tommail
19.01.06,13:09
Ak mi blízky rodinný príslušník poskytne auto na podnikanie (t.z ja nie som jeho vlastníkom ani držiteľom, iba užívateľom) aké sú možnosti účtovania výdavkov spojených s používaním auta?


Je lepšie zahrnúť auto do majetku firmy (za predpokladu, že vlastník to písomne umožní) alebo ho nechať ako súkromné vozidlo?* Auto bolo kúpene už dávnejšie, preto odpisy nepripadajú do úvahy


Ak automobil nezahrniem do majetku firmy, musím platiť cestnú daň?
Ak automobil nezahrniem do majetku firmy, môžem si uplatňovať výdavky za spotrebované PHM + paušál za 1 km alebo si môžem uplatňovať len spotrebované PHM (i keď vlastníkom je rodinný príslušník a auto nie je v majetku firmy)
Ak automobil zahrniem do majetku firmy ale nie som jeho vlastníkom, môžem si uplatňovať aj výdavky spojené so servisom a prevádzkou vozidla alebo len paušálnu náhradu?
Ako by ste sa rozhodli v tomto prípade?

Vopred ďakujem za vaše návrhy a rady
chudaska
19.01.06,12:13
Ak s nim podnikas -a chces si uplatnovat vydavky, musis do 31.1. zaplatit dan z motorovych vozidiel. Ak nie je v majetku firmy mozes si uctovat prepocet spotreby PHM podla technickeho preukazu + 6,20 Sk za km.

Este dodatok - nemusis byt v tomto pripade vlastnikom vozidla, staci ze vozidlo pouzivas na podnikanie
Ianina
19.01.06,13:42
Chudaska, nie je to tak, ze ked to auto nevlastnis, nemozes si uplatnovat cestovne nahrady 6,20 Sk za km?
chudaska
20.01.06,12:26
to platilo, ale teraz ked zaplatis dan z motorovych vozidiel - v dan. priznani uvedies seba ako fyz. osobu, to znamena ze to auto pouzivas na podnikanie a v tom pripade si podla mojho nazoru mozes uplatnovat 6,20. Poradte aj druhi,ci mam pravdu!!!!!!!!!!!!!
tommail
20.01.06,14:37
Ano poradte, lebo mam v tom dilemu. Jedni hovoria tak, ostatní inak.
renča1
20.01.06,14:50
renča1
20.01.06,14:59
ak ste stále na pochybách prikladám další link:
http://www.porada.sk/t15740-p3-szo-a-skromn-auto.html
dogicka
20.01.06,15:27
Ja by som to urobila takto:
- s otcom (alebo s iným rodinným príslušníkom, príp. aj inou fyzickou osobou) by som uzavrela na určité obdobie (väčšinou na celý rok) zmluvu o prenájme motorového vozidla
- podľa zákona platného od 1.1.2006 by som zaplatila daň z motorových vozidiel a uplatnila si ju v nákladoch, za rok 2005 bola cestná daň zaplatená za iného daňovníka nedaňový výdavok
- do nákladov by som si uplatnila len spotrebované PHL, sadzbu základnej náhrady 6,20 nie, nakoľko to nie je moje súkromné auto
- v prípade platcu DPH by som z bločkov za PHL aj uplatnila odpočet DPH (v zmluve by bolo uvedené že auto budem výhradne používať ja na podnikateľské účely)
- a do nákladov by som si uplatnila aj bločky na údržbu auta (v rozumnej výške)
Aspoň ja si to takto myslím a tak to aj účtujem. Som tu nová tak dopredu ďakujem za odpovede.
zuzanakalafusova
20.01.06,18:45
Myslím, že je to tu všetko zrozumiteľne vysvetlené, mňa by zaujímalo, že ak auto vlastnia manželia, SZČO je manžel, ktorý auto využíva na svoje podnikanie, ale v tech.preukaze je majiteľ napísaná manželka. Môže si uplatňovať náhradu 6,2 Sk/km ??? :eek:
Marína
21.01.06,16:16
Myslím, že je to tu všetko zrozumiteľne vysvetlené, mňa by zaujímalo, že ak auto vlastnia manželia, SZČO je manžel, ktorý auto využíva na svoje podnikanie, ale v tech.preukaze je majiteľ napísaná manželka. Môže si uplatňovať náhradu 6,2 Sk/km ??? :eek:
Ak majú manželia bezpodielové spoluvlastníctvo. Ešte prosím pre istotu potvrdiť aj niekým iným.
Daska
21.01.06,16:32
Ak maju manzelia BSM a jeden je zapisany v TP a druhy ho pouziva na podnikanie, moze si upaltnit pausal. Preslo kontrolou...
zuzanakalafusova
21.01.06,18:48
Ďakujem za odpovede, potešili a utvrdili v správnom presvedčení.
Evanka
21.01.06,19:34
Ak s nim podnikas -a chces si uplatnovat vydavky, musis do 31.1. zaplatit dan z motorovych vozidiel. Ak nie je v majetku firmy mozes si uctovat prepocet spotreby PHM podla technickeho preukazu + 6,20 Sk za km.

Este dodatok - nemusis byt v tomto pripade vlastnikom vozidla, staci ze vozidlo pouzivas na podnikanie
http://www.porada.sk/images/icons/icon4.gif
6,20/km pri pracovných cestách automobilom, ktorého nie si vlastníkom nemôžeš v žiadnom prípade účtovať. Bolo to tu spomínané už viackrát!!!
tommail
24.01.06,10:30
Evanka,

a pokial si auto zaradim do majetku firmy (i keď nebudem jeho vlastnikom) mozem si uplatnovat pausal 6,20 ??

Ďakujem za odpoved
abel
18.02.06,18:18
Evanka,

a pokial si auto zaradim do majetku firmy (i keď nebudem jeho vlastnikom) mozem si uplatnovat pausal 6,20 ??

Ďakujem za odpoved

:eek: :confused: :eek:
Paušál si môžeš uplatňovať len pri vlastnom vozidle nezaradenom do majetku firmy.
Steffi
18.02.06,20:14
:eek: :confused: :eek:
Paušál si môžeš uplatňovať len pri vlastnom vozidle nezaradenom do majetku firmy.


S týmto nesúhlasím účtovný poradca mi v takomto prípade poradil, že môžem si uplatniť aj z cudzieho vozidla, ale musím mať s osobou, ktorá je vlastníkom urobenú zmluvu.

:)
Melnick
18.02.06,20:37
Ja by som to urobila takto:
- s otcom (alebo s iným rodinným príslušníkom, príp. aj inou fyzickou osobou) by som uzavrela na určité obdobie (väčšinou na celý rok) zmluvu o prenájme motorového vozidla
- podľa zákona platného od 1.1.2006 by som zaplatila daň z motorových vozidiel a uplatnila si ju v nákladoch, za rok 2005 bola cestná daň zaplatená za iného daňovníka nedaňový výdavok
- do nákladov by som si uplatnila len spotrebované PHL, sadzbu základnej náhrady 6,20 nie, nakoľko to nie je moje súkromné auto
- v prípade platcu DPH by som z bločkov za PHL aj uplatnila odpočet DPH (v zmluve by bolo uvedené že auto budem výhradne používať ja na podnikateľské účely)
- a do nákladov by som si uplatnila aj bločky na údržbu auta (v rozumnej výške)
Aspoň ja si to takto myslím a tak to aj účtujem. Som tu nová tak dopredu ďakujem za odpovede.

Súhlasím so všetkým, len pri nákladoch"v rozumnej" výške by som
bola opatrná.Tieto výdavky by som premietla do ceny nájmu.
/Proti tomu by nemal maťvýhrady ani DÚ./
Prípadne by som tieto v zmluve pomenovala.
V žiadnom prípade nie:poistné zákonné ani havarijné.:) :) :p
/Od 1.1.2005 -povinnosť DzMV/
zaclony
18.02.06,21:12
Už 2 dni surfujem a zisťujem ako to s autom je. Napíšem teda, čo som sa dozvedela,Tiež je v techničáku napísaný manžel a ja som SZČO,
Daň platí ten, kto auto využíva na podn.účely/to je od 1.1.2006 nové/.Ak je to auto manželové, to nevadí,lebo ide o bezpod.vlast. Do nákladou ide aj zaplatená daň, ktorú musíš zaplatiť do 15 dní od dátumu, od kedy si chceš uplatňovať náklady a to adekvátnou časťou dní v roku.
Do nákl.si dáš tzv.cesťáky.Niekto si odkladá bločky za mesiac,aby si stanovil priem.cenu paliva, iný nájde na www.slovnaft (http://www.slovnaft) priemernú cenu daného paliva /oboje je možné.V cesťákoch netreba udávať stav tachometra, iba najazdené km.A to sa dá všetko raz do mesiaca do nákladov.Bločky od benzínu netreba dokladať.
V prípade,že auto je požičané od cudzej osoby, musí byť podpísaná zmluva o výpožičke paragr.659 až 662 Obč.zák.Vtedy si do nákl.možno zahrnúť nájomné,spotr.poh.hmôt,opravy a údržbu, ak je to v zmluve dohodnuté,dialn.známky,park. aj daň z mot.voz. To všetko platí pre auto nezahrnuté v obch.majtku.Posledný odsek som citovala z knihy A-Z Daňové výdavky od Ing.Dobšovič
Evanka
18.02.06,23:06
Paušál si môžeš uplatňovať len pri vlastnom vozidle nezaradenom do majetku firmy.

S týmto nesúhlasím účtovný poradca mi v takomto prípade poradil, že môžem si uplatniť aj z cudzieho vozidla, ale musím mať s osobou, ktorá je vlastníkom urobenú zmluvu.

