mm2mm
11.09.11,11:15
Dobry den,

som zamestnancom slovenskej spolocnosti a miesto vykonu prace mam v zahranici. Vzhladom k tomu mi zamestnavatel poskytuje cestovne nahrady (diety). V zakone o cestovnych nahradach c. 283/2002 je uvedena nasledovna veta tykajuca sa kratenia stravneho:
"Ak má zamestnanec na pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie čiastočne, zamestnávateľ stravné (...) kráti o 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky, o 40 % za bezplatne poskytnutý obed a o 35 % za bezplatne poskytnutú večeru (...)."

Chcem sa Vas opytat, co sa presne mysli pod slovnym spojenim "preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie"?

Moja situacia je totiz nasledovna: uz niekolko mesiacov byvam pocas pracovneho tyzdna v zahranici v hoteli - vacsinou pravidelne v tom istom hoteli. Zamestnavatel mi preplaca naklady na ubytovanie. Ranajky ani vecere nie su v cene ubytovania zahrnute (na fakture z hotela je presne uvedena len suma za izbu - o ranajkach ani veceri ziadna zmienka). Vzhladom k tomu mi zamestnavatel poskytuje 100% stravneho.
Od prveho pobytu v danom hoteli som sa zaregistroval do hoteloveho vernostneho programu - ako fyzicka sukromna osoba. Za kazdu noc ziskavam body, ktore mozem nasledne vyuzit na "nakup" roznych sluzieb. Za isty cas som nazbieral dostatok bodov a v sucasnosti mam zlaty status. K zlatemu statusu prislucha (okrem ineho) volny vstup do hoteloveho salonika, kde je k dispozicii jedlo (minutky, teple aj studene misy) a napoje (alko aj nealko). Pre "nezlatych" hosti je vstup do salonika za poplatok.

Chcem sa Vas opytat, ked mam teraz pristup k bezplatnym ranajkam a veceriam vzhladom na moj zlaty status, ci v takejto situacii stracam narok na 100% stravneho? Alebo sa kratenie stravneho nevztahuje na ranajky a vecere, ktore mi hotel poskytuje ako vernostny bonus?

Dakujem za radu.

mm2mm
rudopp
11.09.11,09:50
Dobry den,

som zamestnancom slovenskej spolocnosti a miesto vykonu prace mam v zahranici. Vzhladom k tomu mi zamestnavatel poskytuje cestovne nahrady (diety). V zakone o cestovnych nahradach c. 283/2002 je uvedena nasledovna veta tykajuca sa kratenia stravneho:
"Ak má zamestnanec na pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie čiastočne, zamestnávateľ stravné (...) kráti o 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky, o 40 % za bezplatne poskytnutý obed a o 35 % za bezplatne poskytnutú večeru (...)."

Chcem sa Vas opytat, co sa presne mysli pod slovnym spojenim "preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie"?


Moja situacia je totiz nasledovna: uz niekolko mesiacov byvam pocas pracovneho tyzdna v zahranici v hoteli - vacsinou pravidelne v tom istom hoteli. Zamestnavatel mi preplaca naklady na ubytovanie. Ranajky ani vecere nie su v cene ubytovania zahrnute (na fakture z hotela je presne uvedena len suma za izbu - o ranajkach ani veceri ziadna zmienka). Vzhladom k tomu mi zamestnavatel poskytuje 100% stravneho.
Od prveho pobytu v danom hoteli som sa zaregistroval do hoteloveho vernostneho programu - ako fyzicka sukromna osoba. Za kazdu noc ziskavam body, ktore mozem nasledne vyuzit na "nakup" roznych sluzieb. Za isty cas som nazbieral dostatok bodov a v sucasnosti mam zlaty status. K zlatemu statusu prislucha (okrem ineho) volny vstup do hoteloveho salonika, kde je k dispozicii jedlo (minutky, teple aj studene misy) a napoje (alko aj nealko). Pre "nezlatych" hosti je vstup do salonika za poplatok.

Chcem sa Vas opytat, ked mam teraz pristup k bezplatnym ranajkam a veceriam vzhladom na moj zlaty status, ci v takejto situacii stracam narok na 100% stravneho? Alebo sa kratenie stravneho nevztahuje na ranajky a vecere, ktore mi hotel poskytuje ako vernostny bonus?

