eunika22
11.09.11,14:45
Zdravím Vás poraďáci, keďže som tu nová...

Chcem sa opýtať, nevedeli by ste mi niekto poradiť nejakú dobrú literatúru ohľadom podvojného účtovníctva... Konkrétne by som sa chcela naučiť aplikovať podvojné účto do praxe, čiže hľadám niečo dobré pre vysvetlenie postupu účtovania v systéme podvojného účtovníctva...

Základné frázy, poučky, zákon o účte mám zo školy, hľadám skôr celý postup účtovania v reáli, viem, že mi poradíte, že mám ísť do firmy k skúseným odborníkom, ale žiaľ, nemám možnosť...

Nehovorím, že začnem účtovať už zajtra, ale chcem to vedieť,... Svokrinu kuchyňu som už čítala...


Prosím o radu, ak viete a môžete :) ďakujeeem
veronikasad
11.09.11,12:47
eunika22
11.09.11,12:52
dakujem Veronika za rýchlu reakciu, túto knižku som už mala v ruke, ale zdala sa mi dosť ťažká pre samouka... pozerala som ju však len u jednej známej, tak možno ju len treba poriadne študovať a až potom príde pochopenie... :)
veronikasad
11.09.11,12:56
dakujem Veronika za rýchlu reakciu, túto knižku som už mala v ruke, ale zdala sa mi dosť ťažká pre samouka... pozerala som ju však len u jednej známej, tak možno ju len treba poriadne študovať a až potom príde pochopenie... :)
ak pochopíš základy PU, lepšiu knižku pre prax nenajdeš.

Tu si môžeš pozrieť ukážky z nej

http://www2.ceniga.sk/Publ_pup2011.aspx

Osobný kontakt so skúsenou účtovníčkou ti však žiadny kurz ani tá najlepšia kniha nenahradí ...
eunika22
11.09.11,13:22
máš pravdu, zúčastnila som sa už viacerých seminárov a furt to nie je ono, furt som sa nedozvedela to, čo som chcela vedieť, všade je to o tom istom, základy, definície, ale ako sa to reálne robí??? škoda vyhadzovať peniaze na drahé školenia...
pavol54
11.09.11,13:53
máš pravdu, zúčastnila som sa už viacerých seminárov a furt to nie je ono, furt som sa nedozvedela to, čo som chcela vedieť, všade je to o tom istom, základy, definície, ale ako sa to reálne robí??? škoda vyhadzovať peniaze na drahé školenia...
No ja som si založil firmu, a začal som ručne ako debil, keď prišiel koniec roka tak som zistil že mi musia sedieť súčty na súvahe a výkaze ziskov a strát, mal som tržby mal som nákupy (ale to bolo v roku 93), tak som išiel naspäť až dovtedy kým to nesadlo. Potom som si kúpil počítač, program mrp, cenigovú, a občas nejaké rady od skúsenejšieho účtovníka, najviac sa vyšantíš na mzdách.
eunika22
11.09.11,14:08
chcem sa Vás ešte opýtať, mám k dispozícii dokumentáciu na pozretie za rok 2010... Avšak chýba tam jedno tlačivo Výpis z daňového priznania k dani z príjmu, / z ktorého by som vedela zistiť, v akom systéme účtovala daná firma v danom roku/. V roku 2009 účtovala v sústave jednoduchého účtovníctva... Keď nebola zmena v účtovaní, tak by mala účtovať aj naďalej v sústave JU, že? Či bol odvtedy zmenený zákon? Je to jednotlivec-živnostník / žiadna s.r.o., ani iná forma/
veronikasad
11.09.11,14:13
chcem sa Vás ešte opýtať, mám k dispozícii dokumentáciu na pozretie za rok 2010... Avšak chýba tam jedno tlačivo Výpis z daňového priznania k dani z príjmu, / z ktorého by som vedela zistiť, v akom systéme účtovala daná firma v danom roku/. V roku 2009 účtovala v sústave jednoduchého účtovníctva... Keď nebola zmena v účtovaní, tak by mala účtovať aj naďalej v sústave JU, že? Či bol odvtedy zmenený zákon? Je to jednotlivec-živnostník / žiadna s.r.o., ani iná forma/
Čo rozumieš pod "dokumentáciou" ? Peňažný denník ?

FO nie je povinná účtovať v sústave PU.
Ak hľadáš výpis z DP pre sociálnu poisťovňu - ten už za rok 2010 nenájdeš. Nevypisoval sa, údaje SP poskytol priamo daňový úrad.

mimotemyNový príspevok sa ti nezobrazuje v téme, musíš klikať na dnešné príspevky (nemusíš sa odhlasovať z Porady).
Rozalka
11.09.11,14:40
chcem sa Vás ešte opýtať, mám k dispozícii dokumentáciu na pozretie za rok 2010... Avšak chýba tam jedno tlačivo Výpis z daňového priznania k dani z príjmu, / z ktorého by som vedela zistiť, v akom systéme účtovala daná firma v danom roku/. V roku 2009 účtovala v sústave jednoduchého účtovníctva... Keď nebola zmena v účtovaní, tak by mala účtovať aj naďalej v sústave JU, že? Či bol odvtedy zmenený zákon? Je to jednotlivec-živnostník / žiadna s.r.o., ani iná forma/

FO môže účtovať v Ju a potom v PU, ako sa rozhodne, neviaže ju (zatiaľ), žiadna zmena v zákonoch. Samozrejme, pri prechode z jednej sústavy do druhej sú isté postupy, ktoré treba dodržať.
eunika22
11.09.11,15:55
No práveže daná FO má k dispozícii od účtovníčky len faktúry, bločky atď, ktoré boli potrebné na zaúčtovanie a potom kópiu daňového priznania a potvrdenia o odovzdaní, za prvé roky podnikania jej účtovníčka vytlačila aj peňažný denník, no posledných pár rokov nič...

Ešte sa Vás opýtam, ak môžem, k JU je tiež nejaká dobrá literatúra? Myslím takú, ktorú by som aj ja "zatiaľ neúčtovníčka" pochopila...

Ináč ani neviete aká som rada, že som objavila poradu, ste tu veľmi milí, že tak ochotne odpisujete ;)