Katkana
13.09.11,20:14
Na konci školského roka bez vyhodnotenia práce pedagóga boli udelené odmeny.Ja keďže som celý rok svedomite pracovala na konci šk. roka som dostala 20€ odmeny.Ostatní okolo 200-400€.
Som vedúca PK,triedny učiteľ,mám na starosti kabinet a odbornú učebňu, sklad učebníc.Vyhral môj žiak na celoslovenskom kole Poznaj slovenskú reč 2.miesto atď.
Moja otázka znie? Čo mám robiť, aby som dostala vysvetlenie na vzniknutú.? situáciu
brontosaurus
13.09.11,19:11
Ak ste triedny učiteľ, zato by ste mali mat príplatok za triednictvo počas celého roka. Neviem ako je to u vás, ale u nás sú na to tabuľky, kto koľko dostane a za čo - si vedúci PK, dostaneš toľko a toľko, máš na starosti sklad, dostaneš toľko a toľko, a tak ďalej. Neviem ako je toto u vás riešené, či je to na ľubovôli riaditeľa alebo ste si dohodli systém odmeňovania a pravidlá odmeňovania vopred.
Pokiaľ viem, nárok na odmenu nie je v inom prípade vymáhateľný a je daný len na pravidlách aké máte a na sympatiách a antipatiách riaditeľa voči ostatným :-)))
Nám riaditeľ rovno povedal že toho roku odmeny čakať nemáme, tak to ste na tom ešte celkom dobre.
Môžete ísť rovno za riaditeľom a pýtať si vysvetlenie.
Vebi34
14.09.11,10:46
Kamaráka je vedúca MZ, triedna učiteľka, žiačka jej vyhrala 1.miesto v celoslovenskej súťaži . Robia si hodnotenia na konci šk.roka. A predsa mala menšie odmeny ako upratovačky u nich na škole, ide len o sympatie.
Katkana
20.09.11,03:01
Dostala som vysvetlenie a vraj ma budú kompenzovať lebo nemali vypracované kritériá odmien a ani písomné hodnotenia nerobili na konci školského roka, čo vyplýva zo zákona
brontosaurus
20.09.11,06:05
Dostala som vysvetlenie a vraj ma budú kompenzovať lebo nemali vypracované kritériá odmien a ani písomné hodnotenia nerobili na konci školského roka, čo vyplýva zo zákona

Takže nakoniec to aj dobre dopadne :-)))
Podľa mňa je aj tak smutné, že v tom našom školstve sa akosi berie za samozrejmosť že sme povinní pripravovať žiakov na súťaže, nacvičovať rôzne programy, zapájať sa do projektov a tak podobne bez toho, aby za to mal človek právo na aspoň aké také ohodnotenie za túto prácu. Niekedy za to nepočuť ani to praobyčajné ĎAKUJEM.
Preto podľa mňa nemajú účinok žiadne akože "štrajky" a podobne, lebo všetci - politici a aj verejnosť vie, že učitelia a vychovávatelia to aj tak spravia, aj keď za to nič nedostanú.
Už vidím koľko úradníkov by sa so mnou bavilo aj po pracovnej dobe, snažilo by sa pre mňa vybaviť všetko najlepšie, zavolali mi na mobil ako je to s mojou žiadosťou, obvolali by pre mňa kopec iných úradov len aby čo najlepšie vybavili moje žiadosti a tak podobne - a to nehovoriac o tom, že často krát majú vyššie platy ako učitelia.
jojinkoh
08.10.11,14:10
U nás je to tiež tak ako píšete hore, ide o vzájomné sympatie. My tomu hovoríme rovnaké " krvné skupiny ".
V školstve je veľmi smutné, že sa dali riad. škôl také veľké právomoci. Môžeš sa písomne sťažovať zriadovateľovi školy, Rade školy a pod.
Mám 100 % informácie o konečných záveroch z prešetrovania sťažnosti na riad. škôl: O %. Súdne dosiahneš viac, keď máš výborného advokáta, v Bratislave sa súdi veľa učiteľov s riad. škôl.
brontosaurus
08.10.11,15:24
U nás je to tiež tak ako píšete hore, ide o vzájomné sympatie. My tomu hovoríme rovnaké " krvné skupiny ".
V školstve je veľmi smutné, že sa dali riad. škôl také veľké právomoci. Môžeš sa písomne sťažovať zriadovateľovi školy, Rade školy a pod.
Mám 100 % informácie o konečných záveroch z prešetrovania sťažnosti na riad. škôl: O %. Súdne dosiahneš viac, keď máš výborného advokáta, v Bratislave sa súdi veľa učiteľov s riad. škôl.

