem
Muška
25.04.08,06:05
postupuj podľa......
§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa


(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok
nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

(2) Platiteľ môže odpočítať daň podľa odseku 1 v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51.
Muška
25.04.08,06:08
Zita5
25.04.08,06:39
alušik
29.09.09,11:01
Ja viem, že asi hlúpa otázka, ale už hodinu sa snažím násť nejakú odpoveď a argument, prečo práve takto...
Účtujem hlavne v podvojnom účtovníctve, a preto ma nikdy nenapadlo zamýšľať sa nad účtovaním DPH uplatnenej pri registrácii platiteľa DPH v jednoduchom účtovníctve. Dnes mi však sesternica položila jednoduchú otázku - ako zaúčtovať odpočítanú DPH pri registrácii v JÚ? Jednoznačne sme uzatvorili, že cez nepeňažné operácie zaúčtuje mínusom materiál a preúčtuje to na výdavok neovplyvňujúci ZD v členení DPH. Myslím, že nad tým nie je veľmi čo uvažovať. Ale čo ak evidujem na stave zástob materiálu to, čo som nakúpila a zaplatila už v predošlom roku?
Idem extrémne do toho, že inak by som v tomto roku nenakúpila už žiadny materiál. Na konci roka by som teda evidovala vo VOZD materiál s mínusovou hodnotou - čo sa mi už až tak nezdá. Kde, prosím Vás, Poraďáci nájdem, že táto DPH odpočítaná pri registrácii za platiteľa DPH mi ovplyvňuje základ dane tohto roka, v ktorom som právo na odpočítanie uplatnila? Čítala som síce § 17 ods. 20 Zákona o dani z príjmu, len neviem, či si to správne vysvetľujem...:confused:
ekopo
29.09.09,11:24
Ak by si nenakúpila žiadny materiál, ale dostala by si dobropis, tiež budeš mať po úhrade mínusový stav vo výdavkoch...
Podmienky na odpočet DPH pri registrácii sú jasne stanovené a nie je tam podmienka že musia byť nakúpené / zaplatené v roku odpočtu, ale môžu byť kúpené a aj zaplatené aj v rokoch predošlých.
§ 17 ods. 20 (tak ako aj iné ) sa vzťahuje na účtovné obdobie, a to je spravidla kalendárny rok.
sway
29.09.09,11:29
Ja viem, že asi hlúpa otázka, ale už hodinu sa snažím násť nejakú odpoveď a argument, prečo práve takto...
Účtujem hlavne v podvojnom účtovníctve, a preto ma nikdy nenapadlo zamýšľať sa nad účtovaním DPH uplatnenej pri registrácii platiteľa DPH v jednoduchom účtovníctve. Dnes mi však sesternica položila jednoduchú otázku - ako zaúčtovať odpočítanú DPH pri registrácii v JÚ? Jednoznačne sme uzatvorili, že cez nepeňažné operácie zaúčtuje mínusom materiál a preúčtuje to na výdavok neovplyvňujúci ZD v členení DPH. Myslím, že nad tým nie je veľmi čo uvažovať. Ale čo ak evidujem na stave zástob materiálu to, čo som nakúpila a zaplatila už v predošlom roku?
Idem extrémne do toho, že inak by som v tomto roku nenakúpila už žiadny materiál. Na konci roka by som teda evidovala vo VOZD materiál s mínusovou hodnotou - čo sa mi už až tak nezdá. Kde, prosím Vás, Poraďáci nájdem, že táto DPH odpočítaná pri registrácii za platiteľa DPH mi ovplyvňuje základ dane tohto roka, v ktorom som právo na odpočítanie uplatnila? Čítala som síce § 17 ods. 20 Zákona o dani z príjmu, len neviem, či si to správne vysvetľujem...:confused:
Ja teda neviem, ale veď náklady spojené s podnikaním obstarané pred začatím podnikania predstavujú zriaďovacie výdavky a na tie je nárok na odpočet DPH, nevidím problém v zaúčtovaní, : vyrobiť si podklad (napr.tabuľku v exel) a zaúčtovať na iný NZD - resp ak máš vytvorený účet v SW HIM - zaúčtovať zriaďovacie náklady - základ a DPH k tomuto zápisu.....
ak som dobre pochopila dotaz....
ekopo
29.09.09,11:34
Ja teda neviem, ale veď náklady spojené s podnikaním obstarané pred začatím podnikania predstavujú zriaďovacie výdavky a na tie je nárok na odpočet DPH, nevidím problém v zaúčtovaní, : vyrobiť si podklad (napr.tabuľku v exel) a zaúčtovať na iný NZD - resp ak máš vytvorený účet v SW HIM - zaúčtovať zriaďovacie náklady - základ a DPH k tomuto zápisu.....
ak som dobre pochopila dotaz....
.....tu nejde o toto.....
Marianna01
29.09.09,11:36
Ja teda neviem, ale veď náklady spojené s podnikaním obstarané pred začatím podnikania predstavujú zriaďovacie výdavky a na tie je nárok na odpočet DPH, nevidím problém v zaúčtovaní, : vyrobiť si podklad (napr.tabuľku v exel) a zaúčtovať na iný NZD - resp ak máš vytvorený účet v SW HIM - zaúčtovať zriaďovacie náklady - základ a DPH k tomuto zápisu.....
ak som dobre pochopila dotaz....

