stifle
11.09.11,18:01
Neviem či tato otazka patri sem ,ak nie tak sa ospravedlnujem.
Chcem sa opytať,som zamestanec na plnom invalidnom dôchodku a chcel by som ukončiť pracovny pomer dohodov zo zdravotnych dôvodov.mam v tomto pripade narok na odstupné???
veronikasad
11.09.11,16:03
Ak požiadaš o skončenie prac.pomeru sám, nemáš nárok na odstupné.
stifle
11.09.11,16:06
v akom pripade by som mohol dostať odstupne??myslim tak že by som mal potvrdenie od lekara že mam dlhodobo zniženu schopnost vykonavať danu pracu.
veronikasad
11.09.11,16:09
v akom pripade by som mohol dostať odstupne??myslim tak že by som mal potvrdenie od lekara že mam dlhodobo zniženu schopnost vykonavať danu pracu.
Pozri § 69 ZP

§ 69
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#hore)

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
ivka70
11.09.11,16:12
v akom pripade by som mohol dostať odstupne??myslim tak že by som mal potvrdenie od lekara že mam dlhodobo zniženu schopnost vykonavať danu pracu.

Ak sa ti zmenil zdr. stav a podla vyjadrenia odborneho lekara nemozes nadalej vykonavat svoju pracu, tak musis najskor poziadat zamestnavatela o preradenie na inu, pre teba vhodnu pracu. ak ti do 15 dni nevyhovie, potom mozes okamzite ukoncit PP zo zdr. dovodov a mas narok na 2 mesacnu nahradu mzdy.
stifle
11.09.11,16:20
Ak sa ti zmenil zdr. stav a podla vyjadrenia odborneho lekara nemozes nadalej vykonavat svoju pracu, tak musis najskor poziadat zamestnavatela o preradenie na inu, pre teba vhodnu pracu. ak ti do 15 dni nevyhovie, potom mozes okamzite ukoncit PP zo zdr. dovodov a mas narok na 2 mesacnu nahradu mzdy.

No problem je že ak by ma dal kedkolvek vo firme tak by to nebolo pre mna možne pokračovať v praci, momentalne pracujem na polovičny uväzok..
veronikasad
11.09.11,17:46
No problem je že ak by ma dal kedkolvek vo firme tak by to nebolo pre mna možne pokračovať v praci, momentalne pracujem na polovičny uväzok..

nerozumiem. Po predložení lekárskeho posudku je zamestnávatel povinný preložiť ťa na prácu zodpovedajúcu tvojmu zdr.stavu. Ak tak neurobí - odpoveď v predch.príspevkoch ...
ivka70
11.09.11,18:02
Ty chces z toho zamestnania "zdrhnut" zo zdr. dovodov a zalozit si zivnost?
http://www.porada.sk/t176292-prechod-zo-zamestnania-na-zivnost-a-vytvorenie-chranenej-dielne.html

Pozor na to, aby tvoj zamestnavatel nepouzil tvoj zdravotny posudok neskor proti tebe a nezabranil ti v podnikani alebo nevysudil spat nahradu mzdy, ktoru ti bude musiet dat, ked ti to iste zdr. obmedzenie nebude branit v podnikani.

Odporucam ti ukoncit PP dohodou alebo dat riadnu vypoved a nespekulovat ohladom odstupneho.
stifle
12.09.11,02:21
To som len chcel zistiť ake mam možnosti...ale najrozumnejšie bude odisť dohodov ano chcem opustiť zamestnanie a založit chranenu dielnu....
Za odpovede dakujem:)
veronikasad
12.09.11,05:22
To som len chcel zistiť ake mam možnosti...ale najrozumnejšie bude odisť dohodov ano chcem opustiť zamestnanie a založit chranenu dielnu....
Za odpovede dakujem:)
Ak chceš príspevok na chránenú dielňu, najrozumnejšie bude po ukončení prac.pomeru zaevidovať sa min. na 3 mesiace na UP.