Madlj
13.09.11,21:26
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu ako postupovať pri výpočte účtovných odpisov pri zmene odpisovej sadzby od 1.1. Máme vychádzať pri výpočte z OC, alebo zo ZC a doodpisuje sa majetok presne podľa rokov odpisovania novostanovených. Napr. OC = 100 tis., ZC = 10 tis.. Zmena odpisovej sadzby zo 4 rokov na 8 rokov. Ak postupujem pri výpočte účtovných odpisov z OC, tak bude nový mesačný odpis = 1 041,66 a ak postupujem pri výpočte účtovných odpisov zo ZC, tak bude nový mesačný odpis = 119,05 v prípade, že už som odpísala 1 rok a ešte mám odpisovať 7 rokov ZC, aby som doodpisovala 8 rokov. Ďakujem za odpoveď.
KEJKA
13.09.11,20:13
predpokladám, že pri UO účtuješ rovnomerne.
Takže určite odpisy počítaš tak ako doteraz - z OC
akurát použiješ iné - zvolené percento.
Neriešiš, či sa odpíše presne za 8 rokov, pravdepodobne nie, ak si doteraz mala sadzbu 25% na 4 rokov, tak asi odpíšeš za 6-7 rokov.
Ak by si chcela doodpisovať skutočne presne za 8 rokov, tak by nová sadzba nemohla byť 1/8, ale musela by si si presne vypočítať, koľko to vychádza podľa ZC.
Madlj
14.09.11,08:51
Ďakujem za odpoveď. Moja otázka v podstate je či si môžem zvoliť jeden spôsob (z OC), alebo druhý spôsob (zo ZC), resp. či je na to nejaký predpis, alebo usmernenie, že to musí byť tak alebo tak. Princípu rozumiem, ale neviem či si účtovná jednotka sama môže zvoliť jeden z vyššie uvedených spôsobov, alebo je to striktne niekde dané. Doteraz sme odpisovú sadzbu nikdy nemenili a vychádzali sme z OC. Aký to bude mať ešte vplyv na odloženú daň z titulu rozdielu medzi daňovou zostatkovou cenou a účtovnou zostatkovou cenou? Ďakujem za ochotu a spoluprácu.
KEJKA
14.09.11,09:16
odpisový plán si zvolíš sama podľa miery opotrebenia. Spôsob stanovenia odpisov uvedieš v smernici. musí sa ti počas určitej doby odpísať na 100% nie viac a nie menej. takže asi tak.
Vplyv na odloženú daň to bude mať, ale akú, to neviem povedať. proste si zoberieš účtovnú ZC a daňovú ZC a rozdiel vynásobíš 19% - odložená daň. mrkneš, kolko máš zaúčtované a rozdielom skoriguješ na aktualizovaný stav,
Madlj
14.09.11,09:58
Ďakujem za kvalifikovanú a promptnú odpoveď. Veľa zdaru do ďalšej práce prajem.