:)
Tak to ti zle poradil, lebo by ti to pri DK neuznali. Na 6,20 máš nárok iba pri vlastnom automobile nezaradenom do majetku firmy.
Melnick
19.02.06,08:34
S týmto nesúhlasím účtovný poradca mi v takomto prípade poradil, že môžem si uplatniť aj z cudzieho vozidla, ale musím mať s osobou, ktorá je vlastníkom urobenú zmluvu.

:)

Stefi ,každý spôsob účtovania má svoje vymedzené pravidlá
Súkr. MV nezaradené v majetku - paušál´áno
MV prenajaté,alebo vypožičané - paušál nie
Evanka a abelTi to vysvetlili v pred.príspevku dobre.:)
dom
19.02.06,11:23
Chcem sa popýtať, aký spôsob používate, keď tankovanie /nákup phm/ na auto vložené do podnikania je cez bankovú kartu k firemnému účtu. Na výpise z podnikateľského účtu je tankované napr. 20.1.2006, výpis mám a bloky za Phm dostanem na účtovanie niekedy okolo 25.2.05 /len pretože je termín DPH/. Ja som všetky tankovania cez účet dávala na náklady neovplyvn. základ dane a predložené paragóny /je ich viac ako tankované cez účet, a niektoré tankovania cez účet nie sú predložené/ som účtovala ako výdavok z pokladne. Z hľadiska daňového základu a uplatnenia dane DPH to bude asi dobre, len mi to nejako "nesedí" logicky, ako to robíte Vy???
Ďakujem za názory.
Muška
19.02.06,11:25
Registračný blok účtujem ako výdaj v hotovosti.

a následne - výpis z účtu - cez priebežné položky.
dom
19.02.06,11:49
Ďakujem za rýchlu reakciu,
Muška, výpis z účtu dám na výdaj- priebežne položky,
a hneď aj príjem - priebežné položky, mne tam akosi chýba doklad na základe
ktorého a čo beriem do príjmu. potom paragon dám ako výdaj pokladňa, prev. réžia, spotreba PHM.
pripomienka: priebežne položky sa snažím mať vydokladované, napr. mám odpísaný výdaj z účtu - výpis účtujem na prieb. položky, v banke mi dajú doklad o výbere z účtu, k tomu si vystavím príjmový doklad do pokl.- prieb. položka.
Muška
19.02.06,16:33
Ak mám doklad /ten malý, ktorý je pripnutý k dokladu z RP/ , tak ho pripojím k PPD, ak nemám, tak ho proste nepripojím.
Sú to vlastne iba peniaze na ceste....neovplyvňujú Ti základ dane......tak to tragicky neriešim.
weva
19.02.06,22:22
Ja by som to urobila takto:
- s otcom (alebo s iným rodinným príslušníkom, príp. aj inou fyzickou osobou) by som uzavrela na určité obdobie (väčšinou na celý rok) zmluvu o prenájme motorového vozidla
- podľa zákona platného od 1.1.2006 by som zaplatila daň z motorových vozidiel a uplatnila si ju v nákladoch, za rok 2005 bola cestná daň zaplatená za iného daňovníka nedaňový výdavok....
Ale pre toho rodinného príslušníka by to bol príjem z prenájmu a musel by podávať daňové priznanie, nie?
tommail
20.02.06,12:32
Kája.
20.02.06,19:01
Idem sa spýtať, pred začatím živnosti som si zobrala auto typu N na leasing. Zaplatila som daň z motorových vozidiel, ale nazahrnula ho do majetku. Môžem si uplatniť aj paušál? Síce nie som vlastníkom vozidla, ale v techničáku som zapísala ako držiteľ osvedčenia. Ďakujem za odpovede.
ini
21.02.06,12:24
Idem sa spýtať, pred začatím živnosti som si zobrala auto typu N na leasing. Zaplatila som daň z motorových vozidiel, ale nazahrnula ho do majetku. Môžem si uplatniť aj paušál? Síce nie som vlastníkom vozidla, ale v techničáku som zapísala ako držiteľ osvedčenia. Ďakujem za odpovede.

V zakone je napisane vlastnik, takze ja by som si dala asi len spotrebu a pausalnu nahradu nie. Pripade si to over na DRSR.
ini
21.02.06,12:25
Idem sa spýtať, pred začatím živnosti som si zobrala auto typu N na leasing. Zaplatila som daň z motorových vozidiel, ale nazahrnula ho do majetku. Môžem si uplatniť aj paušál? Síce nie som vlastníkom vozidla, ale v techničáku som zapísala ako držiteľ osvedčenia. Ďakujem za odpovede.

V zakone je vyslovene napisane vlastnik. Ja by som si to overila na DRSR. Inak by som si asi dala len spotrebu a pausalnu nahradu nie.
lubinami
11.03.06,19:27
Reagujem na túto diskusiu. Teraz som v pomykove. V roku 2005 som zaplatila za OA . ktorý vlastním cestnú daň, aby som ho mohla používať v podnikaní, a do výdavkov som si dávala aj STK, diaľničnú známku, nákup pneumatiky , PHM a nejaké výdavky ako žiarovky a pod.- ako výdaj réžia -automobil. Ale auto mám napísané na seba, nie na firmu. Neúčtovala som si paušál tých 6,20, ale teda tie servisné náklady. Mohla som to takto účtovať ? Lebo z tejto diskusie som pochopila, že si môžem dať len výdaj na PHM x 6,20 a cestnú daň ? Alebo to zle chápem, a čo už teraz, keď už je všetko uzavreré ? Ale aspoň, v roku 2006 by som v tom chcela mať jasno. Ďakujem
atka4
12.03.06,12:45
Mňa včera oslovil známy a potreboval by poradiť v nasledovnom. V roku 2005 prenajal svoje motorové vozidlo rod. príslušníčke, ktorá je SZČO.... Mal povinnosť on zaplatiť ďaň z mot. vozidiel za rok 2005??? On živnosť nemá, je v trvalom pracovnom pomere, tenti príjem, keďže je cca 20.000,-/ rok posudzuje ako príležitostný príjem. Ďakujem.
Kája.
12.03.06,12:59
V roku 2005 mal povinnosť zaplatiť daň z motorových vozidiel vlastník vozidla, vo vašom prípade ten kto prenájíma auto. Ak zaplatil nájomca vozidla považuje sa tento za nedaňový výdavok.
atka4
12.03.06,13:11
Kája, Ďakujem. Nemám preň teda dobré správy. Pekný deň.
mihad
31.03.06,08:49
len by ma zaujimalo aky je rozdiel medzi cestnou danou a danou z motoroveho vozidla --- alebo je to to iste?
johankaP
31.03.06,12:03
Je to to iste. My "stare struktury" este niekedy pouzijeme aj vyraz cestna dan. Spravny je dan z motorovych vozidiel
molnarova2
24.05.07,05:25
dobrý deň
môže si podnikateľ- architekt zaúčtovať do výdavkov formou odpisov /2.odp.sk./ motorku ktorú využíva na ťažko prístupné miesta?
DPH si nemôže uplatniť tak ako aj pri os. automobile ?
rovnako musí viesť evidenciu prevádzky motorky ako pri os. aute?
potom vstupná cena motorky do odpisov sa prepočíta vrátane DPH?
Tweety
24.05.07,05:35
Ak ju má zaradenú do majetku, tak áno, pri motorke si môže uplatniť nárok na odpočet dph,/obmedzenie nie je) evidencia je potrebná.
molnarova2
24.05.07,11:06
Ďakujem za odpoved
len prosím nie je mi jasné ohľadne DPH pri motorke píšete že nie je obmedzenie
kde v ktorom § by som si to mohla pozrieť a uistiť si to?
Tweety
24.05.07,11:07
Je to § 49 Zákon o dph, konkrétne odst.7..
molnarova2
25.05.07,08:45
dobrý deň
už hodinu hľadam zoznam kategorii mot. vozidiel / M,N a pod./
poradí mi niekto kde nájdem takýto zoznam ?
Ďakujem
renča1
25.05.07,09:01
dobrý deň
už hodinu hľadam zoznam kategorii mot. vozidiel / M,N a pod./
poradí mi niekto kde nájdem takýto zoznam ?
Ďakujem

pozri príspevok:


http://www.porada.sk/showpost.php?p=204642&postcount=10
Jana Acsová
25.05.07,09:51
Po M a N je tu ešte všeobecnejší zoznam:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=124831&postcount=5
molnarova2
25.05.07,10:30
supééééér
ďakujem
michal.poppe
29.05.07,10:37
Ja by som to urobila takto:
- s otcom (alebo s iným rodinným príslušníkom, príp. aj inou fyzickou osobou) by som uzavrela na určité obdobie (väčšinou na celý rok) zmluvu o prenájme motorového vozidla
- podľa zákona platného od 1.1.2006 by som zaplatila daň z motorových vozidiel a uplatnila si ju v nákladoch, za rok 2005 bola cestná daň zaplatená za iného daňovníka nedaňový výdavok
- do nákladov by som si uplatnila len spotrebované PHL, sadzbu základnej náhrady 6,20 nie, nakoľko to nie je moje súkromné auto
- v prípade platcu DPH by som z bločkov za PHL aj uplatnila odpočet DPH (v zmluve by bolo uvedené že auto budem výhradne používať ja na podnikateľské účely)
- a do nákladov by som si uplatnila aj bločky na údržbu auta (v rozumnej výške)
Aspoň ja si to takto myslím a tak to aj účtujem. Som tu nová tak dopredu ďakujem za odpovede.

Môžem si v takomto prípade uplatniť do nákladov aj poplatky za parkovné, povinné a havaríjne poistenie, poplatok za umytie auta a servisné prehliadky?
books
05.02.08,10:59
Dobrý deň,
prvýkrát idem robiť knihu jázd pre SZČO,ktorý používa svoje súkromné auto k podnikaniu.On mi povedal,že doteraz to robil takto,napr :
za január najazdil cca 110 km x 6,20 + 850,00 Sk(nakúpený benzín) = 1532,00 Sk dal do réžie. Mne sa to akosi nezdá.

