denisa_v
13.09.11,14:51
Dobry den,potrebovala by som poradit ohladom naroku zamestnanca na 25 dni dovolenky po dovrseni 33 rokov.Zamestnanec ukoncil sredoskolske vzdelanie 28.5.1997 na UP sa evidoval od 2.9.1997. Obdobie medzi tym sa zaratava do zapoctovych rokov?
dakujem
veronikasad
13.09.11,12:52
Dobry den,potrebovala by som poradit ohladom naroku zamestnanca na 25 dni dovolenky po dovrseni 33 rokov.Zamestnanec ukoncil sredoskolske vzdelanie 28.5.1997 na UP sa evidoval od 2.9.1997. Obdobie medzi tym sa zaratava do zapoctovych rokov?
dakujem
štatút študenta mal do 31.8.1997.
denisa_v
13.09.11,15:04
Problem je v tom ,ze nase administrativne pracovnicky nemaju v tom jasno
a tvrdia,ze tie mesace po ukonceni SŠ /maturita/do doby,kedy bola povinnost absolventa prihlasit sa na UP /september/ sa podla nich nerata do zapoctoveho listu. Prave toto obdobie chyba na to,aby zamestnanec mal narok na 25 dni dovolenky ..... a co s tym teraz?
denisa_v
16.09.11,09:41
nevie mi v tom niekto poradit? berie sa toto obdobie do uvahy a zapocitava sa do rokoch pre narok na 25 dni dovolenky?:(
Xanti
16.09.11,09:47
Ano berie sa to do úvahy. Administratívne pracovníčky nemajú pravdu.
Nakoľko štatút študenta ako písala Veronikasad bol do 31.8.1997, to znamená že aj tie dni sa započítavajú po 18r veku.

http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakonnik-prace/
§ 103

(2) Dovolenka vo výmere najmenej piatich týždňov patrí zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši aspoň 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku.

(5) Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18. roku veku, čas

c) úspešne skončeného štúdia,

Ved ukončil úspešne štúdium. :)
denisa_v
16.09.11,11:33
dakujem ,potrebovala som sa vediet ci mam pravdu...
len je smutne ,ze v takychto veciach by mat v prvom rade jasno administrativny pracovnik v nasom zavode...a ja neviem ake "dôkazove" materialy :) pouzit ,aby som ich presvedcila ,ze sa mylia...:confused:
denisa_v
16.09.11,11:47
uspesne ukoncenie studia na SŠ je podla nich den maturitnej skusky a nie obdobie do kedy som mala statut studenta t.j 31.8....
willma
16.09.11,11:52
možno len tak na okraj a čo hovorí novela ZP - nebola tam náhodou zmena v tom zmysle, že 25 dní dovolenky má ten čo dosiahne 33 rokov, bez akýchkoľvek ďalších podmienok?
Tweety
16.09.11,11:57
možno len tak na okraj a čo hovorí novela ZP - nebola tam náhodou zmena v tom zmysle, že 25 dní dovolenky má ten čo dosiahne 33 rokov, bez akýchkoľvek ďalších podmienok?
Toto ustanovenie ešte nie je v platnosti, bude až od 1.1.2012.
willma
16.09.11,12:07
acháááá no som trošku popredu
Xanti
16.09.11,12:29
uspesne ukoncenie studia na SŠ je podla nich den maturitnej skusky a nie obdobie do kedy som mala statut studenta t.j 31.8....
Daj otázku daným pracovníčkam, či by rovnako postupovali aj pri študentovi, ktorý vyletel z maturity a urobil ju až 15.09.
Lebo zo zákona tento študent už študentom nie je po 31.8.daného roka a úspešne ukončil štúdium práve toho 15.9. kedy by zmaturoval ;)
denisa_v
05.10.11,12:07
zdravím

to som znova ja a uz som fakt z toho zufala,neviem ako im dokazat ze mam pravdu a to spominane obdobie mi zaratali
a narok na 25 dni dovolenky som mala este tohto roku.
Najnovsie ich tvrdenie je,ze keby som pokracovala v studiu na VŠ ,alebo sa hned po maturite evidovala na UP tak mi to obdobie zarataju ...inak nie
veronikasad
05.10.11,12:10
zdravím

to som znova ja a uz som fakt z toho zufala,neviem ako im dokazat ze mam pravdu a to spominane obdobie mi zaratali
a narok na 25 dni dovolenky som mala este tohto roku.
Najnovsie ich tvrdenie je,ze keby som pokracovala v studiu na VŠ ,alebo sa hned po maturite evidovala na UP tak mi to obdobie zarataju ...inak nie
Zákonník práce je oprávnené vykladať Ministerstvo práce a soc.vecí. Napíš dotaz tam.
denisa_v
05.10.11,13:28
zatiaľ som sa nedočkala odpovede ,pisala som tam asi pred 3 týždňami...tak mi asi neostáva nič iné ako čakať ďalej...