Podľa mňa je dobré že riaditelia škôl majú vyššie právomoci ako mali v minulosti, vždy je lepšie keď o škole rozhoduje niekto kto tam je než niekto z Bratislavy od stola. Ja by som skôr povedal že problém je v tom, že väčšina zamestnancov školy sa neozve keď treba a boja sa riaditeľovi oponovať. Nehovoriac o tom, že akého riaditeľa si zamestnanci školy spolu s rodičmi zvolili (oni majú väčšinu v školskej rade), tak takého majú. Pokiaľ sa pedagogickí zamestnanci nenaučia bojovať spoločne za seba, dovtedy sa lepšie mať nebudú !!!
jojinkoh
08.10.11,16:40
Brontosaurus o tom bojovaní s tebou súhlasím.
O zvolení riad. školy, ako píšeš, nesúhlasím - u nás riad. dostal do 1. funkčného obdobia cez Radu školy a zriadovateľa jeden zo zástupcov, ktorí mal vtedy aj veľkú politickú moc a do 2. funkč. obdobia sa dostal svojimi nefairovými praktikami, ktoré použil ešte pred výberovým konaním /vieme o nich/.
U nás RŠ bola a je pod vplyvom riad. a čo on povie, to aj platí a preto sa majú aj dobre pri ňom. Za socializmu sa hovorilo o takýchto ľuďoch, že sú bez "chrbtvej kosti" a to ich presne vystihuje.
brontosaurus
08.10.11,18:06
Brontosaurus o tom bojovaní s tebou súhlasím.
O zvolení riad. školy, ako píšeš, nesúhlasím - u nás riad. dostal do 1. funkčného obdobia cez Radu školy a zriadovateľa jeden zo zástupcov, ktorí mal vtedy aj veľkú politickú moc a do 2. funkč. obdobia sa dostal svojimi nefairovými praktikami, ktoré použil ešte pred výberovým konaním /vieme o nich/.
U nás RŠ bola a je pod vplyvom riad. a čo on povie, to aj platí a preto sa majú aj dobre pri ňom. Za socializmu sa hovorilo o takýchto ľuďoch, že sú bez "chrbtvej kosti" a to ich presne vystihuje.
Ak je to tak ako píšeš, tak to ti potom nezávidím, to potom človek ani nemôže chodiť do práce rád. Ja som mal zatiaľ ale asi šťastie na to, že všade kde som pracoval v školstve som mal veľmi dobrých nadriadených.
Zákon je podľa mňa dobrý, ak všetko prebieha tak ako má, čiže konkurz na riaditeľa školy prebehne férovo a školská rada nie je zmanipulovaná, tak potom je dobre že riaditeľ má také právomoci aké má. Potom je riaditeľom človek čo má na túto prácu najlepšie predpoklady, je zbehlý v školstve, má podporu kolegov a rodičov.
Ale ak nie, tak potom "dobré k nám a zlé preč" :-)))
Katkana
11.10.11,12:24
Nedopadlo dobre, nekompenzovali a ešte vytvorili horšiu pracovnú atmosféru.Každý sa bojí každého, prikyvujú vedeniu, nikto sa neozve,hoci každý vidí čo sa deje na škole-
brontosaurus
11.10.11,16:34
Nedopadlo dobre, nekompenzovali a ešte vytvorili horšiu pracovnú atmosféru.Každý sa bojí každého, prikyvujú vedeniu, nikto sa neozve,hoci každý vidí čo sa deje na škole-
No, na to už asi fakt nie je čo povedať.
Mňa len naozaj mrzí, že v tom našom školstve namiesto toho aby sme si pomáhali, snažili spríjemniť školu nie len deťom ale aj sebe, vytvárali príjemnú atmosféru, tak namiesto toho sa mlčí, prikyvuje na všetko a nikto sa nikoho nezastane.
Ja si vždy poviem, čo sa mi môže stať ak sa ozvem, maximálne to že ma vyhodia, nič horšie. Bolo by mi to ľúto, aj keď ma decká občas hnevajú aj tak ich mám a mám rád aj svoju prácu, ale myslím si že horšie je hlúpo mlčať ako si stáť za vlastným názorom. To, čo zarobím v školstve, zarobím aj inde. Keď sa už učiteľ či vychovávateľ má báť povedať vlastný názor, ako chce potom vychovávať naše deti a učiť ich aby sa nebáli mať vlastný názor, budovať v nich hodnotu samých seba ???