busko
19.01.06,13:55
Chceli by sme zriadiť chránenú dielňu. Vedel by mi niekto poradiť, ako postupovať, čo všetko na to potrebujeme. Uvítal by som akúkoľvek radu od ľudí, ktorí to už majú za sebou. Vopred ďakujem.
rada
21.01.06,12:18
Ja to síce nemám za sebou praktickú skúsenosť, ale vzhľadom na to, že nikto zatiaľ nedal žiadnu radu pripojím materiál, ktorý mám vo svojej databáze. Stiahla som si ho dávnejšie z nejakej stránky možno aspoň nasmeruje kam sa obrátiť pre správnu radu.
Štatút chránenej dielne alebo chráneného pracoviska prizná Úrad práce sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) na základe posudku orgánu na ochranu zdravia a zamestnávateľovi, ktorý ich zriadi, poskytne finančný príspevok.
Výška príspevku sa v jednotlivých regiónoch líši podľa toho, aká je v nich miera nezamestnanosti.
• V okresoch Bratislava 1, 2, 3, 4, 5, Malacky, Pezinok a Senec – 35 511 Sk.
• V okresoch Trenčín, Ilava, Púchov, Piešťany, Myjava, Skalica, Žilina, Senica, Prievidza, Banská Bystrica, Trnava, Nové mesto nad Váhom, Námestovo, Dunajská Streda, Galanta, Považská Bystrica, Čadca, Partizánske, Hlohovec, Liptovský Mikuláš, Zvolen, Bánovce nad Bebravou, Martin, Tvrdošín, Stará Ľubovňa, Košice 1, Bytča, Ružomberok, Košice 4, Topoľčany, Kysucké Nové mesto, Nitra, Košice 2 a 3 – 53 267 Sk.
• V okresoch Turčianske Teplice, Poprad, Svidník, Stropkov, Dolný Kubín, Banská Štiavnica, Levoča, Šaľa, Snina, Humenné, Prešov, Bardejov, Nové Zámky, Žiar nad Hronom, Krupina, Brezno, Spišská Nová Ves, Vranov nad Topľou, Komárno, Medzilaborce, Detva, Levice, Zlaté Moravce, Poltár, Michalovce, Sabinov, Lučenec, Gelnica, Kežmarok, Košice – okolie, Žarnovica, Sobrance, Trebišov, Rožňava, Veľký Krtíš, Revúca, Rimavská Sobota – 71 022 Sk.
Príspevok sa zvýši o preukázané dodatočné náklady, ak budú vyššie ako preukázané náklady na vytvorenie pracovného miesta zamestnanca bez zdravotného postihnutia a to:
• na rozšírenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska alebo úpravu ich priestorov,
• na vybavenie chránenej dielne strojmi, zariadeniami a pracovnými pomôckami potrebnými na vykonávanie činností občanom so zdravotným postihnutím,
• na inštaláciou strojov a zariadení, pracovných pomôcok,
• na prenajatie priestorov, ak nejde o prenájom nebytových priestorov medzi blízkymi osobami,
• na splácanie úrokov z účelového úveru na nákup zariadenia.
• v okresoch Bratislava 1, 2, 3, 4, 5, Malacky, Pezinok a Senec – 49 321 Sk
• v okresoch Trenčín, Ilava, Púchov, Piešťany, Myjava, Skalica, Žilina, Senica, Prievidza, Banská Bystrica, Trnava, Nové mesto nad Váhom, Námestovo, Dunajská Streda, Galanta, Považská Bystrica, Čadca, Partizánske, Hlohovec, Liptovský Mikuláš, Zvolen, Bánovce nad Bebravou, Martin, Tvrdošín, Stará Ľubovňa, Košice 1, Bytča, Ružomberok, Košice 4, Topoľčany, Kysucké Nové mesto, Nitra, Košice 2 a 3 – 73 981 Sk.
• v okresoch Turčianske Teplice, Poprad, Svidník, Stropkov, Dolný Kubín, Banská Štiavnica, Levoča, Šaľa, Snina, Humenné, Prešov, Bardejov, Nové Zámky, Žiar nad Hronom, Krupina, Brezno, Spišská Nová Ves, Vranov nad Topľou, Komárno, Medzilaborce, Detva, Levice, Zlaté Moravce, Poltár, Michalovce, Sabinov, Lučenec, Gelnica, Kežmarok, Košice – okolie, Žarnovica, Sobrance, Trebišov, Rožňava, Veľký Krtíš, Revúca, Rimavská Sobota – 98 642 Sk.
Príspevok sa neposkytne:
• na kúpu nehnuteľností,
• na prístavbu a rekonštrukciu vlastnej nehnuteľnosti,
• na nákup motorového vozidla s výnimkou lízingu.
Príspevok poskytuje ÚPSVR, v ktorého územnom obvode budú chránená dielňa alebo pracovisko vytvorené na základe písomnej žiadosti zamestnávateľa. Do žiadosti je potrebné uviesť podnikateľský zámer s kalkuláciou predpokladaných nákladov.
• Rozsah najviac 10 strán
• Štruktúra
o Údaje o žiadateľovi