Viem,že si zaplatil daň z MV za rok 2007,poistku za auto - to si môže dať do nákladov?
Ako budem postupovať pri výpočte a uplatňovaní náhrady 6,20 ?
Prosím Vás o nejaký konkrétny príklad,podľa ktorého by som sa mohla riadiť.

Ďakujem.
Jana Acsová
05.02.08,11:17
Skúste aj vyhľadať, je toho na túto tému veľa. Pri súkromnom automobile (osobnom a vo vlastníctve) postupujete podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov.
súkromný automobil
základná náhrada
spotreba PHL
Jana Acsová
05.02.08,11:20
Jana Acsová
05.02.08,11:21
Dobrý deň,
prvýkrát idem robiť knihu jázd pre SZČO,ktorý používa svoje súkromné auto k podnikaniu.On mi povedal,že doteraz to robil takto,napr :
za január najazdil cca 110 km x 6,20 + 850,00 Sk(nakúpený benzín) = 1532,00 Sk dal do réžie. Mne sa to akosi nezdá. To je dobre, že sa Vám to nezdá ... lebo taký prepočet v žiadnom ustanovení zákona o dani z príjmov alebo zákona o cestovných náhradách nenájdete.
books
06.02.08,06:05
Ďakujem.
A ak som správne pochopila,tak to vypočítam takto :
Cena za benzín (orientačne) je napr. 39,70 Sk x 7,8 (priemerná spotreba) : 100 = 3,0966 (koeficient)
3,0966 (koeficient) + 6,20 (paušál) x 450 km (najazdené km) = 4 183,50 Sk a túto sumu dám do výdavkov.Takto by som postupovala celý rok.

Prosím Vás o odobrenie,či som to správne pochopila a vypočítala.

A môže si dať do nákladov zaplatené poistné a daň z MV ? Je to súkromné auto,ktoré používa k podnikaniu.

Ešte raz ďakujem.
books
07.02.08,09:17
Ďakujem.
A ak som správne pochopila,tak to vypočítam takto :
Cena za benzín (orientačne) je napr. 39,70 Sk x 7,8 (priemerná spotreba) : 100 = 3,0966 (koeficient)
3,0966 (koeficient) + 6,20 (paušál) x 450 km (najazdené km) = 4 183,50 Sk a túto sumu dám do výdavkov.Takto by som postupovala celý rok.

Prosím Vás o odobrenie,či som to správne pochopila a vypočítala.

A môže si dať do nákladov zaplatené poistné a daň z MV ? Je to súkromné auto,ktoré používa k podnikaniu.

Ešte raz ďakujem.
books
07.02.08,09:18
Ďakujem.
A ak som správne pochopila,tak to vypočítam takto :
Cena za benzín (orientačne) je napr. 39,70 Sk x 7,8 (priemerná spotreba) : 100 = 3,0966 (koeficient)
3,0966 (koeficient) + 6,20 (paušál) x 450 km (najazdené km) = 4 183,50 Sk a túto sumu dám do výdavkov.Takto by som postupovala celý rok.

Prosím Vás o odobrenie,či som to správne pochopila a vypočítala.

A môže si dať do nákladov zaplatené poistné a daň z MV ? Je to súkromné auto,ktoré používa k podnikaniu.

Ešte raz ďakujem.
Prosím Vás o odobrenie,či som postupovala správne.
Ďakujem
Muška
07.02.08,09:26
(7) Výsledná suma základnej náhrady a výsledná suma náhrady za spotrebované pohonné látky sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor.

Výpočet:
/39,7 x7,8 : 100/ x 450 km = 1393,47 , zaokrúhlenie 1394,- Sk
6,20 x 450 km = 2790,- Sk

1394 + 2790 = 4184,- Sk

Daň z MV - do VOZD
Poistné - nie je VOZD
Jana Acsová
07.02.08,15:06
Čo sa týka poistného, tak tam je možné "isté uplatnenie" ... to len pre úplnosť. Prepočet a preukázanie však môže byť dosť náročné, v praxi sa spravdla neuplatňuje.

A upozorňujem zároveň, že postup v pripnutých linkoch sa týka roka 2007. Od 1.1.2008 sa zmenilo ustanovenie § 19 ods. 2 písm. e) ZoDP a platí cena PHL platná v čase ich nákupu.

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu (zákona o cestovných náhradách).
Muška
07.02.08,15:20
platných v čase ich nákupu

Janka,
tzn., že budem musieť mať aj pri súkromnom aute použitom na podnikanie:
1. aspon jeden doklad v mesiaci /ako dôkaz koľko stáli PHM/ alebo
2. budem musieť mať na počet km aj potrebný počet dokladov o nákupe PHM v mesiaci ??
Jana Acsová
07.02.08,15:29
Janka,
tzn., že budem musieť mať aj pri súkromnom aute použitom na podnikanie:
1. aspon jeden doklad v mesiaci /ako dôkaz koľko stálo PHM/ alebo
2. budem musieť mať na počet km a potrebný počet dokladov o nákupe PHM v mesiaci ??Zastávam názor ... zdokladovať cenu všetkých PHL, ktoré vykazujem v spotrebe.
Muška
07.02.08,15:34
Zastávam názor ... zdokladovať cenu všetkých PHL, ktoré vykazujem v spotrebe.

Janka,
ja by som chcela zastávať názor , že stačí jeden doklad /aj to je už veľa/ :D:D:D

Len či mi to pomôže:rolleyes:
Jana Acsová
07.02.08,15:44
Zastávať samozrejme môžeš ... keď si ho obhájiš. (Tak to som Ti nepomohla, že?):)

Z dôvodovej správy k novele vyplýva, že zámerom legislatívneho spresnenia bolo zrovnoprávnenie písm. e) s písm. l) ... aj to ma vedie nepriamo k preukázaniu nákupu.
andrej_rv
07.02.08,15:49
Janka,
ja by som chcela zastávať názor , že stačí jeden doklad /aj to je už veľa/ :D:D:D

Len či mi to pomôže:rolleyes:Medzi chcieť a môcť býva často veľmi ďaleko ;):D.
V zákone sa píše podľa cien platných v čase ich nákupu. Ak vykážeš cesty so spotrebou povedzme 20 litrov a bloček budeš mať len na 5 litrov, mne z toho logicky vychádza, že si musela ešte aspoň raz tankovať. A bez bločka sa asi ťažko bude dokladovať cena nákupu tých ďalších 15 litrov (aj keď by sa to možno dalo cez nejaké potvrdenie z ČS ;)). Podľa mňa by litre na bločkoch mali pokrývať minimálne spotrebu na km vykázaných na pracovné cesty. Ale § alebo nejaký odborný výklad som pre podporu svojho názoru zatiaľ nečítal :)
Muška
07.02.08,15:49
Janka, niekedy veľmi dávno sa to už riešilo , že v čase nákupu a či stačí iba tabuľka PHM zo štatistiky, či jeden doklad, či všetky..... potom nám /tuším od jedu/ aspon zatrhli základnú náhradu. A fčul toto ??? :eek:
Je nám všetkým jasné, že si na konci roka všetci naháňajú km....., tak už budú musieť naháňať aj bloky :D
Jana Acsová
07.02.08,15:52
Je nám všetkým jasné, že si na konci roka všetci naháňajú km....., tak už budú musieť naháňať aj bloky :DCelkom komická predstava. Len doplním ... termobloky :D
andrej_rv
07.02.08,15:52
Je nám všetkým jasné, že si na konci roka všetci naháňajú km....., tak už budú musieť naháňať aj bloky :DBločky treba naháňať už od teraz (preventívne aj do zásoby ;)).
Muška
07.02.08,15:53
Medzi chcieť a môcť býva často veľmi ďaleko ;):D.
V zákone sa píše podľa cien platných v čase ich nákupu. Ak vykážeš cesty so spotrebou povedzme 20 litrov a bloček budeš mať len na 5 litrov, mne z toho logicky vychádza, že si musela ešte aspoň raz tankovať. A bez bločka sa asi ťažko bude dokladovať cena nákupu tých ďalších 15 litrov (aj keď by sa to možno dalo cez nejaké potvrdenie z ČS ;)). Podľa mňa by litre na bločkoch mali pokrývať minimálne spotrebu na km vykázaných na pracovné cesty. Ale § alebo nejaký odborný výklad som pre podporu svojho názoru zatiaľ nečítal :)
Andrejko,
napr. natankujem plnú nádrž /samozrejme súkromné vozidlo/ neplánujem nikam cestovať /čo sa týka podnikania/ ...prasknem doklad do koša.....a šups zrazu musím pracovne vycestovať. Vypustím nádrž /najlepšie - do kanála :D/ a natankujem, aby som mala doklad?

Ja viem , že píšem blbosti :D, ale napr.
andrej_rv
07.02.08,16:00
...prasknem doklad do koša.....a šups zrazu musím pracovne vycestovať. Vypustím nádrž /najlepšie - do kanála :D/ a natankujem, aby som mala doklad?

Ja viem , že píšem blbosti :D, ale napr.Tak si potom v tzv. dôkaznej núdzi. A tá má - ako každý problém - minimálne 2 až viac riešení:
- pracovne vycestuješ, ale cestu nevykážeš. Až potom, ak budeš mať doklad o cene
- stanovíš si v internej smernici, že žiadne doklady použiteľné v daňovom konaní nebudeš práskať v priebehu zdaňovacieho obdobia do koša :D
- požiadaš blížneho svojho o bloček na inkriminovaný termín
- ako doklad o cene si okopíruješ bloček z iného účtovníctva...atď :)
Jana Acsová
07.02.08,16:01
...prasknem doklad do koša...
Ak sa vozidlo využíva na podnikanie ... tak je v záujme podnikateľa neprasknúť ho tam ... no alebo ak tak urobí, tak nech ho teda začne naháňať hneď.

