janapill
14.09.11,06:19
Dobrý deň, prosím Vás o radu, prevzala som po jednej účtovníčke vedenie JÚ, kde FO má v majetku auto obstarané na lízing. OC tohto auta je 10083+DPH=11999 €. do VOZD-réžia si každý mesiac podľa splátk.kalend. účtujem úrok z istiny +DPH (keďže nie je platcom) a do VNZD-mesač.časť istiny, odpisy tohto auta by som asi mala tiež naúčtovať mesačne a to zo sumy 10083 že?? Lebo pozerám do účtov.z r.2010 a ona má tie splátky celú sumu uvedenú vo VNZD a na konci roka naúčtovaný odpis vo výške 3000€ vo VOZD ale zo sumy 11999 €??? Tak čo s tým teraz? čO JE SPRáVNE? a ešte ak si FO platí aj mesačne havar.poist.vo výške 24€ - je to VOZD?? podľa mňa áno.
ďakujem za odpovede :)))
janapill
03.10.11,17:09
Prosím, vie mi to niekto odsúhlasiť či to robím dobre? a poradiť čo teraz s tými odpismi?
Ďakujeeem
Katka22
03.10.11,17:38
Prosím, vie mi to niekto odsúhlasiť či to robím dobre? a poradiť čo teraz s tými odpismi?
Ďakujeeem

Dobrý večer :-)
Posielam link :
http://www.porada.sk/t9121-leasing-tabulka-v-exceli.html?highlight=Leasing+JU
Mesačne havar.poist.vo výške 24€ - je to VOZD?? - áno je to VOZD -prevad. réžia .
JankaO
03.10.11,18:02
§25 ZoDZP
(5) Súčasťou vstupnej ceny je aj

a) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
janapill
04.01.12,18:16
Dobrý večer,
ešte raz sa k tomu vrátim, lebo nie je mi jasné keďže účtujem podľa tej tabuľky,
kde istina ide do VNZD a DPH a fin.výnos do VOZD/réžia - účtujem mesačne
ale ako teraz vyrátam odpis auta z ceny bez DPH alebo s DPH?? Lebo potom tá DPH nebude 2x vo výdavkoch ovpl.ZD? Pozn. že nie je platcom DPH a tie odpisy sa účtujú mesačne alebo stačí na koniec roka??
Ďakujem
janapill
07.01.12,17:17
§25 ZoDZP
(5) Súčasťou vstupnej ceny je aj

a) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
Tak potom DPH zo splátky, mám zaúčtovať ako VNZD? keďže ide o neplatcu DPH???
A na konci roka spravím odpis z tej OC vrátane DPh, tak?
ani1
08.01.12,09:15
kúpili sme auto na úver - Volkswagen fin. služby autokredit, t.j. na 3-krát budeme platiť, ako by som mala správne zaúčtovať 1. splátku, a mám ostatné zostávajúce dve splátky dať do záväzkov? Poprosím o polopatické :-) vysvetlenie
Tweety
08.01.12,09:20
kúpili sme auto na úver - Volkswagen fin. služby autokredit, t.j. na 3-krát budeme platiť, ako by som mala správne zaúčtovať 1. splátku, a mám ostatné zostávajúce dve splátky dať do záväzkov? Poprosím o polopatické :-) vysvetlenie Celá suma je záväzkom.
KEJKA
08.01.12,09:48
Dobrý deň, prosím Vás o radu, prevzala som po jednej účtovníčke vedenie JÚ, kde FO má v majetku auto obstarané na lízing. OC tohto auta je 10083+DPH=11999 €. do VOZD-réžia si každý mesiac podľa splátk.kalend. účtujem úrok z istiny +DPH (keďže nie je platcom) a do VNZD-mesač.časť istiny, odpisy tohto auta by som asi mala tiež naúčtovať mesačne a to zo sumy 10083 že?? Lebo pozerám do účtov.z r.2010 a ona má tie splátky celú sumu uvedenú vo VNZD a na konci roka naúčtovaný odpis vo výške 3000€ vo VOZD ale zo sumy 11999 €??? Tak čo s tým teraz? čO JE SPRáVNE? a ešte ak si FO platí aj mesačne havar.poist.vo výške 24€ - je to VOZD?? podľa mňa áno.
ďakujem za odpovede :)))
správne rozmýšľaš, predtým to bolo zle - čo sa týka odpisov, určite zle.


§25 ZoDZP
(5) Súčasťou vstupnej ceny je aj
a) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, pravda, ale neplatí to pre lízing


Dobrý večer,
ešte raz sa k tomu vrátim, lebo nie je mi jasné keďže účtujem podľa tej tabuľky,
kde istina ide do VNZD a DPH a fin.výnos do VOZD/réžia - účtujem mesačne
ale ako teraz vyrátam odpis auta z ceny bez DPH alebo s DPH?? Lebo potom tá DPH nebude 2x vo výdavkoch ovpl.ZD? Pozn. že nie je platcom DPH a tie odpisy sa účtujú mesačne alebo stačí na koniec roka?? Ďakujem v JU na konci roka odpis do prevádzkovej réžie a z OC bez DPH plus VN pri obstaraní /napr. lízingový poplatok, registrácia DI ai.


Tak potom DPH zo splátky, mám zaúčtovať ako VNZD? keďže ide o neplatcu DPH??? A na konci roka spravím odpis z tej OC vrátane DPh, tak? takto nie, ty máš dobre vedomosti, nenechaj sa pomýliť.
janapill
09.01.12,12:57
správne rozmýšľaš, predtým to bolo zle - čo sa týka odpisov, určite zle.

pravda, ale neplatí to pre lízing

v JU na konci roka odpis do prevádzkovej réžie a z OC bez DPH plus VN pri obstaraní /napr. lízingový poplatok, registrácia DI ai.

takto nie, ty máš dobre vedomosti, nenechaj sa pomýliť.
Jej ďakujem KEJKA, že mi to niekto potvrdil, lebo už som to chcela opraviť na to "zle"
ale teraz čo s tými odpismi? keďže v r.2010 boli vypočítané s OC s DPH?
Či si to len opravím na svojej invent.karte a uvediem správne za rok 2010,2011 ?? čiže uvediem 1/4 zo sumy 10083???
Ďakujem
bendo
31.01.12,11:38
Dobrý deň, chcem sa spýtať k účtovaniu lízingu (JU)

Líz.zmluva bola podpísaná 20.9.2011, predmet lízingu prevzatý až 31.10.2011, faktúra na prvú zvýšenú splátku je z 31.10.2011, uhradená bola až 30.11.2011, splátkový kalendár začína od 30.12.2011... (doteraz bol dátum na LZ, dohoda aj faktúra v rovnaký deň, tak som sa nad tým moc nepozastavovala..)

1. V deň prevzatia lízingu, teda 31.10.2011 účtujem v knihe záväzkov celkový záväzok - na základe dohody o platbách nájomného či lízingovej zmluvy? (rozdiel je nejakých 0,20 EUR asi zo zaokrúhľovania)
2. Takisto aj do knihy dlhodobého majetku zaevidujem tento majetok k 31.10.2011 (podla LZ alebo dohody?) a odpisujem odkedy? (reálne bol stroj zapojený až v januári 2012)

Poradíte mi prosím niekto???