Právnická osoba – postavenie firmy, jej schéma, doterajšie výsledky
o Charakteristika zámeru

Predmet podnikateľskej činnosti, opis produktu činnosti, služieb...
o Postup realizácie zámeru

Základná myšlienka podnikateľského plánu a časový realizačný plán
o Miesto uskutočnenia zámeru

Kde sa bude podnikateľský plán realizovať, priestorové zabezpečenie, údaje o nebytových priestoroch, nájomné vzťahy a pod., technické a organizačné zabezpečenie.
o Marketingové informácie

Informácie o trhu v lokalite, odhad rozsahu produkcie podnikateľskej činnosti, reklama, konkurencia, marketingové ciele, partneri.
o Slabé a silné stránky zámeru
o Finančná prognóza

Celková finančná prognóza projektu a priebeh finančného toku minimálne 2 – 3 roky, predpokladané náklady a výnosy, vlastný vklad z celkového financovania, iné zdroje financovania (v prípade existujúceho subjektu je prílohou súvaha a výsledovka resp. výkaz ziskov a strát)
o Doplňujúce údaje

Informácie, ktoré zvyšujú dôveryhodnosť zámeru, napríklad zmluva o budúcej zmluve, certifikáty, osvedčenia, pripravené cenníky a pod.
o Kalkulácia predpokladaných nákladov

Predpokladané náklady na zriadenie pracovných miest pre občanov so zdravotným postihnutím podľa paragrafu 9 ods.1 písm. a) Zákona o službách zamestnanosti – uviesť konkrétne predpokladané náklady podľa jednotlivých položiek.
Predpokladané preukázané náklady v porovnaní s preukázanými nákladmi na vytvorenie pracovného miesta pre zamestnanca bez zdravotného postihnutia podľa paragrafu 9 ods.1 písm. a) zákona o službách zamestnanosti – uviesť konkrétne predpokladané náklady podľa jednotlivých položiek, aby bolo zrejmé, že sú to dodatočné náklady na zamestnanie občanov so zdravotným postihnutím.
Pracovné miesta, na ktoré bol poskytnutý príspevok, sa môžu obsadzovať len občanmi so zdravotným postihnutím. Inými zamestnancami sa môžu miesta obsadiť, iba ak ide o dočasné miesta, aj to však len so súhlasom ÚPSVR a len na obdobie nepresahujúce 9 mesiacov, v prípade zdravotne postihnutých na obdobie nepresahujúce 2 roky. Chránenú dielňu alebo pracovisko musí zamestnávateľ prevádzkovať najmenej tri roky.
Zriaďovateľovi ho poštou alebo bezhotovostným prevodom vyplatia do 30 dní od predložena dokladov preukazujúcich skutočné náklady na zriadenie a dostane len 60 percent z každého výdavku a odráta sa aj DPH. Ďalšie informácie dostanete na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny, zoznam chránených dielní a chránených pracovísk nájdete na www.nup.sk alebo www.upsvar.sk .
lenkak
22.01.06,20:40
Po schválení ch.dielne/pracoviska netreba zabudnúť na hygienu. S tou sme mali najväčšie problémy. Pol roka im trvalo kým nám schválili chr. pracovisko, lebo v tom čase nevedeli čo je pojem chr. pracovisko. Ale časy sa menia, hádam už majú aj s CHP/CHD viacej skúsenosti.
busko
23.01.06,09:37
Sú to super informácie. Veľmi pekne ďakujem.
mtvm
30.06.07,15:53
chcela by som sa ťa spýtať či už si našiel pomoc,ohšadom chránenej dielne?Veľmi dlho hľadám niečo o tom ako začať podnikať - dostať príspevok,či niekto pomôže spísať projekt keď som ZŤP,ak môžeš prosím ťa napíš mi na môj mail mtvm@centrum.sk,ďakujem Matušková
Jozef.Markos
07.07.07,08:24
T.č. sú už sumy nejako vyššie, ale jel problém s hygienou, pretože úrad prace požaduje rozhodnutie o zriadení chránenej dielne alebo pracoviska. Naviac požaduje založiť podnikateľský účet v banke.
Melnick
07.07.07,08:54
Prečo sa všetci boja hygieny,však aj keď si CHD zriaďujete sami , zaslúžite si ,aby ste pracovali v peknom hygienicky nezávadnom prostredí, alebo sa mýlim? A na Ústave hygieny a epidemiológie.... tiež pracujú iba ľudia.;)
http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/24588E4C46796FF6C125711B00470A10?OpenDocument