Muši ... je treba jednoducho na to SZCO upozorniť. Účtovníci bloky naháňať veru nepôjdu:)
Muška
07.02.08,16:02
Janka,
ma tu oblieva studený pot, lebo keď platilo
ceny v čase použitia - používala som tabuľku zo štatistiky pri súkromných vozidlách /žiadne bloky/. - dúfam, že správne

Od 1.1.2008
ceny v čase nákupu - OK musím mať doklad ...tzn.....extrém...v januári bola tá moja cesta /s plnou nádržou bez dokladu/.....a just som potom už celý rok nikam nechodila a mám doklad o nákupe až z decembra?? - nemvadí.??
Denda
07.02.08,16:03
mimotemy ulejem niečo?:D
Jana Acsová
07.02.08,16:05
Od 1.1.2008
ceny v čase nákupu - OK musím mať doklad ...tzn.....extrém...v januári bola tá moja cesta /s plnou nádržou bez dokladu/.....a just som potom už celý rok nikam nechodila a mám doklad o nákupe až z decembra?? - nemvadí.??
Nnno ... ak sa SZCO nemôže pozadu stravovať ... nemôže ani pozadu jazdiť.
Muška
07.02.08,16:06
Denduška.......už len Ty si tu chýbala :D:D
Muška
07.02.08,16:07
Janka, Andrejko, ďakujem Vám za rozhovor, idem volať klientom, nech začnú zbierať bločky po pumpách :D:D
andrej_rv
07.02.08,16:12
Janka,
ma tu oblieva studený pot, lebo keď platilo
ceny v čase použitia - používala som tabuľku zo štatistiky pri súkromných vozidlách /žiadne bloky/. - dúfam, že správne

Podľa vtedajšieho textu zákona podľa mňa áno. A ak si napr. tankovala deň vopred, alebo si natankovala doplna, jazdila dlhšiu dobu a medzitým sa menila cena PHL, tak správnejšie ako bloček (keďže cena v čase tankovania mohla byť iná ako cena v čase použitia vyžadovaná zákonom).
andrej_rv
07.02.08,16:13
idem volať klientom, nech začnú zbierať bločky po pumpách :D:D Máš už 6-týždňové meškanie, tak sa snaž :D
Anik
08.02.08,19:05
dobrý večer
klient si kupil motorove vozidlo nie na firmu, ale na sukr. osobu. cast hodnoty vozidla zaplatil v hotovosti a na cast vozidla si zobral pozicku, ktoru splaca 24 mesiacov. Na vozidlo zriadili zalozne pravo az do zaplatenia vysky pozicky. klient s tymto vozidlom podnika. ma zaplatenu cestnu dan/osobna preprava osob/
- Ako si moze previest vozidlo na firmu?,aby si mohol uplatniť mesačné splátky ako DUV
za pomoc ďakujem
Anika
Anja111
09.02.08,05:38
dobrý večer
klient si kupil motorove vozidlo nie na firmu, ale na sukr. osobu. cast hodnoty vozidla zaplatil v hotovosti a na cast vozidla si zobral pozicku, ktoru splaca 24 mesiacov. Na vozidlo zriadili zalozne pravo az do zaplatenia vysky pozicky. klient s tymto vozidlom podnika. ma zaplatenu cestnu dan/osobna preprava osob/
- Ako si moze previest vozidlo na firmu?,aby si mohol uplatniť mesačné splátky ako DUV
za pomoc ďakujem
Anika
Splátky pôžičky sú VNZD. Do VOZD idú odpisy vozidla, ak je zaradené v obchodnom majetku...
Anik
09.02.08,14:03
práve že to vozidlo nieje v obchodnom majetku a zrejme si nemôže uplatniť ani 6,2, iba DzMV na druhý rok a PHM na základe bločka
je na ňom záložné právo a vďaka za snahu
Anika
Muška
09.02.08,14:24
práve že to vozidlo nieje v obchodnom majetku a zrejme si nemôže uplatniť ani 6,2, iba DzMV na druhý rok a PHM na základe bločka
je na ňom záložné právo a vďaka za snahu
Anika

Ak je vlastník, tak si môže uplatniť 6,20 + PHM.

Iba ak by bol nájomca /napr. leasing/, alebo ak by auto vložil do obchodného majetku, tak si môže uplatniť PHM /6,20 si nemôže uplatniť/, ale môže si uplatniť všetky ďalšie náklady na auto /voda, oleje, opravy, náhr. diely...../
klinec1
14.02.08,13:34
Manzelka podnika ako SZCO. Ked kupime nove auto ale v TP budem uvedeny ako majitel ja moze si auto manzela zaradit do podnikania ?
Ak ano ako ?
Macy32
20.02.08,18:30
Dobrý deň, zaujímalo by ma, ak nemám auto vložené v majetku, ale mám zaplatenú cestnú daň, viem si dávať do výdajov aj položky ako napr. parkovné ?
Zoltán Kovács
20.02.08,18:39
Dobrý deň, zaujímalo by ma, ak nemám auto vložené v majetku, ale mám zaplatenú cestnú daň, viem si dávať do výdajov aj položky ako napr. parkovné ?

Keď si vypíšeš cesťák, tak áno, ako nutné vedlajšie výdavky.
ivana2703
23.02.08,09:39
Chcem sa opýtať, ak živnostník do apríla 2007 používal súkr. vozidlo na podnikateľské účely a v apríli kúpil nové auto - no vtedajšia ekonómka mu poradila dať ho na živnosť - môžem ho akože neuviesť do podnikania a naďalej mu dávať použitie len toho súkromného vozdidla? Vďaka
Zoltán Kovács
23.02.08,09:42
Chcem sa opýtať, ak živnostník do apríla 2007 používal súkr. vozidlo na podnikateľské účely a v apríli kúpil nové auto - no vtedajšia ekonómka mu poradila dať ho na živnosť - môžem ho akože neuviesť do podnikania a naďalej mu dávať použitie len toho súkromného vozdidla? Vďaka

Áno môžeš, ale v tom prípade žiadne iné náklady na to nové auto sa nemôžu účtovať. Zaradenie do majetku je právo a nie povinnosť.
kristín
26.02.08,12:19
Ahoj,
chcem sa poradiť, je možné preradiť auto z podnikania do osobného vlastníctva? Môžete ma odporučiť na nejaké opatrenie DÚ, v ktorom to bolo odsúhlasené. Lebo mám informáciu, že pred 2-3 rokmi to nešlo. Vďaka
ejka2403
26.02.08,13:19
Živnostník má motorové vozidlo v majetku firmy. Náklady na cestovné sa vypočítavajú : (priemerná spotreba x cena PH):100 ?
Keď je MV majetkom firmy, tak sa k tomu nepripočítava základná sadzba na km (6,2 Sk na km)?
Ešte sa chcem spýtať, či priemerná spotreba v TP je to isté ako kombinovaná spotreba uvedená v TP?
Ďakujem
Beata2
26.02.08,18:30
Dobrý večer poraďáci, prešla som už veľa tém, ale nenašla som odpoveď. Prosím Vás o radu: FO kúpil auto v r.2005 za 200 000 Sk. V r.2006 začal podnikať a auto vložil do podnikania. Neuplatňoval odpisy. V júni r.2007 auto vyradil z podnikania a v dec2007 ho predal za 100000 Sk.
1. V akej hodnote mal auto zaradiť do podnikania /200000 alebo na základe nejakého posudku/?
2. Predaj auta ide k ostatným príjmom, aký §? Aký výdavok si môže uplatniť?
Prosím poraďte mi alebo ma nasmerujte na link. Vopred ďakujem.
tinaM
26.02.08,19:19
Dobrý večer poraďáci, prešla som už veľa tém, ale nenašla som odpoveď. Prosím Vás o radu: FO kúpil auto v r.2005 za 200 000 Sk. V r.2006 začal podnikať a auto vložil do podnikania. Neuplatňoval odpisy. V júni r.2007 auto vyradil z podnikania a v dec2007 ho predal za 100000 Sk.
1. V akej hodnote mal auto zaradiť do podnikania /200000 alebo na základe nejakého posudku/?
2. Predaj auta ide k ostatným príjmom, aký §? Aký výdavok si môže uplatniť?
Prosím poraďte mi alebo ma nasmerujte na link. Vopred ďakujem.

1. Pri preradení hmotného majetku z osobného užívania do podnikania postupujeme podľa § 25 ods. 5 ZDP = odpisuje majetok ako v ďaľších rokoch odpisovania zo VC stanovenej podľa § 25 ods.l písm.d) ZDP, t.j. zo VC, ktorá sa rovná OC, pričom za roky nepoužívania hmotného majetku na zabezpečenie zdaniť.príjmov sa odpisy neuplatňujú.
Znamená to, zaradí ho v hodnote Sk 200.000,- a Sk 50.000,- /odpis za rok 2005 / neuplatní a v r. 2006 ho mohol odpisovať ako v druhom roku.

