Monika Tináková
14.09.11,08:12
Dobrý deň. Potvrdenie o návšteve strednej školy na účely prídavku na dieťa sa posiela len na Úrad práce soc. vecí a rodiny alebo aj na príslušnú zdravotnú poisťovňu? A posielam si to ja sama alebo zamestnávateľ?
Ďakujem
tictac7
14.09.11,06:15
iba na ÚPSVaR a posielaš si to sama, zamestnávateľovi však nezabudni tiež dať potvrdenie, aby Ti mohol naďalej vyplácať daňový bonus. Zdravotnú poisťovňu neriešiš - oni s tým nemajú nič...
Monika Tináková
14.09.11,07:53
ďakujem za odpoveď
veronikasad
14.09.11,08:01
iba na ÚPSVaR a posielaš si to sama, zamestnávateľovi však nezabudni tiež dať potvrdenie, aby Ti mohol naďalej vyplácať daňový bonus. Zdravotnú poisťovňu neriešiš - oni s tým nemajú nič...
nesúhlasím, študent dokladuje štatút študenta potvrdením o návšteve školy, ktoré odovzdáva každý školský rok v prísl.zdr.poisťovni (sám - nie je to záležitosť zamestnávateľa rodiča).

Pozor na novelu zákona o zdr.poistení, platnú od 1.8.2011

Poistenec, ktorý ani na písomnú výzvu zdravotnej poisťovne si nesplní oznamovaciu povinnosť do 8 dní od doručenia výzvy sa považuje za samoplatiteľa.
Zužu
14.09.11,08:04
v otázke sa jedná sa o študenta strednej školy a v tomto prípade sa ZP nerieši.
veronikasad
14.09.11,08:05
v otázke sa jedná sa o študenta strednej školy a v tomto prípade sa ZP nerieši.
prečo ? Ako ZP vie, že je študentom ?
tictac7
14.09.11,08:05
nesúhlasím, študent dokladuje štatút študenta potvrdením o návšteve školy, ktoré odovzdáva každý školský rok v prísl.zdr.poisťovni (sám - nie je to záležitosť zamestnávateľa rodiča).

Pozor na novelu zákona o zdr.poistení, platnú od 1.8.2011

Poistenec, ktorý ani na písomnú výzvu zdravotnej poisťovne si nesplní oznamovaciu povinnosť do 8 dní od doručenia výzvy sa považuje za samoplatiteľa.

Ďakujem za upozornenie, to som naozaj nevedela...
Monika Tináková
14.09.11,08:11
takže treba poslať aj na ZP?
Nella_2
14.09.11,08:11
nesúhlasím, študent dokladuje štatút študenta potvrdením o návšteve školy, ktoré odovzdáva každý školský rok v prísl.zdr.poisťovni (sám - nie je to záležitosť zamestnávateľa rodiča).

Pozor na novelu zákona o zdr.poistení, platnú od 1.8.2011

Poistenec, ktorý ani na písomnú výzvu zdravotnej poisťovne si nesplní oznamovaciu povinnosť do 8 dní od doručenia výzvy sa považuje za samoplatiteľa.
Veronika, platí to pre každého študenta strednej školy? Keď normálne po skončení ZŠ pokračuje na SŠ, tak má každý rok doniesť do ZP potvrdenie o návšteve školy?
Ja viem tak (aspoň donedávna to tak bolo), že až po skončení SŠ musí študent navštíviť ZP.
veronikasad
14.09.11,08:13
Veronika, platí to pre každého študenta strednej školy? Keď normálne po skončení ZŠ pokračuje na SŠ, tak má každý rok doniesť do ZP potvrdenie o návšteve školy?
Myslím, že je to rovnaké ako pri DB - potvrdenie musí predložiť po skončení povinnej školskej dochádzky.
Nella_2
14.09.11,08:17
Myslím, že je to rovnaké ako pri DB - potvrdenie musí predložiť po skončení povinnej školskej dochádzky.
A je to aj niekde v zákone uvedené? Lebo dcéra študuje na SŠ a nič také sme do ZP neodniesli...
Nella_2
14.09.11,08:34
Na stránkach VšZP sa píše len o tom, čo má študent urobiť, keď skončí SŠ/VŠ alebo preruší štúdium. (http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=464#Stredna)

