ZJ64
13.09.11,11:09
Dobry den, chcem sa opytat, ci SZCO ma narok na stravne pri praci v zahranici? (vreckove je jednoznacne)
Dakujem.
Mila123
13.09.11,09:10
má.....
veronikasad
13.09.11,09:37
Dobry den, chcem sa opytat, ci SZCO ma narok na stravne pri praci v zahranici? (vreckove je jednoznacne)
Dakujem.
ak píšeš o roku 2011, vreckové vôbec nie je jednooznačné (zo zákona vypadlo)

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
Soňula
11.10.11,06:36
Takže SZČO , ktorá si uplatňuje za rok 2011 stravné pri práci v zahraničí, si "nemôže" uplatniť vreckové, ako to bolo v roku 2010?
Mila123
11.10.11,06:40
Takže SZČO , ktorá si uplatňuje za rok 2011 stravné pri práci v zahraničí, si "nemôže" uplatniť vreckové, ako to bolo v roku 2010?
ako szčo si nemôžem dávať do nákladov vreckové a ako zamestnanec mi to musí zdaniť zamestnávateľ....
eripot
19.02.12,21:37
SZČO na SR vykonáva prácu v zahraničí. Firma, kde ako živnostník pracuje, mu platí za každý pracovný týždeň. Čiže výplatná páska za obdobie napr. od 1.2. do 7.2.., ale on vykonával prácu napr. päť pracovných dní - tie má aj v rozpise výplatnej pásky. Teraz mám dilemu, či má nárok na zahraničné stravné v 100% výške za 7 kalendárne dni, alebo len za 5 pracovné dni. Niektoré víkendy strávi v zahraničí, niektoré sa vracia domov. Účtovník predomnou mu počítal stravné za plný mesiac. Uznajú to? Ďakujem.
veronikasad
19.02.12,21:39
SZČO na SR vykonáva prácu v zahraničí. Firma, kde ako živnostník pracuje, mu platí za každý pracovný týždeň. Čiže výplatná páska za obdobie napr. od 1.2. do 7.2.., ale on vykonával prácu napr. päť pracovných dní - tie má aj v rozpise výplatnej pásky. Teraz mám dilemu, či má nárok na zahraničné stravné v 100% výške za 7 kalendárne dni, alebo len za 5 pracovné dni. Niektoré víkendy strávi v zahraničí, niektoré sa vracia domov. Účtovník predomnou mu počítal stravné za plný mesiac. Uznajú to? Ďakujem.
Živnostník a výplatná páska ? To mi nejako nesedí ...
eripot
19.02.12,21:56
Prepáčte, nie je to výplatná páska. Je to faktúra za týždenné obdobie a v nej sú rozpísané dni, kedy pre nich živnostník pracoval. Ale tú faktúru vlastne vystavuje firma, pre ktorú pracuje.
eripot
19.02.12,21:58
Prepáčte, nie je to výplatná páska. Je to faktúra za týždenné obdobie a v nej sú rozpísané dni, kedy pre nich živnostník pracoval. Ale tú faktúru vlastne vystavuje firma, pre ktorú pracuje. Za vypracovanie faktúry on vlastne platí poplatok.
Xanti
19.02.12,21:58
SZČO na SR vykonáva prácu v zahraničí. Firma, kde ako živnostník pracuje, mu platí za každý pracovný týždeň. Čiže výplatná páska za obdobie napr. od 1.2. do 7.2.., ale on vykonával prácu napr. päť pracovných dní - tie má aj v rozpise výplatnej pásky. Teraz mám dilemu, či má nárok na zahraničné stravné v 100% výške za 7 kalendárne dni, alebo len za 5 pracovné dni. Niektoré víkendy strávi v zahraničí, niektoré sa vracia domov. Účtovník predomnou mu počítal stravné za plný mesiac. Uznajú to? Ďakujem.Môj názor,
predošlý účtovník to robil zle. A ty to tiež chceš robiť zle.