2. Zdaní ho podľa § 8 ods.1 písm.c).
Sk 100.000 príjem a výdavok bude zostatková cena auta, ktorú uplatní do výšky príjmu. /Zostatková cena auta v r. 2007 bude 150.000,- ale do výdavkov dá len 100.000.
brendina
26.02.08,19:45
Dobý večer, prosim Vás o radu.
V Máji 2007 kúpi FO užitkový automobil. Podnikať začne v auguste 2007 , zaradi ho do podnikania. V januári auto predá. Podnikateľ doniesol o predaji len príjmový pokl. doklad vystavený na autobazár bez DPH. Musi z toho príjmu odviesť daň ? Je platcom DPH. Ďakujem
Beata2
26.02.08,19:48
Veľmi pekne ďakujem, pekný večer
Zuzanak1
08.03.08,07:09
Dobrý deň. Ako si tak zbežne čítam, tak sa dozvedám rôzne veci. Asi by som mala častejšie čítať. Prosím Vás zčítanejších o radu. Ak SZČO používa na podnikanie auto, ktoré je ale napísané na jeho otca (kvôli lacnejšej poistke), nemôže si v roku 2008 uplaniť - základnú sadzbu na kilometer 6,20 ? Aké sú ešte rozdiely vo výdavkoch na uplatnenie, ak má auto na seba, a ak používa niekoho iného ? Ako to je to teraz s tými bločkami, musí si ich odkladať a robič Cesťáky presne podľa natankovania a platnej ceny z bločku ? ďakujem.
Johanka
08.03.08,07:56
Dobrý deň. Ako si tak zbežne čítam, tak sa dozvedám rôzne veci. Asi by som mala častejšie čítať. Prosím Vás zčítanejších o radu. Ak SZČO používa na podnikanie auto, ktoré je ale napísané na jeho otca (kvôli lacnejšej poistke), nemôže si v roku 2008 uplaniť - základnú sadzbu na kilometer 6,20 ? Aké sú ešte rozdiely vo výdavkoch na uplatnenie, ak má auto na seba, a ak používa niekoho iného ? .

O tomto hovorí ustanovenie § 19 ods.2 písm.e/ Zákona o dani z príjmov a nie je to novinka pre rok 2008 ... základná náhrada sa môže uplatniť iba pri vlastnom osobnom MV.



Cesťáky presne podľa natankovania a platnej ceny z bločku ? ďakujem.
Vyúčtovanie cestovných výdavkov sa robí podľa najazdených kilometrov ;).
Zuzanak1
08.03.08,09:18
O tomto hovorí ustanovenie § 19 ods.2 písm.e/ Zákona o dani z príjmov a nie je to novinka pre rok 2008 ... základná náhrada sa môže uplatniť iba pri vlastnom osobnom MV.


Vyúčtovanie cestovných výdavkov sa robí podľa najazdených kilometrov ;).
dakujem za odpoveď. Nemyslela som tým, že je to platné od r. 2008, ale že ako je to platné v r. 2008. Nerobím spätne, myslím dopredu. ďakujem.
Zuzanak1
08.03.08,09:20
A ak zamestnanec použije iné auto ako zamestnávateľa, a nie je jeho vlastné, ale napr. jeho rodičov, má nárok na zákaladnú náhradu ? ďakujem.
evina
08.03.08,09:28
A ak zamestnanec použije iné auto ako zamestnávateľa, a nie je jeho vlastné, ale napr. jeho rodičov, má nárok na zákaladnú náhradu ? ďakujem.

Nie nemá. Musí ísť len o jeho vlastné auto...

Nižšie vysvetlené , uvažovala som o SZČO.
Zuzanak1
08.03.08,11:28
Nie nemá. Musí ísť len o jeho vlastné auto...
dakujem
Janinkaaa
08.03.08,11:40
O tomto hovorí ustanovenie § 19 ods.2 písm.e/ Zákona o dani z príjmov a nie je to novinka pre rok 2008 ... základná náhrada sa môže uplatniť iba pri vlastnom osobnom MV.


Vyúčtovanie cestovných výdavkov sa robí podľa najazdených kilometrov ;).

Nie je to novinka pre rok 2008 ? Platilo to aj v r. 2007 ?
Pepa
08.03.08,12:05
Nie je to novinka pre rok 2008 ? Platilo to aj v r. 2007 ?
Platilo to aj v roku 2007 - základná náhrada len na vlastné MV.
Johanka
08.03.08,12:13
Nie je to novinka pre rok 2008 ? Platilo to aj v r. 2007 ?
Je to novinka od 1.11.2004 ;).
Janinkaaa
08.03.08,12:15
Je to novinka od 1.11.2004 ;).

Nepotešili ste ma dievčatá.

Akosi sa mi to nezdá. Nebolo na tú tému nejaké usmernenie z DÚ, že náhrada sa môže použiť aj pri požičaných autách ? ?
Johanka
08.03.08,12:23
Znenie ustanovenia § 19 ods.2 písm. e/ Zákona o dani z príjmov je podľa mňa v tomto bode jedno z najzrozumiteľnejších... vlastné osobné MV ....:)
Andrea25
08.03.08,12:46
Dobrý deň, mám opačnu otázku. SZČO má zakúpené auto na IČO. Môžem aj v tomto prípade uplatňovať cestovné náhrady, alebo ho musím zaradiť do majetku a uplatňovať odpisy. Ďakujem
Janinkaaa
08.03.08,13:02
Znenie ustanovenia § 19 ods.2 písm. e/ Zákona o dani z príjmov je podľa mňa v tomto bode jedno z najzrozumiteľnejších... vlastné osobné MV ....:)

Nedalo mi to a trochu som sa"prehraba" v príspevkoch


http://www.porada.sk/t63908-sluzobka.html
evina
08.03.08,13:12
Tu sa opäť raz ukázal jeden problém, ak miešame hrušky s jablkami.
Ja som videla tému "Opäť raz auto v podnikaní" a automaticky som v predchádzajúcom príspevku napísala
"svoje vlastné" , ten zamestnanec mi tam jednoducho vypadol. Johanka odpovedala na SZČO a Janinka asi reagovala na moju odpoveď, kde otázka na zamestnanca nie je správne uvedená - nejde o podnikanie. Takže opravujem samú seba. Podľa nasledovného paragrafu zákona o cestovných náhradách zamestnanec môže použiť aj cudzie auto, len sa o tom musí dohodnúť so zamestnávateľom.

1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky.

Nie je teda uvedené vlastné.

P.s. Ďakujem Libi za otázku, či je to ozaj tak, nič si neprehliadla, ale ja som prehliadla zamestnanca v podnikaní:)
Johanka
08.03.08,13:18
Janinka odcitovala moju odpoveď, kde je uvedné aj ustanovenie zákona, ktoré sa týka SZČO. Takže som odpovedala v duchu citovaného .
Nebolo by na škodu, §§ uvedené v odpovediach aj čítať ...:rolleyes:.
evina
08.03.08,13:22
Janinka odcitovala moju odpoveď, kde je uvedné aj ustanovenie zákona, ktoré sa týka SZČO. Takže som odpovedala v duchu citovaného .
Nebolo by na škodu, §§ uvedené v odpovediach aj čítať ...:rolleyes:.

No veď preto vravím, že to je guláš....z ďalšieho kontextu som pochopila, že si myslí, že téma je ďalej rozvíjaná o zamestnancovi a ešte s citáciou na SZČO...

Takže podľa § 19 odst. 2 písmeno e - SZČO môže použiť len svoje vlastné auto, ak si chce uplatniť náhrady
a podľa § 7 zákona o cestovných náhradách zamestnanec môže použiť aj cudzie auto po dohode so zamestnávateľom.
Janinkaaa
08.03.08,13:23
Prepáčte dievčatá. Musím sa naučiť čítať.
Zuzanak1
08.03.08,13:43
Tu sa opäť raz ukázal jeden problém, ak miešame hrušky s jablkami.
Ja som videla tému "Opäť raz auto v podnikaní" a automaticky som v predchádzajúcom príspevku napísala
"svoje vlastné" , ten zamestnanec mi tam jednoducho vypadol. Johanka odpovedala na SZČO a Janinka asi reagovala na moju odpoveď, kde otázka na zamestnanca nie je správne uvedená - nejde o podnikanie. Takže opravujem samú seba. Podľa nasledovného paragrafu zákona o cestovných náhradách zamestnanec môže použiť aj cudzie auto, len sa o tom musí dohodnúť so zamestnávateľom.

1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky.

Nie je teda uvedené vlastné.

P.s. Ďakujem Libi za otázku, či je to ozaj tak, nič si neprehliadla, ale ja som prehliadla zamestnanca v podnikaní:)

Prepáčte za ten chaos. Len keď som riešila tú náhradu, tak ma hneď napadlo, ako je to pri zamestnancoch, lebo ja robím náhrady z oboch strán. Nenapadlo ma, že som sa mala držať témy.:mee:
evina
08.03.08,13:50
Prepáčte za ten chaos. Len keď som riešila tú náhradu, tak ma hneď napadlo, ako je to pri zamestnancoch, lebo ja robím náhrady z oboch strán. Nenapadlo ma, že som sa mala držať témy.:mee:

A ja Ťa nabudúce miesto automatickej odpovede upozorním, že si mimo témy :Dmimotemy
Andrea25
08.03.08,17:27
Prosím poradíte mi, či podnikateľ fyzická osoba, ktorá zakúpila auto na IČO musí toto auto zaradiť do majetku, alebo si môže zvoliť, že si bude uplatňovať iba cestovné náhrady.
Evanka
10.03.08,20:18
Prosím poradíte mi, či podnikateľ fyzická osoba, ktorá zakúpila auto na IČO musí toto auto zaradiť do majetku, alebo si môže zvoliť, že si bude uplatňovať iba cestovné náhrady.
Záleží na daňovníkovi, ako sa rozhodne. Nemusí automobil zaradiť do majetku. FO s IČO a FO s r.č. je ten istý právny subjekt.
unaghy
11.07.08,12:45
V prípade kúpy auta na leasing, kde SZČO vlastne používa "cudzie" auto na podnikanie je odkázaný iba na uplatnenie si výdavkov z PHM. Niekto tu poradil zaradiť auto do majetku firmy. Je to vôbec právne priechodné zaradiť si "cudziu" vec do majetku svojej firmy? Podľa mňa nie...
Tweety
11.07.08,12:48
V prípade kúpy auta na leasing, kde SZČO vlastne používa "cudzie" auto na podnikanie je odkázaný iba na uplatnenie si výdavkov z PHM. Niekto tu poradil zaradiť auto do majetku firmy. Je to vôbec právne priechodné zaradiť si "cudziu" vec do majetku svojej firmy? Podľa mňa nie...
Áno je to priechodné, ak si SZČO obstará MV formou finančného lízingu, zaradí si ho do majektu dňom prevzatia MV od líz. spoločnosti.
unaghy
11.07.08,12:59
Áno je to priechodné, ak si SZČO obstará MV formou finančného lízingu, zaradí si ho do majektu dňom prevzatia MV od líz. spoločnosti.
Oceňujem tvoju odpoveď, ale vedela by si ma nasmerovať na relevantný právny predpis alebo usmernenie, ktoré o tom pojednáva? Ďakujem
evina
11.07.08,15:31
Oceňujem tvoju odpoveď, ale vedela by si ma nasmerovať na relevantný právny predpis alebo usmernenie, ktoré o tom pojednáva? Ďakujem