ale tu sa nepýtala na zriaďovacie výdavky, ale už počas existencie firmy, pokiaľ sa stala platcom DPH...

ale ak sa nemýlim, podmienkou na odpočítanie DPH pri registrácii je, že majetok/zásoba nebola zahrnutá do výdavkov OZD. To znamená, že ak si zásoby majetok nakúpila v r. 2008 a znížila si si ZD o túto sumu, tohto roku už nemôžeš odpočítať DPH.

opravte ma, ak sa mýlim...

čítajte príspevok č. 97
ekopo
29.09.09,11:39
§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa
(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok
nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.


zvýraznil som.......
a to znamená že môže
sway
29.09.09,12:15
ale tu sa nepýtala na zriaďovacie výdavky, ale už počas existencie firmy, pokiaľ sa stala platcom DPH...

ale ak sa nemýlim, podmienkou na odpočítanie DPH pri registrácii je, že majetok/zásoba nebola zahrnutá do výdavkov OZD. To znamená, že ak si zásoby nakúpila v r. 2008 a znížila si si ZD o túto sumu, tohto roku už nemôžeš odpočítať DPH.

opravte ma, ak sa mýlim...

OKI, takže DPH si uplatní samozrejme pekne vysvetlené v prísp. 97, neviem v ako SW účtuje, ale napr. v Alfe sa to dá, že použije výdavok NZD a má možnosť zakliknúť, že DPH vstupje do evidencie DPH - teda nároku na odpočet... ja v tom nevidím komplikáciu ;)
Muška
29.09.09,12:48
alušik
30.09.09,04:33
Dievčatá, asi som tému zle zaradila, alebo som sa nepresne vyjadrila. Ďakujem za všetky odpovede, no mne nešlo o právo na odpočítanie dane - to mi bolo úplne jasné, že právo odpočítať mám.;)
Išlo mi o preúčtovanie takto odpočítanej dane v jednoduchom účtovníctve... Musím to preúčtovať do kolonky DPH a samozrejme ponížim kolonku materiál alebo tovar - podľa toho o akú zásobu ide. Čiže aj účtovanie mi je jasné - aspoň myslím, že je to tak a že sa nemýlim. Išlo im hlavne o to, že keď ponížim kolonku materiál, tak si takto vlastne znížim náklady, čiže zvýšim základ dane. Je to logické, pretože to pôvodne bolo v nákladoch a teraz nemá byť, keďže som si túto DPH vyžiadala od daňového úradu. Podstata - čo som chcela vedieť bola v tom, že pôvodný náklad na nákup materiálu (pretože som ho zaplatila) mi vznikol v r.2008 a teraz vlastne kvôli registrácii DPH znížim tento pôvodný náklad, ale tento účtovný zápis už samozrejme robím v r.2009, kedy som sa stala platiteľom DPH. Je to v poriadku? Dobre som si vyložila ten §17 ods. 20 ZoDP?
sway
30.09.09,06:23
Dievčatá, asi som tému zle zaradila, alebo som sa nepresne vyjadrila. Ďakujem za všetky odpovede, no mne nešlo o právo na odpočítanie dane - to mi bolo úplne jasné, že právo odpočítať mám.;)
Išlo mi o preúčtovanie takto odpočítanej dane v jednoduchom účtovníctve... Musím to preúčtovať do kolonky DPH a samozrejme ponížim kolonku materiál alebo tovar - podľa toho o akú zásobu ide. Čiže aj účtovanie mi je jasné - aspoň myslím, že je to tak a že sa nemýlim. Išlo im hlavne o to, že keď ponížim kolonku materiál, tak si takto vlastne znížim náklady, čiže zvýšim základ dane. Je to logické, pretože to pôvodne bolo v nákladoch a teraz nemá byť, keďže som si túto DPH vyžiadala od daňového úradu. Podstata - čo som chcela vedieť bola v tom, že pôvodný náklad na nákup materiálu (pretože som ho zaplatila) mi vznikol v r.2008 a teraz vlastne kvôli registrácii DPH znížim tento pôvodný náklad, ale tento účtovný zápis už samozrejme robím v r.2009, kedy som sa stala platiteľom DPH. Je to v poriadku? Dobre som si vyložila ten §17 ods. 20 ZoDP?

... rozumiem,áno, áno máš to OK, ;)