Bunny
19.01.06,11:52
Zdravím všetkých poradákov,
chcela by som sa poradiť o jednej veci. 15/12/2005 nadobudla účinnosti novela zákona o DzP, kde sa modifikovalo ust. § 5 ods. 3. a síce:

Príjmom zamestnanca je aj
a) suma vo výške 1 % zo vstupnej ceny vozidla podľa § 25 za každý aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia motorového vozidla zamestnávateľa na používanie na služobné a súkromné účely. Ak ide o prenajaté vozidlo, vychádza sa z obstarávacej ceny vozidla u pôvodného vlastníka, a to aj v prípade, ak dôjde k následnej kúpe prenajatého vozidla.

Chcem sa opýtať, vychádza mi z toho, že pokial ja ako zamestnávateľ mám prenajaté vozidlo na operatívny leasing, tak sa už nezmestím do tohot ustanovenia, ale idem pri oceňovaní poskytnutej výhody zamestnancovi v zmysle všeobecnej definície nepeňažného príjmu. Chápem dobre?

od 15/12/2005 do § 5 ods. 3 spadá vlastne len moje vozidlo alebo vozidlo prenajaté finančným leasingom?

Nemáte s tým skúsenosti?
vopored dakujem :):):)
Jozef I
19.01.06,11:22
podľa mňa do toho spadá akékoľvek vozidlo ktoré ma firma buď v majetku alebo prenajaté, bez ohľadu na to akým spôsobom(finančný alebo operatívny leasing). Pri operatívnom sa zistí pôvodná obstarávacia cena u vlastníka a z tej sa potom počíta 1% pre zamestnanca.
Bunny
20.01.06,11:44
aj ja si myslím... no vyšiel taký pokec... že novelou zákona vlastne druhá veta stratila opodstatenenie... nakoľko prenajaté vozidlo nie je vozidlo zamestnávateľa :) ale sú to samostatné institúty.. tak to beriem :)
Mirka D
03.02.06,11:58
1. Akú obstarávaciu cenu vozidla mám dať zamestnancovi do pripočítateľnej položky (1%) , ak je vozidlo ojazdené?
Pôvodnú, alebo tú za ktorú sme ho kúpili?

2. Pri úžitkových vozidlách beriem do úvahy cenu bez DPH?
apo
03.02.06,21:36
Ak bolo vozidlo kúené od inej firmy, ktorá ho mala ako investičný majetok mzslím, že z ceny za ktorú sme auto kúpili.

Zmena yákona hovorí iba o prípade, že dáme zamestnancovi vozidlo, ktoré sme odkúpili po ukončení finančného lízingu, že 1% budeme rátať z ceny auta za ktorú auto kúpila lízingová spoločnosť.

S týmto opatrením by sa dalo vybabrať, ak dve firmy ktorým skončli lízingy si navzájom predajú osobné motorové vozidlá a 1% pôjde potom z ceny za ktorú sa vozidlo kúpilo.

Na otázku úžitkového vozidla, netuším odpoveď. Fiškáli cez znenia iných zákonov vyvodia obhájiteľné stanovisko. Ja by som riskol cenu bez DPH.

apo
ALBO
04.02.06,14:01
má to byť vstupná cena podľa§25 , takže OC , a tú ak ste platiteľ splným nárokom na odpočet máte bez DPH a ak nemáte nárok tak je to OC vrátane DPH.
iris07
12.10.06,06:44
ahojte, poradíte mi, nie som si istá, či to mám správne :
1, ak vychádzam z OC auta a zdaním zamestnancovi 1% ako napeňažný príjem, táto suma mi nevstupuje do základu k výpočtu poistných odvodov?
2, OC je suma uvedená v kúpnej zmluve, ak som kúpila 5 ročné auto od súkromnej osoby?

diky
Jozef I
12.10.06,07:28
ahojte, poradíte mi, nie som si istá, či to mám správne :
1, ak vychádzam z OC auta a zdaním zamestnancovi 1% ako napeňažný príjem, táto suma mi nevstupuje do základu k výpočtu poistných odvodov?
2, OC je suma uvedená v kúpnej zmluve, ak som kúpila 5 ročné auto od súkromnej osoby?

diky

1. Nie nevstupuje.
2. Áno je to cena obstarania.
iris07
12.10.06,08:12
diky moc za odpoveď :)
ja som to tak spravila, ale práve som čítala, že podľa Zákona o soc. poistení 461/2003 z.z. v §13 ods. 1a je vymeriavacím základom príjem, kt. podlieha dani ... podľa §5 zák. o dani z príjmov 595/2003 z.z.

tak už neviem :confused:
apo
12.10.06,09:42
diky moc za odpoveď :)
ja som to tak spravila, ale práve som čítala, že podľa Zákona o soc. poistení 461/2003 z.z. v §13 ods. 1a je vymeriavacím základom príjem, kt. podlieha dani ... podľa §5 zák. o dani z príjmov 595/2003 z.z.

tak už neviem :confused:

Áno je to tak paragrafy sú krivé, málokedy je veštko tak ako sa zdá. Napríklad ani odstupné vyplatené zamestnancovi nejde do vymeriavacieho základu. Takže celkom buď pokojná, postupovala si správne.


apo
Denda
12.10.06,13:56
Áno je to tak paragrafy sú krivé, málokedy je veštko tak ako sa zdá. Napríklad ani odstupné vyplatené zamestnancovi nejde do vymeriavacieho základu. Takže celkom buď pokojná, postupovala si správne.


apo

V tomto prípade nie sú paragrafy krivé. Treba si pozrieť aj §138 ods.2. Zákona o sociálnom poistení.
iris07
13.10.06,14:14
ďakujem všetkým za pomoc! :)