Ak auto kúpené na lizing zaradíš do majetku postupuješ v zmysle Postupov účtovania v JÚ....a zákona 593/2003 v znení neskorších predpisov
Postupy účtovania:
§ 17 Finančný prenájom

(1) Na účely účtovania finančného prenájmu sa rozumie
a) finančným prenájmom obstaranie dlhodobého hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci za dohodnuté platby počas dohodnutej doby nájmu32) tohto majetku,



(4) V deň prevzatia majetku nájomcom sa účtuje v knihe záväzkov a v knihe dlhodobého majetku nájomcu záväzok z finančného prenájmu v ocenení rovnajúcom sa istine u nájomcu. Náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu sú súčasťou ocenenia majetku.

zákon o dani z príjmov - § 26 odst. 8

Oba predpisy nájdeš tu na Porade v lište "zákony"
Tu nájdeš ako lizing odpisovať
http://www.porada.sk/t9121-leasing-tabulka-v-exceli.html
Kukuč
13.01.09,17:17
Auto, ktoré bolo v roku 2008 a pred v majetku firmy. V roku 2009 prevediem do osobného vlastníctva. Budem si môcť v roku 2009 uplatňovať náhradu? Myslím 5,5O Sk/km + benzín. Ďakujem.
Tweety
13.01.09,17:18
Auto, ktoré bolo v roku 2008 a pred v majetku firmy. V roku 2009 prevediem do osobného vlastníctva. Budem si môcť v roku 2009 uplatňovať náhradu? Myslím 5,5O Sk/km + benzín. Ďakujem.
Áno, ale už určite nie v Sk. Od 1.1. 09 je tu predsa €.
Kukuč
13.01.09,17:26
Ďakujem za bleskovú odpoveď. Samozrejme, že v €. Chvíľku budú ešte kolovať v textoch koruny.
Johanka
13.01.09,17:30
Auto, ktoré bolo v roku 2008 a pred v majetku firmy. V roku 2009 prevediem do osobného vlastníctva. Budem si môcť v roku 2009 uplatňovať náhradu? Myslím 5,5O Sk/km + benzín. Ďakujem.
5,50 Sk/km je 0,183 €/km
natkov
18.01.09,06:04
Vrátim sa k predošlím príspevkom... Klient má súkr. auto používane na podnikanie, Samozrejme, že chodí na ňom súkromne aj firemne. Otázka. Zdokladoval mi 4 doklady o nákupe PHM za mesiac, ktorý doklad je správny na použitie ceny PHM? Urobiť priemer dokladov o zaplatení PHM?????? od 1.1.2008 sa píše evidencia služobných jázd, alebo kniha jázd a píše sa všetko aj súkromné jazdy????
NAVA
28.01.09,09:26
Vrátim sa k predošlím príspevkom... Klient má súkr. auto používane na podnikanie, Samozrejme, že chodí na ňom súkromne aj firemne. Otázka. Zdokladoval mi 4 doklady o nákupe PHM za mesiac, ktorý doklad je správny na použitie ceny PHM? Urobiť priemer dokladov o zaplatení PHM?????? od 1.1.2008 sa píše evidencia služobných jázd, alebo kniha jázd a píše sa všetko aj súkromné jazdy????
Môžeš použiť cenu zistenú váženým aritmetickým priemerom, ktorú vypočítaš z bločkov ako podiel súčtu cien(celkové ceny za nákup PHL) a množstva. Píšeš len evidenciu služobných jázd.
kubkokubko
28.01.09,09:48
Ahojte mozem sa opytat ako sa oceni 5 rocny Renault Laguna Combi pri vklade podnikatela do podnikania?

A ako som citala pri uplatnovani cestovnych nahrad ste spominali pocet km x suma nahrady a preco sa tam spomina aj + nejaka suma benzinu? Ved spotrebu benzinu vyjadrim tym, ze km vynasobim nahradou, nie? A kolko je teraz vlastne v eurach? Dakujem velmi pekne za vas cas
liba2
28.01.09,11:41
Ahojte mozem sa opytat ako sa oceni 5 rocny Renault Laguna Combi pri vklade podnikatela do podnikania?

A ako som citala pri uplatnovani cestovnych nahrad ste spominali pocet km x suma nahrady a preco sa tam spomina aj + nejaka suma benzinu? Ved spotrebu benzinu vyjadrim tym, ze km vynasobim nahradou, nie? A kolko je teraz vlastne v eurach? Dakujem velmi pekne za vas cas
Pri cestovných náhradách za použitie vlastného MV sa účtuje:
- základná náhrada 0,183 € (5,50 Sk) x počet najazdených km
- náhrada za spotrebované PH = km x spotreba podľa TP : 100 x cena benzínu za l L.
AlkaS
28.01.09,15:02
Môžeš použiť cenu zistenú váženým aritmetickým priemerom, ktorú vypočítaš z bločkov ako podiel súčtu cien(celkové ceny za nákup PHL) a množstva. Píšeš len evidenciu služobných jázd.

ahojte ja mám tiež taký problém, chcem vedieť, či som to dobre pochopila. Urobím si napríklad mesačne priemer napr. mesačne, vediem evidenciu jázd napr. jeden mesiac je 1/2 podnikanie a 1/2 súkromne, ďalší mesiac len 1/3 podnikanie a ostatné sú súkromné jazdy . poradíte mi ako to mám dať do Alfy. a ešte máme aj HP + PZP, toto všetko mám tiež pokrátiť a ako? Prosím poradte.ĎAKUJEM.
liba2
28.01.09,16:27
ahojte ja mám tiež taký problém, chcem vedieť, či som to dobre pochopila. Urobím si napríklad mesačne priemer napr. mesačne, vediem evidenciu jázd napr. jeden mesiac je 1/2 podnikanie a 1/2 súkromne, ďalší mesiac len 1/3 podnikanie a ostatné sú súkromné jazdy . poradíte mi ako to mám dať do Alfy. a ešte máme aj HP + PZP, toto všetko mám tiež pokrátiť a ako? Prosím poradte.ĎAKUJEM.Ako na to v Alfe, ti neporadím, nepracujem s ňou.
Niekde si veď evidenciu (napr. v exceli) o súkromných a pracovných km mesačne. Na konci roka spočítaš a vypočítaš ich %-lny podiel na celkovom počte km. Týmto percentom pokrátiš aj ostatné výdavky na autoprevádzku, napr. benzín, opravy, služby, poistné, atď. a zaúčtuješ to zníženie v závierkových operáciach. Toto je princíp, ako sa to dá urobiť v Alfe, pozri v téme Ako na Alfu
http://www.porada.sk/t4907-ako-na-alfu.html
AlkaS
29.01.09,10:07
Ako na to v Alfe, ti neporadím, nepracujem s ňou.
Niekde si veď evidenciu (napr. v exceli) o súkromných a pracovných km mesačne. Na konci roka spočítaš a vypočítaš ich %-lny podiel na celkovom počte km. Týmto percentom pokrátiš aj ostatné výdavky na autoprevádzku, napr. benzín, opravy, služby, poistné, atď. a zaúčtuješ to zníženie v závierkových operáciach. Toto je princíp, ako sa to dá urobiť v Alfe, pozri v téme Ako na Alfu
http://www.porada.sk/t4907-ako-na-alfu.html

