workerka
14.09.11,16:19
Dobrý deň poraďáci,
vlastníci bytov majú záujem o obnovu náteru fasády panelového domu. Výmera fasády je cca 1500 m2. Prosím, ak ste už niekto robili náter (bez zateplenia) fasády, viete mi aspoň orientačne povedať aké boli náklady na 1m2? Príp. Vás poprosím o informáciu akú farbu je treba použiť (silikónová, silikátová, akrylová??), aby vydržala dlhšie? Náš panelák má 18 rokov, ale pôvodná farba je úplne už od dažďa zmytá a panely sú fľakaté. Nemám predstavu, či sa pod farbu dáva nejaká penetrácia. Niečo som pozerala na nete ale neviem ktorým smerom sa mám uberať :-(
Ďakujem vopred za info ..
buchač
14.09.11,16:54
Dobrý deň poraďáci,
vlastníci bytov majú záujem o obnovu náteru fasády panelového domu. Výmera fasády je cca 1500 m2. Prosím, ak ste už niekto robili náter (bez zateplenia) fasády, viete mi aspoň orientačne povedať aké boli náklady na 1m2? Príp. Vás poprosím o informáciu akú farbu je treba použiť (silikónová, silikátová, akrylová??), aby vydržala dlhšie? Náš panelák má 18 rokov, ale pôvodná farba je úplne už od dažďa zmytá a panely sú fľakaté. Nemám predstavu, či sa pod farbu dáva nejaká penetrácia. Niečo som pozerala na nete ale neviem ktorým smerom sa mám uberať :-(
Ďakujem vopred za info ..

...smerom k nejakým obálkam ...zadanie výberového konania ...