Dakujem za radu.

mm2mm

Zlatý bonus ti predsa zaplatil zamestnávateľ = ak o ňom viet, má ti krátiť diéty.
Chobot
13.09.11,07:44
Dobry den,

som zamestnancom slovenskej spolocnosti a miesto vykonu prace mam v zahranici. Vzhladom k tomu mi zamestnavatel poskytuje cestovne nahrady (diety). V zakone o cestovnych nahradach c. 283/2002 je uvedena nasledovna veta tykajuca sa kratenia stravneho:
"Ak má zamestnanec na pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie čiastočne, zamestnávateľ stravné (...) kráti o 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky, o 40 % za bezplatne poskytnutý obed a o 35 % za bezplatne poskytnutú večeru (...)."

Chcem sa Vas opytat, co sa presne mysli pod slovnym spojenim "preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie"?

Moja situacia je totiz nasledovna: uz niekolko mesiacov byvam pocas pracovneho tyzdna v zahranici v hoteli - vacsinou pravidelne v tom istom hoteli. Zamestnavatel mi preplaca naklady na ubytovanie. Ranajky ani vecere nie su v cene ubytovania zahrnute (na fakture z hotela je presne uvedena len suma za izbu - o ranajkach ani veceri ziadna zmienka). Vzhladom k tomu mi zamestnavatel poskytuje 100% stravneho.
Od prveho pobytu v danom hoteli som sa zaregistroval do hoteloveho vernostneho programu - ako fyzicka sukromna osoba. Za kazdu noc ziskavam body, ktore mozem nasledne vyuzit na "nakup" roznych sluzieb. Za isty cas som nazbieral dostatok bodov a v sucasnosti mam zlaty status. K zlatemu statusu prislucha (okrem ineho) volny vstup do hoteloveho salonika, kde je k dispozicii jedlo (minutky, teple aj studene misy) a napoje (alko aj nealko). Pre "nezlatych" hosti je vstup do salonika za poplatok.

Chcem sa Vas opytat, ked mam teraz pristup k bezplatnym ranajkam a veceriam vzhladom na moj zlaty status, ci v takejto situacii stracam narok na 100% stravneho? Alebo sa kratenie stravneho nevztahuje na ranajky a vecere, ktore mi hotel poskytuje ako vernostny bonus?

Dakujem za radu.

mm2mm

Základný problém je v tom zvýraznenom. Ty si sa nemal zaregistrovať ako fyzická osoba, ale ako firma! Lebo všetko v súvislosti s ubytovaním ti hradí firma, nie ty, ako fyzická osoba. Takže aj tú výhodu vernostného programu mala získať firma. A keďže firma by mala byť vlastníkom vernostného programu, znamená to, že ti firma poskytuje bezplatne nejakú stravu (raňajky?). Čiže tie body si nenazbieral ty, ale tvoja firma.

Pred niekoľkými rokmi si pamätám, že bola na RTL reportáž, ako poslanci nemeckého parlamentu (či to boli poslanci európskeho parlamentu z Nemecka, to už neviem presne) dostávali za nalietané kilometre kreditné body od leteckých spoločností a tieto potom zneužívali napr. na rodinné dovolenky. Podľa reportéra by nárok na tieto výhody či bonusy mali patriť tomu, kto ich vysielal na služobné cesty - teda štátu. Nakoniec to zapadlo prachom, myslím, že sa nič nevyriešilo. Ale je to obdobný prípad, ako tvoj. Našiel som len krátku informáciu o tom, ako sa zneužívajú body za nalietané kilometre:

http://dromedar.topky.sk/cl/11161/154720/Letecke-spolocnosti-a-podvodnici

NA druhej strane je otázne, čo presne ten hotelový salónik ponúka. Zo zadania je jasné, že určite raňajky. Ale nevyčítal som, či poskytuje aj plnohodnotný obed a večeru. Ak sú tam len nejaké šalátové misy a studené jedlá, tak to nie je plnohodnotný obed. Ak sa tam ale dokážeš naobedovať a navečerať plnohodnotne (teplé jedlo vrátane nápoja), tak by si mal vo vyúčtovaní cest. náhrad uviesť, že firma ti poskytla celodennú stravu a nárok na stravné krátiť o 100%. Na tvojom mieste by som to ale uviedol len v tie dni, kedy si sa skutočne stravoval v tom salóniku (veď hádam si nebol počas celej pracovnej cesty celý deň v hoteli a nemal si tam R O aj V každý deň...a si sa stravoval aj inde) a len ta tie dni si krátil nárok na stravné.

Je to ale na tebe, ak to neuvedieš na vyúčtovaní, nikto to asi nezistí, že máš prístup do hotelového salónika - jedine nejaký investigatívny interný adítor alebo veľmi snaživý daňový kontrolór.