Economic
13.09.11,12:22
Dovolím si všetkých zamestnávateľov už pri jedinom zamestnancovi upozorniť na nasledovné :
Sociálna poisťovňa rozširuje elektronické služby 31.08.2011
Sociálna poisťovňa s cieľom zefektívnenia spolupráce s klientmi – zamestnávateľmi rozširuje spôsob elektronickej komunikácie. Povinnosť zasielať mesačné výkazy poistného, výkazy poistného a príspevkov ako aj registračné listy fyzických osôb pobočke Sociálnej poisťovne v elektronickej forme určuje Sociálna poisťovňa zamestnávateľom s počtom 3 a viac zamestnancov s účinnosťou od 1. 10. 2011. Pre zamestnávateľov s počtom zamestnancov 2 s účinnosťou od 1.11.2011 a pre zamestnávateľov s počtom zamestnancov 1 s účinnosťou od 1.12.2011.

Zamestnávatelia s uvedeným počtom zamestnancov alebo splnomocnené osoby môžu od 2. 9. 2011 bezplatne na pobočkách Sociálnej poisťovne požiadať o:

1. prístup k elektronickým službám podpísaním Dohody o elektronickej komunikácii;
2. bezpečnostný predmet (GRID karta), potrebný k elektronickému zasielaniu uvedených dokumentov a súčasne prístupu na portál elektronických služieb Sociálnej poisťovne.

Podrobné informácie ku GRID kartám sú uvedené na stránke https://esluzby.socpoist.sk/ezuf.

Týmto krokom chce Sociálna poisťovňa odbremeniť zamestnávateľov od predkladania tlačív v papierovej forme, ušetriť náklady na poštovné a rozšíriť elektronickú komunikáciu s klientmi. Zamestnávateľom sa tým ušetrí čas potrebný na splnenie oznamovacej povinnosti a Sociálnej poisťovni to pomôže zefektívniť procesy, ktoré slúžia klientovi.
Zoltán Kovács
13.09.11,10:28
Týmto krokom chce Sociálna poisťovňa odbremeniť zamestnávateľov od predkladania tlačív v papierovej forme, ušetriť náklady na poštovné a rozšíriť elektronickú komunikáciu s klientmi. Zamestnávateľom sa tým ušetrí čas potrebný na splnenie oznamovacej povinnosti a Sociálnej poisťovni to pomôže zefektívniť procesy, ktoré slúžia klientovi.


Práve tento týždeň som sa bavil na pobočke s pani, že koľko starostí im to narobí. Lebo, napr.: Cez EZU sa pošle prihláška zamestnanca, EZU to príjme a potvrdí prijatie, resp. akceptáciu (nenájde žiadnu logicku chybu). O mesiac, keď cez EZU sa pošle MV systém vyhodí, že neakceptuje nakoľko je chyba pri registrácii.
Tak a v tomto prípade nastupuje kolotoč návštev SP, lebo cez EZU nie je možné zistiť chybu registrácie. (Vlastná skúsenosť, že napr. SP vedie dotyčného človeka s iným krstným meno, ale r.č, priezvisko a ostatné osobné údaje súhlasia). No a túto nezrovnalosť cez ezu nie je možné zistiť, len pri osobnej návšteve.
Economic
13.09.11,10:34
Stalo sa mi podobné. SP musela napísať klientovi list, kde rozšifrovala číselný kód chybičky, aby ho bolo vôbec možné opraviť. Musela som elektronicky zrušiť pôvodný výkaz, opraviť chybu a až následne zaslať správny výkazu. Obišlo sa to síce bez návštevy SP, ešte s ďalším vysvetlením pracovníčky SP, no bola to práca navyše.... Mohli by tam zakomponovať aj preklad číselných kódov chýb.... Pomohlo by to.
Zoltán Kovács
13.09.11,10:35
Máš pravdu Economic. Tiež som musel požiadať cez ich el.kontakt o "dešifrovanie" chyby.....
alex777
19.09.11,12:52
mňa zase zaujala veta: "Zriadenie prístupu k elektronickým službám je podľa hovorkyne SP jednoduché a je na počkanie v každej pobočke poisťovne." ... na počkanie áno, ale jeden si počká. naposledy som vybavovala prístup pre jediného zamestnávateľa a trvalo to dobrých 10 minút, lebo hoci som mala vlastnú Dohodu o el. komunikácii stiahnutú z webu SP a vopred vyplnenú, túto mi neakceptovali lebo na webe nemajú konkrétne údaje o riaditeľovi pobočky. takže som to v niekoľkých kópiách musela ručne vypĺňať priamo na pobočke do ich tlačiva, kde už meno riaditeľa svietilo.
teraz mi vzniká povinnosť vybaviť el. služby pre vyše 10 zamestnávateľov! to budem musieť skutočne pre všetkých vypisovať údaje o zamestnávateľovi na Dohode ručne na pobočke alebo konečne budú akceptovať prevyplnené Dohody s tým, že si údaje o pobočke vyplnia sami, prípadne by sa mohli dať stiahnúť Dohody z webu konkrétne pre každú pobočku na urýchlenie postupov. nehcem vidieť tie rady čo teraz vzniknú na pobočkách!
Economic
19.09.11,12:57
mňa zase zaujala veta: "Zriadenie prístupu k elektronickým službám je podľa hovorkyne SP jednoduché a je na počkanie v každej pobočke poisťovne." ... na počkanie áno, ale jeden si počká. naposledy som vybavovala prístup pre jediného zamestnávateľa a trvalo to dobrých 10 minút, lebo hoci som mala vlastnú Dohodu o el. komunikácii stiahnutú z webu SP a vopred vyplnenú, túto mi neakceptovali lebo na webe nemajú konkrétne údaje o riaditeľovi pobočky. takže som to v niekoľkých kópiách musela ručne vypĺňať priamo na pobočke do ich tlačiva, kde už meno riaditeľa svietilo.
teraz mi vzniká povinnosť vybaviť el. služby pre vyše 10 zamestnávateľov! to budem musieť skutočne pre všetkých vypisovať údaje o zamestnávateľovi na Dohode ručne na pobočke alebo konečne budú akceptovať prevyplnené Dohody s tým, že si údaje o pobočke vyplnia sami, prípadne by sa mohli dať stiahnúť Dohody z webu konkrétne pre každú pobočku na urýchlenie postupov. nehcem vidieť tie rady čo teraz vzniknú na pobočkách!

A to ešte aké budú rady na daňových úradoch, keďže podávanie DPH od 1. 1. 2012 bude už iba elektronické !!!! To bude zase zábava pre ľudí !!! Akurát ľudia budú mať na výber či budú podávať so ZEP alebo bez ZEP !!!! :)
katka 23
11.07.12,06:38
Dobrý deň, na základe písomnej žiadosti je odvádzateľ poistného povinný oznámiť SP , že klient stratil oprávnenie vykonávať činnosti v EZU a tiež má písomne požiadať o zriadenie prístupu pre nového klienta. Mám napísať svoju žiadosť alebo je možné stiahnuť ju zo stránky SP? Zatiaľ som nenašla.
Ďakujem.
Economic
11.07.12,08:30
Zájdi s konateľom (alebo podnikateľom, ak ide o FO) na SP (a osobne doriešte nový prístup pre teba).
katka 23
11.07.12,09:45
Ďakujem, volala som nakoniec do SP , treba doniesť splnomocnenie na vykonávanie činností v el.službách SP.