Rokos
13.09.11,10:24
Dobrý deň, prosím o radu, ako postupovať ak chcem zmeniť zdaňovacie obdobie DPH z mesačného na štvrťročné. Môj obrat za 12 kal. mesiacov bol 81 tis. Eur. Je to možné aj v priebehu roka alebo len od 1.1.? Ďakujem
kn-alka
13.09.11,08:33
§ 77
Zdaňovacie obdobie
Na začiatok

(1) Zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 331 939, 19 eura, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok.

(3) Ak platiteľ za predchádzajúci kalendárny rok nedosiahol obrat a predpokladá, že za kalendárny rok, v ktorom sa stal platiteľom, dosiahne obrat nižší ako 331 939, 19 eura, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.

(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.

Podľa tohto to vyzerá, že musí byť mesačným platcom do konca roka, potom môže prejsť na štvrťročného platcu.
marjankaj
13.09.11,08:57
Sleduje sa obrat za predchádzajúci kalendárny rok, nie za posledných 12 mesiacov.

(2) Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 331 939, 19 eura, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok.
calawen
10.11.11,19:09
mám opačnú situáciu... v septembri spoločnosť presiahla obrat - ešte podávala DPH za kvartál, ostáva štvrťročným platcom do konca roku, alebo už od 1.1. mesačným platcom?
babi2
10.11.11,19:20
mám opačnú situáciu... v septembri spoločnosť presiahla obrat - ešte podávala DPH za kvartál, ostáva štvrťročným platcom do konca roku, alebo už od 1.1. mesačným platcom?Keďže sa sleduje kalendárny rok, tak tento rok ostáva ešte štvrťročným platiteľom a od 1.1. sa stáva mesačným platiteľom
calawen
10.11.11,19:24
Keďže sa sleduje kalendárny rok, tak tento rok ostáva ešte štvrťročným platiteľom a od 1.1. sa stáva mesačným platiteľom

ok, vďaka