ALE

1. to nemáte správcu ???
2. lebo v jeho kompetencii to je , aj za to platíte
3. nejak mi nejde do hlavy ...hádam to všetko nechcete robiť sami ...????
workerka
14.09.11,17:18
samozrejme, že máme správcu. Len si chcem urobiť nejakú "finančnú" predstavu, koľko by nás to asi stálo. Nič viac. Samozrejme, že to budeme riešiť cez správcu. Je to zatiaľ len úvaha :-)
verkaz
14.09.11,17:51
Najlepšie bude, keď sa pôjdeš informovať ku správcovi, prípadne sa daj do výberovej komisie. Tie ponuky sú rôzne. U nás sa pohybovali od 12 do 28 Eur. Ale najlacnejšia ponuka nemusí byť aj kvalitná.
Nerozumiem tej otázke - ktorým smerom sa mám uberať ?
Správca má v tom určite už skúsenosti.
workerka
15.09.11,03:22
Verkaz,
ďakujem za odpoveď.
No ... ktorým smerom? Tým som myslela, že niekto poradí aká farba je najlepšia ... teda aký druh farby. Ako sa to celé robí a pod. Nemám o tom ani predstavu. Chcela som niečo pozrieť na nete, len mám v tom chaos, lebo ak nájdem nejaký článok o farbách na fasádu, ten skončí pri fasádnych omietkach. Takže len toľko som chcela.
220870
15.09.11,04:22
Veľmi záleží od toho ,aká bola použitá pôvodná farba,v akom stave sa momentálne nachádza povrch bytovky ,z čoho je postavená,aký nosný materiál v akých klimatických podmienkach .Iné je opravovať niekde v Dunajskej Strede kde celý svieti slnko a pofukuje vietor(je tam pomerne sucho) a iné to bude v Poprade.Ak tam bol dikoplast a podobné nátery tak sa to musí najskôr sanovať.Ak nejaký vodopriepustný náter tak vyrovnať a penetrovať.A to sú veci ,práce ,materiály ,ktoré môžu tvoriť viac, ako polovicu hodnoty diela.Preto je veľmi ťažké odhadnúť konečnú cenu.
Samotné maľovanie .Potrebujete buď silikónovú farbu ,alebo silikátovú.NIE AKRYLÁTOVÚ!
Napr Baumit silikát
http://www.baumit.sk/front_content.php?idart=5891
táto farba stojí cca 3,2€/m2, práca cca 2,5-3€/m2+lešenie ,alebo vysokozdvižná plošina.Plus je treba zarátať zábor chodníkov a bespečnostné opatenia a pod.Záleží od polohy činžiaku ,niekdy je to pomerne vysoká čiastka..
verkaz
15.09.11,09:35
Nám to robil projektant, ktorý nám navrhol niekoľko variantov, z ktorých si vlastníci mohli vybrať.
lubica_02
15.09.11,14:41
Z obnovou fasády bez zateplenia je oveľa viac práce a častokrát je to aj oveľa finančne nákladné, nakoľko pôvodná omietka ako aj spáry sú zvetralé a musí sa veľká časť odstrániť a nanovo urobiť, myslím, že z f. AM Stavby poradili veľmi dobre.
Z môjho pohľadu by som sa do takejto obnovy fasády nepúšťala, zvolila by som zateplenie a fasádu - to je ale len môj názor.
workerka
15.09.11,15:14
Ďakujem všetkým za reakcie a zvlášť AM Stavby za užitočné informácie. U nás zateplenie moc nemá veľký význam a neprinesie vysoké úspory, pretože už panely majú v sebe zatepľovacie vložky (súst. P1.14). Takže do zatepľovania sa moc nechceme púšťať, pretože investícia sa nám hádam nevráti ani za 50 rokov :-) Samozrejme, že by sa niekto musel na to odborne pozrieť. Ide práve o to, že uvažujeme len o zašpárovaní panelových stykov (niekedy nabudúci rok) no a padla teda aj otázka obnovy náteru fasády. Viem si predstaviť zhruba čo by to bolo peňazí za náter :-(
220870
15.09.11,16:34
Len opravovanie fasády je v pomere kku kompletnému zatepleniu nerentabilná investícia.Aj tie panely s polystyrénom boli síce lepšie ako čistý siporex ,ale aj tak je tam nenormáne množstvo tepelných mostov.Odporúčam zatepliť min 100mm polystyrénom.Špáry medzi panelmi sa nesmú naplno zapchávať.Tvoria dilatáciu budovy.
lubica_02
15.09.11,19:36
Nemusia zateplť 10 cm - to ukáže projekt a teplotechnické posúdenie. V prípade, že sú panely v pohode - technický stav je dobrý, stačí možno 3 cm - 5cm, ale všetko je to o obhliadke stavu a na posúdení v projekte. Nie je dom ako dom. V takomto prípade by bola investícia menšia ako osekávanie pôvodnej poškodenej omietky a z druhej strany aj vzhľad by bol esteticky krajší s polystyrénom ako len s omietkou.
Mária.K.
19.09.11,19:14
Vedeli by ste poradiť, aká farba je najvhodnejšia na natretie betónovej čapice, ktorou je prikrytý múrik pod plotom?
dobrava
20.09.11,07:14
Len opravovanie fasády je v pomere kku kompletnému zatepleniu nerentabilná investícia.Aj tie panely s polystyrénom boli síce lepšie ako čistý siporex ,ale aj tak je tam nenormáne množstvo tepelných mostov.Odporúčam zatepliť min 100mm polystyrénom.Špáry medzi panelmi sa nesmú naplno zapchávať.Tvoria dilatáciu budovy.

