susana23
14.09.11,11:13
Dobrý deň,chcem sa opýtať, či firma (s.r.o.) má právo v rámci pracovného pohovoru žiadať uchádzača o zamestnanie, aby sa zúčastnil práce v teréne (konkrétne ide o vyhľadávanie nových zákazníkov a uzatváranie zmlúv), hoci uchádzač nemá žiadnu zmluvu, žiaden doklad o tom, že je pracovníkom v agentúre. Firma uchádzača len skúša v teréne, ako mu pôjde uzatváranie objednávok (reálnych) a až následne, na základe toho s ním uzavrie, resp. neuzavrie zmluvu. Uchádzačovi bolo povedané, že práca v teréne je súčasť pohovoru - praktická časť.
ďakujem.
Chobot
14.09.11,09:22
Dobrý deň,chcem sa opýtať, či firma (s.r.o.) má právo v rámci pracovného pohovoru žiadať uchádzača o zamestnanie, aby sa zúčastnil práce v teréne (konkrétne ide o vyhľadávanie nových zákazníkov a uzatváranie zmlúv), hoci uchádzač nemá žiadnu zmluvu, žiaden doklad o tom, že je pracovníkom v agentúre. Firma uchádzača len skúša v teréne, ako mu pôjde uzatváranie objednávok (reálnych) a až následne, na základe toho s ním uzavrie, resp. neuzavrie zmluvu. Uchádzačovi bolo povedané, že práca v teréne je súčasť pohovoru - praktická časť.
ďakujem.

Uchádzač by sa mal po prednesení takejto požiadavky vstať, s takou firmou sa pekne rozlúčiť a zaželať im pekný deň.

Firma nemôže žiadať takúto skúšku ako súčasť prijímacieho pohovoru. To, čo od neho chcú, je nelegálna práca.
susana23
15.09.11,08:30
ďakujem za odpoveď, zamestnávateľ v tomto žiaden problém nevidí, tvrdí, že je úplne normálne, že ma chce vyskúšať v teréne, veď za prinesené objednávky by som mala z nich niekoľko percent, zrejme tým len "zalepí ústa", vraj ak by mi dal zmluvu na dobu určitú, na skúšobnú dobu a ja by som žiadnu objednávku nedoniesla, stratil by veľa peňazí. samozrejme, veď by musel platiť odvody. avšak keby ja som chodila celý týždeň za objednávkami, podotýkam s vlastným vozidlom, a stravovala sa za vlastné peniaze, a objednávku by som nedoniesla žiadnu, predsa tiež strácam SVOJE peniaze, ktoré mi nik nevráti, zamestnávateľ ma na základe toho neprijme a som stratová, nemám pravdu? nakoniec ponúkol, že mi urobí dohodu o vykonaní práce na 1 týždeň, avšak na čo mám z takejto dohody nárok? opäť, ak by sa mi náhodou za tento jeden týždeň, na ktorý mám uzavretú dohodu, objednávka nepodarila žiadna, mám právo od neho získať aspoň preplatenie nejakých svojich nákladov? minimálne na naftu? veď chodiť celý týždeň po celom regióne s vlastným autom nie je lacná záležitosť...aký máte na to názor? osobne si myslím, že od začiatku to bola taktika, vraj mu len vypadla takáto maličkosť, akou je zmluva. ako sa musí super podnikať, ak pre mňa pracujú uchádzači, ktorým ide o prácu, snažia sa, donesú objednávky do firmy a firma sa s nimi nakoniec rozlúči s tým, že im to tak dobre nešlo. firma má zisk, objednávka bola reálna, preto firme ostáva, počas tejto skúšky zamestnávateľ nemusel nikomu nič uhrádzať. a ja, ako uchádzač som demotivovaná, je logické, že sa mi nechce zadarmo chodiť robiť firme zisky a pritom mať na pamäti stále to, že po týždni ma aj tak nemusí prijať. čo vy na to? super, že táto stránka existuje, je nehorázne, čo sa dnes robí....ešte raz, ďakujem za rady a názor. prajem pekný deň.
majus1
15.09.11,18:12
na to ab ťa vyskúšal je predsa skúšobná doba, ak by nebol spokojný, bez udania dôvvodu ti môže dať výpoveď v skúšobnej dobe a nie takto....
susana23
16.09.11,07:09
Majus1, presne to som mu nakoniec povedala, podotkol, že ja ešte nie som vybratá, a ak by ma zamestnal a mne by to nešlo, prišiel by o veľa peňazí, pretože by mi musel dať aspoň ten fixný plat aj keď len za jeden týždeň, plus uhradiť náklady na stravu a naftu. takto, ak ma len vyskúša za týždeň bez zmluvy, alebo len na dohodu na 1 týždeň, nemá žiadne povinnosti, zvlášť na tento druh práce, (obchodného zástupcu). to by bolo, keby toto mohla robiť každá firma, otvorím si trebárs cukráreň a poviem uchádzačke, nech pre mňa týždeň pracuje a ja potom uvidím, či mi budú jej koláče chutiť a až tak sa rozhodnem, či ju vôbec zoberiem. (aj keby jej teoreticky nerobilo problém týždeň robiť zadarmo, nevznikli by jej žiadne iné výdavky, no pri behaní po celom regióne nie sú výdavky zanedbateľné)...skrátka som presvedčená, že to bola taktika, keď toto zrobí firma len 10 uchádzačom za rok, má z toho tisíce eur. pretože prirodzene, každý uchádzač sa snaží. a okrem toho, všimla som si, že hoci som mala ísť na skúšku do terénu, inzerát na danú pozíciu už mali vyvesený znova, to ma dostalo a začalo mi tam niečo "nerezať"...ešte neukončili jedno kolo, dali nádej a potom si všimneš, že poza tvoj chrbát už hľadajú ďalších...a keby sa objednávka nepodarila žiadna, bola by som zvedavá, čo by mi po tom týždni povedal a čo s mojimi vzniknutými nákladmi....čo už....ďalšia skúsenosť....
majus1
16.09.11,08:04
v tom prípade by som o tomto "zamestnávateľovi" porozprávala na inšpektoráte práce ako už vyššie písal Chobot ide o nelegálnu prácu a špekulácie zo strany zamestnávateľa...