A tiež je tam odpoveď na konkrétnu otázku (len je to z r. 2009):
Dátum: 27.02.2009
Je potrebné, aby študent každý rok nosil potvrdenie o návšteve školy na pobočku VšZP ?
Zobraziť odpoveď
Každý rok nie, iba pri zmene ZŠ, SŠ, VŠ alebo pri nejakých iných zmenách v štúdiu./ napr. prerušenie štúdia, ukončenie apod./

Zdroj: http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=353&search=%9Atudent

Ja som tam tiež nabehla, keď študoval syn, lebo ma niekto vyplašil, že keď dosiahne 16 rokov, tak treba každý rok nosiť potvrdenie o návšteve školy. Pani mi povedala, že netreba (jedine, že by zmenil školu, adresu...), že až keď zmaturuje, má doniesť maturitné vysvedčenie.
Chobot
14.09.11,11:27
Veronika, platí to pre každého študenta strednej školy? Keď normálne po skončení ZŠ pokračuje na SŠ, tak má každý rok doniesť do ZP potvrdenie o návšteve školy?
Ja viem tak (aspoň donedávna to tak bolo), že až po skončení SŠ musí študent navštíviť ZP.

Union nevyžaduje predkladať potvrdenie o návšteve školy, len u študentov VŠ. Do 18 rokov je automaticky študentom, či nezaopatreným dieťaťom, pokiaľ si nenahlási niečo iné - napr. ak niekto v 17. rokoch skončí školu a zamestná sa, tak je povinný do 8 dní to nahlásiť poisťovni.

U VŠ študentov je potrebné dokladovať štúdium.
Nella_2
19.09.11,09:13
Tak som dnes bola vo VšZP a bolo mi povedané, že dieťa po dovŕšení 16 rokov by malo každý rok nosiť potvrdenie o návšteve školy. Keď som sa spýtala, či je to naozaj nutné, keď dieťa neprerušilo štúdium, nezmenilo školu, adresu...tak mi pani povedala, že potom aspoň kópiu maturitného vysvedčenia treba doniesť...

Takže si myslím, že to nie je povinné zo zákona. Za syna som tiež nenosila takéto potvrdenia, až keď išiel na VŠ, a mal všetko v ich systéme v poriadku.
ivka70
19.09.11,09:44
nesúhlasím, študent dokladuje štatút študenta potvrdením o návšteve školy, ktoré odovzdáva každý školský rok v prísl.zdr.poisťovni (sám - nie je to záležitosť zamestnávateľa rodiča).

Pozor na novelu zákona o zdr.poistení, platnú od 1.8.2011

Poistenec, ktorý ani na písomnú výzvu zdravotnej poisťovne si nesplní oznamovaciu povinnosť do 8 dní od doručenia výzvy sa považuje za samoplatiteľa.

Veronika, bola som vyslovene kvoli tomuto s potvrdenim v pobocke VsZP a nechceli ziadne potvrdenie od studenta VS, pokial riadne pokracuje v studiu (je v 3. rocniku).
Jedine pri ukonceni alebo preruseni studia potrebuju nahlasit zmenu.
Takze podla ZP pre studentov, ktori sa v ZP na zaciatku studia riadne prihlasili, sa nic nemenilo, nemusia kazdy rok dokladovat pokracovanie studia.
nika.sum
19.09.11,09:54
Esteze ste tu. Syn mal tento rok 16r., takze uz tiez ma ukoncenu povinnu skolsku dochadzku. Akosi ma nenapadlo, ze musim potvrdenie davat kvoli pridavkom. Boze v dobe vypoctovej techniky - to je buzeracia. Je nejake tlacivo na potvrdenie zo skoly, kt. si vyplnim a skola len potvrdi alebo to ma syn ziadat v skole? Daval potvrdzovat pre MHD a to doniesol.
Co sa tyka tej ZP, ja som ani po ZS nic nenahlasovala nakolko mal povinnu skolsku dochadzku. Volala som pred chvilou do VšZP a potvrdenie o navsteve skoly treba priniest po ukonceni povinnej skolskej dochadzky a potom az pri zmene skoly (po ukonceni SS). Vraj staci priniest neoverenu kopiu, alebo si oni original odfotia.
Nella_2
19.09.11,10:45
Esteze ste tu. Syn mal tento rok 16r., takze uz tiez ma ukoncenu povinnu skolsku dochadzku. Akosi ma nenapadlo, ze musim potvrdenie davat kvoli pridavkom. Boze v dobe vypoctovej techniky - to je buzeracia. Je nejake tlacivo na potvrdenie zo skoly, kt. si vyplnim a skola len potvrdi alebo to ma syn ziadat v skole? Daval potvrdzovat pre MHD a to doniesol.
Co sa tyka tej ZP, ja som ani po ZS nic nenahlasovala nakolko mal povinnu skolsku dochadzku. Volala som pred chvilou do VšZP a potvrdenie o navsteve skoly treba priniest po ukonceni povinnej skolskej dochadzky a potom az pri zmene skoly (po ukonceni SS). Staci priniest neoverenu kopiu, alebo si oni original odfotia.

