sttanley
12.09.11,15:10
Ahojte,má zamestnanec nárok pri nepretržitej prevádzke na 12hod.prac.zmenách /06.00-18.00,18.00-6.00,voľno/na príplatok za prácu vo sviatok/teraz 15.9,/ak na tento deň mu podľa kalendára vyjde pracovná zmena?Zamestnanec poberá zároveň príplatok za nepretržitú prevádzku vo výške -60€ mesačne.Kolektívna zmluva neexistuje.Vďaka.
sttanley
rodina1
12.09.11,13:21
Ahojte,má zamestnanec nárok pri nepretržitej prevádzke na 12hod.prac.zmenách /06.00-18.00,18.00-6.00,voľno/na príplatok za prácu vo sviatok/teraz 15.9,/ak na tento deň mu podľa kalendára vyjde pracovná zmena?Zamestnanec poberá zároveň príplatok za nepretržitú prevádzku vo výške -60€ mesačne.Kolektívna zmluva neexistuje.Vďaka.
sttanley
Odpoveď je v ZP.


§ 122
Mzda a náhrada mzdy za sviatok

(1) Za prácu vo sviatok zamestnancovi patrí dosiahnutá mzda a mzdové
zvýhodnenie najmenej 50% jeho priemerného zárobku. Mzdové zvýhodnenie patrí aj za prácu vykonávanú vo sviatok, ktorý pripadne na deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni.
Pukluš
14.01.12,05:44
Prosím Vás, a ako preplatiť sviatok 25.12., keď všetko bolo zatvorené a niektorým vyšla smena?
Pukluš
15.01.12,05:35
Neviete mi poradiť?
rozimova
18.05.12,06:31
Prosím o radu, či musím platiť sviatok keď nie je v práci predavačka. Majú zmluvy na 5 hodinový úväzok, pracujú na 2 smeny /ráno a poobede/ do 19, hod.
Veľkonočnú nedeľu a pondelok sme mali zatvorené, neboli v práci a chcú, aby som im preplatila sviatok. V zmluve majú dohodnutú hodinovú mzdu. Musím im preplatiť sviatky, ktoré nebudú v práci?
mzdarka renca
18.05.12,09:48
pravdaže áno
kopretinka
18.05.12,09:52
Prosím o radu, či musím platiť sviatok keď nie je v práci predavačka. Majú zmluvy na 5 hodinový úväzok, pracujú na 2 smeny /ráno a poobede/ do 19, hod.
Veľkonočnú nedeľu a pondelok sme mali zatvorené, neboli v práci a chcú, aby som im preplatila sviatok. V zmluve majú dohodnutú hodinovú mzdu. Musím im preplatiť sviatky, ktoré nebudú v práci?
mávate v nedeľu normálne otvorené?
rozimova
18.05.12,16:53
áno - mávame otvorené
Tweety
18.05.12,17:02
Prosím o radu, či musím platiť sviatok keď nie je v práci predavačka. Majú zmluvy na 5 hodinový úväzok, pracujú na 2 smeny /ráno a poobede/ do 19, hod.
Veľkonočnú nedeľu a pondelok sme mali zatvorené, neboli v práci a chcú, aby som im preplatila sviatok. V zmluve majú dohodnutú hodinovú mzdu. Musím im preplatiť sviatky, ktoré nebudú v práci?
Áno, je to dané ZP.
§122

(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.
lydus2001
19.05.12,08:36
aj ja mám ohľadom preplácania sviatkov smenovým pracovníkom jednu otázku...
naši vrátnici pracujú systémom denná - nočná - voľno - voľno.
ak zamestnanec mal na veľkonočnú nedeľu dennú a vo veľkonočný pondelok nočnú, ako má nárok na prípaltok za sviatok...?
a ak im smena na sviatok nevyšla, tak nárok na príplatok nemajú, či?
ďakujem za každú radu :)
kopretinka
19.05.12,16:24
za dni,ktoré odpracoval,má nárok na príplatok,teda za nedeľu aj pondelok.Ak mu na sviatok pripadlo voľno,tak má voľno,žiadny príplatok.
lydus2001
19.05.12,17:35
ďakujem za odpoveď,
pravda je, že som akosi na tu veľkonočnú nedeľu zabudla, brala som to ako víkend, nie ako sviatok a príplatok som mu dala iba za veľkonočný pondelok... čiže ak tomu dobre rozumiem, tak aj veľkonočná nedeľa je sviatok a nie obyčajný víkendový deň...
kopretinka
19.05.12,17:44
áno a aj piatok bol sviatok :)
lydus2001
19.05.12,19:00
:) ďakujem, o piatku viem, skôr som domotaná z víkendu, čiže veľkonočná nedeľa sa berie ako sviatok a čo potom biela sobota...tiež je to sviatok? možno sa pýtam hlúpo, ale kto sa veľa pýta, veľa sa dozvie, no nie :)
kopretinka
19.05.12,19:24
sobota nie,to bola normálna sobota
lydus2001
20.05.12,06:21
ďakujem za trpezlivé odpovede :)
ELENAMARINA
24.05.12,07:29
Ja som sa dočítala toto:
"Ktoré dni sú sviatkami, ustanovuje zákon č. 241/1993 Z.z. o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch. Zamestnávatelia aj zamestnanci sa často pýtajú, či je sviatkom aj Veľkonočná nedeľa. Veľkonočná nedeľa nie je podľa zákona o štátnych sviatkoch sviatkom. Zamestnanec preto nemá za prácu v tento deň nárok na mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok v zmysle § 122 ods. 1 Zákonníka práce, ani na príplatok za prácu vo sviatok podľa § 18 zákona č. 553/2003 Z.z. "(Čo má vedieť mzdová účtovníčka 2/2009)
Chrusťa
09.08.12,11:33
Dobrý deń,
dňa 5.7. bol štátny sviatok a zamestnanec mi v tento deň nastúpil na nočnú od 22:00 do 6:00. Ako a či vôbec mám mu dať príplatok za prácu vo sviatok, keď sa dni prelínajú a sviatok bol iba 5.7.. ďakujem za rýchle rady