snehulienka
19.01.06,14:50
Ahojte, mam otazku co sa tyka datumu dodania na DPH. Vzdy som davala doslu fakturu z hladiska DPH do toho mesiaca, aky bol na fakture den dodania (okrem pripadov, ked uz prisla fa po termine dan.priznania). No dnes som sa dopocula, ze vraj to nemusim davat do mesiaca podla dna dodania ale ked faktura pride, t.j. fa s datudom dodania 29.1.06 pride 5.2.06, tak ju zevraj nemusim dat do 01/06, ale do obdobia 02/06. Je takato vec mozna? Dakujem
snehulienka
19.01.06,13:51
Ak je to mozne, prosim napiste mi §, ktory o tom hovori. Dakujem
Sany
19.01.06,13:52
áno je, môžeš sa sama rozhodnúť. OOps, dopĺňam: §51 ods.2 Zákona o DPH, ti dáva túto možnosť.
snehulienka
19.01.06,14:05
to sa musim rozhodnut a jednou metodou to robit stale alebo mozem raz tak a raz tak?
ALBO
19.01.06,16:36
to sa musim rozhodnut a jednou metodou to robit stale alebo mozem raz tak a raz tak?

Nie, pri každej Fa sa môžete rozhodnúť, krorý spôsob zvolíte
Jana Acsová
19.01.06,16:50
Nájdite si v linkoch tému: Uplatnenie práva na odpočítanie dane. Sú tam rôzne príklady a vysvetlenia.
http://www.porada.sk/t17311-najeastejie-otazky--dph.html
apsgroup
19.01.06,18:12
Prenajímatel priestorov nám prefakturoval službu-odhrnanie snehu.
Fakturu vystavil 9.1.2006, den dodania uviedol 31.12.2005. Mám dojem,že to nie je dobre a že uňho mal byť deň dodania 9.1.2006. A ja si môžem uplatniť odpočet v januári 2006 a nie 12/2005. Alebo sa mýlim ?
ALBO
19.01.06,18:39
Prenajímatel priestorov nám prefakturoval službu-odhrnanie snehu.
Fakturu vystavil 9.1.2006, den dodania uviedol 31.12.2005. Mám dojem,že to nie je dobre a že uňho mal byť deň dodania 9.1.2006. A ja si môžem uplatniť odpočet v januári 2006 a nie 12/2005. Alebo sa mýlim ?

No ak máte v nájomnej zmluve dohodnuté, že vám bude refakturovať služby, ako napr. ten sneh mesačne, alebo ku koncu roka alebo aj inak na základe jemu vystavených faktúr, potom má on (prenajímareľ)pri stanovení daňovej povinnosti postupovať podľa § 19 ods.6 a teda má uviesť dárum dodania zhodný s dátumom vystavenia dokladu. A to aj napriek tomu, že on obdržal pôvodný doklad s dátumom dodania 31.12.
snehulienka
06.02.06,13:25
AVO, vsimla som si ze si dost odbornik na problematiku DPH. Velmi pekne ta prosim o radu. Robime uctovnictvo mesacnemu platcovi DPH. Je to zahranicna spolocnost, ktora ma v internej smernici zadane, ze uzavierka mesiaca musi byt hotova najneskor do 12.dna nasledujuceho mesiaca. Preto budeme davat vsetky dosle faktury, ktore pridu uz po skonceni mesiaca, t.j. napriklad za januar ktore pridu uz po 31.1.06, budeme ich davat automaticky uz do februara.
Priznam sa, ze nerozumiem uplne dobre § 51 ods.2 z o DPH. Ak som spravne pochopila, mozem vyssie uvedene uplatnovat v pripade, ak tie faktury za 01/06 pridu do 25.2.2006?
Mozem aj zahranicne faktury uctovat takymto sposobom? Teda kurzom podla datumu prijatia faktury?
Dakujem



Nájdite si v linkoch tému: Uplatnenie práva na odpočítanie dane. Sú tam rôzne príklady a vysvetlenia.
http://www.porada.sk/t17311-najeastejie-otazky--dph.html
Vladimír Ozimý
06.02.06,14:17
pozor treba rozlisovat uctovny kurz a kurz dph...uctovny je den prijatia faktury a dph je presne definovany ak ide o tovar v paragrafe 20. Sluzba je klasicky
snehulienka
06.02.06,14:20
co to znamena, ze sluzba klasicky?
apo
06.02.06,15:38
to sa musim rozhodnut a jednou metodou to robit stale alebo mozem raz tak a raz tak?

