jfy
14.09.11,08:45
Dobry den.
Aj ked podobnych tem som na fore nasiel hned niekolko, myslim si, ze sa jedna o troska specificky pripad.
Otazka znie, ci podla nasledovnych faktov, spada osoba do oslobodenia od platby dane za predaj bytu.
S priatelkou sme sa rozhdli pre spolocne byvanie v byte, ktory dostala darovacou zmluvou od matky minuleho roku - 17.12.2010 a v ktorom ma trvaly pobyt cely zivot. Predchadza tomu vyplatenie jej brata, co chceme riesit hypotekarym uverom. Aby som mohol ziskat HUM (vyhodny hypotekarny uver pre mladych) musi sa jednat o nadobudnutie nehnutelnosti na moje meno. Rozhodli sme sa preto o kupno-predajnu zmluvu na polovicu bytu. Ohladom platby/oslobodenia od platby DzP si nas danovy urad a kataster navzajom pohadzuju s odvolanim jeden na druheho.
- 17.12.2010 bol byt darovany an zakalde darovacej zmluvy.
- v ten isty den bol podany a prijaty na kataster navrh na vklad.
- 4.1.2011 sme obdrzali z katastra rozhodnutie o povoleni vkladu (s uvedenym datumom dorucenia 17.12.2010)
- 10.2.2010 kataster vykonal zapis.
Ako som spominal, danovy urad nas posiela opyta sa na kataster, kataster nas odkazal na danovy urad a tak stale dookola.
Viem, ze sa menil zakon o DzP od 1.1.2011 no predsa len sa snad najde moznost ako mozu mladi ludia zacat zivot bez zaplatenia horibilnej sumy statu v podobe dane.
Dakujem vopred.
Vladimír Ozimý
15.09.11,15:29
Dobry den.
Aj ked podobnych tem som na fore nasiel hned niekolko, myslim si, ze sa jedna o troska specificky pripad.
Otazka znie, ci podla nasledovnych faktov, spada osoba do oslobodenia od platby dane za predaj bytu.
S priatelkou sme sa rozhdli pre spolocne byvanie v byte, ktory dostala darovacou zmluvou od matky minuleho roku - 17.12.2010 a v ktorom ma trvaly pobyt cely zivot. Predchadza tomu vyplatenie jej brata, co chceme riesit hypotekarym uverom. Aby som mohol ziskat HUM (vyhodny hypotekarny uver pre mladych) musi sa jednat o nadobudnutie nehnutelnosti na moje meno. Rozhodli sme sa preto o kupno-predajnu zmluvu na polovicu bytu. Ohladom platby/oslobodenia od platby DzP si nas danovy urad a kataster navzajom pohadzuju s odvolanim jeden na druheho.
- 17.12.2010 bol byt darovany an zakalde darovacej zmluvy.
- v ten isty den bol podany a prijaty na kataster navrh na vklad.
- 4.1.2011 sme obdrzali z katastra rozhodnutie o povoleni vkladu (s uvedenym datumom dorucenia 17.12.2010)
- 10.2.2010 kataster vykonal zapis.
Ako som spominal, danovy urad nas posiela opyta sa na kataster, kataster nas odkazal na danovy urad a tak stale dookola.
Viem, ze sa menil zakon o DzP od 1.1.2011 no predsa len sa snad najde moznost ako mozu mladi ludia zacat zivot bez zaplatenia horibilnej sumy statu v podobe dane.
Dakujem vopred.

a za čo chcete platiť daň? pretože dar predsa nepodlieha dani z príjmov...takže nadobudnutie bytu darom od rodičov nie je predmetom dane z príjmov a daň sa nebude platiť ... alebo som to nepochopil?
jfy
15.09.11,17:20
Asi ano.
Pardon, ale mam na mysli dan z prijmu, ktoru by eventuelne mala priatelka zaplatit za predaj polovice bytu.
Nevieme totiz, ci sa nadobudnutie pocita od datumu: uzatvorenia darovecej zmluvy? alebo podania na kataster? alebo od samotneho zapisu do katastra?
Bpcko
21.09.11,05:30
To sa nikto nenajde kto by Vam vedel na 100% povedat ako to vlastne je? od coho tam su "kompetentní" uradnici? je to smutne!Z osobnych skusenosti viem ako si vedia urady pohadzovat ludi:mad:. kazdopadne som nevedela ze s jednym bytom moze mat mlady clovek tolko problemov! drzim palce
jfy
22.09.11,09:01
Takze uz to mame vyriesene, zial v nas/moj neprospech.
Po niekolkych vymenach vo dverach katastra a danoveho uradu nam bolo oznamene nasledovne:

Kedze rozhodnutie z katastra prislo 14.1.2011 - tento datum sa berie ako zaciatok pravnej ucinnosti. Preto nemozeme na oslobodenie od platby dane ani pomysliet.

Teraz nam neostava nez vymysliet ako sa platbe vyhnut.

Velmi pekne dakujem za take zakony...
skaspa
22.09.11,10:12
Takze uz to mame vyriesene, zial v nas/moj neprospech.
Po niekolkych vymenach vo dverach katastra a danoveho uradu nam bolo oznamene nasledovne:

Kedze rozhodnutie z katastra prislo 14.1.2011 - tento datum sa berie ako zaciatok pravnej ucinnosti. Preto nemozeme na oslobodenie od platby dane ani pomysliet.

Teraz nam neostava nez vymysliet ako sa platbe vyhnut.

Velmi pekne dakujem za take zakony...
ak si dospel k záveru, že uvedený príjem nie je od dane oslobodený a teda by si mal príjem z predaja nehnuteľnosti zdaniť, ešte to neznamená, že zdaníš celý príjem; každý príjem má predsa aj nejaký výdavok a to platí aj v prípade predaja darovanej nehnuteľnosti, že k príjmu môžeš uplatniť výdavok a daň platiš len z rozdielu medzi príjmom a výdavkom
jfy
22.09.11,10:21
ak si dospel k záveru, že uvedený príjem nie je od dane oslobodený a teda by si mal príjem z predaja nehnuteľnosti zdaniť, ešte to neznamená, že zdaníš celý príjem; každý príjem má predsa aj nejaký výdavok a to platí aj v prípade predaja darovanej nehnuteľnosti, že k príjmu môžeš uplatniť výdavok a daň platiš len z rozdielu medzi príjmom a výdavkom
Ano, ano, touto cestou sa zrejme vydame, lebo druhy sposob, ktory nam poradili bolo vratenie daru a to je zas na dlhe lakte a de facto nerealne.

Ale ak bola nehnutelnost darovana, ake naklady si dana osoba moze uplatnit?
skaspa
22.09.11,10:26
Ano, ano, touto cestou sa zrejme vydame, lebo druhy sposob, ktory nam poradili bolo vratenie daru a to je zas na dlhe lakte a de facto nerealne.

Ale ak bola nehnutelnost darovana, ake naklady si dana osoba moze uplatnit?

§ 8 ods. 5 zákona č. 595/2003Z.z. : Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom (ods.1 písm.b je prevod vlastníctva nehnuteľnosti) pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,

a pozri § 25 zákona 595/2003 - buď uplatníte výdavok podľa ods. 1 písm. a) alebo podľa ods. 1 písm. f) - podľa toho, či bola nehnuteľnosť u darcu zaradená v obchodnom majetku alebo nebola