Špáry medzi panelmi sa môžu naplno zapchávať. Dilatácia bude fungovať naďalej, pretože tmel určený na špárovanie je pružný.
Halli
20.09.11,07:32
Ja na panelákoch typu T06B /,troskopemzokeramzitbetónové panely,omietka brizolit/tiež nevidím dôvod zatepľovať, máme vymenené všetky okná od bytov až po schodištia a pivnice, dvere už 5 rokov atď. Na teple sme usporili veľmi, 5 rokov som nedvíhala mesačné predpisy, ba naopak z tepla sme odoberali a zvyšovali na FO.....pri termovízií bol jediný problém v rohoch lodžií, kde je hrubka panelu menšia ako na ostatných obvodových múroch, máme vyspravené špáry, tiež nechcem zadlžovať vlastníkov. Polystyrén nie je všemocný...som zvedavá, kto bude tie haldy po rokoch likvidovať, bude to ako z azbestom?? Na to nikto nemyslí? Prečo hneď všetko zabandážovať do polystyrénu? Aj ja som sa ponáhľala s oknami na byte medzi prvými a dnes? Iné profily,iné materialy, oveľa nižšia cena....budú aj iné možnosti ako ochrániť panely, nie len ich udusiť v polystyréne. Prečo ten obrovský lobing, dobre to vieme všetci, že? Banky sú nenažrané a nehovorím o zateplovacích firmách. Ja nie som odporca zateľovania, nech si dá kto chce, nech si to dajú domy, ktoré inú možnosť nemajú, domy ktoré majú stavebné sústavy vyžadujúce túto rekonštrukciu...Ale treba sa trochu zamyslieť nielen bezhlavo všade zadlžovať ľudí. Ešte sme nepreskočili, čas ukáže ako sa investície vrátili, alebo lepšie povedané nevrátili, ako budú domy vyzerať po rokoch...lebo po rokoch splácania môžu začať odznova.
Takže nestrašme, nájdu sa iste spôsoby aj iné ako ošetriť domy a nebude to zase tak dlho trvať.
workerka
20.09.11,08:31
Ďakujem Vám za príspevky. Halli, úplne mi čítaš myšlienky. Práve na budúci rok plánujeme dať zašpárovať všetky panelové styky. Cez tie sú najväčšie úniky. Tiež sme robili termovíziu a práve tadiaľto odchádzalo najviac tepla (okrem starých bytových okien a vchodových dverí a schodišťových okien). Práve nám budúci týždeň idú meniť schodišťové okná a dvere a v ďalšom kroku mám naplánované špárovanie panelov. Ľudia sa sťažujú na doslovný prievan cez špáry. Snáď sa to budúci rok zrealizuje. No a potom už ako "kozmetickú úpravu" možno zrealizujeme náter fasády. Aspoň takýto máme plán. Fakt to zatepľovanie sú nehorázne peniaze a v našom prípade podľa môjho názoru a mojich skromných :-) výpočtov aj bez včasnej návratnosti. Kým na tom začneme šetriť, tak už bude naozaj zateplenie vyzerať ako po vojne a vyžadovať si údržbu. Súčasný stav fasády je úplne super, ide len o tú farbu, ktorá sa zmyla a nevyzerá dobre :-) Toť vsjo :-)
Orim
20.09.11,09:17
Nemusia zateplť 10 cm - to ukáže projekt a teplotechnické posúdenie. V prípade, že sú panely v pohode - technický stav je dobrý, stačí možno 3 cm - 5cm, ale všetko je to o obhliadke stavu a na posúdení v projekte. Nie je dom ako dom. V takomto prípade by bola investícia menšia ako osekávanie pôvodnej poškodenej omietky a z druhej strany aj vzhľad by bol esteticky krajší s polystyrénom ako len s omietkou.

Nesúhlasím s tebou. Dať len 3 - 5 cm je podľa mňa zlé rozhodnutie. Keď sa to má robiť tak tie peniaze za vyššiu hrúbku nie sú až tak veľké. Najdrahšie na tom všetkom je platba za prácu a lešenie. Robotníkom je v konečnom dôsledku úplne jedno či lepia 10 cm alebo 5 cm. Podľa mňa je to plytvanie finančnými prostriedkami.
Tiež sme mali popraskanú stenu na dome pri daždi nám múry vlhli až do bytu, steny boli premočené pri dlhšom daždi, zvlášť keď lialo hodne z boku. Nechali sme to prešpárovať a pretrieť. Bola to najhoršia investícia podľa mňa. Vydržalo to asi 6 rokov, ale s postupom času špáry vznikali ďalej a aj na iných miestach.
Buď nerobte nič alebo zateplite poriadne. Nám to vyrátali na 8 cm. Ja som mal predstavu o 12 cm. V našom vchode sa mi podarilo presvedčiť ludí aspoň na 10 cm. Takže časť domu má 10 cm a časť 8 cm hrubé zateplenie. Keď som im ukázal posledné tabuľky o spotrebe tepla na m2, tak vchod ktorý mal vždy najnižšiu spotrebu tepla na m2 (aj preto, že je umiestnený v strede domu) sa po tomto prvom roku po zatepelní sa dostal za nás čo dávam za "vinu":) tým 2 cm hrubšiemu zatepleniu.
Teraz mi niektorí z tých vedľajších vchodov hovoria, že som sa s nikým nemal baviť a rozhodnúť sám o hrubšom zateplení. Svojím spôsobom je to paradox, keď to chcete spraviť tak ako sa to má neprejde to, ale potom keď vidia že sa na tom viac šetrí zmenia názor. :D
najag
20.09.11,13:06
Vzdy ma rozosmeje informacia, ze stavebnu sustavu P1.14, alebo P1.15 , alebo dokonca T06B, nie je potrebne zateplovat. Pretoze maju vraj sendvicove panely atd......staci sa iba pozriet, aky prestupovy cinitel - ci tepelny odpor maju uvedene stavebne sustavy, aky prestupovy cinitel pozaduje norma u revitalizovanych bytovych domoch a najma, ake maju uvedene stavebne sustavy systemove poruchy a najma aj P1.14 a P1.15, ktorym prave zateplenie hodne pomoze pri ich odstraneni. Stavebne sustavy T06B maju spotrebu tepla od 160 do 180 kWh/m2rok a stavebne sustavy P1.14 a P1.15 maju spotrebu tepla okolo 120 kWh /m2rok. A uz nehovorim z pohladu, ze svetovy vyvoj v oblasti energetiky je velmi nepriaznivy, ze ceny tepla budu extremne stupat v blizkom horizonte a z toho pohladu sa velmi vyznamne skracuje navratnost investicie. A na druhej strane bude stupat cena vyrobkov, najma EPS...... Vlastna skusenost u sustavy T06B: spotreba tepla pred hydraulikou a meranim tepla - 3000 GJ, to znamena 175 kWh/m2, po vyvazeni sustavy a merani tepla klesla spotreba na 1400 GJ, to znamena na 81 kWh /m2. Po dokladnom zatepleni bytoveho domu a eliminacii tepelnych mostov grafitovym EPS hrubky 12 cm ocakavame pokles spotreby tepla o 50 %, kedy sa bude pohybovat spotreba tepla okolo 700 GJ, to znamena spotreba tepla 40 kWh/m2. Staci si prepocitat cez ocakavane ceny tepla a nie je o com premyslat. Ved splacanie sa da realizovat tym, ze sa znizia preddavky na teplo, takze vlastnici bytov ani nepocitia, ze nieco splacaju. Ospravedlnujem sa, ze som napisal prispevok na tomto fore, aj ked som slubil, ze tu uz nebudem nikdy nic pisat, ale niekedy mi to neda a porusim pravidlo.:)
Halli
20.09.11,15:22
Stavebne sustavy T06B maju spotrebu tepla od 160 do 180 kWh/m2rok a stavebne sustavy P1.14 a P1.15 maju spotrebu tepla okolo 120 kWh /m2rok.

Aj jaj jáááj to čo si napísal u nás nie je ani zďaleka, neviem o akej T06Bčke píšeš, ale neberiem Ti to...:) My máme už roky okolo 900GJ, čiže cca 250000kWh. No ale každý máme svoje poznatky a ja som také cifry ako píšeš nemala hádam ani keď som bola ešte mladá :D :D.
Halli
20.09.11,15:38
Vieš, čo má za následok AJ zatepľovanie ? Vyhlášku 219 a úpravu regulačného obdobia na dobu 5 rokov. Dodavatelia tepla sa poistia, ako sa poistili elektrárne, plynárne....a my len šetríme a šetríme, ako zbesilí...ale to je na dlhú debatu :rolleyes:
workerka
20.09.11,17:38
Len taká kontrolná otázka, keď sa tu už ohadzujeme tými kWh a m2. Na akú plochu počítate spotrebu? Na podlahovú? Na mernú plochu? Na úžitkovú? hmm? Nie je plocha ako plocha :-)
220870
20.09.11,18:01
Ten tmel je katastrofa sama o sebe.Termokamery sú z 90% podvod.
najag
20.09.11,20:05
Aj jaj jáááj to čo si napísal u nás nie je ani zďaleka, neviem o akej T06Bčke píšeš, ale neberiem Ti to...:) My máme už roky okolo 900GJ, čiže cca 250000kWh. No ale každý máme svoje poznatky a ja som také cifry ako píšeš nemala hádam ani keď som bola ešte mladá :D :D.