Syn, ktorý študuje na VŠ, odniesol do ZP tlačivo rovnaké ako na MHD - škola im vydala pri zápise niekoľko týchto potvrdení (na prídavky, na MHD, do ZP...).
Ale myslím, že do ZP by mala stačiť aj kópia, nakoľko ako zisťujem, nie každá pobočka toto potvrdenie vyžaduje.
nika.sum
19.09.11,12:24
Syn, ktorý študuje na VŠ, odniesol do ZP tlačivo rovnaké ako na MHD - škola im vydala pri zápise niekoľko týchto potvrdení (na prídavky, na MHD, do ZP...).
Ale myslím, že do ZP by mala stačiť aj kópia, nakoľko ako zisťujem, nie každá pobočka toto potvrdenie vyžaduje.

Dakujem za odpoved. Syn niesol na MHD tlacivo vytlacene z ich stranok. Skola im urcite vyda nejake potvrdenie, mozno aj vydala ale my ho on zatial nedal. Na ZP mi povedali, ze staci priniest kopiu.
Nella_2
19.09.11,12:26
Dakujem za odpoved. Syn niesol na MHD tlacivo vytlacene z ich stranok. Skola im urcite vyda nejake potvrdenie, mozno aj vydala ale my ho on zatial nedal. Na ZP mi povedali, ze staci priniest kopiu.
Ja som volala teraz na ÚP, či vyžadujú ich tlačivo alebo stačí zo školy, tak mi povedali, že akceptujú aj zo školy, len mám na druhú stranu napísať údaje o žiadateľovi (meno, adresu, rod. č.) a môžem to poslať aj poštou.
Chobot
19.09.11,13:24
Esteze ste tu. Syn mal tento rok 16r., takze uz tiez ma ukoncenu povinnu skolsku dochadzku. Akosi ma nenapadlo, ze musim potvrdenie davat kvoli pridavkom. Boze v dobe vypoctovej techniky - to je buzeracia. Je nejake tlacivo na potvrdenie zo skoly, kt. si vyplnim a skola len potvrdi alebo to ma syn ziadat v skole? Daval potvrdzovat pre MHD a to doniesol.
Co sa tyka tej ZP, ja som ani po ZS nic nenahlasovala nakolko mal povinnu skolsku dochadzku. Volala som pred chvilou do VšZP a potvrdenie o navsteve skoly treba priniest po ukonceni povinnej skolskej dochadzky a potom az pri zmene skoly (po ukonceni SS). Vraj staci priniest neoverenu kopiu, alebo si oni original odfotia.

Úrad práce vyžaduje osobitný formulár potvrdenia o návšteve školy na účely prídavku na deti, je v prílohe.
Nella_2
19.09.11,14:18
Úrad práce vyžaduje osobitný formulár potvrdenia o návšteve školy na účely prídavku na deti, je v prílohe.
Tiež som si to myslela. Preto som pre istotu volala na ÚP, lebo syn doniesol z VŠ ich tlačivo potvrdenia o návšteve školy (dostal ich asi 5), na ktorom je vyslovene uvedené, že sa vydáva na účely ÚP, ZP a iné...
Pani na ÚP mi povedala, že akceptujú aj potvrdenia vydané školou, len je potrebné na druhú stranu uviesť údaje o žiadateľovi (rodičovi) o rodinné prídavky.
nika.sum
19.09.11,17:13
Ja to stale neviem pochopit, preco musi existovat takato sikana. Ved by mali byt medzi sebou prepojeni a vediet si na zaklade rodneho cisla zistit, ci dieta je studentom alebo nie....Mam pocit, ze cim dalej nas viac buzeruju
Nella_2
19.09.11,17:16
Ja to stale neviem pochopit, preco musi existovat takato sikana. Ved by mali byt medzi sebou prepojeni a vediet si na zaklade rodneho cisla zistit, ci dieta je studentom alebo nie....Mam pocit, ze cim dalej nas viac buzeruju
Veru, veru... v dnešnej dobe počítačov je to na hlavu postavené
misoft
19.09.11,17:19
Dievčatá, vitajte v digitálnom svete :D
ivka70
19.09.11,17:32
ved vitame, vidis ako si zvykame :)
Chobot
20.09.11,10:14
Ja to stale neviem pochopit, preco musi existovat takato sikana. Ved by mali byt medzi sebou prepojeni a vediet si na zaklade rodneho cisla zistit, ci dieta je studentom alebo nie....Mam pocit, ze cim dalej nas viac buzeruju