Vyriešenie úlohy v správnom období odpočítať daň nemôžeme spôsobom raz tak a raz tak.

1. Naše právo na odpočet dane pripadá vždy na mesiac, ktorý je na faktúre uvedený ako deň dodania. Snehulienka správne postupovala.

2. Zákon nám dovoľuje uplatniť právo na odpočet aj v ďaľšom zdaňovacom období ako je uvedené v bode č. 1.

Tu nie som si celkom istý, že snehulienka vždy bude správne postupovať. Chcem zdôrazniť, aby snehulienka terním z bodu 2 nepovažovala ako prvý a nanapadlo ju odpočítať daň v ďalšom období nasledujúcom po období č. 2.

:)To iba pre istotu a pre tých ktorí stále skúšajú nájsť nejakú skulinku. V nároku na odpočítanie dane je to len Tak a nie aj tak aj tak, hoci sa to na prvý pohľad môže tak javiť.:)


Trochu úsmevne nezaškodí.


apo
ALBO
06.02.06,16:34
AVO, vsimla som si ze si dost odbornik na problematiku DPH. Velmi pekne ta prosim o radu. Robime uctovnictvo mesacnemu platcovi DPH. Je to zahranicna spolocnost, ktora ma v internej smernici zadane, ze uzavierka mesiaca musi byt hotova najneskor do 12.dna nasledujuceho mesiaca. Preto budeme davat vsetky dosle faktury, ktore pridu uz po skonceni mesiaca, t.j. napriklad za januar ktore pridu uz po 31.1.06, budeme ich davat automaticky uz do februara.
Priznam sa, ze nerozumiem uplne dobre § 51 ods.2 z o DPH. Ak som spravne pochopila, mozem vyssie uvedene uplatnovat v pripade, ak tie faktury za 01/06 pridu do 25.2.2006?
Mozem aj zahranicne faktury uctovat takymto sposobom? Teda kurzom podla datumu prijatia faktury?
Dakujem

Ak môžem aj ja do toho vstúpiť.
No práve pre takých ako vy, čo robia firmám účtovníctvo, bol § 51 ušitý na mieru novelou po 1.1.2005.
Aby, keď vám firma dá januárové doklady na spracovanie napr. 1,2. , aby ste nemuseli robiť dodatočné DP z tých čo prídu až vo februári (dovtedy to tak bolo).
Takže správne ste pochopili, že ak napr. doklady s dátumom dodania január dostanete do 25. februára, môžete isi uplatniť daň v januárai alebo februári.To platí pre tuzemské doklady pre JCD a pre nadobudnutie tovaru.

pre služby dodané zo zahraničia (reverse charge) však platí, že daň na vstupe máte v tom zdaňovacom období ako daň na výstupe.
TAkže ak vám prišla Fa s dátumom vystavenia 31,1,, a do firmy ju dostali až 3. alebo aj 20.2. tak tu je povinnosť odviesť daň na výstupe v januári a rovnako aj právo na uplatnenie odpočtu dane v januári.

Ešte k nadobudnutiu tovaru, tam tiež môžete mať problém. Vy ste sa pýtali len na § 51t.j. na odpočet. Ale ak do firmy dostanú doklad od zahraničného dodávateľa tovaru napr. 3.2 a doklad bol vystavený napr. 31.1. nezabudnite, že musia zabezpečiť odvod dane na výstupe v januári. V stup už môžu uplatniť aj vo februári.

Jedna vec je evidovať v DP DPH v správnom období , to presne definuje zákon o DPH.
Iná vec je o Fa účtovať v správnom účtovnom období ( postupy, res. interná smernica).