Ja Ti to ani neberiem...:), len si nesmieme pliest tepelnu stratu budovy, ktorej postup vypoctu stanovuje STN 060210, STN 730549....... a ktora je objektivna a za presne stanovenych podmienok, s realnou spotrebou tepla bytoveho domu, kde sa podiela uz ludsky cinitel, teda jeho poziadavka na tepelnu pohodu vo svojom byte, kde je ina externa priemerna teplota na zaklade regionu....... Pretoze inak by sme nemohli vzajomne medzi sebou porovnavat tepelne straty jednotlivych stavebnych sustav a ich energeticku narocnost. Jednoducho povedane, aby sme sa nebavili jedni o voze a ini o koze :confused:.........takze som uviedol energeticku narocnost T06B vsetkych jednotlivych krajskych variant a je uz jedno, ci boli radove, bodove a kolko poschodove a kde boli postavene........ale s jednoznacnym zaverom, ze ich tepelne straty v ziadnom pripade nesplnuju sucasne poziadavky a su poplatne svojej dobe :D:D:D
Halli
21.09.11,06:28
Ten tmel je katastrofa sama o sebe.Termokamery sú z 90% podvod.

Tonko, v akom smere su termokamery podvod? Je meranie zavádzajúce preto, aby sme videli, že až také hrozné to nie je, alebo naháňajú strach ľuďom, že musia zatepliť, lebo bude "koniec sveta"?:)

Na snímkach neboli vidieť absolutne nikde uniky cez špáry a spoje...jediný problém bol ako som písala v tenšej stene logii a v schodišťových a pivničných oknách. Tie sú dnes už dávno vymenené a zostavajú problémom jedine logie, mnohí si ich uzatvorili, takže kôli tomu nebudem biť na poplach. Jeden vlastník čo býva v konkretne mojom dome bol stavbyvedúci v dobe , kedy sa naše domy stavali. Potvrdil mi, že vtedy sa nešetrilo materiálom a popísal mi ako sa stavalo....dnes sú niektoré novostavby v oveľa horšom stave ako náš 36ročný dom.
najag
21.09.11,07:38
Aby som dokoncil este svoju uvahu, pri zateplovani nejde iba o znizenie spotreby tepla bytoveho domu, ale predovsetkym aj o zamedzenie korozii vystuze v stykoch a paneloch, znizenie vplyvu teplotneho rozdielu posobenia na nosne konstrukcie a znizenie teplotneho namahania nosnych konstrukcii, vylucenie teplotnych mostov, eliminacia zatekania, ci uz na obvodovom mure, stresnom plasti a najma sa predlzi zivotnost budovy. A co sa tyka stavebnej sustavy P1.14 a P1.15, tak zateplenim celej plochy obvodoveho plasta sa eliminuju tepelne mosty, ktore sa vyskytuju po ploche dielcov a predovsetkym v oblasti kotiev, ktore zabezpecuju prenos zatazenia od membrany na vnutornu nosnu vrstvu dielcov. Samozrejme, mozu sa opravovat styky, ale ak sa zatepli cely obvodovy mur, kedy su naklady vyssie, ako naklady na tesnenia, tak nasledne je aj ovela vyssi efekt v znizeni spotreby tepla bytoveho domu a predlzeni jeho zivotnosti.
Samozrejme, ze vysledok termografickeho merania je velmi zavisly na nastavenej emisivite na kamere, pretoze nemeriame skutocnu teplotu, ale emisivitu materialu, zalezi teda na kvalite kamery, tie kvalitne su aj pekne drahe, na rozdielu teploty medzi exterierom a interierom, kedy by mal byt min. 15 stupnov, na momentalnych podmienkach merania, takze ak ju nerobi naozaj odbornik, ktory musi ovladat nielen kameru, ale aj by mal nieco vediet o fyzike a stavebnej teplenej technike, tak potom je uplne mozne, ze mozeme namerat vysledok, aky chceme. A nakoniec, staci si iba pozriet atlas tepelnych mostov u jednotlivych stavebnych sustav a vysledok je jasny. Inak povedane, termografickym meranim mozem presvedcit, ze nevyhovujuca stavebna sustava nema ziadne tepelne mosty, ziadne tepelne uniky , ze je to vlastne nizkoenergeticky bytovy dom a este mi za to aj zaplatia. Ved aj to je byznis.
Halli
21.09.11,08:45
Najadžik:), meranie bolo robené technickým skúšobným ústavom...myslím že sú to odborníci na mieste , či...? :)
Moje úvahy k tvojim počiatočným uvahám v príspevku smerujú aj k tomu, že čo asi hovoria výstuže v stykoch a paneloch, čo hovoria vnútorné rozvody vody na zvýšenú vlhkosť v takýchto domoch z dôvodu šetrenia tepla, podchladených bytov a nevetrania, mám overené, že v bytoch sa zdržuje viac hmyzu...asi mu je tam fajn.../to len pre :)"nikdy som nemala toľko hávede doma"...povedala mi to jedna vlastníčka zatepleného domu,/asi nemá sieťky:)/ platiaca 266 € mesačne za byt 67m2....Štyria vlastníci už odišli z toho domu...no ťažko povedať, čo na to "povedia" naše paneláčiky a vlastníci po 20tich rokoch.... Pozývam ťa na kafko do môjho paneláku , čo oči nevidia, to teória neobjasní :D
najag
21.09.11,09:55
Najadžik:), meranie bolo robené technickým skúšobným ústavom...myslím že sú to odborníci na mieste , či...? :)
Moje úvahy k tvojim počiatočným uvahám v príspevku smerujú aj k tomu, že čo asi hovoria výstuže v stykoch a paneloch, čo hovoria vnútorné rozvody vody na zvýšenú vlhkosť v takýchto domoch z dôvodu šetrenia tepla, podchladených bytov a nevetrania, mám overené, že v bytoch sa zdržuje viac hmyzu...asi mu je tam fajn.../to len pre :)"nikdy som nemala toľko hávede doma"...povedala mi to jedna vlastníčka zatepleného domu,/asi nemá sieťky:)/ platiaca 266 € mesačne za byt 67m2....Štyria vlastníci už odišli z toho domu...no ťažko povedať, čo na to "povedia" naše paneláčiky a vlastníci po 20tich rokoch.... Pozývam ťa na kafko do môjho paneláku , čo oči nevidia, to teória neobjasní :D