Kto by mal byť prepojený s kým?

Teraz to nebudem písať na teba, ale všeobecne. Na jednej strane chceme, aby všetko o človeku malo byť zistiteľné on line v nejakej databáze, no na druhej strane, ak sa jeho údaje majú niekde zaznamenať (napr. aký rozruch nastal pri poslednom sčítané obyvateľstva pri podozrení, že by sa mohla vytvoriť nejaká centrálna databáza ľudí.....!) hneď sa štorcujeme a nadávame do eštébákov a špicľov a sme proti akejkoľvek centrálnej databáze.

Možno v budúcnosti bude nejaká centrálna evidencia, do ktorej budú všetky oprávnené inštitúcie zaznamenávať všetko o obyvateľoch, ale v súčastnosti je to v nedohľadne - každá inštitúcia má vlastnú databázu a evidenciu. Prvý krok je, aby si navzájom poskytovali údaje z týchto databáz.
misoft
20.09.11,14:20
Chobot: keby len každá inštitúcia. Niekedy nie je prepojená jedna inštitúcia (a to finančná Slov.spotiteľňa) - pokiaľ máš účet založený v meste A a ideš si vybrať v meste B, tak overujú účet v meste A telefonicky! Jednotlivé pobočky totiž vôbec nie sú elektronicky prepojené, každá je ako samostatný subjekt. Toto je v 21. storočí, v digitálnom veku. :mee:
nika.sum
21.09.11,07:58
Kto by mal byť prepojený s kým?

Teraz to nebudem písať na teba, ale všeobecne. Na jednej strane chceme, aby všetko o človeku malo byť zistiteľné on line v nejakej databáze, no na druhej strane, ak sa jeho údaje majú niekde zaznamenať (napr. aký rozruch nastal pri poslednom sčítané obyvateľstva pri podozrení, že by sa mohla vytvoriť nejaká centrálna databáza ľudí.....!) hneď sa štorcujeme a nadávame do eštébákov a špicľov a sme proti akejkoľvek centrálnej databáze.

Možno v budúcnosti bude nejaká centrálna evidencia, do ktorej budú všetky oprávnené inštitúcie zaznamenávať všetko o obyvateľoch, ale v súčastnosti je to v nedohľadne - každá inštitúcia má vlastnú databázu a evidenciu. Prvý krok je, aby si navzájom poskytovali údaje z týchto databáz.

Zle som sa vyjadrila, skor som mala na mysli, ze by si mali poskytovat udaje, kde by si na zaklade rodneho cisla vedeli preverit, ci ten dotycny este studuje alebo uz nie. UP, ZP, SP, DU - to su vsetko institucie, ktore pracuju s rodnymi cislami, takisto student na skole je vedeny pod rodnym cislo - aspon si to myslim. Podla mna by to bolo efektivnejsie ako pracne nahadzovanie mnozstva potvrdení...mozno to raz bude takto fungovat.
Chobot
21.09.11,09:57
Zle som sa vyjadrila, skor som mala na mysli, ze by si mali poskytovat udaje, kde by si na zaklade rodneho cisla vedeli preverit, ci ten dotycny este studuje alebo uz nie. UP, ZP, SP, DU - to su vsetko institucie, ktore pracuju s rodnymi cislami, takisto student na skole je vedeny pod rodnym cislo - aspon si to myslim. Podla mna by to bolo efektivnejsie ako pracne nahadzovanie mnozstva potvrdení...mozno to raz bude takto fungovat.

aj ja tomu verím, že raz to tak bude. Len či sa toho dožijeme...:rolleyes: