marketa190
12.09.11,19:46
dobry vecer chcem sa opytat ako mam postupovat ked moj syn ktory je zdravotne tazko postihnuty a k tomu ma este diagnozy ako dyslekcia dysgrafia ma narok na asistenta ucitela ale skola si ho nemoze dovolit lebo nema na to financne prostriedky. urad socialnych veci a rodiny s tym nic nema oni davaju len osobnych asistentou nie asistentou ucitela.som zufala pretoze syn je odkazany na pomoc druheho pri uceni a pani ucitelka sa tiez nemoze venovat len jemu ma aj inych ziakou.ucitelka je zlata pomaha nam ako sa da len by nam asistent velmi vela pomohol.na koho sa mam obratit?
GabiZ
13.09.11,05:47
Žiadala škola a zriaďovateľ prostredníctvom KŠÚ Ministerstvo školstva, vedy výskumu a športu SR o nasledovné?

Podľa § 4a ods. 2 písm. b) zákona č. 597/2003 Z. z. o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon) ministerstvo môže prideliť v rámci kapitoly ministerstva na žiadosť zriaďovateľa štátnej školy finančné prostriedky na osobné náklady asistentov učiteľa pre žiakov so zdravotným znevýhodnením alebo s nadaním. Tieto finančné prostriedky sa prideľujú len pre žiakov základných škôl.

Školy predkladajú požiadavky zriaďovateľovi spolu s prílohou č.1 ,, Podklad školy na vypracovanie žiadosti o poskytnutie finančných prostriedkov na osobné náklady pre asistentov učiteľa pre žiakov so zdravotným znevýhodnením alebo nadaním ". K podkladu je potrebné priložiť doklad školského zariadenia výchovného poradenstva a prevencie (§ 132 a 133 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov), ktoré odporučilo zaviesť asistenta učiteľa. Z dokladu musí byť zrejmý stupeň a miera postihnutia žiaka a bariéry, ktoré žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami nedokáže prekonať z dôvodu zdravotného postihnutia.

Zriaďovateľ predloží žiadosť spolu s požiadavkami škôl na KŠÚ najneskôr do 30. septembra príslušného kalendárneho roka podľa prílohy č. 1.

KŠÚ skontroluje a skompletizuje údaje za všetkých zriaďovateľov škôl vo svojej územnej pôsobnosti a predloží ich ministerstvu podľa prílohy č. 2.

Ministerstvo po posúdení žiadostí pridelí jednotlivým zriaďovateľom škôl od 1.1. nasledujúceho kalendárneho roka prostredníctvom KŠÚ finančné prostriedky na uvedený účel v objeme, ktorý zodpovedá súčinu schváleného počtu pracovných úväzkov prepočítaných na kalendárny rok a stanoveného normatívu osobných nákladov na asistenta učiteľa na kalendárny rok. Normatív osobných nákladov stanovuje MŠVVaŠ SR. Na rok 2011 je normatív osobných nákladov stanovený vo výške 600 eur/mesiac na 1 pracovný úväzok, t.j. 7 200 eur/rok.