ďakujem
Xanti
05.10.11,16:40
Denisa
určite sa dočkáš odpovede, mne odpisovali a aj odpoved som prilepila na poradu http://www.porada.sk/t136205-p4-externe-studium-vs-a-jeho-zapocitanie-pre-dovolenku.html#post1374700 skús si to prečítať možno Ti to trošku pomôže.
denisa_v
27.10.11,12:06
Zdravim ,takze konecne mi dosla odpoved z ministerstva ,kde mi to obdobie bolo uznane.Uznali mi ho aj v praci,ale
je tu znova problem ,ze mi uz chyba len 1 den a vraj preto,ze som sa na UP hlasila az 2.9 ,a na urade ma mali registrovat od s datumom 1.9 /statny sviatok/!! Poradi mi niekto v tom....??
Xanti
27.10.11,12:18
Denisa, narodila si sa 31.12.? Ved tam ide o to, do konca kalendárneho roka preukázať 15 rokov.

Kde Ti chýba ten jeden deň?
denisa_v
27.10.11,12:36
nie 13.5 ,to asi pre tu trinastku mam take stastie:) ten jeden den je vraj toho 1.9...
Xanti
27.10.11,12:38
Ako nechápem čo zase tvojmu zamestnávateľovi vadí? Jeho nemusí zaujímať, že si nebola jeden den evidovaná.
denisa_v
27.10.11,12:41
ja by som sa evidovala aj vo sviatok:),ak by sa dalo povadala mi ,ze urad prace urobil chybu pretoze mal tam dat datum od 1.9
zaujimave je ze v zravotnej poistovni som vedena ako student do 2.9 a od 3.9 ako nezamestanana ,asi vsade plati nieco ine...
Xanti
27.10.11,12:43
Ale stále nechápem čo rieši tvoj zamestnávateľ. Do konca roka 2011 máš splnenú podmienku 15 rokov tak čo ho je po tom kedy si sa evidovala. Fakt nechápem.
milkami
16.11.11,07:00
Deniska, nemôžeš prilepiť dpoveď z Ministerstva? ja mám ten istý problém, dcéra mala žiadosť na VS, neprijali ju tak sa evidovala na ÚP až 28.8.1997.
denisa_v
16.11.11,09:28
Tak mne to prislo v takomto znení, ja som argumentovala bodom h.)

Dobrý deň,

V § 103 ods. 5 písmeno i) Zákonníka práce taxatívne vymedzuje náhradne doby, ktoré sa zarátavajú do trvania pracovného pomeru na dlhšiu výmeru dovolenky:

(5) Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18. roku veku, čas

a) trvalej starostlivosti o dieťa vo veku do troch rokov,
b) výkonu služby v ozbrojených silách, ozbrojených bezpečnostných zboroch a v Zbore väzenskej a justičnej stráže, výkonu civilnej služby alebo štátnej služby,
c) úspešne skončeného štúdia,
d) vedeckej (umeleckej) ašpirantúry,
e) doktorandského štúdia,
f) členstva v družstve, kde súčasťou členstva je tiež pracovný vzťah,
g) osobnej starostlivosti o blízku osobu, ktorá bola prevažne alebo úplne bezvládna a nebola umiestnená v zariadení sociálnych služieb alebo obdobnom zdravotníckom zariadení, osobnej starostlivosti o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté maloleté dieťa, ktoré si vyžadovalo mimoriadnu starostlivosť, ak nebolo umiestnené v ústave pre také deti,
h) prípravy na povolanie vykonávanej podľa osobitných predpisov,
i) po ktorý bol zamestnanec vedený v evidencii nezamestnaných ako evidovaný nezamestnaný alebo poberal invalidný dôchodok,
j) väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody, ak bolo trestné stíhanie proti zamestnancovi zastavené alebo ak bol spod obžaloby oslobodený, hoci aj v neskoršom konaní, a trestu odňatia slobody vykonaného na podklade zrušeného rozsudku, ktorý presahuje výmeru miernejšieho trestu uloženého v neskoršom konaní,
k) činnosti samostatne zárobkovo činnej osoby.


Ing. Silvia Chvostaľová
Odbor pre komunikáciu a styk s verejnosťou
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR
Ministry of Labour, Social Affairs and Family of the Slovak Republic
Špitálska 4-6, 816 43 Bratislava

Tel : 02/ 20 46 1825 (tel:02%2F%2020%2046%201825)
Mail: Silvia.Chvostalova@employment.gov.sk (Silvia.Chvostalova@employment.gov.sk)
Web: www.employment.gov.sk (http://www.employment.gov.sk/)

Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je aj obdobie
< >bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roka /t.j.31.8./, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,
milkami
16.11.11,15:11
Deniska, prosím Ťa, tá posledná veta o období sústavnej prípravy na povolanie do 31.8. je odkiaľ? Musím im to polopaticky ukázať. Ďakujem
denisa_v
17.11.11,14:11
Tak napr. z tejto stranky - staci ked tento pojem hodis do vyhladavaca

http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?&prm1=647