Hallinka moja zlatucka, ja Ti vsetko verim....:), len technicka oblast ma velmi velku vyhodu, ze co je, to aj je...:) ..objektivne......jednoducho povedane, co je technicky dane sustave T06B, tak je to objektivne a nezalezi vobec na subjektivnych pocitoch, na subjektivnom nazore, proste povedane, aj ked svoju bytovecku milujete a mate pocit, ze je zo zlata, tak ma take vlastnosti, ake jej boli naprojektovane a vacsinou este horsie, pretoze sa pouzival taky material a este horsi.....jednoducho povedane, z Trabanta nikdy nemoze byt Mercedes. Ja som sice niekedy tahal za nos hodne ludi, ked som dal do starej pocitacovej skrine to najlepsie crevo na trhu a kazdy, ked ho zapnul a pouzival, tak nemohol pochopit, preco je stary sunt taky rychly a taky dobry......:), ale pocitam, ze pod kabatom vasej T06B sa neskryva ina moderna stavebna sustava s spickovymi parametrami......:)
To, co si napisla dalej, iba si podporila moj nazor, pretoze v zateplenej budove sa zvysuje jej tepelna zotrvacnost a spomaluje chladnutie miestnosti pri prerusovanom vykurovani, takze vlhkost nemoze byt problemom, ak sa vlastnici chovaju tak, ako sa maju a relativnu vlhkost nedrzia na urovni 80%, akceptuju aspon normovanu vymenu vzduchu v miestnosti, lebo sa moze vetrat o dusu bez znizenia povrchovej teploty, v zateplenej budove sa nemusi az tak setrit teplom, lebo prestupovy cinitel je o niecom inom, ako v nezateplenej budove, v zateplenej bytovke nemoze byt podchladena miestnost, ako v nezateplenej....a co si vlastnici bytov sposobia svojim spravanim, to je uz ine, ale teraz hodnotime technicke parametre v zateplenej a v nezateplenej budove a z toho vyplyvajuce vlastnosti a samozrejme dosledky. Pretoze je preukazane, ze zateplovanie jednoznacne odstranuje aj hygienicke nedostatky.Takze im odporucaj, aby si zateplili a chovali sa tak, ako sa maju chovat a nemoze byt ziadny problem. Pracovnikov technickeho skusobneho ustavu, ktori meraju termografiu poznam osobne..........samozrejme, ze na kaficko by som rad prisiel a popozeral si aj Vas panelacik, ale aj tak si myslim, ze z toho panelacika si najzaujimavejsia pre mna iba Ty samucka ......;);)
Halli
21.09.11,10:51
He,he si zabil...a to rovno takto verejne ...ja sa asi kvôli tebe zateplím :D
najag
21.09.11,11:52
He,he si zabil...a to rovno takto verejne ...ja sa asi kvôli tebe zateplím :D