Nakoľko stravné patrí za každý deň strávený mimo domov. Takže aj za tie dni čo nepracuje ale kuka do blba na ubytovni. Ale nie za dni kedy je doma na svk.
eripot
19.02.12,22:14
Dnes mi to ten živnostník doniesol a odišiel už preč do zahraničia. Doniesol aj rok 2010, tak pozerám do neho a rozmýšľam, ako to vlastne účtovník predomnou účtoval. Takže za každý den strávený v zahraničí má nárok na 100% stravné a za víkendy doma v SR nie. Ale ako budem vedieť, kedy bol doma a kedy nie, to neviem.... Dokonca k tej faktúre nemá ani nijaký príjmový doklad, že peniaze prebral. Asi mu ich posielajú na zahraničný účet, on ich vyberá a vkladá do SLSP. Nuž, neviem, či som to mala vziať. Tak narýchlo to urobiť bude trošku zložitejšie. Príjem musím účtovať len na základe faktúry, ktorá je dokonca v nemčine. Preložiť si ju môžem v prekladači. Ak naúčtujem príjmy a výdavky stravné, tak mu vlastne nič nezostane ako základ. Myslím, že robí len za stravné, čo síce, nie je až také zlé. Ďakujem všetkým za ochotu odpovedať.
Xanti
19.02.12,22:16
Ved cesťák si má robiť SZCO sám. Resp. mal by Ti povedať ktoré dni bol na svk.
eripot
19.02.12,22:18
No elektrikár mi to asi ťažko urobí... ale kto bude zase vedieť, kedy bol na slovensku? Benzín neúčtuje, aj tak je na nule.
eripot
19.02.12,22:21
Vidím, že účtovníci zase nespia... ja mám dnes audítorov na tri dni... bude veselo v práci. A to som si vzala ešte prácu navyše a na poslednú chvíľu. Myslím, že aj do zdravotnej poistovne treba niečo poslať do konca mesiaca za preddavky. Ach, jaj... ale bude aj 1.mája a pôjdeme guláš variť... tak sa utešujem:) momentálne.
Xanti
19.02.12,22:22
No elektrikár mi to asi ťažko urobí... ale kto bude zase vedieť, kedy bol na slovensku? Benzín neúčtuje, aj tak je na nule.
Hm.. štur mu kalendárik do ruky, a nech krúžkuje dni kedy je na SVK. A by si sa divila čoho všetkého sú schopný elektrikári. :D
eripot
19.02.12,22:25
Ani neviem, kedy sa vráti domov. Takže si tie dni asi sama vymyslím. Co už...
Xanti
19.02.12,22:43
Ani neviem, kedy sa vráti domov. Takže si tie dni asi sama vymyslím. Co už...
To by som až tak nerobila, prezri mu faktúry. Určite ked chodil domov mal kratší týždeň odpracovaný ak sa faktúruje týždenne. A podľa toho skús vydedukovať kedy chodil domov a na ako dlho.
eripot
23.02.12,18:46
Ďakujem za radu. Opýtala som sa moju SZČO, ako často chodí domov, vraj raz do mesiaca. Z tých faktúr je aj zrejmé, že cez víkend bol v Rakúsku, keď bola dlhšia pauza, tak 4 a viac dní, tak bol doma a tieto dni som mu stravné neúčtovala. Väčší problém vidím v tom, že má odpracovaných podľa faktúr viac ako 200 dní (vraj môže byť len 183) a stravné mu počítam na cca 270 dní. Nebude v tom problém? Jasné, že sa mu neoplatí chodiť 400 km domov na 2 dni. Len neviem sa dočítať, či je tá práca v zahraničí nejako obmedzená počtom odpracovaných dní.
eripot
23.02.12,19:02
Dočítala som sa, že by mal podať daňové priznanie aj v Rakúsku. no, tak to 2 týždne prešvihol. čo sa s tým dá robiť? poradíte?
Fugasko
22.03.12,08:47
Zdravím vás, nikde som sa nedočítal koľko je vlastne stravné na jeden deň. Mám slovenskú živnosť a pracujem v Nemecku. Viete mi poradiť? Ďakujem
veronikasad
22.03.12,08:55
Zdravím vás, nikde som sa nedočítal koľko je vlastne stravné na jeden deň. Mám slovenskú živnosť a pracujem v Nemecku. Viete mi poradiť? Ďakujem

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=210594&FileName=zz2011-00472-0210594&Rocnik=2011

platí pre rok 2012

§ 13 Zákona o cestovných náhradách


(4) Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia Slovenskej republiky trvá v kalendárnom dni

a) do 6 hodín vrátane, patrí zamestnancovi stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného,
b) nad 6 hodín až 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného,
c) nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby stravného.