ďakujem za odpoveď LIBA2, ale chcem sa ešte spýtať, či som to pochopila správne. ja si počas roku budem nahadzovať všetky doklady, čo sa týkajú auta, ktorý je zaradený v OM a na konci roka si urobím teda ten sumár ako si písala hore a pokrátim všetky výdaje , ktoré som mala počas roka súvisiace s autom, uzávierkovou operáciou s míusovou položkou. A čo s tým keď sme mali nehodu spôsobenú iným vodičom išlo to cez poistku ale spoluúčasť 2000 sme hradili mi najskôr v servise a potom nám prišli na účet. a ako potom postupovať, lebo tento rok si nechceme uplatniť odpisy, tak potom na budúci rok ich budem musieť pokrátiť o to percento, čo budem krátiť aj ostatné výdavky. Ďakujem
AlkaS
30.01.09,14:46
neporadí mi niekto !!! prosím
liba2
31.01.09,05:51
ďakujem za odpoveď LIBA2, ale chcem sa ešte spýtať, či som to pochopila správne. ja si počas roku budem nahadzovať všetky doklady, čo sa týkajú auta, ktorý je zaradený v OM a na konci roka si urobím teda ten sumár ako si písala hore a pokrátim všetky výdaje , ktoré som mala počas roka súvisiace s autom, uzávierkovou operáciou s míusovou položkou. A čo s tým keď sme mali nehodu spôsobenú iným vodičom išlo to cez poistku ale spoluúčasť 2000 sme hradili mi najskôr v servise a potom nám prišli na účet. a ako potom postupovať, lebo tento rok si nechceme uplatniť odpisy, tak potom na budúci rok ich budem musieť pokrátiť o to percento, čo budem krátiť aj ostatné výdavky. Ďakujem.... tých 2000 Sk ako keby nebolo, spolu je to nula, takže nezahrnieš nikam.
...odpisy - áno.
aaerdna
23.02.09,12:50
poprosím vás urcite to tu niekde je ale neviem kde?? moj problem.
mam zivnosť, a pracujem v zahranicí, chodím tam autom 2x1500km raz mesacne. mam vlastné auto, kde som zapísaný ako majiteľ. rok výroby 2003. mam si dať auto do majetku zapisať,a to by som potom musel ako dokladovať prejdené kilometre?a co vsetko si mozem odpisat? a keby nebolo zapísané tak to po novom si tých 5,50sk narokujem do nakladov? a potrebujem dokladovať blockami o nakupe PH? ci len do cestaku napisem kilometre az toho sa to vypocíta podla aktualnej ceny PH:?? poradte prosím?? ako to urbiť
natkov
07.03.09,09:12
Súkromné auto používané na podnikanie
Ako zaučtujem cestovné náhrady vypočítane podľa km, paušal, suma phm - ako Interný doklad alebo Vydavkový doklad????
liba2
07.03.09,09:47
Súkromné auto používané na podnikanie
Ako zaučtujem cestovné náhrady vypočítane podľa km, paušal, suma phm - ako Interný doklad alebo Vydavkový doklad????
Podľa toho, či sa vypláca hotovosť z pokladne, alebo sa nevypláca, iba uplatňuje nárok napr. v závier. operáciach.
natkov
07.03.09,15:25
PHM som zaúčtovala ako VNZD a Vypočítané cestovné náhrady zaúčtujem ID - Interným dokladom???
liba2
07.03.09,18:33
PHM som zaúčtovala ako VNZD a Vypočítané cestovné náhrady zaúčtujem ID - Interným dokladom???
toto nie je preklep ? PHL sú VOZD
AlkaS
12.03.09,14:26
Ahojte ! Chcem sa spýtať, robím spätne za rok 2008 celú knihu jázd + cestovné príkazy. SZČO má ich pekne evidované v tabuľke, auto nemá zaradené v OM, takže si uplatňuje paušálne + základnú náhradu. Chcela by som sa opýtať, či by ste mi vedeli poradiť. 1-3 neodkladal bločky z PHM, takže keď nemám bločky dávam mu do vyúčtovania len základnú náhradu 1-5 tých 6,20 a od 6-12 5,50 za km. Viete mi poradiť, robím v Alfe v evidenci jázd mi nedovolí robiť keď nemám cenu za PHM, či mám len prvé 3 mesiace dávať len do cestovných príkazov a potom už keď mal bločky , tak potom od 04 mám nahodiť do knihy jázd a potom si len inportovať údaje z knihy jázd alebo bude postačovať jeho kniha jázd a ja si už len podohadzujem cestovné príkazy.Ďakujem.
nemethka
12.03.09,16:17
Ahojte ! Chcem sa spýtať, robím spätne za rok 2008 celú knihu jázd + cestovné príkazy. SZČO má ich pekne evidované v tabuľke, auto nemá zaradené v OM, takže si uplatňuje paušálne + základnú náhradu. Chcela by som sa opýtať, či by ste mi vedeli poradiť. 1-3 neodkladal bločky z PHM, takže keď nemám bločky dávam mu do vyúčtovania len základnú náhradu 1-5 tých 6,20 a od 6-12 5,50 za km. Viete mi poradiť, robím v Alfe v evidenci jázd mi nedovolí robiť keď nemám cenu za PHM, či mám len prvé 3 mesiace dávať len do cestovných príkazov a potom už keď mal bločky , tak potom od 04 mám nahodiť do knihy jázd a potom si len inportovať údaje z knihy jázd alebo bude postačovať jeho kniha jázd a ja si už len podohadzujem cestovné príkazy.Ďakujem.
Ja som to v Alfe pri jazde bez benzínového bločku robila tak, že som si zaškrtla políčko "Podrobnosti o náhrade za jazdu", v záložke PHL som zaškrtla políčko " uplatniť výdavky na PHL len" a tam som dala 0. V takto urobených jazdách neuplatnoval PHL.
Eva Póčová
12.03.09,16:44
Ahojte,
mohol by mi niekto prosím poradiť?
Živnostník so svojou manželkou (tiež živnostníčka) spýsali zmluvu o zapožičaní auta. (Auto je v majetku firmy manželky a zaplatila daň z MV) Môže muž uplatniť aj paušalnu náhradu za km 5,50. Myslím, že to auto sa dá považovať aj za jeho vlastné, nie? Alebo len spotrebu PHL?

A ešte jeden prípad, živnostník vykonáva svoju prácu v Nemecku. Má zmluvu o dielo. (objednávateľ je zo Slovenska). Chodí tam so svojím súkromným autom (nie je v OM). Môže odpýsať spotrebu PHL + zákl.náhradu na cesty v Nemecku "denne z ubytovne do firmy" kde vykonáva tú svoju prácu (maliar)??? Je to asi 400 km za 3 týždne.
Ďakujem za každý názor.
ekonella
13.03.09,04:22
Živnostník môže účtovať náhradu 5,5O + PH len na auto, v ktorom je v technickom preukaze zapísaný ako držiteľ vozidla.
Živnostník, ktorý cestuje za prácou do Nemecka a je v technickom preukaze vozidla zapísaný ako držiteľ vozidla, môže účtovať všetky cestovné náhrady.
Eva Póčová
13.03.09,08:26
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Cesta z domu do Nemecka a späť to je jasné.
Ale tam som myslela na cesty "z ubytovne do firmy" a to denne. To sa nepovažuje za cestu akože "zo sídla do prevádzky" denne, pretože v tom prípade sa vôbec nemôže účtovať cestovné náhrady.
AlkaS
13.03.09,08:37
Ja som to v Alfe pri jazde bez benzínového bločku robila tak, že som si zaškrtla políčko "Podrobnosti o náhrade za jazdu", v záložke PHL som zaškrtla políčko " uplatniť výdavky na PHL len" a tam som dala 0. V takto urobených jazdách neuplatnoval PHL.

Skúšala som to podľa teba , ale aj tak mi to nedovolilo stale to pýta odo mňa cenu a menu za pohonné látky.
poradťa mi prosím .
liba2
13.03.09,08:46
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Cesta z domu do Nemecka a späť to je jasné.
Ale tam som myslela na cesty "z ubytovne do firmy" a to denne. To sa nepovažuje za cestu akože "zo sídla do prevádzky" denne, pretože v tom prípade sa vôbec nemôže účtovať cestovné náhrady.aj to, veď je na pracovnej ceste od okamihu prekročenia SK hranice von - do okamihu prekročenia SK hranice späť.
Ale nemusí - ak má pocit že sú to súkromné jazdy, nemusí ich účtovať ako pracovné.
Eva Póčová
13.03.09,13:56
Ďakujem Ti liba2, a čo tí manželia so spoločným autom?
Manžel nemôže odpísať zákl. náhradu 5,50 na km, keď mu auto požičava manželka, ktorej je to auto v majetku firmy? (obidvaja živnostníci)
Už mi odpovedali, že len ak je zapísaný do tech.preukazu ako držiteľ. Ale nemôže sa to auto považovať aj za jeho vlastné vozidlo? Veď sú manželia. Alebo to nie je podstatné z pohľadu daňových výdavkov???
Eva Póčová
15.03.09,07:31
Ďakujem Ti liba2, a čo tí manželia so spoločným autom?
Manžel nemôže odpísať zákl. náhradu 5,50 na km, keď mu auto požičava manželka, ktorej je to auto v majetku firmy? (obidvaja živnostníci)
Už mi odpovedali, že len ak je zapísaný do tech.preukazu ako držiteľ. Ale nemôže sa to auto považovať aj za jeho vlastné vozidlo? Veď sú manželia. Alebo to nie je podstatné z pohľadu daňových výdavkov???
Môže sa mi ešte niekto k tomu vyjadriť prosím???
liba2
15.03.09,11:14
Ahojte,
mohol by mi niekto prosím poradiť?
Živnostník so svojou manželkou (tiež živnostníčka) spýsali zmluvu o zapožičaní auta. (Auto je v majetku firmy manželky a zaplatila daň z MV) Môže muž uplatniť aj paušalnu náhradu za km 5,50. Myslím, že to auto sa dá považovať aj za jeho vlastné, nie? Alebo len spotrebu PHL?

Vozidlo je obchodným majetkom SZČO-manželky.