Pozrite si napr. túto stránku,možno pomôže.:)
Melnick
07.07.07,09:04
T.č. sú už sumy nejako vyššie, ale jel problém s hygienou, pretože úrad prace požaduje rozhodnutie o zriadení chránenej dielne , alebo pracoviska.Je to logické , veď na ten účel budú poskytnuté financie. Naviac požaduje založiť podnikateľský účet v banke S pochopiteľných dôvodov: ako by Ti posielali financie ? Hádam nie cash.:)


.......................:)
mtvm
07.07.07,09:41
Mohol by niekto už niečo o tomto postupe vedieť?Chcela by som uskutočniť jednu myšlienku a dať šancu nam ZŤP,ďakujem za pomoc a dobrúradu dopredu,ak by niekto vedel,ako začať a kde napíšte mi prosím na môj mail mtvm@centrum.sk
Melnick
07.07.07,14:21
Tak mtvm , v prvom rade navštív ÚPSVaR v Tvojom bydlisku, povedz im,že chceš zriadiť CHD. Dajú Ti potrebné tlačivá.
Neviem čo chceš robiť, ale ak je to výroba ,musíš mať priestory,ktoré budú spĺňať hygienické predpoklady na výrobňu. Tu nie sú žiadne úľavy,že je to pre ZŤP -kritériá sú úplne rovnaké pre všetkých. Ak budeš mať priestory pripravené ,oznámiš hygiene tuším + 500Sk kolok,aby prišli Tvoje priestory "schváliť"
Medzitým sa riešia veci na ÚPSVaR -e a Tvoja CHD môže začať svoju činnosť. Úrad Ti poskytne príspevok,ktorý je účelovo viazaný - buď na zariadenie, alebo na mzdy pracovníkov-v prípade,že budeš aj zamestnávať./nám poukázali prostriedky na mzdy na 2 roky/ Neviem ako je to u Vás,ale pravidelne sme kontrolovaní ,no pokiaľ sa robí zodpovedne a poctivo sa nakladá s prijatými finančnými prostriedkami,nevidím v tom vôbec ,ale vôbec žiadny problém.:) :) :)
mtvm
29.07.07,11:12
Ďakujem za odpoveď,takže prvoradé je mať miestnosť-priestor?Na to tiež potrebujem financie,ale ja by som chela vedieť či mám šancu prejsť z mojim projektom?Nechcem bezhlavo vstúpiť do niečoho.
bianka117
11.05.09,11:25
prosim nenašiel by sa niekto, kto by mi poslal navrh podnikatelkeho planu napr. aj chranenej dielne, potrebujem to ako seminarnu pracu, Dakujem. Ak ano pošlem e-mailovu adresu.