Hallinko, co to budeme tajit, nech to vsetci vedia a vsetci aj zavidia....to co je teplucke milujem .....:D
plada
21.09.11,12:08
No takáto komunikácia sa mi páči, od samej lásky by ste sa hádam zjedli. Vždy lepšie, ako sa vadiť a nadávať si.
Aj som sa trošku pousmiala. Dúfam, že v tých príspevkoch nebol ani náznak irónie.
Halli
21.09.11,13:48
No takáto komunikácia sa mi páči, od samej lásky by ste sa hádam zjedli. Vždy lepšie, ako sa vadiť a nadávať si.
Aj som sa trošku pousmiala. Dúfam, že v tých príspevkoch nebol ani náznak irónie.

Tak, tak, neboj myslíme to smrteľne vážne, bez irónie, lebo aj keď len virtuálne už sa dlho poznáme a ja som vedela, že sa Najag ozve, lebo môj názor už pozná a ja jeho, tak sme si tu podiškurovali. Len pán ČAS ukáže , že sme mali kus pravdy obaja:D ...Jednu skúsenosť za tie dlhé roky mi nikto nevezme a to , že príliš veľa úspor a opatrení a prekombinovaní sa v konečnom dôsledku veľakrát minie učinkom.:confused:
najag
21.09.11,14:45
Naprosto suhlasim s Halli, mame pekny virtualny vztah a aj ked sa nepozname, je nam dobre, ked sa oslovime, poskadlime.....:) odborne veci sa nikdy nemaju riesit osobne a cez emocie, pretoze postoj by mal byt taky, "ze aj ked nesuhlasim s Tvojim nazorom, urobim vsetko preto, aby si ho mohol slobodne prezentovat"...... ludia by mali hladat co ich spaja a nie co ich rozdeluje. Samozrejme, ze kazde setrenie ma svoju hranicu, pretoze potom jednoducho, ked sa hranica prekroci, tak sa musi zvysit ceny komodity, cim sa setrenie dostane tam, kde sme to nechceli........ale jednoducho u starych stavebnych sustav, ktore sa projektovali v case, ked GJ tepla stal 0,80 Kcs a rocne naklady u 90 m2 bytu boli na urovni 400,-Kcs, netrapilo vtedy nikoho, kolko tepla unika, koho trapilo, ze nie su funkcne ventily na radiatore, ked sa znizovala teplota v miestnosti tym, ze sa otvorili okna a hotovo............ale casy sa zmenili, ceny sa zmenili, ale bytove domy ostali take, ake boli.........ake sa stavali a nerobme si iluzie, ako sa pracovalo v panelarnach, ako sa museli plnit plany, takze vela sidlisk stavali trestanci a teda aj kvalita prace tomu odpoveda. To je tvrda realita, ci sa nam paci, alebo nie. A je len otazka, ci mame odvahu do toho ist, alebo to ponechame len tak. Nejako bolo, nejako bude. Ale podla vsetkeho, bude iba horsie a v panelakoch sa mrzne velmi zle, ak nechceme vykurovat pieckou s kominom cez okno a kurit drevom zo spilenych stromoch pred bytovkou, kedy drevo narezeme cirkularkou v obyvacke, kde ho aj narubeme, vypada to ako horor, ale realita moze byt este horsia.....:)
Halli
21.09.11,15:08
Ja si počkám, až sa bude zatepľovať zlisovanými eurobankovkami :D
buchač
21.09.11,15:51
Naprosto suhlasim s Halli, mame pekny virtualny vztah a aj ked sa nepozname, je nam dobre, ked sa oslovime, poskadlime.....:) odborne veci sa nikdy nemaju riesit osobne a cez emocie, pretoze postoj by mal byt taky, "ze aj ked nesuhlasim s Tvojim nazorom, urobim vsetko preto, aby si ho mohol slobodne prezentovat"...... ludia by mali hladat co ich spaja a nie co ich rozdeluje. Samozrejme, ze kazde setrenie ma svoju hranicu, pretoze potom jednoducho, ked sa hranica prekroci, tak sa musi zvysit ceny komodity, cim sa setrenie dostane tam, kde sme to nechceli........ale jednoducho u starych stavebnych sustav, ktore sa projektovali v case, ked GJ tepla stal 0,80 Kcs a rocne naklady u 90 m2 bytu boli na urovni 400,-Kcs, netrapilo vtedy nikoho, kolko tepla unika, koho trapilo, ze nie su funkcne ventily na radiatore, ked sa znizovala teplota v miestnosti tym, ze sa otvorili okna a hotovo............ale casy sa zmenili, ceny sa zmenili, ale bytove domy ostali take, ake boli.........ake sa stavali a nerobme si iluzie, ako sa pracovalo v panelarnach, ako sa museli plnit plany, takze vela sidlisk stavali trestanci a teda aj kvalita prace tomu odpoveda. To je tvrda realita, ci sa nam paci, alebo nie. A je len otazka, ci mame odvahu do toho ist, alebo to ponechame len tak. Nejako bolo, nejako bude. Ale podla vsetkeho, bude iba horsie a v panelakoch sa mrzne velmi zle, ak nechceme vykurovat pieckou s kominom cez okno a kurit drevom zo spilenych stromoch pred bytovkou, kedy drevo narezeme cirkularkou v obyvacke, kde ho aj narubeme, vypada to ako horor, ale realita moze byt este horsia.....:)
...he ....česi sú už pred nami ...:---