Ďakujem Ti liba2, a čo tí manželia so spoločným autom?
Manžel nemôže odpísať zákl. náhradu 5,50 na km, .... veď vieš že nemôže

keď mu auto požičava manželka, ktorej je to auto v majetku firmy? (obidvaja živnostníci)
Už mi odpovedali, že len ak je zapísaný do tech.preukazu ako držiteľ. Ale nemôže sa to auto považovať aj za jeho vlastné vozidlo? Veď sú manželia. Alebo to nie je podstatné z pohľadu daňových výdavkov???
... majú zmluvu o zapožičaní, tak keď to chcú siliť, to zapožičanie môže byť za úhradu (napr. vo výške základnej náhrady).
Jeden to dostane do nákladov - a druhý to zdaní.
milkami
15.03.09,16:45
Čím viacej čítam, tým menej viem. Zosumarizujte mi, prosím: SZČO použila cca 10x v roku auto, kde je v TP ako majiteľ zapísaný manžel (vlastne ju aj viezol) na pracovné cesty. Cestnú daň neplatila. Môže si dať do nákladov PHM+náhradu? Musí mať na každú cestu bločok o nákupe PHM minimálne do výšky prejazdených km, alebo môže použiť zostatok z predchádzajúcej cesty? (jedna cesta v januári a ďalšia až v júli - nenatankovali na celú cestu, lebo mali v nádrži benzín zo súkromného tankovania). Ďakuuuuujem
milkami
16.03.09,17:10
Čím viacej čítam, tým menej viem. Zosumarizujte mi, prosím: SZČO použila cca 10x v roku auto, kde je v TP ako majiteľ zapísaný manžel (vlastne ju aj viezol) na pracovné cesty. Cestnú daň neplatila. Môže si dať do nákladov PHM+náhradu? Musí mať na každú cestu bločok o nákupe PHM minimálne do výšky prejazdených km, alebo môže použiť zostatok z predchádzajúcej cesty? (jedna cesta v januári a ďalšia až v júli - nenatankovali na celú cestu, lebo mali v nádrži benzín zo súkromného tankovania). Ďakuuuuujem
nikto mi neporadí?:(:mee:
jalesa
16.03.09,17:47
Chcela by som poprosiť o radu
Ako SZČO má auto zaradené v majetku ale už je odpísané a chcel by ho vyradiť .- Musí mať nejakú hodnotu??? Chce ho používať ako súkromná osoba a iba občas na podnikanie. Stačí ho vyradiť v nulovej hodnote alebo musí byť ocenené odhadcom???:(
Ďakujem za radu.
PS: Neviem či som dobre zaradila otázku?
JANKA115
19.03.09,07:24
Chcela by som poprosiť o radu FO - SZČO má užitkové súkromné vozidlo, ktoré využíva na podnikanie (nezaradené v majetku) môže si uplatniť cestovné náhrady????
Sophia28
19.03.09,07:35
ahojte!
už som trocu zmätená , ak dobre rozumiem:
auto zaradené v majetku - môžem odpísať PHM,opravy, gumy atd
- nemôžem paušál
auto nezaradené - môžem paušál, ale inak nič
auto požičané - treba zmluvu a môžem odpísať PHM, udržbu, nájom
Dobre tomu rozumiem??
V prípade nájomného, ak je nájom45 tis. nemusí vlastník podať danové?
PROSIM ODPOVEDZTE MI , či je to tak správne.
ĎAKUJEM
AlkaS
21.03.09,18:55
Ahojte!
Potrebovala by som poradiť. Ak si SZČO uplatňuje paušálne výdavky, má zaplatenú daň a auto je v podnikaní. Čo si môže teraz uplatniť ohľadom auta? Ďakujem.
AlkaS
22.03.09,14:03
Ahojte!
Potrebovala by som poradiť. Ak si SZČO uplatňuje paušálne výdavky, má zaplatenú daň a auto je v podnikaní. Čo si môže teraz uplatniť ohľadom auta? Ďakujem.
prosím, prosím,.....
liba2
22.03.09,14:37
Chcela by som poprosiť o radu
Ako SZČO má auto zaradené v majetku ale už je odpísané a chcel by ho vyradiť .- Musí mať nejakú hodnotu??? Chce ho používať ako súkromná osoba a iba občas na podnikanie. Stačí ho vyradiť v nulovej hodnote alebo musí byť ocenené odhadcom???:(
Ďakujem za radu.Stačí, urobí písomne záznam v evidencii majetku, že vozidlo vyraďuje.
alikam
22.03.09,14:41
prosím, prosím,.....
Ak si uplatňuje paušálne výdavky, tak aj výdavky za auto má v tom paušále, nemôže ich uplatniť zvlášť.
liba2
22.03.09,14:46
ahojte!
už som trocu zmätená , ak dobre rozumiem:
auto zaradené v majetku - môžem odpísať PHM, opravy, gumy atd
- nemôžem paušál základnú náhradu..... podľa prejazdených km, lebo by došlo k duplicite; základná náhrada je náhrada aj za výdavky vzniknuté s používanim vozidla.
auto nezaradené - môžem paušál základnú náhradu... ale len ak je vozidlo jeho vlastné (predpokladám že ide o SZČO) ale inak nič plus náhradu za prejazdené km.
auto požičané - treba zmluvu a môžem odpísať PHM, udržbu, nájom ...áno
Dobre tomu rozumiem??
V prípade nájomného, ak je nájom 45 tis. nemusí vlastník podať danové?
PROSIM ODPOVEDZTE MI , či je to tak správne.
ĎAKUJEM predpokladám, že otázky sa týkajú SZČO :)
liba2
23.03.09,07:52
Chcela by som poprosiť o radu FO - SZČO má užitkové súkromné vozidlo, ktoré využíva na podnikanie (nezaradené v majetku) môže si uplatniť cestovné náhrady????úžitkové vozidlo N1 nie je osobné vozidlo...
určite môže uplatniť náhradu za spotrebované PHL.
http://www.porada.sk/t18030-zakon-o-cestovnych-nahradach-od-01-09-2007-a.html

od 1.1.2009 sú v zákone zmeny
AlkaS
23.03.09,08:29
Ak si uplatňuje paušálne výdavky, tak aj výdavky za auto má v tom paušále, nemôže ich uplatniť zvlášť.
ďakujem za odpoveď aj ja som si to myslela, ale aspoň som si to potvrdila na 100%. ešte raz ďakujem
JANKA115
23.03.09,13:05
úžitkové vozidlo N1 nie je osobné vozidlo...
určite môže uplatniť náhradu za spotrebované PHL.
[ur

od 1.1.2009 sú v zákone zmeny

DAKUJEM:)
bitar
23.03.09,15:08
V minulom roku som asi 8x využila služby známeho - teda, že ma odviezol na svojom súkromnom aute napr. do Bratislavy. Zvyčajne bol aj šofér.
Zaplatila som mu vždy v hotovosti na základe VPD, pričom sme sa dohodli že to bude cca vo výške spotrebovaných PHM + počet km * 6,2 (resp. 5.50) + niečo navyše, ak bol so mnou ako šofér. Celkovo to bola cca 42 000.- Sk.
On je SZČO, ale auto nemá v účtovníctve ani si z neho neuplatňuje žiadne výdavky, preto nie je zaplatená daň z MV.
Zvažovala som tieto postupy:
1) Nemám s ním žiadnu dohodu (dohodu o pracovnej činnosti ani DoVP), preto nemôžem urobiť cestovný príkaz.
2) Zmluvu o prenájme zatiaľ odmietam, pretože sa jednalo naozaj len o pár dní a nárazové akcie. Navyše za auto nie je zaplatená daň z MV.
Čo by sa udialo, keby som ju chcela doplatiť dodatočne? Sankcie? Kontrola?
3) Môžem s ním zakaždým spísať napr. zmluvu o poskytnutí služieb a v texte bude upresnených, že dopravných služieb, v ktorej si dohodnem cieľ cesty, či bude šofér a celkovú sumu za tieto služby bez špecifikácie? Tieto príjmy mu potom spočítam a dám do paragrafu 8, r. 1 DP ako náhodilý príjem. Radšej dať celú výšku 42000.- Sk alebo odpočítavať 5-násobok živ.minima? Daň mu nevyjde tak, či tak. Aj v tomto prípade by za toto auto mala byť zaplatená daň z MV?
Donda
24.03.09,09:11
Mám takýto problém. SZČO kúpil na leasing v máji 2007 auto - úžitkové na firmu, avšak v roku 2007 s ním nejazdil (mal nejaké podnikateľské plány, ktoré mu nevyšli), až na pár jázd (montáž autorádia). Auto začal používať na podnikanie až 1.1.2008. Musel za rok 2007 zaplatiť daň z MV a bol povinný hneď od začiatku viesť knihu jázd ?
Donda
24.03.09,09:58
Prosím Vás,poraďte...:(
jalesa
24.03.09,11:00
Ďakujem veľmi pekne . Prajem pekný deň
lenkam68
24.03.09,11:08
Keďže píšeš, že auto kúpil na firmu, predpokladám, že v r. 2007 bolo auto zaradené do majetku a tým mu vzniká povinnosť do 30 dní auto nahlásiť na DÚ a podľa vtedy platného zákona podať daňové priznanie k dani z MV do 15. dní odo dňa začatia používania vozidla na podnikanie. Kedy začal auto používať, musí posúdiť sám. Do tejto lehoty sa mala zaplatiť i alikvótna časť dane podľa dní zostávajúcich do konca roka. To, že vozidlo nevyužíval každý deň, nemá vplyv na podanie daň. priznania. V knihe jázd mal vykázať všetky uskutočnené jazdy.
V r. 2007 som ešte účtovníctvo nerobila, tak skús počkať ešte na názor niekoho ďalšieho, alebo pohľadaj tu na PORADE.
Donda
24.03.09,12:12
Ďakujem za odpoveď! No, dupkom mi stoja vlasy z toho, čo som si prečítala. Len stále rozmýšľam nad tým, že ak daňovník auto v r.2007 ani raz nepoužil na pracovnú cestu, aj tak musel zaplatiť daň z MV a viesť KJ? Musí mať auto zaradené do majetku odo dňa zaplatenia leasingu? Nemôže ho zaradiť do používania až od 1.1.2008?
Maxinka
31.03.09,09:30
Prosím o radu:
-automobil je vyradený z podnikania, ale stále ho ako FO-podnikateľ sem-tam využíva nakoľko v TP je ešte stále zapísaná ako SZČO. Ak by bola prípadná oprava na tom aute môže si odpočítať DPH a zaúčtuje to VOZD, alebo to dá do VNZD??
Tweety
31.03.09,09:39
Prosím o radu:
-automobil je vyradený z podnikania, ale stále ho ako FO-podnikateľ sem-tam využíva nakoľko v TP je ešte stále zapísaná ako SZČO. Ak by bola prípadná oprava na tom aute môže si odpočítať DPH a zaúčtuje to VOZD, alebo to dá do VNZD??
Nie, nemôže, ani odpočítať dph, ani uplatniť jeho opravu vo VOZD.