dudi
13.09.11,21:19
Dobrý večer,
známa bude pre mňa robiť promotérku, bude chodiť po kaviarňach a podobne a bude im ponúkať môj produkt.
Ona by chcela uzavrieť nejakú zmluvu o tom, že to bude pre mňa robiť. Nechcem ju brať ako zamestnankyňu skôr ako keby to bola len nejaká práca na dohodu alebo niečo také.

Viete mi poradiť akú zmluvu s ňou uzavrieť a potom na základe čoho jej vyplácať peniaze?

Niektoré také jednorázové veci (napr. písanie textov) som riešil zmluvou o diele kde sa napísalo čo je predmetom, suma a ja som to na základe toho vyplatil.

Vopred ďakujem za odpoveď.

S pozdravom,
Dušan Helma
Kubco
13.09.11,20:24
Jednoznačne by som spravil mandátnu zmluvu podľa §566 Obchodného zákonníka.
dudi
14.09.11,03:47
Ďakujem, má niekto iný nápad alebo súhlasíte s Kubcom?
Economic
14.09.11,13:54
Súhlasím. Mandátna zmluva.
dudi
14.09.11,19:00
Čítal som tú mandátnu zmluvu a tam sa píše výška odmeny, ale u nej by to nebola každý mesiac rovnaká. Sme dohodnutý tak, že bude mať % z objednávky, ktorú ona vybaví.
Ako by ste to vy riešili?
Keďže do tej zmluvy nie je možné napísať presnú čiastku, ale len ten počet % z objednávok. Potom by musela byť nejaká ďalšia zmluva alebo niečo na základe, ktorej by som vyplácal tú čiastku, ktorá jej patrí.
Kubco
14.09.11,21:07
Čítal som tú mandátnu zmluvu a tam sa píše výška odmeny, ale u nej by to nebola každý mesiac rovnaká. Sme dohodnutý tak, že bude mať % z objednávky, ktorú ona vybaví.
Ako by ste to vy riešili? - Vyriešil by som to konkrétnou úpravou článku "Odmena/Odplata".
Keďže do tej zmluvy nie je možné napísať presnú čiastku, ale len ten počet % z objednávok. - Ty si môžeš upraviť mandátku ako potrebuješ, nemusíš vyplácať presne stanovenú čiastku peňazí, ale napr. aj percentuálne odmenu. Potom by musela byť nejaká ďalšia zmluva alebo niečo na základe, ktorej by som vyplácal tú čiastku, ktorá jej patrí. - Nemusíš mať ďalšiu zmluvu, všetko môžeš obsiahnuť v mandátke, všetky podmienky či už odmeny alebo samotného druhu práce.

Odpovede v texte...
dudi
15.09.11,05:22
Ďakujem za odpoveď.
sroservis
15.09.11,20:04
Dobrý deň,

ak je podnikateľka tak zmluvu o sprostredkovaní s odmenou určenou % z obchodu, ktorý sprostredkuje a ktorý sa zrealizuje.

Ak nie je podnikateľka, tak dohodu o vykonaní práce - dať malú fixnú odmenu + pohyblivú odmenu (% z obchodov). Dohodárku však musíte ohlásiť do SP + odviesť za ňu odvod (cca 1% z vyplatenej mzdy) + strhnúť 19 daň z príjmov, tj. s dohodou je spojená vyššia administratíva.

Pekný deň.
dudi
16.09.11,04:06
Podnikateľka nie je, je študentka. Tej vyššiej administratíve a odvodom som sa chcel vyhnúť, ale zrejme to nebude možné.