...ako zvyčajne...:rolleyes:


http://www.youtube.com/watch?v=n6UwmAZaooE&feature=grec_index
lubica_02
21.09.11,17:29
Nesúhlasím s tebou. Dať len 3 - 5 cm je podľa mňa zlé rozhodnutie. Keď sa to má robiť tak tie peniaze za vyššiu hrúbku nie sú až tak veľké. Najdrahšie na tom všetkom je platba za prácu a lešenie. Robotníkom je v konečnom dôsledku úplne jedno či lepia 10 cm alebo 5 cm. Podľa mňa je to plytvanie finančnými prostriedkami.
Tiež sme mali popraskanú stenu na dome pri daždi nám múry vlhli až do bytu, steny boli premočené pri dlhšom daždi, zvlášť keď lialo hodne z boku. Nechali sme to prešpárovať a pretrieť. Bola to najhoršia investícia podľa mňa. Vydržalo to asi 6 rokov, ale s postupom času špáry vznikali ďalej a aj na iných miestach.
Buď nerobte nič alebo zateplite poriadne. Nám to vyrátali na 8 cm. Ja som mal predstavu o 12 cm. V našom vchode sa mi podarilo presvedčiť ludí aspoň na 10 cm. Takže časť domu má 10 cm a časť 8 cm hrubé zateplenie. Keď som im ukázal posledné tabuľky o spotrebe tepla na m2, tak vchod ktorý mal vždy najnižšiu spotrebu tepla na m2 (aj preto, že je umiestnený v strede domu) sa po tomto prvom roku po zatepelní sa dostal za nás čo dávam za "vinu":) tým 2 cm hrubšiemu zatepleniu.
Teraz mi niektorí z tých vedľajších vchodov hovoria, že som sa s nikým nemal baviť a rozhodnúť sám o hrubšom zateplení. Svojím spôsobom je to paradox, keď to chcete spraviť tak ako sa to má neprejde to, ale potom keď vidia že sa na tom viac šetrí zmenia názor. :D
Bol to len názor, že je vhodnejšie zateplenie ako oprava fasády, lebo projekt by navrhoval určite väčšiu hrúbku polystyrénu. Samotná oprava omietky na fasáde nezmení okrem vzhľadu nič.
najag
21.09.11,19:46
Ja si počkám, až sa bude zatepľovať zlisovanými eurobankovkami :D

Halli, to uz vtedy nebude potreba zateplovat, vtedy uz bude tak horuco, ze bude skoro vojnovo, aj ked teraz to vypada nevinne, ale rozpad by mal katastrofalne dosledky na Europu a nielen na nu....:cool:
Halli
22.09.11,05:52
Halli, to uz vtedy nebude potreba zateplovat, vtedy uz bude tak horuco, ze bude skoro vojnovo, aj ked teraz to vypada nevinne, ale rozpad by mal katastrofalne dosledky na Europu a nielen na nu....:cool:

No jo, aj zo všetkých tých eurofondov, ktoré si naivne u nás mnohí myslia, že dostali na zateplenie zadarmo...aj z toho bude horúco ešte našim xxx generáciam...ale už som ticho, lebo tu začne politická debata a budú ma chcieť odvolať :D