pakulo
11.09.11,10:44
Ahojte... Prečítal som veľa príspevkov z porady na tému "Výživné na dieťa"... a veľa krát sa spomínal termín "je schopné samo sa živiť". A toto je aj náš problém. Na nevlastnú dcéru platí výživné jej otec. Dcéra má 19 rokov, 31.8. ukončila strednú školu, na VŠ nepokračuje. Momentálne je evidovaná na úrade práce a pracuje na dohodu. Od októbra bude absolvovať absolventskú prax v dĺžke troch mesiacov aby mohla podnikať a od 1.1.2012 chce začať podnikať. Keďže teraz pracuje na dohodu, jej otec chce prestať platiť výživné, nakoľko je vraj schopná sama sa živiť. Reálne to samozrejme nie je pravda, ale čo hovorí zákon?
Je schopná sama sa živiť od:
- ukončenia strednej školy?
- prácou vykonávanou na dohodu počas nezamestnanosti?
- nástupom na absolventskú prax?
- vydaním živnostenského listu?
- skutočné dosiahnutými príjmami zo živnosti?
Vopred veľmi pekne ďakujem...
jozefhorvat
11.09.11,09:00
No toto si rád pozriem, lebo mimo výživného na dieťa, mi asi prisúdia aj výživné na matku..., počkám na rady pre Teba a poučím sa.
bubkoch
11.09.11,09:59
schopnost sam sa zivit sa posudzuje individualne, neexistuje na to presna definicia ... ale
tym ze
- ukoncila studium na SS a v studiu na VS nepokracuje,
- je evidovana na urade prace,
- nema vazny zdravotny problem
je schopna sama sa zivit
ak bolo vyzivne urcne rozhodnutim sudu, treba dat na sud navrh na zrusenie vyzivovacej povinnosti a sud ju zrusi
arizona
11.09.11,10:02
V prvom rade si musi otec dietata podat ziadost na sud o zrusenie vyzivneho na dieta,kde uvedie, ze dieta skoncilo skolu a je evidovane na UP a pracuje na dohodu.
Sud rozhodne na zaklade predlozenych argumentov, ci vyzivne treba platit dalej,alebo nie.
arizona
11.09.11,10:06
No toto si rád pozriem, lebo mimo výživného na dieťa, mi asi prisúdia aj výživné na matku..., počkám na rady pre Teba a poučím sa.
O vyzivne na manzelku je tu dost tem, treba len precitat
napr. http://www.porada.sk/1198523-post8.html
Robert Piatrik
12.09.11,16:31
Ahojte mam syna na ktoreho doteraz platim ma ukoncenu strednu skolu ale nespravil skusky na maturitu.Som este povinny platit?dakujem
ivka70
12.09.11,16:44
Ahojte mam syna na ktoreho doteraz platim ma ukoncenu strednu skolu ale nespravil skusky na maturitu.Som este povinny platit?dakujem

Je syn schopny sam sa zivit?
Je evidovany na UP, pracuje, ma brigadu???

Mas sudom urcene vyzivne? Poziadal si sud o jeho ukoncenie, kvoli tomu, ze je schopny sam sa zivit?
toptom
13.09.11,13:38
Čo s výživným, ktoré bolo vyplatené v období, keď už vyplácané nemuselo byť? Ide o to, že odvolací súd zrušil vyživovaciu povinnosť spätne.
Flinstone
13.09.11,14:13
Čo s výživným, ktoré bolo vyplatené v období, keď už vyplácané nemuselo byť? Ide o to, že odvolací súd zrušil vyživovaciu povinnosť spätne.
môžeš žiadať od dieťaťa aby preplatok na výživnom vrátilo.
To, čo s obľubou ľudia hovoria, že spotrebované výživné sa nevracia je v zákone uvedené len pre maloletých.
Plnoleté dieťa je povinné peniaze vrátiť. Otázka je, či bude z čoho, a či to budeš hnať až cez exekútora...